Sončne elektrarne so odlična priložnost za zagotavljanje dodatnega vira dohodkov v občinski proračun. Občine se nenehno srečujejo s pomanjkanjem finančnih sredstev, zato se prek javnih razpisov pogosto odločajo za postavitev sončnih elektrarn. Tako še dodatno uresničujejo svoje poslanstvo delovanja v interesu javnosti, ki jo spodbujajo k okoljski ozaveščenosti in opozarjajo na pomen izrabe obnovljivih virov energije.

 

Zlatorog
Sončna elektrarna na športni dvorani Zlatorog v Celju


Vodilni slovenski akter na področju fotovoltaike skupina BISOL Group, ki je postavila že 153 sončnih elektrarn različnih tipov, dobro sodeluje z mnogimi slovenskimi občinami. Sončne elektrarne BISOL v vsaki deveti občini pokrivajo strehe osnovnih, srednjih in višjih šol, športnih objektov, zdravstvenih domov in domov za ostarele.

 

Do sedaj neizkoriščene strešne površine lahko postanejo vir dodatnega zaslužka. V BISOL-u tudi sami investirajo v sončne elektrarne. Ponekod najamejo strešne površine, drugod te površine tudi obnovijo in na ta način hitro poskrbijo za težave, s katerimi se srečujejo v občinah zaradi dotrajanosti starih kritin njihovih objektov. Velikost streh mora zadostovati za postavitev vsaj 40-kilovatne sončne elektrarne, kar je dobrih 300 m2 strehe z naklonom ali približno 800 m2 ravne strehe. Občina na podlagi dodelitve služnosti za obdobje do 30 let prejema najemnino, ki je odvisna od velikosti in donosnosti sončne elektrarne. Izplačilo najemnine lahko prejme kot vnaprej izplačan enkratni znesek, periodično izplačevanje najemnine skozi celoten čas trajanja služnosti ali v obliki zamenjave kritine.

 

OS_Smartno_ob_Paki
Sončna elektrarna BISOL na OŠ Šmartno ob Paki


Tovrstno sodelovanje z občinami omogoča izvedbo projektov, za katere javna sredstva v občinskem proračunu niso zagotovljena. Kar nekaj občin je že izkoristilo priložnost in hkrati ob postavitvi sončne elektrarne poskrbelo še za menjavo kritine, ki lahko za občino pomeni velik finančen zalogaj – še posebej za manjše občine z majhnim proračunom, katerih primarna skrb je razvoj cestne in komunalne infrastrukture. V takšnih primerih se v zameno za podelitev služnosti najemnina oz. nadomestilo za služnost kompenzira s prenovo strešne kritine.

 

MO_Velenje
Sončna elektrarna z inovativnimi BISOL EasyMount HDPE plastičnimi podlogami na Mestni občini Velenje


Še posebej so v BISOL Group ponosni na sodelovanje s šolami, saj tako pripomorejo k okoljski vzgoji najmlajših generacij. Vsi ravnatelji in župani poudarjajo ekološki učinek, ki ga ima sončna elektrarna na okolje, in pozitiven vpliv fotovoltaike na učni proces učencev. V šolske avle so namestili prikazovalnike, na katerih lahko učenci vseskozi spremljajo delovanje sončne elektrarne. Vsakih nekaj minut se osvežijo podatki o skupno pridobljeni energiji, celotnem prihranku ogljikovega dioksida in trenutni moči, s katero sončna elektrarna deluje. Učenci na osnovi spremljanja delovanja sončne elektrarne vsak dan pridobivajo izjemno pomembno sporočilo – ekološko čista sončna energija je bistven element ohranjanja našega okolja.

 

Skupina BISOL Group je imela v začetku letošnjega leta lastne sončne elektrarne nameščene na 33 občinskih objektih. Vse elektrarne skupaj bodo vsako leto predvidoma proizvedle 4620 megavatnih ur električne energije, kar je dovolj za potrebe 1155 gospodinjstev. Ob tem bo prihranjenih 2772 ton izpustov ogljikovega dioksida v ozračje in več kot tisoč ton izkopanega premoga.

 

S pridobitvijo nove strehe z dvojno funkcijo občina nima skorajda nikakršnih finančnih vložkov. Je pa dober način, kako priti do dodatnih sredstev v vse bolj okleščenih občinskih proračunih. Takšni projekti so dobri primeri sodelovanja lokalne skupnosti z zasebnimi podjetji. Sončna elektrarna na javnem objektu prinese v občino pozitivno razmišljanje o izkoriščanju sončne energije med občani. Ti se lažje zavedajo pomena zelene energije in vseh prednosti, ki jih ta prinaša.


Več na www.bisol.si

tel.: 03 703 22 98

IZKORISTI UGODNO PONUDBO

Net metering, ki je trenutno še v veljavi, lahko izkoristite do konca leta 2023. Podjetje Enertec, z blagovno znamko Moja Elektrarna, s praktičnimi izračuni ponazori primerjavo sedanjih pogojev neto meritev za samooskrbo z elektriko s prihodnjimi, ter vam za sončno elektrarno...

Preverite akcijsko ponudbo za tandem - toplotne črpalke Bosch in prezračevalni sistemi Sabiana in si zagotovite posebne pogoje nakupa. Med sistemi za ogrevanje, hlajenje in prezračevanje spoznajte sistem, ki vam omogoča priročno in celovito rešitev na enem mestu.

V podjetju SONCE so razvili poslovni model, s katerim si lahko podjetja brez finančnega vložka zagotovijo nižjo, predvsem pa stabilno ceno elektrike in okolju prijazno energijo. Ponujajo jim možnost za sklenitev služnostne pogodbe za namestitev opreme, s katero bodo prišli do lastne naprave. Edini pogoj je, da...

Toplotna črpalka Stiebel Eltron LWZ se že nekaj let potruje kot toplotna črpalka za nove hiše, ki nima konkurence. Služi za priročno ogrevanje, prezračevanje in hlajenje nove hiše v...

baner naročilo revije sept23
 
ponudniki toplotnih

S klikom na posamično podjetje dostopate do tehničnih karakteristik ponudnikov TOPLOTNIH ČRPALK zrak – voda

fotovoltaicne-elektrarne
Posodobljen akcijski načrt OVE za sončne elektrarne predvideva cca. 10% rast letno. Do leta 2020 naj bi dodatno inštalirali 161 MW sončnih elektrarn. S sprejetjem Uredbe o samooskrbi…
ogrevanje
Toplotne črpalke prestrezajo energijo zemlje, zraka ali vode. Ob primerjavi sistemov za toplotne črpalke lahko kljub višjim stroškom investicije…
pasivna-hisa
Za ogrevanje, hlajenje, pripravo tople vode, klimatizacijo in razsvetljavo v pasivni ali skoraj nič - energijski hiši potrebujejo tako malo energije…
Gradnja in obnove
DOBRA PRAKSA GRADNJA in OBNOVE
Do leta 2020 naj bi po evropskih smernicah, ki jim sledi tudi Slovenija, razvoj gradnje energijsko učinkovitih stavb dosegel nivo skoraj nič – energijske hiše.