Vprašanje Blaž:
Trenutno se odločam med izolacijami za podstreho in kolikor sem brskal po internetu sta mi najbolj všeč Trendisol ter Fonaterm. Če vprašam gradbenike, vsak forsira tisto kar sam uporablja, tako, da me zanima čim bolj objektivno mnenje. Morda kdo ve kako je s toplotno izolacijo pri trendisolu, pa razlika, da trendisol vpija veliko vlage, fonaterm pa ne. Če pa ima kdo kakšno alternativo, ki je dobra bi bil tudi zelo hvaležen.

Trendisol je blagovna znamka za celulozno toplotno izolacijo, narejena iz zmletega  časopisnega ali belega papirja. Fonaterm je blagovna znamka za toplotno izolacija iz kosmičev tekstilnih ostankov, ki nastajajo pri krojenju avtomobilskih prevlek in vzglavnikov. Obema so dodane snovi za zaviranje gorljivosti, povečanje obstojnosti in zaščito pred insekti ter zajedavci, najpogostejši dodatek je dodana borova sol.

Vsaka toplotna izolacija mora biti tako vgrajena, da v njej ne zastaja vlaga. To pomeni, da mora biti brezhibno zaščitena pred vplivom padavinskih vod in zaščitena pred vstopom toplega vlažnega zraka iz prostorov, slednje je doseženo z vgradnjo ustreznih parnih ovir. Mnenje, da je kakovost izolacije odvisna od sposobnosti vpijanja vlage, sodi med urbane legende.

 

Odgovor: Poleg uveljavljenih toplotnoizolacijskih materialov, ki jih običajno svetujem za vgradnjo v tople strehe, kot so mineralna vlakna (kamena in steklena volna), so primerni tudi toplotnoizolacijski materiali iz »okolju prijaznih materialov« (ovčja volna, celulozni kosmiči, pluta, bombaž, slama, konoplja, kokosova vlakna, trstika, lesna volna…). Ob primerjavi je potrebno je ovrednotiti vse lastnosti materialov, ne le posamezne prednosti. Pri nekaterih materialih so nezanesljivi podatki o izolativnosti,  ceni vgrajene izolacije ali  trajnosti, zavajajoči so podatki o nestrupenosti (veziva, dodatki za preprečevanje gorljivosti, za odpornost proti škodljivcem…) in nepopolni podatki o obremenitvi okolja. Pred izbiro toplotnoizolacijskega materiala pridobite podatke o primernosti za vgradnjo v vašo zgradbo. Uporabljajte preverjene toplotnoizolacijske materiale, od proizvajalca zahtevajte dolgo jamstveno dobo na izolativnost, prednost pa dajte domačim materialom pred uvoženimi (prevoz izolacijskega materiala na daljše razdalje po nepotrebnem bremeni okolje).

IZKORISTI UGODNO PONUDBO

Se želite na novo zaposliti? Veto Group združuje skupino uspešnih prodajnih centrov za ogrevanje, hlajenje, prezračevanje. Z odgovornim delom do zaposlenih in strank medse vabijo nove sodelavce. Če iščete dolgoročno zanesljivo delo, vabimo da prijavo za delo oddate TUKAJ!

V podjetju SONCE so razvili poslovni model, s katerim si lahko podjetja brez finančnega vložka zagotovijo nižjo, predvsem pa stabilno ceno elektrike in okolju prijazno energijo. Ponujajo jim možnost za sklenitev služnostne pogodbe za namestitev opreme, s katero bodo prišli do lastne naprave. Edini pogoj je, da...

Preverite akcijsko ponudbo 2022 za tandem - toplotne črpalke Bosch in prezračevalni sistemi Sabiana in si zagotovite posebne pogoje nakupa. Med sistemi za ogrevanje, hlajenje in prezračevanje spoznajte sistem, ki vam omogoča priročno in celovito rešitev na enem mestu.

Če imate težave z vlago, želite pravočasno poskrbeti za klimo poleti, ali ste v dilemi kateri ogrevalni sistem je z vidika porabe energije optimalen za vas, vam priporočamo stopiti v stik s podjetjem Tersus. Spoznajte ekipo izkušenih mojstrov, ki poskrbijo za ugodno in prijetno bivanje. Njihova celovita ponudba...

Toplotna črpalka Stiebel Eltron LWZ se že nekaj let potruje kot toplotna črpalka za nove hiše, ki nima konkurence. Služi za priročno ogrevanje, prezračevanje in hlajenje nove hiše v...

baner naročilo revije
 
ponudniki toplotnih

S klikom na posamično podjetje dostopate do tehničnih karakteristik ponudnikov TOPLOTNIH ČRPALK zrak – voda

fotovoltaicne-elektrarne
Posodobljen akcijski načrt OVE za sončne elektrarne predvideva cca. 10% rast letno. Do leta 2020 naj bi dodatno inštalirali 161 MW sončnih elektrarn. S sprejetjem Uredbe o samooskrbi…
ogrevanje
Toplotne črpalke prestrezajo energijo zemlje, zraka ali vode. Ob primerjavi sistemov za toplotne črpalke lahko kljub višjim stroškom investicije…
pasivna-hisa
Za ogrevanje, hlajenje, pripravo tople vode, klimatizacijo in razsvetljavo v pasivni ali skoraj nič - energijski hiši potrebujejo tako malo energije…
Gradnja in obnove
DOBRA PRAKSA GRADNJA in OBNOVE
Do leta 2020 naj bi po evropskih smernicah, ki jim sledi tudi Slovenija, razvoj gradnje energijsko učinkovitih stavb dosegel nivo skoraj nič – energijske hiše.