Sončno
sevanje lahko v elektriko pretvorimo s fotovoltaičnimi paneli, ki proizvajajo
enosmerni tok. Panele obrnemo proti jugu in jih postavimo pod kotom 45 stopinj
ali več na primerno osončeno površino. Za večjo moč jih povežemo vzporedno, za
večjo napetost pa zaporedno.
Izkoristek je manjši kot 16%, vgrajeni materiali so dragi, cena pa visoka, zato za splošno uporabo še niso dovolj ekonomični. Namestimo jih tam, kjer nimamo možnosti za priklop na javno električno omrežje, na planinske koče, plovila, prometno signalizacijo, vikende, otoke, satelite ali vesoljske postaje.
Velikost kolektorskega polja je odvisna od želja in načrtov uporabnika. Na sonce lahko delujejo 12 ali 24 voltni hladilnik, TV in radioaparat, razsvetljava ali vodne črpalke, za shranjevanje elektrike pa uporabimo akumulatorje. Če vgradimo razsmernik lahko priključimo običajne naprave, ki delujejo na izmenični tok 220 V. Sisteme večjih moči lahko povežemo z javnim elektrodistribucijskim omrežjem. Viške solarne električne energije je po posebnem predhodnem postopku distribucija dolžna odkupovati po subvencionirani višji ceni.
Bodoči razvoj
Prihodnje generacije lahko računajo na boljše in cenejše panele, ter na veliko povečanje uporabe tega najčistejšega in neizčrpnega vira energije. Dokler nove tankoslojne tehnologije ne bodo zrele za množično proizvodnjo, cena zaradi pomanjkanja silicija kljub napovedim, ne bo padla. Trenutno so fotovoltaični sistemi zanimivi bolj kot dolgoročna naložba in se cenovno z drugimi viri elektrike ne morejo primerjati. Trenutno navdušenje je tudi posledica pretiravanja in zavajanja v medijih. Čas bi bil, da bi se spustili na realna tla in se odločali bolj premišljeno in v okviru svojih zmožnosti, ter upoštevali tudi nestalnost cen, odvisnost od vremena in visoko ceno solarne elektrike.
Dovoljenja in soglasja
Za postavitev fotovoltaičnega sistema ni potrebno nobeno dovoljenje, če je sistem vgrajen na hiši ali ob hiši, ki ima gradbeno dovoljenje. Za postavitev izven objekta pa moramo preveriti, kdaj je potrebno pridobiti soglasje pristojne Upravne enote.
Od pristojnega elektrodistribucijskega podjetja je potrebno pridobiti vse informacije in skleniti z njim ustrezno pogodbo, v kateri vas bodo priznali za kvalificiranega proizvajalca elektrike in zagotovili odkupno ceno elektrike. Ker boste začeli izdajati račune, morate postati samostojni podjetnik. Sistem bo moral biti izveden po njihovih zahtevah, da se lahko združi z javnim sistemom, sledil bo tehnični pregled in predhodno tehnično soglasje. Namestiti je treba še ločene števce za oddajo in prejem električne energije v obratni smeri in drugo opremo. Država zagotavlja subvencionirano ceno solarne elektrike še 15 let po postavitvi, ta pa je približno štirikrat višja od tržne cene za gospodinjstva. Premija države znaša 0,34719 €/kWh, na to se prišteje še tržna cena, ki se pri petih slovenskih dobaviteljih elektrike lahko malo razlikuje. Pri Elektro Ljubljana znaša oboje skupaj 0,39957 EUR/kWh.
Investicija in čas vračila
Solarna elektrarna “na ključ” stane približno med 4.500 do 5.000 € za 1 kWp moči. Moč v Wp (watt peak) velja za standardne testne pogoje pri 25 stopinjah C, sončnem sevanju 1.000 W/m2 in zračni masi 1,5. Ob navedenih pogojih bo vložena investicija povrnjena v najboljšem primeru po približno v 13 letih ali še kasneje, odvisno od vrste, cene opreme, proizvajalca, monterja, lokacije, subvencije države in drugih pogojev.
Nepovratna sredstva in krediti
Država je že pred leti nehala subvencionirati fotovoltaične sisteme z nepovratnimi sredstvi, saj je bilo za to malo zanimanja, predvsem zaradi visoke cene in vprašljive ekonomičnosti. Država pa podpira vgradnjo z zelo ugodnimi krediti, (z obrestmi 3,9 % na največ 10 let), najnovejše informacije pa so na voljo na Eko skladu v Ljubljani, Tivolska 30.
Paneli in življenjska doba
Cene, kvaliteta in izkoristki so zelo različni. Najcenejše sončne celice so amorfne s slabim izkoristkom, pod 10 %. Boljše in dražje, zelo razširjene ter z višjimi izkoristki do 14 % so polikristalne, najdražje monokristalne pa imajo izkoristek do 16 %, izjemoma do 20 %.
Solarni panel bo po 20 letih še vedno deloval s 80% kapaciteto, zato je tudi garancijska doba za izdelek lahko dolga. Za montažna dela pa je garancijska doba običajna, v skladu z veljavnimi zakoni.
Proizvajalci in ponudniki
Pri nas rešitve na ključ ponuja Kon Tiki iz Kamnika in Bisol iz Latkove vasi. Enake usluge nudijo Siemens, Viessmann in drugi, ki jih najlaže najdemo na spletu. Znani proizvajalci so še japonski Sanyo, angleški Solar World , nemški Photovolt, hrvaški Solar in različni italijanski proizvajalci s cenejšimi izvedbami majhnih moči. Dodatne informacije daje tudi Agencija za prestrukturiranje energetike Ljubljana, Podjetje za izrabo sončne energije Enerson iz Maribora, Viessmann Ljubljana in drugi.
Slika 1: Montaža in vzdrževanje sta najenostavnejša na ravnih strehah
Slika 2: Solarna elektrika iz sten velikih stavb ali industrijskih objektov