Plemenita energija vredna spoštovanja

Vrednost električne energije je opazna šele, ko pride do električnih mrkov. Nobena stvar ne prizadene družbo bolj kot daljši izpad električne energije.

Električno energijo upravičeno razumemo kot najplemenitejšo energijo, ki jo najlažje transportiramo. Noben energent ni bolj vsestransko uporaben.

Varčevanje z električno energijo je zato nujno potrebno. Izpad električne energije lahko povzročijo vremenske ujme, neurja, veter in nabiranje ledu na žicah daljnovoda.

 

miele_hladilnik_a

 

Vrednost električne energije je opazna šele, ko svet obstane in pride do večjih električnih mrkov. Nobena stvar ne prizadene civilizirano družbo bolj kot daljši izpad električne energije. Električna energija je spremenila svet, ga z akustičnimi aparati, televizijo in internetom sicer približala ljudem, istočasno pa nas je naredila odvisne bolj kot si predstavljamo. Nespoštljiv odnos in neustrezno razumevanje električne energije je nevarno početje modernega človeka.

miele_merilnik_elektrike

Merilnik porabe električne energije za elektronske naprave in gospodinjske aparate

Z merilnikom porabljene energije boste natančno vedeli, koliko energije porabijo vaše elektronske naprave in gospodinjski aparati. Tako boste veliko lažje ugotovili, kaj lahko storite, da bi zmanjšali porabo energije.

Slovenci in varčevanje z električno energijo

Slovenska gospodinjstva porabijo letno tretjino proizvedene električne energije. Skoraj 45 % odstotkov električne energije se porabi za razsvetljavo in delovanje gospodinjskih aparatov, pri katerih lahko sami konkretno vplivamo na zmanjšanje porabe. Med temi zelo hitro narašča število računalnikov in TV LCD aparatov. Med gospodinjskimi aparati so najbolj potratni hladilniki in zamrzovalniki.

miele_solarna_peica

V poletnem času lahko za kuhanje uporabimo solarno pečico, ki omogoča kuhanje na prostem brez električne energije

Slovenskih gospodinjskih odjemalcev je po statistiki približno 762 000. Slovenska gospodinjstva porabijo skupaj okoli 2,8 milijona MWh letno.  Več kot polovica prebivalcev Slovenije električne naprave pušča vklopljene tudi kadar jih ne uporablja. Samo tretjina električne naprave po uporabi tudi stalno izklopi. Skupna poraba vseh posameznih naprav, aparatov in razsvetljave znaša eno tretjino proizvedene električne energije v Sloveniji. Varčevati je smiselno pri največji porabi električne energije, to je pri zamrzovalnikih, hladilnikih in pri razsvetljavi.

 

STRUKTURA PORABE ELEKTRIČNE ENERGIJE V SLOVENSKIH GOSPODINJSTVIH

Različne električne naprave in aparati v gospodinjstvih porabijo sledeči delež električne energije.
Zamrzovalniki21,3 %
Razsvetljava16,2 %
Hladilniki19,3 %
Sušilni stroji9,3 %
Pralni stroji8,7 %
Električni štedilniki7,5 %
Pomivalni stroji4,4 %
TV aparati6,3 %
Razsvetljava16,2 %
Klimatske naprave0,2 %
Ostali aparati v gospodinjstvu3,7 %
Druga poraba elektrike6,6 %

 

Zlata rezerva s plinom

Za kuhanje, brez katerega v gospodinjstvu ne moremo, je smiselno v rezervi  imeti inštaliranih več virov energije, recimo kombinirani električno – plinski štedilnik. Plinski štedilnik z uporabo rezervne plinske jeklenke deluje cel mesec dni kot samostojni energetski vir, za zgorevanje pa potrebuje le zrak.

 

Varčevanje s pralnimi in sušilnimi stroji

Smiselno je pričeti varčevati pri največjih porabnikih električne energije  – hladilnikih, zamrzovalnikih, pralnih strojih, sušilnih strojih in razsvetljavi. Tehnološki razvoj, novi materiali, avtomatika, elektronika in regulacija so omogočili izdelavo varčnih gospodinjskih aparatov.

 

miele_pralni_stroj

 

Pranje in sušenje

Za delovanje pralnih in sušilnih strojev porabimo v gospodinjstvu približno 18 % električne energije, od tega 8,7 % za pralne in 9,3 % za sušilne stroje.

Zato izberimo stroj, ki ima vsaj energijski razred A+, A+++ razred pa nam bo zagotavljal najboljšo moč pranja in ožemanja. Če bomo perilo kasneje sušili v sušilcu, je dobro ožemanje še toliko bolj pomembno. Za sušenje perila namreč porabimo dva do trikrat več energije kot za pranje enake količine perila. Če je naše gospodinjstvo manjše, izberimo stroje z manjšo zmogljivostjo pranja in sušenja (za dve do tri osebe zadošča že zmogljivost do 3 kg). Največ energije se pri pranju porabi za segrevanje vode. Namesto pri 90˚C, perimo pri 60˚C, občutljivejše tkanine najbolje pri 40˚C ali na še nižji temperaturi, oziroma po navodilih proizvajalca oblačil. Z daljšim časom pranja ob nižji temperaturi dosežemo enake rezultate pranja kot ob visokih temperaturah. Enkrat mesečno pa perilo operimo pri najvišji temperaturi zaradi odprave bakterij in klic v stroju, ali pa ga praznega zaženimo pri najvišji temperaturi z dodatkom posebnega čistila za pralne stroje. Izogibajmo se predpranja. Upoštevajmo navodila proizvajalcev pralnih praškov in ne pretiravajmo s količinami pralnih in mehčalnih sredstev. Pralni in sušilni stroji z vgrajeno uro omogočajo prestavitev pranja v nočne ure, ko je energija cenejša. Pri sušenju perila v sušilcih skupaj sušimo le perilo z enakimi lastnostmi, saj se bo le tako perilo enakomerno posušilo. Filter, ki je na vratih bobna, po vsakem sušenju očistimo. Pazimo, da bodo reže za hlajenje vedno odprte in čiste.

Lahko pa varčujete tudi pri pralnih strojih. Lep primer edinega ponudnika na slovenskem tržišču je podjetje Miele s pralnim strojem, ki ima dva priklopa vode,  enega za sanitarno vodo, drugega pa za npr. deževnico, vodo iz vodnjaka, studenčnico, kar nakazuje lep primer varčnosti. Ta pralni stroj ima naslednje karakteristike:

–              energijska učinkovitost: A+++,

–              energijski razred: A (1600 vrtlj./min),

–              kapaciteta polnjenja: do 7 kg,

–              poraba električne energije/leto: 168 kWh,

–              poraba vode/leto: 10560 l.

 

Gospodinjski aparati Miele tudi z vidika trajnosti izdelkov in onesnaževanja okolja zaradi nadpovprečne dolžine življenjske dobe, kar je dokazal Inštitut v Krefeldu (wkf), ravno za primer uporabe pralnega stroja. Pri testu se je izkazalo, da pralni stroj Miele po 5.000 pranjih ( to je 5 pranj na teden), kar pomeni 20 let delovanja stroja v običajnem gospodinjstvu, še vedno brezpogojno deluje.

Z A N I M I V O S T I

Proizvajalci gospodinjskih aparatov za dinamično označevanje energetske učinkovitosti

Evropski proizvajalci gospodinjskih aparatov ocenjujejo, da je trenutni način označevanja energetske učinkovitosti gospodinjskih aparatov zastarel. Tehnološki razvoj je namreč presegel način označevanja in proizvajalci so pri najbolj energetsko učinkovitih hladilnih in zamrzovalnih aparatih ter pralnih strojih uvedli začasni kategoriji A+ in A++.

 

Pobuda »beyond A«

Združenje evropskih proizvajalcev gospodinjskih aparatov – CECED je konec leta 2011 predlagalo uvedbo dinamičnega modela označevanja energetske učinkovitosti gospodinjskih aparatov, s katerim bi promovirali izboljševanje energetske učinkovitosti aparatov. Predlagajo, zamenjavo označevanja energijskih razredov s črkami od A do G, z označevanjem s številkami. Ko bi se na trgu pojavili bolj učinkoviti gospodinjski aparati in dosegli določen tržni delež, bi se dodal nov najboljši razred, najslabši pa odstranil. Tako bi na primer namesto razvrščanja v kategorije od 1 do 7 gospodinjske aparate razvrstili v kategorije od 2 do 8. S tem bi omogočili tako postopno nadgrajevanje označevanja kot stalen pritisknza razvoj vedno bolj učinkovitih gospodinjskih aparatov.

Pobudo so v CECED poimenovali »Beyond A«, pridružuje pa se ji tudi Gorenje. »S predlogom uvedbe nove sheme razvrščanja aparatov utrjujemo naša prizadevanja na področju ekološkega ravnanja in razvoja okolju prijaznih izdelkov. Potrošnikom želimo ponuditi še bolj natančne informacije o energetski varčnosti in naš predlog posodobljene energijske nalepke jim bo v pomoč pri izbiri aparatov,« je povedal predstavnik Gorenja v združenju CECED Drago Merva.

S takim označevanjem bi omogočili tudi postopno umikanje manj učinkovitih gospodinjskih aparatov s tržišča, kar pa bi morala podpirati tudi zakonodaja. Industrija je že pripravljena s trga umakniti hladilnike in zamrzovalnike razreda B, takoj ko bo za to sprejeta zakonodaja, aparatov, ki trenutno sodijo v razred A, pa naj v trgovinah ne bi bilo več do leta 2013. Energijske nalepke za gospodinjske aparate so v veljavi od sredine 90-ih let, v tem času pa so proizvajalci uspešno izboljševali njihovo energetsko učinkovitost od razreda G k razredu A. Zaradi neustreznega nadzora držav članic pa proizvajalci aparatov, ki niso pristopili k sporazumu o obvezah pri doseganju energetske učinkovitosti, še vedno ponujajo manj učinkovite aparate in so tako nelojalna konkurenca za podpisnike sporazuma.

Vir: Energetika.net

Kontaktirajte ponudnika

"*" indicates required fields

Več iz teme:

POVEZANI ČLANKI