Na mednarodnih trgih so se v zadnjih mesecih občutno zvišale veleprodajne cene energentov, kot so zemeljski plin, električna energija, naftni derivati in premog. V Sloveniji sta se podražila ogrevanje in gorivo, napovedane so višje cene elektrike in zemeljskega plina, dražijo se tudi hrana in osnovne življenjske potrebščine. O tem, kakšne bodo posledice podražitev, kaj to pomeni za končne odjemalce in ne nazadnje tudi za gospodarstvo, kako deluje samooskrba z električno energijo, smo se pogovarjali z Gregorjem Novakom, direktorjem energetske tržnice SunContract.

 

samooskrba

Rezultat prizadevanj skupine SONCE energija za skupnostno samooskrbo - prva 100 % samooskrbna vas Zavrate.

Kaj se dogaja na trgih energije, kje so vzroki za divjo rast cen energentov?

Vzrokov za eksponentno rast energentov, ki smo ji priča zadnjih nekaj tednov, je več. Največ je k temu zagotovo prispevala visoka cena zemeljskega plina, ki je posledica majhnih dobav plina v Evropo čez leto in političnega kazanja mišic glede Severnega toka. Pomembni razlogi so tudi velika rast gospodarstva v Evropi, kar povečuje porabo, ter sušno in nevetrovno vremensko jesensko obdobje, s tem pa precej majhna proizvodnja električne energije iz obnovljivih virov.

 

samooskrba gregor novak

Gregor Novak, lastnik skupine SONCE in direktor energetske tržnice SunContract.

Koliko časa se bo ta balon še napihoval? Kaj se bo zgodilo, ko bo počil – kakšne bodo posledice za gospodarstvo in končne odjemalce?

Razmere se sicer počasi umirjajo, a razlogov za brezskrbnost ni. Če bi se ta balon še napihoval, bi najbrž propadlo kar nekaj podjetij, in to ne zgolj energetskih. Visoka cena elektrike bi spravile na kolena tudi marsikatero drugo dejavnost. Nekoliko manj bodo mogoče to pri končni ceni električne energije občutila gospodinjstva, kjer se bo visoka tržna cena prelila z zamikom. Bo pa to neposredno, prek višjih cen drugih dobrin, vplivalo tudi na njih.

 

Kateri dejavniki bodo na cene energentov vplivali v prihodnje?

Dokler v Evropi ne bomo poskrbeli za samooskrbnost oz. energetsko samozadostnost kontinenta, bomo odvisni od politično-ekonomskega primeža velikih igralcev na mednarodnih trgih in lahko ves čas le s strahom spremljamo, kaj se na trgu dogaja.

 

samooskrba soncna elektrarna na Zdravstvenem domu Radece

Priključitev sončne elektrarne na Zdravstvenem domu Radeče je nadaljevanje prizadevanj podjetja SONCE energija glede samooskrbnih in podnebno nevtralnih skupnosti v Sloveniji.

Kako in kdaj bomo posledice naraščanja cen na evropskih borzah občutili končni odjemalci v Sloveniji? Kako se podražitve v resnici odražajo na položnicah končnih odjemalcev?

Veliki poslovni odjemalci v Sloveniji že danes čutijo približno trikratno povišanje cen za leto 2022 v primerjavi z letošnjim letom. To pomeni povišanje cen končnih produktov na vseh ravneh, od hrane do drugih izdelkov in storitev ter posledično inflacijo. Tudi energetska podjetja, ki ta hip zagotavljajo, da cen za gospodinjske odjemalce ne bodo višala, srednjeročno ali dolgoročno ne bodo mogla kriti teh razlik v ceni na komercialen način.

Prelivanje denarja in prikrito subvencioniranje cen končnih odjemalcev iz državnih podjetij pa v EU ni dovoljeno. Po poteku zakupljenih količin elektrike po nizkih cenah, predvidoma do konca leta, se bo zato na končne odjemalce zagotovo prevalilo naraščanje cen na trgih na debelo. Vendar ne na vse. Izjema so vsi tisti odjemalci, kjer samooskrba že poteka in imajo lasten vir elektrike. Ti tega ne bodo občutili, saj elektrike ne kupujejo več na trgu, ampak uporabljajo lasten obnovljiv vir energije. Vsi samooskrbni uporabniki naše energetske tržnice SunContract imajo še dodatno prednost, da lahko viške elektrike iz svojih samooskrbnih elektrarn prenesejo na druge uporabnike in tako še drugim pomagajo k večji samooskrbnosti in znižanju stroškov elektrike.


Energetski krč, ki hromi Evropo, po drugi strani prispeva k ozaveščenosti porabnikov električne energije, da je lastna sončna elektrarna zanje najbolj racionalna rešitev. Za elektriko bodo plačevali manj, pridobivali jo bodo iz obnovljivega in okolju prijaznega vira. V skupini SONCE tako v prihodnjem letu pričakujejo podvojitev prometa iz letošnjega leta in se veselijo, da lahko pišejo novo poglavje skupne zgodbe vseh, ki se zavedajo pomena zelene in podnebno nevtralne prihodnosti ne le za Evropo, temveč za ves svet.

Kje vidite rešitev, kako bi lahko ublažili posledice skokovitih cen?

Nepredvidljivo dogajanje na energetskem trgu dokazuje, da je energetska samooskrba edina trajna rešitev, ki ščiti pred povišanjem cen elektrike. Že kriza zaradi covida-19 nas je naučila, da moramo imeti doma nekaj zaloge hrane, obleke, ker ne vemo, kdaj, če sploh, bomo še lahko šli v trgovino. Na podoben način nas energetska kriza sooča z dejstvom, da je treba poskrbeti za samooskrbo tudi na tem področju, tako pri gospodinjskih kot tudi pri poslovnih in komercialnih uporabnikih. To je edini dolgoročen recept, da stranke v prihodnje ne bodo čutile podražitev elektrike. Hkrati s tem ukrepom pomembno prispevajo k čistejšemu okolju in podnebno nevtralnemu kontinentu.


Energetska samooskrba je nujna

Tista gospodinjstva in podjetja, ki so z lastno investicijo že poskrbela za energetsko samooskrbo, skokovitih cen električne energije ne bodo čutila. Za vse druge porabnike se bo cena električne energije na debelo v naslednjem letu povišala za 100 do 200 odstotkov, kar se bo odrazilo pri strankah na od 50 do 100 % podražitvi stroškov elektrike, pravijo v podjetju SONCE energija. »Samooskrbna gospodinjstva, ki zdaj plačujejo 14–20 evrov na mesec, bodo tudi v prihodnjem letu ostala pri enakem znesku. Prav tako bo podjetje, ki je pred ureditvijo samooskrbe plačevalo za elektriko 1500 evrov, z lastno samooskrbno sončno elektrarno pa samo še 150 evrov, tudi naslednja leta ostalo pri tem znesku. Po drugi strani lahko gospodinjstvo, ki ni samooskrbno in zdaj za elektriko plačuje 100 evrov, prihodnje leto pričakuje mesečni račun za 150 do 200 evrov,« pravi Gregor Novak, solastnik skupine SONCE in direktor energetske tržnice SunContract. Po njegovih besedah trenutna kriza na energetskem trgu dokazuje, da so 100-odstotno samoooskrbne vasi in mesta nedvomno edina pravilna prihodnost, ker so odporne proti dogajanju na energetskem trgu. Konec avgusta so odprli prvo takšno 100 % samooskrbno vas Zavrate, tudi priključitev sončne elektrarne na Zdravstvenem domu Radeče je nadaljevanje prizadevanj podjetja SONCE glede samooskrbnih in podnebno nevtralnih skupnosti v Sloveniji. Cilj skupine SONCE je, da postanejo samooskrbne vse vasi in mesta v Sloveniji.


Kaj menite o ukrepih, ki jih je predlagala Evropska komisija in naj bi jim po napovedih ministra za gospodarstvo sledila tudi Slovenija?

Ukrepi so kratkoročno smiselni, dolgoročno pa je potreben načrt in čim hitrejša energetska samooskrba. Evropa je vse preveč odvisna od ruskega plina in bližnjevzhodne nafte, kar jo spravlja v depriviligiran položaj.

 

V medijih je odmevalo, ko ste oktobra nekaterim vašim odjemalcem poslali dopis, da si najdejo drugega ponudnika, v nasprotnem primeru jim grozi izklop iz omrežja. Hkrati ste na spletni strani še vedno ponujali sklenitev naročniških razmerij. Kaj se je zgodilo, kako ste rešili zaplet?

V podjetju SONCE energija so ob ekstremno zaostrenih razmerah na energetskem trgu hitro odreagirali in začasno ustavili sklepanje novih pogodb za večje odjemalce. Kot dober gospodar so se prilagodili novim razmeram in optimizirali porabo pri nekaterih velikih poslovnih odjemalcih v okviru tehničnih ali drugih pogodbenih možnostih. Na ta način smo bolj uravnotežili bilančno skupino in s tem še dodatno utrdili stabilnost pri zagotavljanju vseh pogodbenih obveznosti do svojih strank v okviru bilančne skupine.

 

Kaj menite o pravkar sprejetem zakonu o oskrbi z električno energijo?

Zakon o oskrbi z električno energijo med drugim prenaša evropsko direktivo v pravni red Republike Slovenije tudi na področju uporabe dinamičnih, urnih cen elektrike vsem uporabnikom. Dinamične cene so najbolj pravična in poštena oblika nakupa električne energije v trenutnih razmerah na energetskem trgu.

Podjetje SONCE energija je, prav v času zaostrenih razmer na trgu lansiralo nove pakete za poslovne odjemalce, ki vsebujejo dinamične cene za nakup ali prodajo električne energije. Paketi so podprti na SunContract energetski tržnici. Trenutno je veliko zanimanja za dinamične cene s strani proizvajalcev električne energije, saj lahko prek tržnice SunContract dosegajo cene, kot če bi bili sami udeleženci na dnevnem trgu električne energije. Omenjeni trg definira urne produkte, torej se vsako uro zamenja cena elektrike. Ker pa se trenutno cene elektrike gibljejo okrog 200 EUR/MWh, je to izredno zanimiv produkt za proizvajalce električne energije.


samooskrba s postavitvijo soncne elektrarne

Ustvarjajte svetlo prihodnost s podjetjem SONCE energija

Trg s sončnimi elektrarnami eksponentno raste in se razvija. Podjetje SONCE energija si je na tem področju zastavilo ambiciozne in dolgoročne načrte. Da jih bodo lažje uresničili, stalno iščejo nove, zaupanja vredne partnerje in zaposlene. Pridružite se strokovno usposobljeni in inovativni ekipi, ki vedno znova podira mejnike na področju uporabe obnovljivih virov, in dodajte svoj pečat na naši poti v lepšo, čistejšo prihodnost. V svoje vrste vabijo naslednje profile: 

  • montažerje,
  • krovce,
  • elektroinštalaterje,
  • vodje fotovoltaičnih projektov,
  • pomoč v administraciji,
  • IT-podpora,
  • tržnik električne energije.

 Vsa morebitna dodatna vprašanja napišite v spodnji kontaktni obrazec, kjer vam bomo poskušali odgovoriti v najkrajšem času.


Sonce Energija
   
Ime in priimek:
Naslov:
Pošta in kraj:
Vaš e-poštni naslov:
Kontakni telefon:
Zadeva:
Sporočilo:
  Pošljite kopijo sebi
 
Zaradi varnosti vas prosimo če prepišete naključno generirano kodo v spodnje vnosno polje. Če koda ni berljiva kliknite nanjo in bo sistem naložil drugo kodo
Varnostna koda:
 
Soglasje Soglašam, da moje posredovane osebne podatke lahko zberete in uporabite za namen priprave informativne ponudbe. V kolikor je za pripravo svetovanja ali informativne ponudbe potrebna soudeležba partnerskega podjetja (izvajalca monterskih storitev), soglašam, da obdelovalec (spletni portal www.varcevanje-energije.si) za pripravo ponudbe posreduje oddano povpraševanje ustreznemu partnerskemu podjetju. Več v Obvestilu o zasebnosti.
 
 

Povezane vsebine

Kaj se dogaja na trgih energije, 
kje so vzroki za divjo rast cen energentov? 
Vzrokov za eksponentno rast energentov, ki smo ji priča zadnjih nekaj tednov, je več. Največ je k temu zagotovo prispevala visoka cena zemeljskega plina, ki je posledica majhnih dobav plina v Evropo čez leto in političnega kazanja mišic glede Severnega toka. Pomembni razlogi so tudi velika rast gospodarstva v Evropi, kar povečuje porabo, ter sušno in nevetrovno vremensko jesensko obdobje, s tem pa precej majhna proizvodnja električne energije iz obnovljivih virov. 
 
Koliko časa se bo ta balon še napihoval? Kaj se bo zgodilo, ko bo počil – kakšne bodo posledice za gospodarstvo in končne odjemalce?
Razmere se sicer počasi umirjajo, a razlogov za brezskrbnost ni. Če bi se ta balon še napihoval, bi najbrž propadlo kar nekaj podjetij, in to ne zgolj energetskih. Visoke cene elektrike bi spravile na kolena tudi marsikatero drugo dejavnost. Nekoliko manj bodo mogoče to pri končni ceni električne energije občutila gospodinjstva, kjer se bo visoka tržna cena prelila z zamikom. Bo pa to neposredno, prek višjih cen drugih dobrin, vplivalo tudi na njih. 
 
Kateri dejavniki bodo na cene 
energentov vplivali v prihodnje?
Dokler v Evropi ne bomo poskrbeli za samooskrbnost oz. energetsko samozadostnost kontinenta, bomo odvisni od politično-ekonomskega primeža velikih igralcev na mednarodnih trgih in lahko ves čas le s strahom spremljamo, kaj se na trgu dogaja.
 
Kako in kdaj bomo posledice naraščanja cen na evropskih borzah občutili končni odjemalci v Sloveniji? Kako se podražitve v resnici odražajo na položnicah končnih odjemalcev?
Veliki poslovni odjemalci v Sloveniji že danes čutijo približno trikratno povišanje cen za leto 2022 v primerjavi z letošnjim letom. To pomeni povišanje cen končnih produktov na vseh ravneh, od hrane do drugih izdelkov in storitev ter posledično inflacijo. Tudi energetska podjetja, ki ta hip zagotavljajo, da cen za gospodinjske odjemalce ne bodo višala, srednjeročno ali dolgoročno ne bodo mogla kriti teh razlik v ceni na komercialen način. Prelivanje denarja in prikrito subvencioniranje cen končnih odjemalcev iz državnih podjetij pa v EU ni dovoljeno. Po poteku zakupljenih količin elektrike po nizkih cenah, predvidoma do konca leta, se bo zato na končne odjemalce zagotovo prevalilo naraščanje cen na trgih na debelo. Vendar ne na vse. Izjema so vsi tisti odjemalci, ki so že samooskrbni in torej imajo lasten vir elektrike. Ti tega ne bodo občutili, saj elektrike ne kupujejo več na trgu, ampak uporabljajo lasten obnovljiv vir energije. Vsi samooskrbni uporabniki naše energetske tržnice SunContract imajo še dodatno prednost, da lahko viške elektrike iz svojih samooskrbnih elektrarn prenesejo na druge uporabnike in tako še drugim pomagajo k večji samooskrbnosti in znižanju stroškov elektrike.
 
Kje vidite rešitev, kako bi lahko 
ublažili posledice skokovitih cen?
Nepredvidljivo dogajanje na energetskem trgu dokazuje, da je energetska samooskrba edina trajna rešitev, ki ščiti pred povišanjem cen elektrike. Že kriza zaradi covida-19 nas je naučila, da moramo imeti doma nekaj zaloge hrane, obleke, ker ne vemo, kdaj, če sploh, bomo še lahko šli v trgovino. Na podoben način nas energetska kriza sooča z dejstvom, da je treba poskrbeti za samooskrbo tudi na tem področju, tako pri gospodinjskih kot tudi pri poslovnih in komercialnih uporabnikih. To je edini dolgoročen recept, da stranke v prihodnje ne bodo čutile podražitev elektrike. Hkrati s tem ukrepom pomembno prispevajo k čistejšemu okolju in podnebno nevtralnemu kontinentu.
 
Kaj menite o ukrepih, ki jih je predlagala Evropska komisija in naj bi jim po napovedih ministra za gospodarstvo sledila tudi Slovenija?
Ukrepi so kratkoročno smiselni, dolgoročno pa je treba uresničiti načrt za čim hitrejšo energetsko samooskrbo. Evropa je vse preveč odvisna od ruskega plina in bližnjevzhodne nafte, kar jo spravlja v depriviligiran položaj.
 
V medijih je odmevalo, ko ste oktobra nekaterim vašim odjemalcem poslali dopis, da si najdejo drugega ponudnika, v nasprotnem primeru jim grozi izklop iz omrežja. Hkrati ste na spletni strani še vedno ponujali sklenitev naročniških razmerij. Kaj se je zgodilo, kako ste rešili zaplet?
V podjetju SONCE energija so ob ekstremno zaostrenih razmerah na energetskem trgu hitro odreagirali in začasno ustavili sklepanje novih pogodb za večje odjemalce. Kot dober gospodar so se prilagodili novim razmeram in optimizirali porabo pri nekaterih velikih poslovnih odjemalcih v okviru tehničnih ali drugih pogodbenih možnostih. Na ta način smo bolj uravnotežili bilančno skupino in s tem še dodatno utrdili stabilnost pri zagotavljanju vseh pogodbenih obveznosti do svojih strank v okviru bilančne skupine.
 
Kaj menite o pravkar sprejetem 
zakonu o oskrbi z električno energijo? 
Zakon o oskrbi z električno energijo med drugim prenaša evropsko direktivo v pravni red Republike Slovenije tudi na področju uporabe dinamičnih, urnih cen elektrike vsem uporabnikom. Dinamične cene so najbolj pravična in poštena oblika nakupa električne energije v trenutnih razmerah na energetskem trgu. 
Podjetje SONCE energija je, prav v času zaostrenih razmer na trgu lansiralo nove pakete za poslovne odjemalce, ki vsebujejo dinamične cene za nakup ali prodajo električne energije. Paketi so podprti na SunContract energetski tržnici. Trenutno je veliko zanimanja za dinamične cene s strani proizvajalcev električne energije, saj lahko prek tržnice SunContract dosegajo cene, kot če bi bili sami udeleženci na dnevnem trgu električne energije. Omenjeni trg definira urne produkte, torej se vsako uro zamenja cena elektrike. Ker pa se trenutno cene elektrike gibljejo okrog 200 EUR/MWh, je to izredno zanimiv produkt za proizvajalce električne energije. • 
B. P.

IZKORISTI UGODNO PONUDBO

Se želite na novo zaposliti? Veto Group združuje skupino uspešnih prodajnih centrov za ogrevanje, hlajenje, prezračevanje. Z odgovornim delom do zaposlenih in strank medse vabijo nove sodelavce. Če iščete dolgoročno zanesljivo delo, vabimo da prijavo za delo oddate TUKAJ!

V podjetju SONCE so razvili poslovni model, s katerim si lahko podjetja brez finančnega vložka zagotovijo nižjo, predvsem pa stabilno ceno elektrike in okolju prijazno energijo. Ponujajo jim možnost za sklenitev služnostne pogodbe za namestitev opreme, s katero bodo prišli do lastne naprave. Edini pogoj je, da...

Preverite akcijsko ponudbo 2022 za tandem - toplotne črpalke Bosch in prezračevalni sistemi Sabiana in si zagotovite posebne pogoje nakupa. Med sistemi za ogrevanje, hlajenje in prezračevanje spoznajte sistem, ki vam omogoča priročno in celovito rešitev na enem mestu.

Če imate težave z vlago, želite pravočasno poskrbeti za klimo poleti, ali ste v dilemi kateri ogrevalni sistem je z vidika porabe energije optimalen za vas, vam priporočamo stopiti v stik s podjetjem Tersus. Spoznajte ekipo izkušenih mojstrov, ki poskrbijo za ugodno in prijetno bivanje. Njihova celovita ponudba...

Toplotna črpalka Stiebel Eltron LWZ se že nekaj let potruje kot toplotna črpalka za nove hiše, ki nima konkurence. Služi za priročno ogrevanje, prezračevanje in hlajenje nove hiše v...

baner naročilo revije
 
ponudniki toplotnih

S klikom na posamično podjetje dostopate do tehničnih karakteristik ponudnikov TOPLOTNIH ČRPALK zrak – voda

fotovoltaicne-elektrarne
Posodobljen akcijski načrt OVE za sončne elektrarne predvideva cca. 10% rast letno. Do leta 2020 naj bi dodatno inštalirali 161 MW sončnih elektrarn. S sprejetjem Uredbe o samooskrbi…
ogrevanje
Toplotne črpalke prestrezajo energijo zemlje, zraka ali vode. Ob primerjavi sistemov za toplotne črpalke lahko kljub višjim stroškom investicije…
pasivna-hisa
Za ogrevanje, hlajenje, pripravo tople vode, klimatizacijo in razsvetljavo v pasivni ali skoraj nič - energijski hiši potrebujejo tako malo energije…
Gradnja in obnove
DOBRA PRAKSA GRADNJA in OBNOVE
Do leta 2020 naj bi po evropskih smernicah, ki jim sledi tudi Slovenija, razvoj gradnje energijsko učinkovitih stavb dosegel nivo skoraj nič – energijske hiše.