Fotovoltaika je sodoben obnovljiv vir energije, ki svetlobo spreminja v elektriko, fotovoltaičnih sistemov ni potrebno vzdrževati, delujejo pa neslišno. Za namestitev fotonapetostnih modulov so najprimernejše strehe stavb ali tovarn, ki poleg zaščite pred padavinami postanejo še generatorji elektrike.
Zanesljivost in garancija
Fotonapetostni moduli boljših svetovnih znamk imajo 10 letno garancijo na izdelek in 25 letno garancijo za doseganje 80 odstotkov izhodne moči. Življenjska doba sončnih elektrarn je odvisna predvsem od kakovosti sestavnih delov, zato je potrebno pred nakupom preveriti garancije, ki jih nudijo proizvajalci. Med dejavniki, ki vplivajo na donosnost sončne elektrarne, so najpomembnejši velikost, brezhibno delovanje in optimizacija celotnega sistema. S sončno elektrarno lahko posamezniki ali podjetja ustvarijo dodatne prihodke, pri čemer uporabijo strešne površine. V Sloveniji država z zagotovljenimi odkupnimi cenami spodbuja postavljanje sončnih elektrarn, ki veljajo za donosno in zanesljivo naložbo. Višina zagotovljenih odkupnih cen velja za obdobje 15 let in je odvisna od velikosti fotonapetostnega sistema, pri tem pa velja poudariti, da lahko premišljeno postavljena sončna elektrarna deluje tudi 40 let in več.
Obnovljiva prihodnost
Sončna elektrarna ima izjemno pozitiven učinek na okolje, saj ne povzroča nobenih škodljivih emisij. Energijo, ki smo jo porabili za proizvodnjo, po dveh do štirih letih energetsko povrnemo, nato pa bo elektrarna proizvajala le še popolnoma čisto energijo. Taka naložba pomembno prispeva k izpolnjevanju družbeno odgovornih ciljev podjetja, ki s solarno elektriko zmanjša tvorbo toplogrednih plinov, vzpodbuja splošno ekološko zavest in povečuje kakovost bivanja.
Eden izmed vodilnih evropskih proizvajalcev sončnih fotonapetostnih modulov, slovensko podjetje BISOL, je tudi izvajalec sončnih elektrarn na ključ.
Lani so jih postavili več kot 50, kar je največ v Sloveniji. Zgradili so sončne elektrarne Keter, Arcont ter Intereuropa Dravograd I in II, ki so trenutno med največjimi slovenskimi strešnimi fotovoltaičnimi objekti. Samo te štiri bodo letno proizvedle dovolj električne energije za oskrbo 811 gospodinjstev in pri tem izpuste zmanjšale za dobrih 1.900 ton ogljikovega dioksida letno, kar je enako, kot da bi zasadili 4.900 dreves. Predvidena letna proizvodnja 998 kw elektrarne Keter znaša 1.075 megavatnih ur, medtem ko bo 999 kw sončna elektrarna Arcont v Gornji Radgoni predvidoma proizvedla 1.099 megavatnih ur električne energije letno. Elektrarni Intereuropa Dravograd I in II s skupno inštalirano močjo 979 kw pa bosta letno predvidoma proizvedli za 1.071 mwh elektrike.
Sončna elektrarna je dolgoročna naložba, ki mora brezhibno delovati vrsto let, zato ni odveč razmislek o dobrem zavarovanju, ki mora vsebovati predvsem naslednja kritja:
• požarna nevarnost (požar, neposredni udar strele, eksplozija),
• elementarne nevarnosti – vihar, toča, poplava,
• posredni udar strele,
• mehansko delovanje sile,
• tatvina in rop, vključno z vandalizmom,
• zavarovanje do tretjih oseb,
• izpad prihodka.
Ustrezna postavitev
Pri izračunu pričakovanega energijskega izplena je treba vedno upoštevati naklon, lokacijo in orientiranost sončnih elektrarn. Investitorji vedo, da je od strokovnosti izvajalcev in kakovosti sestavnih delov, še posebej fotonapetostnih modulov, odvisna količina proizvedene elektrike in donosnost investicije.
Sodobni sistemi nadzora omogočajo redno spremljanje učinkovitosti v finančnem in ekološkem smislu. Med delovanjem obstoječih sončnih elektrarn ugotavljajo, da fotonapetostni sistemi BISOL redno presegajo pričakovane rezultate. To potrjujejo tudi nedavni enoletni rezultati Photon testa, ki glede na učinkovitost delovanja v realnih pogojih njihove module med štiridesetimi svetovno znanimi znamkami uvrščajo med najboljše na svetu.
Družba BISOL izvaja tudi projekte na ključ v tujini. Tako so na Češkem v treh mesecih zaključili projekt postavitve izjemno zahtevne sončne elektrarne velikosti 2,4 MW, ki ga je naročilo največje češko elektrodistribucijsko podjetje, trenutno pa začenjajo sodelovanje tudi s francoskim energetskim velikanom GDF Suez.
Sončne fotonapetostne elektrarne so ena najvarnejših in zanesljivejših naložb, pri čemer energijski izplen in dolgoročno delovanje veliko bolj vplivata na donosnost naložb, kot njihovi izhodiščni stroški. Povračilo naložbe z visoko interno stopnjo donosnosti je odvisno od natančnega načrtovanja in uporabe materialov kakovosti, ki morajo zagotavljati dolgoletno in zanesljivo delovanje z nizko stopnjo degradacije.
Pravilno postavljena sončna elektrarna vam bo zagotavljala stabilen mesečni donos več desetletij, saj traja njena življenjska doba 40 let in več. K tako dolgi življenjski dobi poleg kakovosti uporabljenih materialov prispeva tudi dejstvo, da elektrarna nima premikajočih se delov, zato je njeno vzdrževanje zelo nezahtevno. Postavimo jo lahko na vsako streho, ne glede na obliko ali vrsto kritine. Seveda se je potrebno prilagoditi zakonitostim, ki vplivajo na optimalno delovanje sončne elektrarne. V Sloveniji je najprimernejša usmeritev strehe proti jugu z naklonom 30°, izogibati pa se moramo senčenju na sami površini strehe ali v okolici.
Pred investicijo
Investitor mora za postavitev svoje sončne elektrarne izbrati izvajalca, ki ima dovolj izkušenj na področju sončnih elektrarn in poznavanja celotnega področja fotovoltaike. Sončna elektrarna je zanesljiva investicija le takrat, kadar je premišljeno načrtovana. Postavitev sončne elektrarne zato zahteva strokovno znanje, izkušnje in izjemno natančnost, saj bo le tako razporeditev fotonapetostnih modulov optimalna in njen izplen najvišji.
Sončne elektrarne na stavbah | Cena zagotovljenega odkupa |
Do 50 kW | 332,368 EUR/MWh |
Od 50 kW do 1 MW | 304,016 EUR/MWh |
Integrirane sončne elektrarne |
|
Do 50 kW | 382,224 EUR/MWh |
Od 50 kW do 1 MW | 349,616 EUR/MWh |
Samostojne sončne elektrarne |
|
Do 50 kW | 312,336 EUR/MWh |
Od 50 kW do 1 MW | 287,768 EUR/MWh |
Upravni postopki
BISOL-ova strokovna ekipa poskrbi za izdelavo potrebne projektne dokumentacije, postavitev sončne elektrarne, ter pridobitev vseh potrebnih dovoljenj za priključitev na distribucijsko omrežje in dokumentacije, ki je potrebna za podpis pogodbe za odkup električne energije.
Postopek postavitve zajema
1. Ugotovitev primernosti lokacije
2. Ocena investicije in priprava finančnega načrta
3. Pridobitev Lokacijske informacije
4. Pridobitev Informacije o možnosti priključitve na distribucijsko omrežje
5. Presoja statike objekta
6. Podpis prodajne pogodbe ali pogodbe o služnosti.
7. Izdelava projekta idejne zasnove IDZ
8. Pridobitev Soglasja za priključitev na distribucijsko omrežje
9. Izdelava projektne dokumentacije za izvedbo PZI
10. Pridobitev Soglasja h projektnim rešitvam
11. Postavitev sončne elektrarne
12. Pridobitev Pogodbe o odkupu električne energije po tržni ceni.
13. Izdelava projektne dokumentacije izvedenih del PID in Dokazila o zanesljivosti objekta
14. Izvedba meritev in preizkus delovanja
15. Podpis pogodbe o dostopu na distribucijsko omrežje in priključitev na distribucijsko omrežje
16. Pridobitev Deklaracijske številke naprave OVE
17. Pridobitev Odločbe o podpori
18. Pogodba o zagotavljanju podpore električne energije, proizvedene iz obnovljivih virov energije (ZO-OVE) v proizvodni napravi
Sončna elektrarna – Financiranje in zavarovanje slovenskih bank
RS spodbuja postavljanje sončnih elektrarn z zagotovljenimi odkupnimi cenami, ki jih določa Uredba o podporah električni energiji, proizvedeni iz obnovljivih virov energije (Uradni list RS št. 37 z dne 18. 5. 2009). Višina zagotovljenih odkupnih cen velja za obdobje 15 let in je odvisna od velikosti sončne elektrarne.
Slovenske banke vse bolj prepoznavajo priložnosti investiranja v zeleno energijo in za postavitev sončne elektrarne nudijo strankam prilagojene namenske kredite. Običajno je razmerje med lastnimi sredstvi in bančnim kreditom 20:80, ročnost pa najmanj 12 let. Med instrumenti zavarovanja, ki jih lahko zahtevajo banke, so med drugim zastava proizvodne naprave, odstop terjatev, hipoteka in zavarovanje elektrarne. Ko pristopamo k najemu kredita, moramo temeljito preučiti pogoje, ki jih nudi posamezna banka in premišljeno izdelati poslovni načrt. Pripraviti moramo tudi natančne projekcije finančnih izkazov in oceno tveganj za celotno obdobje trajanja investicije.
Natančna vrednost zavarovanja navadno obsega približno 0,3% vrednosti investicije na leto in je odvisna od velikosti sončne elektrarne, obsega zavarovalnega kritja in specifične ponudbe posamezne zavarovalnice. Tudi zavarovalnice se – podobno kot banke – vse bolje spoznavajo s posebnostmi investiranja v sončne elektrarne, zato je njihova ponudba specializiranih zavarovalnih polic za sončne elektrarne vse bolj celovita.
Kakor na drugih fotovoltaičnih trgih tudi v Sloveniji višina zagotovljenih odkupnih cen pada. Letošnje znižanje je bilo večje, kot je bilo ob sprejetju uredbe načrtovano. Osnovi pogoj za uspešno delovanje vsake panoge pa je stabilno in čim bolj predvidljivo okolje. ^e prihaja do nepredvidenih večjih ali dodatnih znižanj sredi leta, se lahko poderejo vsi investicijski načrti, kar povzroči velike težave bankam, Eko skladu, elektro distributerjem, ki izdajajo soglasja, investitorjem, inštalaterjem sončnih elektrarn in proizvajalcem elementov sončnih elektrarn.
Za optimalno postavitev in delovanje sončne elektrarne, ter posledično najvišji energijski izplen so pomembni predvsem naslednji ključni dejavniki izbira najprimernejše lokacije; izbira kakovostnih elementov sončne elektrarne; izbira izkušenih, strokovno usposobljenih in preverjenih izvajalcev; optimalno razmerje med višino naložbe in specifičnim izplenom, za katerega jamči izvajalec.
Več na www.bisol.si
tel. +386 (3)703 22 50
KATJA GORŠEK
erevija varčujem z energijo bisol fotovoltaika sončna energija elektrika sončna elektrarna brdo varčevanje energije zelena energija