Svetloba v mansardi

Svetloba v mansardi

Tako kot za rastline in živali, je svetloba bistvenega pomena tudi za človeka. V današnjem času, ko preživimo do 90% svojega časa v zaprtih prostorih, bodisi v službi ali doma, pa je ustrezna naravna osvetlitev prostora še toliko bolj pomembna. Številne študije namreč dokazujejo, da naravna svetloba ugodno vpliva na človeka, saj vpliva na njegovo zdravje in počutje, poleg tega pa se poveča tudi njegova storilnost.

 

Mansarda je najvišje ležeči prostor v objektu in kot taka lahko zajame največ svetlobe. Razlog za to je predvsem v manjšem vplivu okolice na njeno osvetlitev, saj je njena višja lega, v primerjavi z nižjimi etažami, deležna manj vplivov senc, ki jih ustvarjajo okoliški objekt in vegetacija. Z višjo lego pa je mansarda deležna tudi večjega vidnega kota neba, kar pomeni tudi več svetlobe v prostoru.

 

velux_1

S pravilno orientacijo in postavitvijo okenskih odprtin je prostor lahko hkrati osvetljen z južno sončno  in z difuzno severno svetlobo.

Večino osvetlitve dobiva mansarda preko okenskih odprtin v strehi, imenovani tudi 5 fasada objekta. Njena poševna lega omogoča, da je vpadni kot svetlobe, ki prihaja v prostor preko strešnih oken, večji v primerjavi z etažami z vertikalnimi okenskimi odprtinami. Posebnost mansarde predstavlja tudi možnost odprtja prostora do slemena. To omogoča še dodatno postavitev okenskih odprtin višje proti slemenu, rezultat tega je še večja globinska in bolj enakomerna osvetlitev prostora.

 

Osvetlitev mansarde je rezultat različnih velikosti, števila in razporeditev okenskih odprtin. S postavitvijo enega večjega okna lahko dosežemo intenzivnejšo osvetlitev določene površine, kar je posebej zaželeno pri osvetljevanju delovnih površinah. Enakomerno razporeditev svetlobe po celotnem prostoru pa dosežemo z razporeditvijo več manjših okenskih odprtin.

 pasica aplikacija

 

Direktna sončna svetloba

Konstrukcija mansarde, ki se večinoma nahaja na obodu prostora, omogoča odprto zasnovan prostor, ki je tako lahko osvetljen preko okenskih odprtin na različnih strešinah. S tem je prostor lahko hkrati deležen direktne sončne svetlobe na jugu in difuzne severne svetlobe. V primeru orientacije mansarde v smer vzhod-zahod, pa se direktna sončna svetloba v prostoru lahko nahaja čez cel dan.

 

Mansarda ima zaradi svoje zasnove, možnost različne razporeditve strešnih oken, ki pomembno vplivajo na porazdelitev naravne svetlobe. Zato je v fazi načrtovanja smiselno predhodno preveriti načrtovane naravne osvetlitve prostora. To se lahko preveri s programom Daylight Visualizer, ki lahko zazna svetlobne vrednosti v prostoru še preden je objekt zgrajen. Z njim lahko optimiziramo naravno osvetlitev prostora, kar se odrazi v boljši percepciji in počutju v prostoru, vpliva pa tudi na zmanjšanje porabe energije za umetno razsvetljavo.

velux_2

Kombinacija postavitve oken v dveh višinah vpliva na globinsko in bolj enakomerno osvetlitev prostora.

 

Več iz teme:

POVEZANI ČLANKI