
Kot so danes še sporočili iz Združenja slovenske fotovoltaične industrije s sedežem v Preboldu, so partnerji projekta s tem objavili šestmesečne rezultate intenzivnega raziskovanja v 12 evropskih državah, katerega cilj je opredeliti in analizirati vse korake in stroške, ki nastajajo zaradi upravnih postopkov pri gradnji fotonapetostnih sistemov.
Kljub temu, da je večina evropskih držav prepoznala potencial fotovoltaike in že začela uresničevati najrazličnejše podporne ukrepe, pa fotovoltaični trg ne more razviti vsega potenciala prav zaradi teh birokratskih ovir, poudarjajo v združenju.
V vsaki od sodelujočih držav so se analizirali postopki, potrebni za gradnjo sončnih elektrarn v okviru treh glavnih segmentov fotovoltaičnega trga: majhni sistemi na stanovanjskih stavbah, majhni in srednje veliki sistemi na industrijskih objektih ter srednje veliki in veliki fotonapetostni sistemi na tleh.
Za vsakega od teh segmentov so se podrobno določili in opisali posamezni koraki, vključno s podatki o trajanju, čakalni dobi in upravnih stroških.
Omenjena podatkovna baza je tako po navedbah združenja obsežno orodje, ki ponuja podrobno analizo položaja na posameznih trgih in izpostavlja tako primere dobrih praks kot tudi primere ozkih grl.
V naslednjem koraku bodo projektni partnerji naslovili priporočila na politične akterje in elektrodistributerje glavnih evropskih fotovoltaičnih trgov, in sicer v obliki svetovalnih dokumentov, nacionalnih konferenc in delavnic.
Združenje slovenske fotovoltaične industrije bo tako že v četrtek v Celju v času sejma Energetika organiziralo konferenco Priložnosti in pasti pri investicijah v sončne elektrarne. Osrednja tematika bodo ravno birokratski postopki, ki ovirajo gradnjo sončnih elektrarn.
Projekt PV LEGAL sofinancira Evropska komisija, v projektu pa poleg skupine nacionalnih združenj fotovoltaične industrije sodelujeta tudi Evropsko združenje fotovoltaične industrije (EPIA) in svetovalno podjetje Eclareon.
Združenje slovenske fotovoltaične industrije, ki je partner v projektu PV LEGAL, je prostovoljno združenje pravnih oseb, ki delujejo na različnih področjih fotovoltaike. Namen združenja je na območju Slovenije širiti zavest in nova spoznanja s področja raziskav in razvoja ter uporabnih znanj fotovoltaične industrije.
Povezava do podatkov: www.pvlegal.eu/database.html
Vir: http://www.siol.net/gospodarstvo/2010/05/zazivela_spletna_baza_podatkov_o_ovirah_za_gradnjo_soncnih_elektrarn.aspx
Sončna elektrarna spada med tehnologije prihodnosti in sedanjosti, za investicijo v tovrstni solarni sistem se odloča čedalje več investitorjev. Vakuumski in ploščati kolektor je drugi najbolje izkoriščan sistem obnovljivih virov energije. Elektrarna na sonce je donosna investicija, koristi naravne vire, ekološko ozaveščeni uporabniki dejansko vplivajo na zmanjšanje toplogrednih plinov. Električna energija je dobrina, brez katere človeštvo ne more obstajati. Jo znamo koristiti? Je med osnovnimi potrebami človeka tretirana kot se pričakuje? Smo vzgojeni da jo trošimo racionalno? Je električna energija samoumevna? Življenska doba PV sončne elektrarne je vsaj 25 let. Donosnost investicije v solarni sistem ni vprašljiva, država podpira investicije v obnovljive vire energije, podpore se sicer vv razvitih državah EU spreminjajo, glede na ekspanzijo sončnih elektrarn in glede na dosežen delež električne energije iz obnovljivih virov energije. Sončna elektrarna predstavlja vir električne energije, brez negativnih učinkov na okolje. Cene modulov se umirjajo, povpraševanje za sončne elektrarne pa stalno raste.