Jure:

Terasa je ob hiši narejena kot podaljšan balkon velikosti 3 x 5 m, obložena s keramičnimi ploščicami brez fug. Izdelana je v naklonu, pod njo je neogrevan prostor z vrati in dvema oknoma. Po dežju, zlasti pozimi, skozi teraso vdira voda. S popravilom želim zmanjšati učinek toplotnega mostu na stavbo in položiti lesen tlak. V čelo terase nameravam pritrditi nova sidra za ograjo, preverim naklon, premažem z ibitolom, nalepim plošče iz stirodurja. Pomemben bo tudi stik terasa – stena stavbe, ki jo bom nato tudi toplotno izoliral. Kakšna je pravilna kombinacija in način pritrjevanja posameznih plasti.

 

Odgovor: Načrt je v osnovi dober, kot vedno pa možne pomanjkljivosti tičijo v detajlih. Izvajali boste pohodno ravno streho, razumljive skice in točen vrstni red ter opis materialov pa najdete na http://www.fragmat.si/slo/06.htm. Kliknete na  »Ravne strehe s toplotno izolacijo«, med njimi pa izberete »Pohodna ravna streha, betonske plošče položene na podložke«. Razlika med to in vašo izvedbo je samo v tem, da na zadnjo plast ne boste polagali plastičnih podložk in nanje plošč temveč impregnirane lesene letve. Položite jih v smeri odcejevanja in nanje privijačite zaključni pod. Pomembna je še izvedba odkapnih robov terase, da vlaga ne bo curljala po stenah in se nato kapilarno vračala navzgor pod hidroizolacijo. Detajl kapnega zaključka je izrisan na isti internetni strani, pod tipko »detajli izvedbe« in »detajl kapnega zaključka«, kjer se nahaja prerez z vrisano robno letvijo in odkapno pločevino.

http://www.fragmat.si/dokumentacija/tehnicne%20aplikacije%20pdf%20slo/6521.pdf.

Ob steni stavbe hidroizolacijo potegnite ob steni navzgor, najmanj 20 cm. Ker je prostor pod ploščo neogrevan z debelino izolacije ni potrebno pretiravati, 10 cm bi po našem mnenju zadostovalo. Izolacijskih plošč na podlago ni potrebno lepiti ampak samo položiti. Proizvajalec kot minimalni naklon omenja 2%, zato je priporočljivo da pred polaganjem preverite naklon vaše plošče.

IZKORISTI UGODNO PONUDBO

Net metering, ki je trenutno še v veljavi, lahko izkoristite do konca leta 2023. Podjetje Enertec, z blagovno znamko Moja Elektrarna, s praktičnimi izračuni ponazori primerjavo sedanjih pogojev neto meritev za samooskrbo z elektriko s prihodnjimi, ter vam za sončno elektrarno...

Preverite akcijsko ponudbo za tandem - toplotne črpalke Bosch in prezračevalni sistemi Sabiana in si zagotovite posebne pogoje nakupa. Med sistemi za ogrevanje, hlajenje in prezračevanje spoznajte sistem, ki vam omogoča priročno in celovito rešitev na enem mestu.

Se želite na novo zaposliti? Veto Group združuje skupino uspešnih prodajnih centrov za ogrevanje, hlajenje, prezračevanje. Z odgovornim delom do zaposlenih in strank medse vabijo nove sodelavce. Če iščete dolgoročno zanesljivo delo, vabimo da prijavo za delo oddate TUKAJ!

V podjetju SONCE so razvili poslovni model, s katerim si lahko podjetja brez finančnega vložka zagotovijo nižjo, predvsem pa stabilno ceno elektrike in okolju prijazno energijo. Ponujajo jim možnost za sklenitev služnostne pogodbe za namestitev opreme, s katero bodo prišli do lastne naprave. Edini pogoj je, da...

Če imate težave z vlago, želite pravočasno poskrbeti za klimo poleti, ali ste v dilemi kateri ogrevalni sistem je z vidika porabe energije optimalen za vas, vam priporočamo stopiti v stik s podjetjem Tersus. Spoznajte ekipo izkušenih mojstrov, ki poskrbijo za ugodno in prijetno bivanje. Njihova celovita ponudba...

Toplotna črpalka Stiebel Eltron LWZ se že nekaj let potruje kot toplotna črpalka za nove hiše, ki nima konkurence. Služi za priročno ogrevanje, prezračevanje in hlajenje nove hiše v...

baner naročilo revije sept23
 
ponudniki toplotnih

S klikom na posamično podjetje dostopate do tehničnih karakteristik ponudnikov TOPLOTNIH ČRPALK zrak – voda

fotovoltaicne-elektrarne
Posodobljen akcijski načrt OVE za sončne elektrarne predvideva cca. 10% rast letno. Do leta 2020 naj bi dodatno inštalirali 161 MW sončnih elektrarn. S sprejetjem Uredbe o samooskrbi…
ogrevanje
Toplotne črpalke prestrezajo energijo zemlje, zraka ali vode. Ob primerjavi sistemov za toplotne črpalke lahko kljub višjim stroškom investicije…
pasivna-hisa
Za ogrevanje, hlajenje, pripravo tople vode, klimatizacijo in razsvetljavo v pasivni ali skoraj nič - energijski hiši potrebujejo tako malo energije…
Gradnja in obnove
DOBRA PRAKSA GRADNJA in OBNOVE
Do leta 2020 naj bi po evropskih smernicah, ki jim sledi tudi Slovenija, razvoj gradnje energijsko učinkovitih stavb dosegel nivo skoraj nič – energijske hiše.