![]() Moduli, ki sledijo soncu, imajo do 30% boljši izkoristek od običajnih |
![]() Otočni moduli niso povezani v javno električno omrežje |
![]() Prihodki od sončne elektrike v petnajst letih delovanja |
Kraj in način postavitve
Solarne
module lahko postavimo na vsako površino, ki je obsevana večji del dneva. Najučinkovitejša
je postavitev na streho z naklonom 35°, obrnjeno na jug. Module lahko vgradimo tudi v fasade, na
garaže, poslovne objekte, senčne strehe teras ali na tla. Za elektriko iz sončne
elektrarne, ki je sestavni del ovoja
stavbe (streha, fasada, okna, stena) ter je zanjo skupaj s stavbo izdano
gradbeno dovoljenje (za novogradnjo ali rekonstrukcijo objekta), je odkupna
cena še za 15% višja. Država jamči, da bo od proizvajalca odkupovala solarno
elektriko po subvencionirani ceni 15 let.
Osem kvadratov za kilovat
Sončno svetlobo moduli pretvorijo v enosmerni električni tok, ki se nato v razsmerniku pretvori v izmeničnega in sinhronizira z javnim elektro omrežjem. Proizvodnjo merimo s števcem, za 1kWp moči pa potrebujemo okrog 8m2 kolektorjev. S takšno površino lahko v Sloveniji proizvedemo od 1050 – 1250 kWh na leto, s sledilnimi sistemi pa od 25 do 30 % več. Najprej je potrebno izdelati projekt, nato pridobiti dovoljenja čemur sledi postavitev in zagon. Na povprečno streho stanovanjske hiše je možno postaviti sončno elektrarno moči 10 kWp.
Investicija na ključ
Od idejne zasnove do priključitve elektrarne na omrežje, ključno z urejeno pogodbo o prodaji električne energije, znaša cena od 3800 do 5000 EUR + DDV na 1 kWp instalirane moči. Cena je odvisna od velikosti, montažnega sistema in kvalitete vgrajenih komponent. Kupimo lahko tudi sestavne dele, ki so cenejši od izdelkov uveljavljenih in svetovno priznanih proizvajalcev, vendar je nakup take opreme tvegan, saj pričakujemo, da bo naprava kvalitetno delovala 30 let in več. Večina proizvajalcev solarnih modulov zagotavlja, da bo modul po 25 letih še vedno deloval z 80% moči. Ker je življenjska doba sončne elektrarne 30 let in več, si lahko obetamo stalen vir prihodkov od prodaje elektrike tudi po 15 letih, ko ne prejemamo več subvencije, ampak elektriko prodajamo po običajni ceni. Kakšna bo tržna cena v bodočnosti je težko napovedati, verjetno pa bo višja kot je danes.
Korist in varovanje okolja
fotovoltaika e-bajt sončna elektrarna sončni kolektorji erevija varčujem z energijo varčevanje energije inštalacije instalacije