Z napravo lahko v zelo kratkem času opravimo analizo kraja, na katerega nameravamo postaviti fotovoltaične module in ugotovimo stopnjo osenčenja. Ta je pomembna zato, ker so moduli povezani v sklope in senca na enem modulu vpliva tudi na delovanje vseh ostalih.
Za načrtovalce in monterje fotovoltaike
Naprava je nepogrešljivo orodje ki prihrani čas in denar vsem udeleženim v projektu, saj omogoča postavitev modulov na pravo mesto in v najboljši možni položaj. Enako uporabna je tudi kadar postavljamo termosolarne kolektorje na tla ali na streho. Naprava omogoča največji možni zajem sončne energije za nove naprave ter izvedbo analize in reševanja problemov, ki jih imajo obstoječe instalacije. Ugotovi tudi, koliko več energije bi zajeli, če bi odstranili zapreke, ki občasno mečejo senco na module.
SunEye 210 položimo na površino, kjer bodo stali moduli |
Za arhitekte in nepremičninarje
SunEye je pravi izdelek, kadar potrebujemo natančno analizo osončenosti točno določenega kraja, na katerem bo stala pasivna hiša. Takšno analizo lahko opravimo tudi pred predelavo obstoječe stavbe. Analizator pokaže, koliko in kam obrnjenih oken potrebujemo, da bomo stavbo lahko pasivno ogrevali s soncem in kakšna bo solarna korist, če podremo veliko smreko v bližini. Prodajalci ter kupci nepremičnin ali zemljišč lahko zelo hitro dobijo prave podatke o osončenosti parcele, zaradi česar bo korist večkratna. Ugotovimo, kje bi lahko stali moduli, kje je najboljše mesto za vrt in kam vgraditi nova okna. Izmerimo lahko tudi učinek senčenja, ki so mu izpostavljene določene stavbe.
Zanimiv način delovanja
Merilni instrument odnesemo na mesto, kjer bomo opravili meritev. Instrument položimo na primer na sredino strešne ploskve, na katero nameravamo postaviti module. Nato bo vgrajeni GPS modul ugotovil kje se nahajamo, nagibni senzor in kompas pa bosta ugotovila obrnjenost in nagnjenost strehe. Nato bo naprava z vgrajeno kamero in 180 stopinjsko lečo »ribje oko« opravila posnetek okolja in ovir, ki se nahajajo v njenem vidnem polju. S pomočjo diagramov sončne poti, ki se nahajajo v programu naprave, lahko nato natančno ugotovimo, kolikšni bodo dobitki in izgube v posameznem letnem obdobju. Dobimo tudi grafično in tabelarično napoved sončne obsevanosti z upoštevanjem morebitnega senčenja. Imamo pa še možnost ročnega modeliranja in korigiranja motečih objektov.
Analizator uporabljamo z eno roko, preko velikega barvnega zaslona na dotik pa upravljamo vse funkcije, z virtualno tipkovnico vnesemo potrebne podatke, izpis elaborata pa po priključitvi na računalnik izdelamo doma. Vse zajete podatke bomo lahko nato obdelali še v programih za dimenzioniranje fotonapetostnih sistemov.
Ekranska slika z analizo senčilnih ovir v celotnem letu |
Več na www.soleg.si
tel.: begin_of_the_skype_highlighting 059 012 838