V podjetju SONCE energija so razvili poslovni model, s katerim si lahko podjetja brez finančnega vložka zagotovijo nižjo, predvsem pa stabilno ceno elektrike in okolju prijazno energijo. Ponujajo jim možnost za sklenitev služnostne pogodbe (streha v najem) za namestitev opreme, s katero bodo prišli do lastne naprave.
Že pred leti so tako postavili sončno elektrarno z močjo 750 kW na strehah hal kmetijskega podjetja Meja Šentjur, katerega osnovna dejavnost je proizvodnja jajc, jabolk in žit. Kakor pravi Andrej Ocepek, vodja komerciale v podjetju Meja Šentjur, je bila sončna elektrarna smiselna dopolnitev strategije usmeritve podjetja v ekološko proizvodnjo in s tem v uporabo okolju prijazne energije: »Pričakovali smo pozitiven odziv trga, na katerem deluje naše podjetje, pa tudi ekonomske učinke pri stroških električne energije in posledično nižje lastne cene naših produktov.«
750 kW sončna elektrarna podjetje SONCE energija na halah podjetja Meja Šentjur
Vključeni tudi v energetsko tržnico SunContract
S postavitvijo sončne elektrarne so se njihovi stroški za električno energijo zmanjšali za približno četrtino, kar je bil dober doprinos kalkulacijam njihovih izdelkov. Danes, ko je cena elektrike zelo visoka, so prihranki še večji, toliko bolj, če upoštevamo še pozitiven vpliv na okolje. »Natančnih analiz, ki bi objektivno upoštevale vse dejavnike, nismo računali. Na podlagi podanih dejstev pa lahko zaključimo da je oddaja strehe v najem za sončno elektrarno naša pričakovanja uresničila,« pravi sogovornik.
Zdajšnje zmogljivosti ne zadostujejo za pokritje vseh potreb podjetja po električni energiji, zato so že od začetka vključeni v energetsko tržnico SunContract, kar se je izkazalo za optimalno kombinacijo za nižanje stroškov za elektriko. Sprva so investirali v strehe, ki so po površini največje in na najprimernejših legah. Na teh lokacijah je poraba elektrike tudi največja. V prihodnosti pa vidijo v lastnih sončnih elektrarnah večjo samooskrbo z električno energijo, energetsko neodvisnost, ekonomsko učinkovitost in ne nazadnje skrb za okolje. Sončne elektrarne bodo namestili tudi na strehah manjših objektov z manjšo porabo elektrike. »Naš cilj je izkoristiti vse možnosti in s tem doseči maksimalno samooskrbnost z električno energijo iz sončnih elektrarn,« še poudari Andrej Ocepek.
Vsa morebitna dodatna vprašanja glede oddajanja strehe v najem napišite v spodnji kontaktni obrazec, kjer vam bomo poskušali odgovoriti v najkrajšem času.
Povezane vsebine