V želji po zmanjševanju stroškov za elektriko in izgradnji sončne elektrarne se mnogim zgodi, da jim izvedbo onemogoči omejeno ali zavrnjeno soglasje za sončno elektrarno elektro distributerja.
Pred desetletji, ko se je gradilo elektro omrežje, nihče ni računal na dvosmerni pretok električne energije. Omrežje marsikje ne zagotavlja dovolj velikega pretoka, kar se danes odraža v zavrnitvah soglasij. Zaradi hitre rasti sončnih elektrarn pa bodo le-te samo še pogostejše. Vendar za vse, ki ste prejeli zavrnjeno soglasje za sončno elektrarno obstaja rešitev, baterijski hranilnik, s katerom boste lahko kljub zavrnjenemu ali omejenemu soglasju zmanjšali stroške za električno energijo.
Lastna sončna elektrarna je želja marsikaterega gospodinjstva. Pri odločitvi za samooskrbo z električno energijo po sistemu net-meteringa, je prvi pogoj pridobitev soglasja za sončno elektrarno in priklop na omrežje. Vendar kljub temu, če prejmemo negativno odločbo, obstaja rešitev s hranilnikom električne energije.
Rešitev - baterijski hranilnik
Čeprav je osnovna funkcija, ki jo ima baterijski hranilnik shranjevanje viškov električne energije, nam ta zagotavlja še druge ugodnosti. Pri podjetju Enertec d.o.o., ki na trgu nastopajo pod blagovno znamko Moja elektrarna pojasnjujejo, da bodo zaradi višjih cen elektrike in novih reform trga električne energije, baterijski hranilniki elektrike primerni tako za nove, kot za obstoječe uporabnike, ki so dobili omejeno ali zavrnjeno elektro soglasje za sončno elektrarno.
Kaj storiti v primeru, če prejmemo omejeno soglasje za priklop sončne elektrarna na omrežje?
Če se vrnemo na težave tistih, ki so prejeli omejeno elektro soglasje, torej manjše od želenega. V primeru nadgradnje sončne elektrarne z baterijskim hranilnikom, lahko proizvedene viške elektrike, ki so nad mejo dovoljenja za oddajanje v omrežje, shranite v hranilnik električne energije. Shranjeno elektriko porabite v večernih, ko bi jo sicer morali črpati iz omrežja in zanjo tudi plačati. Na ta način si povečate rezervo oddane energije v omrežje, katero boste lahko koristili v zimskem času, ko dnevna proizvodnja električne energije ne bo zadostna, da z njo pokrijete vso porabo. Tako si boste izdatno zmanjšali stroške poračuna za električno energijo ob koncu leta.
Uporabniki z zavrnjenim soglasjem
V zadnjem času je vedno več primerov, ko elektro distributer izda negativno odločbo za oddajanje električne energije v omrežje. postavlja se vprašanje, ali se kljub kljub zavrnitvi soglasja splača investirati v sončno elektrarno? Če bi se odločili za njo, bi ta bila koristna le čez dan, ko bi bilo zadosti sončne energije in bi proizvedeno elektriko porabljali sproti. V večernem času, ali v času manjšega sončnega sevanja, pa bi bilo potrebno vso energijo za delovanje električnih naprav črpati iz omrežja. Rešitev sta kombinacija: hranilnik elektrike in sončna elektrarna nekoliko manjše moči, kot se sedaj montirajo. Z baterijskim hranilnikom boste proizvedene viške električne energije, ki jih čez dan ne porabite, shranili in porabili kasneje.
Baterijski hranilnik Tesla Powerwall
Samooskrba s hranilniki zahteva mojstre
Z baterijskimi hranilniki energije so samooskrbni sistemi vedno kompleksnejši, ki zahtevajo poglobljen pristop. Pri podjetju Enertec – Moja elektrarna se implementacije baterijskih hranilnikov lotevajo večnivojsko, upoštevajoč različne dejavnike, s katerimi lahko vsakemu posameznemu investitorju zagotovijo učinkovito, varno in večletno delovanje. Vse, ki bi sistem s sončno elektrarno želeli nadgraditi z baterijskim hranilnikom, pozivajo, da se posvetujete s poznavalci, ki imajo izkušnje na tem področju. Ti vam bodo znali pravilno zasnovati optimalen samooskrbni sistem z lastno hrambo elektrike. Na ta način se boste izognili kasnejšim zapletom in nepredvidenim stroškom.
Baterijski hranilniki so korak v pravo smer za vse
Baterijski hranilniki so ob zavrnjenih ali omejenih soglasjih in visokih cenah električne energije postali rešitev za vse, ki bi si v prihodnosti želeli neodvisnih energetskih rešitev. Za lažjo odločitev v letošnjem letu kupce baterijskih hranilnikov s ponujeno subvencijo Eko sklada 500 EUR za 1 kW inštalirane nazivne električne moči sončne elektrarne stimulira tudi država. Verjamemo, da se bodo v prihodnje novi lastniki sončnih elektrarn odločali za kombinacijo sončne elektrarne skupaj z baterijskimi hranilniki.
V prihodnosti se obeta sprememba obračunskega obdobja proizvedene in porabljene električne energije sončnih elektrarn iz letnega na mesečni ali celo dnevni obračun. To iz vidika energetske samooskrbe in čim večje učinkovitosti pomeni, da bodo hibridni sistemi sončna elektrarna + baterijski hranilnik najboljša kombinacija, saj vam bodo slednji omogočali tudi največjo stroškovno učinkovitost.
Soglasja bodo za sončne elektrarne aktualna tudi v 2024
Z letom 2024 stopi v veljavo nova Uredba za samooskrbo, ki bo poenotena s pogoji, kot jih poznajo drugod po Evropi. Soglasja bodo še naprej aktualna, glavna sprememba pa se nanaša na novo obračunsko obdobje (med oddano in prejeto elektriko). Razen tega bodo oddani viški elektrike lahko plačani. Investitorji, ki bodo prejeli soglasja do konca leta 2023, bodo za obdobje delovanja sončne elektrarne deležni letnega obračunskega obdobja. Za kasneje pridobljena soglasja (od 1.1.2024) zaenkrat še ni znano kakšno obračunsko obdobje lahko pričakujemo, omenja pa se mesečni obračun. Praviloma bo sončna elektrarna imela prigrajen hranilnik električne energije, skupaj za obe napravi pa bodo na voljo subvencije.
Soglasja za priklop malih sončnih elektrarn na omrežje izdaja SODO, sistemski operater distribucijskega omrežja z električno energijo
Popolna vloga za soglasje za sončno elektrarno lahko bistveno pripomore k zmanjšanju zamud pri izdaji
Zato investitorje sončnih elektrarn pozivajo, da naj vloge za soglasje vlagajo prek pooblaščencev, ki so obenem ponvadi tudi izvajalci, in ne sami, ker so njihove vloge pogosto nepopolne in posledično velikokrat zavrnjene.
Povezane vsebine