Vprašanje Boruta: Kako prezračevati, da ne bo kondenza?

Pohvala za revijo in spletni portal. Edino kar bi mogoče pripomnil je, da precej člankov glede novosti pišejo tisti, ki to prodajajo in se normalno hvalijo. Rad bi več člankov z neodvisnimi mnenji glede novosti in proizvodov. Ne glede na to nudite res veliko informacij. Pred kratkim sem obnovil fasado na starejši Marlesovi montažni hiši. Sedaj je skupne izolacije nekje trinajst centimetrov zunanje stene ter dvajset kamene volne s paropropustno folijo na tleh podstrešja. Podstrešje ni pohodno in ni niti uporabno, ker je precej nizko. Hiša je na obali. Do sedaj je bilo podstrešje zračno, z obnovo fasade pa smo zračne reže pod simsi zaprli. Zanima me, ali je potrebno narediti prezračevanje podstrešja ali je boljše, da je podstrešje tesno? Kako je z kondenzom v primeru zaprtja pozimi? Ali je poleti boljše prezračevati? Zanima me še koliko sme znašati temperaturna razlika zunaj in na podstrešju, da se ne pojavlja kondenz.

 

prezracevanje da ne bo kondenza

 

Odgovor:

Obnova fasade, povečevanje debeline izolacije je dober poseg, zapiranje podstrehe pa ne. Z odprtinami na primernih mestih je potrebno spet omogočiti dobro prezračevanje. Temperatura okoliškega zraka in strešnikov mora biti čim bolj izenačena, drugače bo na njih kondenzirala vlaga in v notranjosti začela močiti izolacijo, zato je naravno prezračevanje najboljša rešitev. Temperatura kapljišča se skupaj s temperaturo zraka ves čas spreminja, zato jo lahko določamo samo s stalnim merjenjem. Priporočena debelina izolacije podstrešja je med 20 do 40 cm, zato lahko izboljšave dosežete s povečevanjem debeline izolacije in ne z zapiranjem podstrehe.

 

Povezane vsebine


   
Ime in priimek:
Naslov:
Pošta in kraj:
Vaš e-poštni naslov:
Kontakni telefon:
Zadeva:
Sporočilo:
  Pošljite kopijo sebi
 
Zaradi varnosti vas prosimo če prepišete naključno generirano kodo v spodnje vnosno polje. Če koda ni berljiva kliknite nanjo in bo sistem naložil drugo kodo
Varnostna koda:
 
Soglasje Soglašam, da moje posredovane osebne podatke lahko zberete in uporabite za namen priprave informativne ponudbe. V kolikor je za pripravo svetovanja ali informativne ponudbe potrebna soudeležba partnerskega podjetja (izvajalca monterskih storitev), soglašam, da obdelovalec (spletni portal www.varcevanje-energije.si) za pripravo ponudbe posreduje oddano povpraševanje ustreznemu partnerskemu podjetju. Več v Obvestilu o zasebnosti.
 
 

IZKORISTI UGODNO PONUDBO

Net metering, ki je trenutno še v veljavi, lahko izkoristite do konca leta 2023. Podjetje Enertec, z blagovno znamko Moja Elektrarna, s praktičnimi izračuni ponazori primerjavo sedanjih pogojev neto meritev za samooskrbo z elektriko s prihodnjimi, ter vam za sončno elektrarno...

Preverite akcijsko ponudbo za tandem - toplotne črpalke Bosch in prezračevalni sistemi Sabiana in si zagotovite posebne pogoje nakupa. Med sistemi za ogrevanje, hlajenje in prezračevanje spoznajte sistem, ki vam omogoča priročno in celovito rešitev na enem mestu.

V podjetju SONCE so razvili poslovni model, s katerim si lahko podjetja brez finančnega vložka zagotovijo nižjo, predvsem pa stabilno ceno elektrike in okolju prijazno energijo. Ponujajo jim možnost za sklenitev služnostne pogodbe za namestitev opreme, s katero bodo prišli do lastne naprave. Edini pogoj je, da...

Toplotna črpalka Stiebel Eltron LWZ se že nekaj let potruje kot toplotna črpalka za nove hiše, ki nima konkurence. Služi za priročno ogrevanje, prezračevanje in hlajenje nove hiše v...

baner naročilo revije sept23
 
ponudniki toplotnih

S klikom na posamično podjetje dostopate do tehničnih karakteristik ponudnikov TOPLOTNIH ČRPALK zrak – voda

fotovoltaicne-elektrarne
Posodobljen akcijski načrt OVE za sončne elektrarne predvideva cca. 10% rast letno. Do leta 2020 naj bi dodatno inštalirali 161 MW sončnih elektrarn. S sprejetjem Uredbe o samooskrbi…
ogrevanje
Toplotne črpalke prestrezajo energijo zemlje, zraka ali vode. Ob primerjavi sistemov za toplotne črpalke lahko kljub višjim stroškom investicije…
pasivna-hisa
Za ogrevanje, hlajenje, pripravo tople vode, klimatizacijo in razsvetljavo v pasivni ali skoraj nič - energijski hiši potrebujejo tako malo energije…
Gradnja in obnove
DOBRA PRAKSA GRADNJA in OBNOVE
Do leta 2020 naj bi po evropskih smernicah, ki jim sledi tudi Slovenija, razvoj gradnje energijsko učinkovitih stavb dosegel nivo skoraj nič – energijske hiše.