Fotovoltaični modul z nazivno napetostjo 12 V v resnici deluje z napetostjo med 16 do 17,5 V. Moduli so označeni z nazivno napetostjo, s katero označimo v katero napetostno skupino spadajo. Vendar so namerno sestavljeni tako, da delujejo z višjo napetostjo.

Krivulja v diagramu tok/ napetost ponazarja učinkovitost modula. Če iz ničelne točke diagrama potegnemo puščico pod kotom približno 45°se bo krivulje učinkovitosti modula dotaknila na točki, kjer ta oddaja največ moči.

 

fotovoltaika_12_V_1
Fotovoltaika je zanesljiv vir elektrike tudi v morebitnih izrednih razmerah


Zakaj je razlika potrebna

Če z modulom polnimo 12 V baterije, za to potrebujemo napetost, ki je nekaj višja, in znaša od 14 do 15V. Ta napetost zadostuje za uspešno polnjenje in jo modul doseže v vseh temperaturnih razmerah. Polnjenje pa krmilimo z elektronskim sklopom, v katerem napetost med delovanjem povprečno pade za 0,7 V. Med sončnim obsevanjem se modul ogreva, pri čemer se zmanjšuje njegova učinkovitost in se znižuje tudi izhodna napetost. Modul z močjo 75 W in izhodno napetostjo 17 V bo v ogretem stanju in pri temperaturi okolice 30°C dosegel izhodno napetost samo 15,25 V. Če to povprečno delovno napetost zmanjšamo še za padec 0,7 V , ki ga povzroči polnilna elektronika akumulatorja, dobimo resnično izhodno napetost 15,2 V, ki še zadostuje za uspešno polnjenje akumulatorjev.

 

fotovoltaika_12_V_2
Če je modul bolj hladen bo deloval z višjim izkoristkom


Zaradi lastnosti modula in padcev napetosti zaradi prigrajene elektronike, mora biti izdelek sposoben v vseh temperaturnih razmerah proizvesti napetost najmanj 15 V, pozimi ko je zaradi nižjih temperatur najbolj učinkovit, pa 17 V. Če bi napetost padla pod 15V, bi lahko bilo moteno ali onemogočeno napajanje priključenih naprav ali baterij, ki delujejo z nazivno napetostjo 12V. S tem zagotovimo tudi zanesljivo delovanje naprav v oddaljenih predelih, kjer napajanje opreme z drugimi viri ni možno.

IZKORISTI UGODNO PONUDBO

Net metering, ki je trenutno še v veljavi, lahko izkoristite do konca leta 2023. Podjetje Enertec, z blagovno znamko Moja Elektrarna, s praktičnimi izračuni ponazori primerjavo sedanjih pogojev neto meritev za samooskrbo z elektriko s prihodnjimi, ter vam za sončno elektrarno...

Preverite akcijsko ponudbo za tandem - toplotne črpalke Bosch in prezračevalni sistemi Sabiana in si zagotovite posebne pogoje nakupa. Med sistemi za ogrevanje, hlajenje in prezračevanje spoznajte sistem, ki vam omogoča priročno in celovito rešitev na enem mestu.

V podjetju SONCE so razvili poslovni model, s katerim si lahko podjetja brez finančnega vložka zagotovijo nižjo, predvsem pa stabilno ceno elektrike in okolju prijazno energijo. Ponujajo jim možnost za sklenitev služnostne pogodbe za namestitev opreme, s katero bodo prišli do lastne naprave. Edini pogoj je, da...

Toplotna črpalka Stiebel Eltron LWZ se že nekaj let potruje kot toplotna črpalka za nove hiše, ki nima konkurence. Služi za priročno ogrevanje, prezračevanje in hlajenje nove hiše v...

baner naročilo revije sept23
 
ponudniki toplotnih

S klikom na posamično podjetje dostopate do tehničnih karakteristik ponudnikov TOPLOTNIH ČRPALK zrak – voda

fotovoltaicne-elektrarne
Posodobljen akcijski načrt OVE za sončne elektrarne predvideva cca. 10% rast letno. Do leta 2020 naj bi dodatno inštalirali 161 MW sončnih elektrarn. S sprejetjem Uredbe o samooskrbi…
ogrevanje
Toplotne črpalke prestrezajo energijo zemlje, zraka ali vode. Ob primerjavi sistemov za toplotne črpalke lahko kljub višjim stroškom investicije…
pasivna-hisa
Za ogrevanje, hlajenje, pripravo tople vode, klimatizacijo in razsvetljavo v pasivni ali skoraj nič - energijski hiši potrebujejo tako malo energije…
Gradnja in obnove
DOBRA PRAKSA GRADNJA in OBNOVE
Do leta 2020 naj bi po evropskih smernicah, ki jim sledi tudi Slovenija, razvoj gradnje energijsko učinkovitih stavb dosegel nivo skoraj nič – energijske hiše.