Na Ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano so ta mesec pripravili nov predlog Uredbe o dopolnilnih dejavnostih na kmetiji. Sprememba se nanaša predvsem na ponovno vključitev proizvodnje električne energije iz sončnih elektrarn med dopolnilne dejavnosti na kmetiji.

 

soncna elektrarna kmetija

Julija lani je bila sprejeta trenutno veljavna Uredba o dopolnilnih dejavnostih na kmetiji, ki je črtala možnost proizvodnje električne energije iz vseh obnovljivih virov razen lesne biomase, gnoja, gnojevke in rastlinskega substrata. Zaradi navedenega črtanja se morajo kmetje, ki imajo na površinah objektov za kmetijsko dejavnost postavljene sončne elektrarne in želijo ohraniti prejemanje subvencij za proizvedeno električno energijo, po preteku prehodnega obdobja (ki se na srečo še ni izteklo), registrirati kot proizvajalci električne energije ali kot samostojni podjetniki oziroma ustanoviti drugo obliko pravne osebe. S tem pa kmetje izgubijo status kmeta in posledično njegova kmetija ne more več kandidirati na razpisih namenjenih kmetijstvu. Po vrhu vsega navedenega sledijo še dodatni stroški (računovodstvo za novo oblikovane pravne osebe, stroški preoblikovanja pogodb zaradi spremembe statusa,…).

 

Po uveljavitvi trenutne Uredbe je sledil je buren odziv zainteresirane javnosti ter stanovskih organizacij. O nastali situaciji in njenih posledicah pa so med prvimi poročali iz Združenja slovenske fotovoltaike (ZSFV). Na Ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano so prejemali številne dopise in pritožbe, predvsem prizadetih kmetov. Dovolj, da so se odločili proučiti posledice, ki jih je povzročila Uredba in v nadaljevanju sprožili postopek ponovne vključitve proizvodnje električne energije iz sončnih elektrarn med dopolnilne dejavnosti na kmetiji. Novi predlog Uredbe o dopolnilnih dejavnostih na kmetiji je objavljen na spletni strani ministrstva, rok za oddajo pripomb pa je do 20. aprila.

Sicer pa, počakajmo na končno verzijo Uredbe in njeno objavo v Uradnem listu.

 

Povezane vsebine

IZKORISTI UGODNO PONUDBO

V podjetju SONCE so razvili poslovni model, s katerim si lahko podjetja brez finančnega vložka zagotovijo nižjo, predvsem pa stabilno ceno elektrike in okolju prijazno energijo. Ponujajo jim možnost za sklenitev služnostne pogodbe za namestitev opreme, s katero bodo prišli do lastne naprave. Edini pogoj je, da...

Se želite na novo zaposliti? Veto Group združuje skupino uspešnih prodajnih centrov za ogrevanje, hlajenje, prezračevanje. Z odgovornim delom do zaposlenih in strank medse vabijo nove sodelavce. Če iščete dolgoročno zanesljivo delo, vabimo da prijavo za delo oddate TUKAJ!

Preverite akcijsko ponudbo 2022 za tandem - toplotne črpalke Bosch in prezračevalni sistemi Sabiana in si zagotovite posebne pogoje nakupa. Med sistemi za ogrevanje, hlajenje in prezračevanje spoznajte sistem, ki vam omogoča priročno in celovito rešitev na enem mestu.

Če imate težave z vlago, želite pravočasno poskrbeti za klimo poleti, ali ste v dilemi kateri ogrevalni sistem je z vidika porabe energije optimalen za vas, vam priporočamo stopiti v stik s podjetjem Tersus. Spoznajte ekipo izkušenih mojstrov, ki poskrbijo za ugodno in prijetno bivanje. Njihova celovita ponudba...

Toplotna črpalka Stiebel Eltron LWZ se že nekaj let potruje kot toplotna črpalka za nove hiše, ki nima konkurence. Služi za priročno ogrevanje, prezračevanje in hlajenje nove hiše v...

baner naročilo revije
 
ponudniki toplotnih

S klikom na posamično podjetje dostopate do tehničnih karakteristik ponudnikov TOPLOTNIH ČRPALK zrak – voda

fotovoltaicne-elektrarne
Posodobljen akcijski načrt OVE za sončne elektrarne predvideva cca. 10% rast letno. Do leta 2020 naj bi dodatno inštalirali 161 MW sončnih elektrarn. S sprejetjem Uredbe o samooskrbi…
ogrevanje
Toplotne črpalke prestrezajo energijo zemlje, zraka ali vode. Ob primerjavi sistemov za toplotne črpalke lahko kljub višjim stroškom investicije…
pasivna-hisa
Za ogrevanje, hlajenje, pripravo tople vode, klimatizacijo in razsvetljavo v pasivni ali skoraj nič - energijski hiši potrebujejo tako malo energije…
Gradnja in obnove
DOBRA PRAKSA GRADNJA in OBNOVE
Do leta 2020 naj bi po evropskih smernicah, ki jim sledi tudi Slovenija, razvoj gradnje energijsko učinkovitih stavb dosegel nivo skoraj nič – energijske hiše.