Kaj poganja trg sončnih elektrarn v Sloveniji ter kakšno sliko kaže količina prejetih vlog za subvencije na začetku leta 2022, smo se pogovarjali z direktorico Eko sklada, Mojco Vendramin.
Mojca Vendramin, direktorica Eko sklada
Kakšno je bilo število vlog za subvencije za sončne elektrarne v januarju in februarju 2022, ter koliko je znašala višina subvencij v zadnjih petih letih?
Glede na izredno veliko število prejetih vlog v zadnjih dnevih marca, podatka o številu prejetih vlog na razpis JP93SUB še nimamo. Ker je v skladu z našimi Splošnimi pogoji poslovanja in zakonodajo vsaka prejeta vloga, ki je popolna, upravičeno do prejema spodbude, je za nas relevantno število prejetih vlog in ne število obdelanih vlog oz. izplačanih sredstev, saj je čakalna doba na obdelavo vloge že nekaj časa 5 mesecev. V petih letih, od leta 2017, je količina odobrenih naložb za sončne elektrarne narastla iz 1.11 mio na 11,87 mio evrov. V letu 2017 je bilo odobrenih 679 naložb, v letu 2021 pa 5.306 naložb v samooskrbo s sončno elektrarno. Podatki o številu vlog za sončne elektrarna so po letih razvidni v preglednicah.
Število vlog za subvencije za sončne elektrarne in odobrenih naložb s strani Eko sklada v letih 2017- 2022. (vir: Eko sklad)
Na Eko skladu so letos do 28.2.2022 prejeli že 2417 vlog za subvencije za sončne elektrarne, v celem letu 2021 jih je bilo skupaj 8.049.
Odobrene vloge oz. izplačane podpore v zadnjih petih letih (vir: Eko sklad)
Se bo obravnava vlog za sončne elektrarne zaradi izrednega zanimanja še podaljševala?
Na Eko skladu ocenjujemo, da bo čakalna doba na obravnavo vlog zaradi februarskega in marčevskega izrednega priliva števila vlog podaljšala do 7 mesecev.
Kaj stopnjuje zanimanje za sončne elektrarne?
Predvsem dosedanja in napovedana rast cen električne energije stopnjuje odziv investitorjev v sončne elektrarne. Še bolj kot to, pa napovedana sprememba zakonodaje, ki po letu 2023 s sončnimi elektrarnami več ne bo omogočala sedanje sheme obračunavanja omrežnine in elektrike za samooskrbo, kot je sedaj. Sicer pa lahko za več informacij preverite na Ministrstvu za infrastrukturo, ki je pristojno za zakonodajo na tem področju.
Kaj predstavlja vir sredstev za subvencije ter ali lahko napoveste kako bo subvencijami za sončne elektrarne v bodoče?
Eko sklad razpolaga z omejenimi sredstvi iz prispevka za energetsko učinkovitost. Prioritetno je, da iz teh sredstev zagotovimo kontinuirane spodbude za energetsko obnovo stavb, tako da so na voljo neprestano in skozi vse leto. Glede drugih virov sredstev za te spodbude ter glede politike spodbujanja v prihodnje, je pristojno Ministrstvo za infrastrukturo.
Sedanja neto meritev se bo v 2024 za sončne elektrarne spremenila. Namesto letnega obračuna se bo izvajal mesečni obračun, gradili bomo manjše sončne elektrarne manjših moči s hranilniki EE, sončna elektrarna ne bo več pokrivala vseh gospodinjskih potreb po elektriki, hranilniki bodo spadali pod običajni del opreme. Kakšna bo predvidena ekonomika malih sončnih elektrarn čez dve leti, ker bo dodaten obvezen del opreme baterija, pa bomo morali na odgovor še počakati.
Sedanji net metering se čez slabi dve leti ukinja
Direktorica Eko sklada Mojca Vendramin nam v zvezi z neto merjenjem po izteku leta 2023 pojasni: "Neto merjenja v koledarskem letu (t.i. »net metering«) novi zakon, ki bo stopil v veljavo koncem 2023, ne pozna več. Namesto tega se plačuje omrežnina za vso prevzeto električno energijo iz omrežja, vsa v javno omrežje oddana električna energija pa se prodaja. Obračunane bodo tudi druge javne dajatve, ki se obračunajo na količino električne energije, prevzete iz omrežja (prispevek za operaterja trga, trošarine)."
Investicije v sončne elektrarne ostajajo nespremenjene
Pomembno je, da se za končne odjemalce, ki jih bo distribucijski operater registriral kot končne odjemalce s samooskrbo do vključno 31. decembra 2023 po Uredbi o samooskrbi z električno energijo iz obnovljivih virov energije, in za končne odjemalce, ki so bili registrirani kot končni odjemalci s samooskrbo do uveljavitve tega zakona, še naprej uporabljajo določbe do sedaj veljavnega 315.a člena Energetskega zakona in Uredbe o samooskrbi z električno energijo iz OVE, in sicer tako dolgo dokler uporabljajo napravo za samooskrbo, za katero je bilo izdano soglasje za priključitev, na podlagi katerega so bili registrirani. Za te končne odjemalce se določbe novega zakona ne uporabljajo, razen če preidejo v sistem samooskrbe po tem zakonu. Končni odjemalec s samooskrbo (iz prejšnjega odstavka) se lahko kadarkoli v tem času odloči in preide iz samooskrbe z neto merjenjem v koledarskem letu v sistem samooskrbe (in obračunavanja) po novem zakonu ZSROVE z izvedbo registracije prehoda pri distribucijskem operaterju.
Vsa morebitna dodatna vprašanja glede subvencij Eko sklada napišite v spodnji kontaktni obrazec, kjer vam bomo poskušali odgovoriti v najkrajšem času.
Povezane vsebine