Ostoja:
Spoštovani, prebral sem veliko na to temo a nič konkretnega nisem izvedel. Imam hišo, ki ima ravno streho narejeno z AB ploščo na kateri je 25 cm izolacije iz volne in potem deske na špirovcih nato, lepenka in na koncu 4 mm lepenke s posipom. Hiša porabi cca 10 litrov kurilca na m2 površine. Razmišljam, če bi ta ravni del izoliral še s spodnje strani (3 cm stirodur), ker je verjetno izguba toplote preko tega stropa. Vem takoj bodo rekli, da bom imel vlago, ki je pozimi nizka cca. 30% in mislim, da bi stene, ki so narejene iz zidakov z zunanjo izolacijo lahko prevzele tisto vlago, ki bi se eventuelno pojavila. Kaj vi mislite?
Odgovor: V svojem vprašanju ste premalo napisali o obstoječi stavbi, da bi lahko ugotovili dejansko stanje in predlagali potrebne ukrepe. Opisali ste samo sestavo strehe, nič pa niste napisali o sestavi ostalih obodnih ploskev, niti o oknih ali vaših bivalnih navadah.
Toplotna izolacija iz 25 cm mineralne volne na AB plošči načelno zadošča, če je pravilno izvedena. Nič ne pišete o parni zapori na AB plošči, ki je obvezna za ustrezno zaščito toplotne izolacije pred vlago. Vgradnja ekstrudiranega polistirena z zaprto celično strukturo (npr. stirodur) pod spodnjo stran AB plošče izboljša bivalne pogoje, vendar mora biti ustrezno izvedena (plošče s preklopom iz ekstrudiranega polistirena s hrapavo strukturo je potrebno po celi površini lepiti na podlago, ki naj bo predhodno ustrezno pripravljena, plošče morajo biti položene stikoma – brez špranj, prek izolacije je potrebno vgraditi tankoslojni armirani osnovni omet in dekorativno plast. Na predlagani način boste znižali toplotne izgube skozi streho za približno 10%.
Relativna vlaga v prostoru, ki je pozimi cca 30%, kaže na pretirano prezračevanje. Možno je, da imate vgrajena netesna okna, posledica netesnih oken pa so tudi velike ventilacijske toplotne izgube.
Vlago iz stavbe je potrebno odvajati s prezračevanjem. Delež vlage, ki prehaja skozi stene, je zanemarljiv, ne glede na sestavo zunanjih sten. Bolj ko so okna tesna, skrbneje je potrebno prezračevati bivalne prostore.
Oglasite se pri energetskem svetovalcu ENSVET v vaši bližini, ki vam bo predlagal primerne ukrepe energetske sanacije glede na stanje vaše stavbe. Poiščite ga na www.ensvet.si.