Fotovoltaika je v večih evropskih državah že konkurenčna brez podpor, v Sloveniji pa smo tudi temu dokaj blizu.

 

Odgovarja mag. Robert Otorepec, podpredsednik ZSFI in direktor Sol navitas d.o.o.

 

sol_navitas_fotovoltaika_solar

 

Ali držijo navedbe, da če država še želi spodbujati sončne elektrarne, se zvišanju računov za elektriko ne bo mogla izogniti?

Za spodbujanje investicij v vse obnovljive vire, ne samo sončne elektrarne, je potrebno dvigniti prispevek za obnovljive vire, ki ga plačujemo vsi porabniki električne energije v Sloveniji. Pri tem pa je potrebno pojasniti nekaj podrobnosti.

 

Ta prispevek je bil junija 2011 znižan celo za 44 %. Povprečno slovensko gospodinjstvo mesečno plačuje za obnovljive vire le 1 EUR, povprečno nemško gospodinjstvo pa 10 EUR. Občutnemu zvišanju računov za elektriko se v prihodnje res ne bomo mogli izogniti, ampak ne zaradi višjega prispevka za obnovljive vire, ki bo družinske proračune obremenil k večjemu za dodatni euro na mesec, ampak zaradi tega, ker je električna energija v Sloveniji kar za 50 % cenejša od električne energije v Nemčiji, Italiji, Avstriji. Zaradi tega je naše elektroenergetsko omrežje eno najslabših v Evropi. Poleg tega, da se bo podražili tržna cene električne energije, bo zelo kmalu veliko sredstev potrebno nameniti tudi sanaciji in izgradnji elektroenergetskega omrežja.

 

sol_navitas_ROBERT_OTOREPEC

mag. Robert Otorepec, podpredsednik ZSFI in direktor Sol navitas d.o.o.

 

Kako učinkovito se z rastjo sončnih elektrarn in s tem večanja podpor spopadajo druge države v EU, ki so veliko pred nami?

V večini teh držav gospodinjstva in gospodarstvo plačuje električno energijo po realni ceni, saj ta ni podcenjena, kot to velja za Slovenijo. S hitrim nižanjem cen sončnih elektrarn te postajajo vse bolj konkurenčne tudi z zelo nizkimi podporami ali celo brez podpor. Situacija pa je sicer od države do države precej različna, zato enotnega recepta za podpore ni.

 

Kako uspešni smo z zasledovanjem cilja 20% elektrike iz obnovljivih virov energije?

V Sloveniji smo še dokaj daleč od zastavljenih ciljev. Razen pri sončnih elektrarnah in delno pri biomasi in bioplinu na področju ostalih obnovljivih virov, kot so veter, geotermalna energija nismo naredili praktično nič. Pri malih hidroelektrarnah pa se zaradi zelo dolgotrajnih postopkov za pridobitev dokumentacije, ki v povprečju trajajo 7 let, zadeve tudi zelo počasi premikajo.

 

Komu je v interesu, da se trg s fotovoltaičnimi elektrarnami omeji?

Upamo, da nikomur.

 

Ali imamo v Sloveniji viške elektrike iz obnovljivih virov energije?

Ne.

 

Ali obstaja problem prodaje zelene elektrike v Sloveniji, ta ne bo vplivala na podražitve?

Občutna podražitev električne energije v Sloveniji je samo vprašanje časa, vendar ne zaradi obnovljivih virov energije. Zaradi njih je potrebno dvigniti le prispevek za obnovljive vire, iz katerih se izplačujejo subvencije za proizvedeno električno energijo iz OVE, vendar bo dvig tega prispevka zanemarljiv, v primerjavi z ostalimi razlogi, zaradi katerih se bo podražila električna energija.

 

Ali se da podražitve časovno napovedati?

Prispevek za vse obnovljive vire energije bo potrebno dvignili že konec letošnjega leta.

 

Kako je letos s ceno opreme za izgradnjo sončnih elektrarn, ter kakšen je trend v razmerju nižanja podpor?

Fotovoltaika je edini vir energije, kateremu cena v zadnjih letih strmo upada. Večina ostalih virov (npr. nafta), se v zadnjih letih strmo draži.

Cena izgradnje sončne elektrarne se je samo v zadnjih treh letih znižala za več kot polovico. Če se je še leta 2009 električna energija iz sončnih elektrarn plačevala po več kot 0,40 EUR, se danes plačuje še samo po 0,18 EUR za kWh.

Od 1. julija letos v Sloveniji elektrika iz sončnih elektrarn prejema že nižje podpore kot električna energija proizvedena iz biomase, v naslednjem letu pa bo že cenejša kot električna energija iz bioplinarn.

 

Je preoranjeno govoriti, da je fotovoltaika primerna in perpektivna tudi z manjšimi podporami države ali brez?

Fotovoltaika je v kar precej evropskih državah že konkurenčna brez podpor, v Sloveniji pa smo tudi dokaj blizu temu.

Za elektriko iz sončnih elektrarn danes v Sloveniji dobimo skupaj z državno subvencijo 0,19 oz. 0,18 EUR/kWh.  Gospodinjstva pa v povprečju plačujemo za električno energijo 0,12 EUR (brez DDV).

Državne podpore za sončne elektrarne so torej potrebne še največ dve, mogoče tri leta, da cene investicij v sončne elektrarne še malo padejo, na drugi strani pa se bo dvigovala cene električne energije.

 

Zato bo čez tri leta že skoraj gotovo ceneje, če bomo porabljali električno energijo iz lastne sončne elektrarne, kot da bi jo plačevali elektro podjetjem. Električna energija iz sončnih elektrarn bo tako postala prvi obnovljivi vir, za katerega državi ne bo potrebno več plačevati podpor.

 

 

Za elektriko iz sončnih elektrarn danes v Sloveniji dobimo skupaj z državno subvencijo 0,19 oz. 0,18 EUR/kWh.

 

Povprečno slovensko gospodinjstvo mesečno plačuje za OVE 1 EUR, povprečno nemško gospodinjstvo pa 10 krat toliko.

 

Več na www.sol-navitas.si

tel.: 059 223 674

 


Sol navitas
   
Ime in priimek:
Naslov:
Pošta in kraj:
Vaš e-poštni naslov:
Kontakni telefon:
Zadeva:
Sporočilo:
  Pošljite kopijo sebi
 
Zaradi varnosti vas prosimo če prepišete naključno generirano kodo v spodnje vnosno polje. Če koda ni berljiva kliknite nanjo in bo sistem naložil drugo kodo
Varnostna koda:
 
Soglasje Soglašam, da moje posredovane osebne podatke lahko zberete in uporabite za namen priprave informativne ponudbe. V kolikor je za pripravo svetovanja ali informativne ponudbe potrebna soudeležba partnerskega podjetja (izvajalca monterskih storitev), soglašam, da obdelovalec (spletni portal www.varcevanje-energije.si) za pripravo ponudbe posreduje oddano povpraševanje ustreznemu partnerskemu podjetju. Več v Obvestilu o zasebnosti.
 
 

 

Povezane vsebine

 

IZKORISTI UGODNO PONUDBO

Net metering, ki je trenutno še v veljavi, lahko izkoristite do konca leta 2023. Podjetje Enertec, z blagovno znamko Moja Elektrarna, s praktičnimi izračuni ponazori primerjavo sedanjih pogojev neto meritev za samooskrbo z elektriko s prihodnjimi, ter vam za sončno elektrarno...

Preverite akcijsko ponudbo za tandem - toplotne črpalke Bosch in prezračevalni sistemi Sabiana in si zagotovite posebne pogoje nakupa. Med sistemi za ogrevanje, hlajenje in prezračevanje spoznajte sistem, ki vam omogoča priročno in celovito rešitev na enem mestu.

Se želite na novo zaposliti? Veto Group združuje skupino uspešnih prodajnih centrov za ogrevanje, hlajenje, prezračevanje. Z odgovornim delom do zaposlenih in strank medse vabijo nove sodelavce. Če iščete dolgoročno zanesljivo delo, vabimo da prijavo za delo oddate TUKAJ!

V podjetju SONCE so razvili poslovni model, s katerim si lahko podjetja brez finančnega vložka zagotovijo nižjo, predvsem pa stabilno ceno elektrike in okolju prijazno energijo. Ponujajo jim možnost za sklenitev služnostne pogodbe za namestitev opreme, s katero bodo prišli do lastne naprave. Edini pogoj je, da...

Če imate težave z vlago, želite pravočasno poskrbeti za klimo poleti, ali ste v dilemi kateri ogrevalni sistem je z vidika porabe energije optimalen za vas, vam priporočamo stopiti v stik s podjetjem Tersus. Spoznajte ekipo izkušenih mojstrov, ki poskrbijo za ugodno in prijetno bivanje. Njihova celovita ponudba...

Toplotna črpalka Stiebel Eltron LWZ se že nekaj let potruje kot toplotna črpalka za nove hiše, ki nima konkurence. Služi za priročno ogrevanje, prezračevanje in hlajenje nove hiše v...

baner naročilo revije sept23
 
ponudniki toplotnih

S klikom na posamično podjetje dostopate do tehničnih karakteristik ponudnikov TOPLOTNIH ČRPALK zrak – voda

fotovoltaicne-elektrarne
Posodobljen akcijski načrt OVE za sončne elektrarne predvideva cca. 10% rast letno. Do leta 2020 naj bi dodatno inštalirali 161 MW sončnih elektrarn. S sprejetjem Uredbe o samooskrbi…
ogrevanje
Toplotne črpalke prestrezajo energijo zemlje, zraka ali vode. Ob primerjavi sistemov za toplotne črpalke lahko kljub višjim stroškom investicije…
pasivna-hisa
Za ogrevanje, hlajenje, pripravo tople vode, klimatizacijo in razsvetljavo v pasivni ali skoraj nič - energijski hiši potrebujejo tako malo energije…
Gradnja in obnove
DOBRA PRAKSA GRADNJA in OBNOVE
Do leta 2020 naj bi po evropskih smernicah, ki jim sledi tudi Slovenija, razvoj gradnje energijsko učinkovitih stavb dosegel nivo skoraj nič – energijske hiše.