Kaj je toplotna črpalka COP SCOP

Pri izbiri toplotne črpalke se boste srečali z različnimi oznakami, ki opisujejo njeno učinkovitost in energijsko porabo. Najpogostejše oznake so COP, SCOP, grelno število, energijski razred. Razumevanje teh oznak vam bo pomagalo pri izbiri ustrezne naprave za vaše potrebe.

Kaj je toplotna crpalka COP SCOP

 

Toplotne črpalke proizvaja veliko število renomiranih proizvajalcev

Ogrevalne naprave za ogrevanje z obnovljivimi viri na svetovnem nivoju obvladuje zajetno število proizvajalcev, ki so se specializirali za izdelavo določenih komponent za toplotne črpalke; kompresorje, uparjalnike, ventilatorje, ekspanzijske ventile, hladivo in krmilno elektroniko.

Proizvajalci komponente sestavijo v delujoč ogrevalni sistem. Ker so toplotne črpalke sestavljene iz podobnih komponent, v resnici odločajo razlike v znanju in manj v opremi. Zato so tisti, ki imajo lastne strokovnjake ter opremljene laboratorije, razmeroma v majhni prednosti pred drugimi. Za uporabnika je še vedno najpomembnejše razmerje cena – kakovost, enostavnost uporabe in zagotovljen servis. Vse skupaj pa se začne s primerjavami in s pravilnim razumevanjem kaj je pomembno in kaj ne, da bo toplotna črpalka delovala brezhibno.

Kaj je toplotna crpalka COP razlaga pojmov

Da bo bralcem lažje, objavljamo obširnejšo razlago pojmov, njihovih osnovnih karakteristik, ki so navedene v tehničnih listih proizvajalcev črpalk ter nekaj pomembnejših pojasnil kaj pomenijo v praksi.


COPKaj je COP – grelno število toplotne črpalke in kako ga preverimo?

Grelno število COP toplotne črpalke, ki se pojavi med ključnimi podatki v preglednicah predstavlja razmerje med vloženo električno energijo in pridobljeno toplotno energijo, ki ga strokovnjaki z meritvami preverijo v laboratorijih. Grelno število je označeno s kratico COP (Coefficient Of Performance) in je eden važnejših podatkov za primerjavo in nakup toplotne črpalke. Če je grelno število 4 to pomeni, da bomo z vložkom 1 kWh elektrike skupno pridobili 4 kW toplote, 3 kW toplote pa bomo odvzeli zemlji, vodi ali zraku. Če podatek o grelnem številu ni naveden, ga lahko sami izračunamo iz razmerja med priključno električno močjo toplotne črpalke in njeno grelno močjo. Če je priključna moč toplotne črpalke 3 kW, grelna moč pa 13 kW, znaša grelno število (COP) 4,3.

Grelno število toplotnih črpalk zrak – voda se običajno meri pri temperaturi zraka 2 °C, zemlja – voda pri 0 °C in voda – voda pri 10 °C. Pri vseh se upošteva temperatura vode ogrevalnega sistema 35 °C, ki je značilna za nizkotemperaturno delovanje ogrevalnega sistema (talno gretje). Potrebno se je zavedati, da enotnega standarda za prikaz učinkovitosti grelnih naprav nimamo na voljo. Države v EU ali izven imajo namreč vpeljane različne standarde po katerih merijo učinkovitost teh naprav, tako da so različni standardi dejansko tudi veljavni in da je zato lahko težavnost okrog poenotenja teh podatkov toliko večja.

V tehničnih opisih proizvajalcev za toplotne črpalke boste te podatke našli opisane s kraticami bodisi A7/W35, A-7W35 ali A2/W35; kar preprosto pomeni, da je bila meritev učinkovitosti izvedena ob temperaturi zraka bodisi +7°C, – 7°C ali +2°C, pri čemer ima voda ob vtoku v ogrevalni sistem 35°C.  Visokotemperaturna toplotna črpalka je namenjena za ogrevanje z radiatorji, meritve pa lahko izvajajo pod drugimi pogoji, na primer A+7/W60 (temperatura zunanjega zraka + 7°C/ temperatura vtoka v ogrevalni sistem + 60°C). Zato se grelno število COP vedno nanaša na določeno razmerje, kar je navedeno tudi v naših tabelah.

Opazili smo, da nekateri proizvajalci učinkovitost za svoje toplotne črpalke merijo pri temperaturi zraka +7°C, ker bo takrat učinkovitost naprave dobra. Drugi hočejo videti primerjavo pri +2°C. Slednje merilo uporablja tudi Eko – sklad v svoji tabeli, kjer najdete seznam vseh primernih toplotnih črpalk za dodelitev subvencije, ki pa toplotne črpalke primerja z enotno oznako v procentih porabe primarne energije.


baner toplotne crpalke


scopLetno grelno število (SCOP)

Še bolje učinkovitost toplotne črpalke ponazori letno grelno število (SCOP), ker se nanaša na delovanje toplotne črpalke čez celo leto (Seasonal Coefficient Of Performance). Grelno število (COP) se namreč med obratovanjem toplotne črpalke ves čas spreminja, v odvisnosti od zunanjih temperaturnih pogojev delovanja; če je vir toplote hladnejši se letno grelno število zmanjša, če je toplejši se grelno število zvišuje, vendar je tega v naših preglednicah smiselno preveriti.

Letno grelno število (SCOP) je dejansko razmerje med oddano koristno toploto v enem letu in med vso vloženo električno energijo (od kompresorja toplotne črpalke, ventilatorja, obtočnih črpalk, ki omogočajo ogrevanje stavbe in sanitarne vode). Čim višje je letno grelno število (SCOP) tem več toplote bomo pridobili, v primerjavi z vloženo električno energijo.

Na letno grelno število toplotne črpalke vplivajo predvsem potrebe po toploti glede na lokacijo objekta, kar za Slovenijo v praksi pomeni, da letno grelno število toplotne črpalke v Ljubljani ali Mariboru ne more biti enako visoko kot v Kopru, ker je dodatna poraba električne energije pri nizkih zimskih temperaturah za delovanje pomožnih komponent sistema razumljivo večja. Letno grelno število zavisi tudi od temperature vira toplote in temperature predtoka ogrevne vode, tudi samega sistema regulacije toplotne črpalke in sistema regulacije celotnega ogrevalnega sistema ter ustreznega dimenzioniranja.

 

Kaj je toplotna crpalka COP zrak voda

 

Pregled ponudbe toplotnih črpalk v Sloveniji s tehničnimi karakteristikami

Tehnični podatki prikažejo učinkovitost posamezne toplotne črpalke za nizkotemperaturno ogrevanje pri 35 °C  in visokotemperaturno ogrevanje pri 55 °C. Podani podatki se nanašajo na isto temperaturo vtoka ogrevne vode: + 7°C in – 7°C. V preglednicah predstavljamo toplotne črpalke, ki zajemajo toploto iz zraka, poznane pod nazivom toplotne črpalke zrak – voda z aktualne ponudbe dobaviteljev toplotnih črpalk.

 

hrupHrup toplotne črpalke zrak – voda (zvočna moč, zvočni tlak, merjenje hrupa na oddaljenosti 1 m)

Toplotne črpalke zrak – voda zahtevajo za postavitev v veliki večini primerov zunanji prostor, bodisi na zunanji steni hiše ali v neposredni bližini hiše, ob delovanju pa povzročajo določen nivo hrupa, ki pa se je v praksi že izkazal kot moteč. Zato je pri toplotnih črpalkah smotrno preveriti glasnost naprave, da bo ta za nas in naše sosede sprejemljiva.

 

Kakšen nivo hrupa toplotna črpalka ne sme presegati?

Emisijo zvoka naprave v okolico lahko opredelimo s pomočjo fizikalnih pojmov kot sta zvočna moč in zvočni tlak. Slednji pomeni tisto, kar ljudje slišimo. Veliko proizvajalcev toplotnih črpalk pod nivo hrupa pri toplotnih črpalkah natančneje opredelijo tako, da navedejo zvočno moč in zvočni tlak na določeni razdalji, običajno na razdalji 1 m. Za ustrezno primerjavo tega navedenega podatka v tokratnih preglednicah bi bilo tako potrebno, da je zvočni tlak v vseh preglednicah opredeljen za isto razdaljo (to je na oddaljenosti 1 m) in po istem standardu meritev (namreč tudi pri tem jih obstaja več), vendar pri zdajšnjih preglednicah teh podatkov žal nismo uspeli pridobiti.

Rešitev dileme okrog hrupnosti toplotne črpalke je v tem, da pri vseh proizvajalcih preverite zvočno moč po veljavnem standardu za toplotne črpalke (EN12102) in pa zvočni tlak na oddaljenosti 1 m. Podatek o zvočni moči je neodvisen od razdalje in postavitve, na podatek o zvočnem tlaku pa vpliva tako sama postavitev in oddaljenost.

Orientacija v praksi glede hrupa toplotne črpalke v praksi

V kolikor raven zvočnega tlaka na 1 m razdalje ne presega 60 dB(A) toplotna črpalka praviloma ni moteča, na nizko raven hrupa pa vpliva predvsem tip zvočne izolacije toplotne črpalke in sama konstrukcija. Zunanjo enoto toplotne črpalke je sicer najbolje namestiti na tisto stran objekta, kjer od sosednjih zgradb ni možnosti odboja zvoka ali kjer ni spalnih prostorov.

 

Bivalentna temperaturna tockaBivalentna temperaturna točka – meja, ko toplotna črpalka lahko deluje s pomočjo grelcev ali brez

Bivalentna točka se pojavi pri toplotnih črpalkah zrak – voda, ki danes lahko dobro delujejo do temperature zraka 5°C ali celo do -7°C. Pod določeno bivalentno točko oziroma zunanjo temperaturo, nekatere toplotne črpalke samostojno niso več sposobne pokriti toplotnih potreb objekta, zato se samodejno vključi vgrajeni električni grelnik. Slednji pokrije toplotne potrebe, dokler zunanje temperature ne narastejo nad njo, nato pa toplotna črpalka spet samodejno prevzame ogrevanje. Ker pod to točko poraba elektrike skokovito naraste, je to pomemben podatek ob nakupu.

V preglednicah, ki smo jih tokrat pripravili, bodite pozorni na navedene vrednosti, ki se nanašajo na najvišjo moč kompresorja in temperaturo ogrevalne vode ogrete brez pomoči elektro grelnika ( ko je zunaj bolj hladno – zunanji temperatura -15°C).  Opomba strokovnjakov pri teh navedenih podatkih je bila, da bi bilo najbolje, da bi vsi navedli podatek, koliko kilovatov toplotne moči je sposobna oddati toplotna črpalka pri – 15°C, brez da bi se pri tem vključil pomožni električni grelec. Nekatere je še zmotilo, da so v tabelah našli trditev, da lahko toplotna, ki je sposobna vodo v grelnem vtoku ogreti na 80°C, ogreje tudi sanitarno vodo na to temperaturo, kar tehnično ni izvedljivo brez dodatnega grelnika.

Dogaja se tudi, da proizvajalec v prospektih za področje Nemčije navaja ene, izven tega pa druge podatke. In če vemo, da so danes veljavni vsi standardi, priporočila in regulative s tega področja, je vsakomur lahko jasno, da področje omogoča tudi ribarjenje v kalnem.

 

energijska nalepka toplotne črpalkeUčinkovitost in energijski razredi za toplotne črpalke zrak -voda

Od ponudnikov toplotnih črpalk smo po večini v preglednicah prejeli podatke, ki pod energijski razred navajajo podatek A++, pri nekaterih opažamo, da glede na izmerjen sezonski koeficient energijske učinkovitosti presegajo uveljavljeno zgornjo mejo A++, ter tako svoje naprave že uvrščajo v najvišji razred  učinkovitosti A+++. Nekateri toplotni stroji po EU ERP direktivi že sedaj spadajo v razred A+++, vendar tega pred letom 2019 niso smeli navajati, ker ta regulativa še do takrat še ni bila v veljavi.


Preglednica ponudnikov toplotnih črpalk je na voljo

TUKAJ


Vsa morebitna dodatna vprašanja napišite v spodnji kontaktni obrazec, kjer vam bomo poskušali odgovoriti v najkrajšem času.

Kontaktirajte ponudnika

"*" indicates required fields

 

0 comment
0 FacebookTwitterPinterestEmail

Negativni vpliv na ekonomsko računico za male sončne elektrarne

Že nekaj mesecev je odprto vprašanje kakšna bo višina subvencije za male sončne elektrarne. Borzen je že pred časom napovedal odprtje novega poziva za subvencije za sončne elektrarne, po napovedih naj bi ga odprli do konca marca. Do 29.3. ga še vedno ni bilo, predviden je v aprilu.

Nadejamo se, da bodo odločevalci nove subvencije za podporo samooskrbi z elektriko izboljšali in bodo višje kot doslej. Zanimanje za sončne elektrarne za samooskrbo se je letos občutno zmanjšalo, predvsem zato, ker so bili zainteresirani investitorji v lanskem letu prisiljeni pohiteti z investicijo.

V letu 2023 se je zgodila izredno visoka rast investicij v male sončne elektrarne zaradi še veljavne stare uredbe, trg je dobesedno pregorel. Z novim letom 2024 je nastopila drastična razlika v pogojih, spremenil se je obračun med proizvedeno in porabljeno električno energijo, ki ni enako stimulativen kot prejšnji.

Za obstoječe lastnike sončnih elektrarn oziroma tiste, ki sončne elektrarne še niso postavili, v 2023 pa so pridobili soglasje, velja sicer sistem netiranja po stari uredbi še naprej. Obračun distributer opravi enkrat na leto, in če odjemalec v omrežje odda manj električne energije, kot je porabi, mu po tržni ceni zaračuna le razliko, v nasprotnem pa stroška za elektriko nima.

 

Kako bo z novimi investicijami v sončne elektrarne za samooskrbo?

Ekonomika sončne elektrarne se za nove investitorje, ki razmišljajo o izgradnji SE, konkretno spremeni. Do sedaj je znano, da se bo obračun netiranja s strani operaterja izvajal vsak mesec, in to, v odvisnosti od vsakega posebej, s 1. julijem pa nastopi tudi novi obračun za omrežnino, ki naj bi lastnike sončnih elektrarn dodatno obremenil.

Moramo ob tem poudariti, da so se sončne elektrarne za gospodinjstva v preteklosti uveljavile predvsem zaradi ugodne odplačilne dobe, ki praviloma za  povprečno veliko SE – 11 kW, ni bila daljša od 8 – 10 let. Zaradi slabše prognoze za naprej, bo višina subvencije toliko bolj pomembna, razen tega pa bodo ključni tudi obračuni za presežke ustvarjene elektrike v posameznih mesecih.

 

Hranilniki bodo obvezen del opreme

Z novim načinom obračunavanja, je glavna novost pri samooskrbi ta, da sončna elektrarna deluje skupaj s hranilnikom in s tem več ni “breme” za elektro omrežje. Seveda je investicija ekonomsko manj zanimiva in zato stroškovno ne more biti primerljiva s predhodnimi pogoji iz leta 2023.

Zaradi dviga stroškov opreme (skupaj s hranilnikom), je upravičeno pričakovati, da bo novi javni poziv za podpore malim sončnim elektrarnam za neko prehodno obdobje omogočal višino, ki bo dovolj stimulativna v primerjavi s predhodnimi pogoji. Če to ni razumljeno na ta način, se bodo manjki pri izgradnjah malih sončnih elektrarn, nadaljevali.

 

Vse je odvisno od politike

Dejstvo, je, da ima samooskrba z elektriko  svetlo prihodnost le, če ne bo prevelike razlike v ekonomiki in bo postopek izgradnje in priključitve SE na omrežje birokratsko nezapleten.

K oživitvi samooskrbe lahko pomemben del prispevajo distributerji, ki napovedujejo stimulacijo v obliki odplačila viškov. Glede na to, kako pomembno področje bi naj bila samooskrba z energijo, s strani države in državnih podjetij, tudi elektro distributerjev, ki bodo izvajali obračune, pogrešamo več informiranja o pogojih. Če so pogoji natančno poznani, je posledično možen zagon, v nasprotnem bo stanje samo še slabše.

Upajmo, da se bosta obe strani, država, ki daje subvencije za razogljičenje in na drugi strani elektro distributerji z odplačilom viškov, odločali v korist vseh in se zavedali kako pomembno je, da prav vsi odigrajo svoj del, ki jim pritiče.

Nenazadnje investitor tvega največ; ne more vedeti kako bo s ceno elektrike na daljši rok (veliko gospodinjstev investicijo izvede z najemom kredita) in je zato pri sklepanju tovrstnih odločitev upravičeno zelo previden. Dokaz za previdnost so lanske nizke številke podeljenih subvencij za samooskrbo s SE na Eko skladu, dokler jih je ta še podeljeval. Tudi tisti investitorji, ki so ostali brez dodeljenega soglasja za izvedbo SE, jih očitno niso koristili.

 

Kdo kreira pogoje, zakaj se zavlačuje?

Marsikdo napak razume investitorja, ki bi ga še zanimala samooskrba, če meni, da bo ukrep financiral zaradi zelenega prehoda, ko pa vsi vemo, da je za prehod na samooskrbo za gospodinjskega odjemalca, ključna ekonomika.

Ukrep za posameznika ni življenjskega pomena, kot streha nad glavo ali avto, mirno lahko z njim počaka.

Nasprotno je z državo, oziroma s politiko in odločevanjem na najvišjih inštancah, tam se ne sme čakati, saj bodo penali za vse nas davkoplačevalce predragi, da bi si to lahko privoščili.

Tega se vsi zavedamo, zato je zelo na mestu vprašanje, zakaj ni volje, da se za te investicije ne ustvari dovolj privlačne prehodne pogoje, ki jih bo trg zagrabil?

0 comment
0 FacebookTwitterPinterestEmail

Plinska kondenzacijska peč ni zahtevna za vgradnjo in vzdrževanje, predvsem pa njeno delovanje, če jo primerjamo s toplotno črpalko, ni odvisno od zunanjih temperatur. Razen tega ni hrupna, kot recimo mnogokatere toplotne črpalke. Postrojenje je manjše in nezahtevno, zunanja enota ni potrebna. Tudi glede emisij CO2 na kWh toplote se plinske kondenzacijske peči že močno približujejo zračnim toplotnim črpalkam.

 

Kaj je pokazal relevantni test za plinske kondenzacijske peči?

Preverjamo eno bolj prepoznavnih blagovnih znamk plinskih peči francoskega proizvajalca De Dietrich. Na nemškem testu (Öko-Test) so za plinsko kondenzacijsko peč De Dietrich Evodens AMC 20 ES, podali sledeče ocene:

Energetska učinkovitost:zelo dobro
Emisije:zelo dobro
Trajnost:dobro
Hrup:dobro
Enostavnost uporabe:dobro
Skupna ocena:zelo dobro

Izsledki testa za plinsko kondenzacijsko peč De Dietrich Evodens AMC 20 ES, Nemški test Öko-Test Gas-Brennwertkessel, 2023.

 

Plinska kondenzacijska peč, ki se uvršča med najboljše plinske peči na evropskem trgu.

 

Stenska plinska kondenzacijska peč Evodens upraviči naziv Premium razred

  • Uporabniki pohvalijo energetsko učinkovitost, tiho delovanje in enostavno upravljanje.
  • Evodens po ErP direktivi sodi v A energijski razred, z dodanim sobnim termostatom pa dosega razred A+. Poleg vseh konkurenčnih prednosti, ta plinska kondenzacijska peč navdušuje s 5 letno polno garancijo, ki jo prejmete brez dodatnih doplačil.
  • Na voljo je 5 modelov plinske kondenzacijske peči, moči od 3,4 do 35 kW: model samo za ogrevanje prostorov, model za ogrevanje in pripravo tople sanitarne vode s pretočnim grelnikom, model z vgrajenim 40 l grelnikom ter model plinske peči z akumulacijskim grelnikom (60 l ali 130 l). 

Kaj zmore Evodens AMC ?

Zahvaljujoč medeninastim komponentam je pri tej kondenzacijski plinski peči zagotovljena robustna zasnova peči z dolgo življenjsko dobo. Nizko porabo energije zagotavljajo plinski kondenzacijski peči najsodobnejši toplotni prenosnik iz zlitine Aluminij/Silicij s samočistilno funkcijo, gorilnik z moduliranim delovanjem, visoko učinkovita obtočna črpalka, 40 litrski nerjaveči hranilnik TSV, sanitarna raztezna posoda.

Obenem peč navdušuje z edinstveno tehnologijo Active Refill, samodejnim dovajanjem vode oz. polnjenjem ogrevalnega sistema, ki uporabniku omogoča popolno udobje, brez nepotrebnega nadzorovanja.


baner plinski kotli


Kaj šteje pri montaži plinske kondenzacijske peči in upravljanju?

Nenazadnje je pomembna tudi hitrost montaže plinske peči in stroški zanjo. Vgradnja  te kondenzacijske plinske peči je enostavnejša zaradi montažne šablone ter kovinskega okvirja z vodno tehtnico. Dostop je enostaven s sprednje strani peči, notranjost peči je primerno osvetljena. Montaža je lahko hitra in brez velikih posegov v prostor. Peč lahko postavimo na mesta, ki ni nujno kotlovnica.

Upravljanje plinske peči Evodens AMC je mogoče preko aplikacije na pametnem telefonu. Omogoča vse kar odlikuje najboljše plinske kondenzacijske peči, to je: spreminjanje temperature ogrevanja, nastavljanje urnikov ogrevanja, spremljanje porabe energije, diagnostiko napak. Peč se upravlja z inovativno upravljalno enoto na platformi Diematic Evolution (z barvnim zaslonom) ali na daljavo preko brezžičnega sobnega termostata Smart TC.

Še o proizvajalcu

De Dietrich je v zadnjih letih predstavil številne inovativne tehnologije za ogrevanje. Razvijajo kondenzacijsko tehnologijo, ki omogoča izjemno visoke izkoristke plinskih peči ter natančno regulacijo temperature (za vsak prostor).

Podjetje je uvrščeno med top 5 proizvajalcev po obsegu prodaje in velja za enega najbolj inovativnih podjetij v panogi. Kondenzacijske plinske peči De Dietrich dosegajo izjemno visoke izkoristke – do 109% in so izdelane iz visokokakovostnih materialov, znane so po zanesljivosti in dolgi življenjski dobi in izpolnjujejo vse najstrožje okoljske predpise.

Kontaktirajte ponudnika

"*" indicates required fields

 

0 comment
0 FacebookTwitterPinterestEmail
Toplotna crpalka poraba elektrike

Toplotna črpalka spada med najučinkovitejše sisteme za ogrevanje, saj ca. tri četrtine toplote pridobi iz okolja. S sodobnimi prijemi – toplotna izolacija, vgradnja talnega ogrevanja, prezračevanje z vračanjem toplote – rekuperacija zmanjšujejo stroške in povečujejo bivalno ugodje. Toplotne črpalke imajo najvišji izkoristek v kombinaciji z nizkotemperaturnim sistemom, zato so za talno ogrevanje, stensko ali stropno ogrevanje najbolj primerne. S takšnim pristopom zmanjšujemo stroške in porabo energije, ter manj onesnažujemo okolje.

 

Toplotna crpalka poraba elektrike

Ekonomska računica ogrevanja s toplotno črpalko in kdaj se povrne investicija?

Začetni stroški namestitve toplotne črpalke so običajno višji v primerjavi s preostalimi ogrevalnimi sistemi. Vendar je treba upoštevati, da gre za naložbo na daljši rok. Dolgoročni izračun pokaže, da je ogrevanje s toplotno črpalko v celi dobi njenega delovanja veliko cenejše ter predvsem udobnejše, saj omogočajo brezskrbno ogrevanje, tako novogradenj kot starejših hiš. Za postavitev toplotne črpalke ne potrebujemo prostora klasične kurilnice in ne dimnika, kar predvsem pri novogradnjah predstavlja prihranek.

Stroški ogrevanja so odvisni od cene električne energije, ki je v primerjavi s cenami ostalih energentov, kljub napovedanim prihodnjim podražitvam, še vedno cenejši energent.

Strošek delovanja toplotne črpalke je lahko še nižji, če si električno energijo pridelamo sami iz obnovljivih virov, kot sta sončna elektrarna ali hidroenergija. Tak sistem ogrevanja je praktično brezplačen in brez izpustov toplogrednih plinov.

 


baner toplotne crpalke


 

Primer prihrankov pri ogrevanju s toplotno črpalko

Poglejmo primer povprečno izolirane hiše, z ogrevalno površino 150 m2 in s porabo 1200 l kurilnega olja za ogrevanje na leto, kar ustreza porabi 10200 kWh koristne energije letno.

Hiša s takšno porabo spada v energetski razred D in porabi 8 l kurilnega olja na m2. Pri današnjih cenah kurilnega olja skupaj s prevozom, stane ogrevanje okrog 1330 evrov. K temu znesku je potrebno prišteti še strošek servisa in dimnikarske storitve, kar znese dodatnih 100 evrov. Skupni strošek je tako 1430 evrov letno.

Primer izračuna energetskega razreda stavbe:

  • Ogrevalna površina: 150 m2
  • Poraba kurilnega olja: 1200 l/letno
  • Izračun: 1.200 l / 150 m2 = 8 
  • Energetski razred hiše: D

Tabela za hiter izračun energetskega razreda hiše pomočjo porabe kurilnega olja 

tabela potreba toplote za ogrevanje stavbe

Izračun energetskega razreda hiše dobimo s količnikom porabe kurilnega olja in ogrevalno površine objekta.


Izračun ogrevanja s toplotno črpalko:

Energijski ekvivalent kurilnega olja z upoštevanim 85 % izkoristkom kurilne naprave:

1l kurilnega olja = 8,5 kWh koristne energije

  • 1200 x 8,5 = 10200 kWh koristne energije

Ogrevanje s toplotno črpalko zrak-voda, COP 3

  • 10200 : 3 = 3400 kWh koristne energije
  • 3400 (kWh) x 0,17 (cena kWh el. energije) = 578 EUR

Letni prihranek v primerjavi s kurilnim oljem: 852 EUR


Ogrevanje z geotermalno toplotno črpalko, COP 5

  • 10200 : 5 = 2040 kWh koristne energije
  • 2040 (kWh) x 0,17 (cena kWh el. energije) = 347 EUR

Letni prihranek v primerjavi s kurilnim oljem: 1083 EUR


Izračun pokaže, da se pri zamenjavi oljnega kotla s toplotno črpalko zrak-voda, strošek ogrevanja iz 1430 evrov zmanjša na 578 evrov. Letni prihranek v primerjavi z ogrevanjem s kurilnim oljem je torej kar 852 evrov. 

Še večji je prihranek, če namesto s kurilnim oljem ogrevamo z geotermalno toplotno črpalko. Izračun pokaže, da pri opisanem primeru hiše, privarčujemo letno kar 1083 evrov.


toplotna crpalka BoschPreberite tudi:

Nova toplotna črpalka Bosch – še tišja od predhodnih modelov

Bosch z novim modelom Compress 7400i AW postavlja nov mejnik. Toplotna črpalka je od prejšnjih modelov vsaj za 20 odstotkov tišja. Prepričata tudi velikost in eleganten videz. Toplotna črpalka Bosch Compress 7400i AW je idealna za novogradnje kot tudi za obstoječe energetsko sanirane hiše. Z majhno nazivno močjo v celoti pokrijejo potrebe tudi zahtevnejših objektov. Izbirate lahko dva modela, z ali brez bojlerja za sanitarno vodo, v dveh velikosti moči, 5 in 7 kW.

 

Primer toplotne črpalke in porabe elektrike v enodružinske hiše

Za izbiro toplotne črpalke prave velikosti je potrebno najprej ugotoviti toplotne potrebe stavbe. V našem primeru ima hiša v Žalcu tloris 10 x 10 m, z vhodnim prizidkom 1,5 x 3 m. Višina prostorov je 2,5 m, hiša stoji na samem, streha je dvokapnica, skupna uporabna in ogrevana površina znaša 195 m2, skupna površina zasteklenih površin pa 17 m2.

Vsi zidovi so zgrajeni iz 190 mm glinopor zidakov, zunanji omet pa iz glinopor malte debeline 70 mm. Okna so dvoslojna izolacijska, strop proti podstrehi pa ima 30 cm Tervol izolacije. Gretje prostorov je centralno, z radiatorji Emoterm. Izračun vseh izgub pokaže, da  je vsota transmisijskih in prezračevalnih izgub 6950 W. Pri tem letna poraba na kvadratni meter znaša 68 kWh/m2a, kar pomeni, da je hiša povprečno varčna in spada v energijski razred D.

 

Toplotna crpalka Vaillant poraba elektrike

 

Sestava, moč in stroški

Sistem izbrane toplotne črpalke zrak – voda sestavljata zunanja in notranja enota in 175 l hranilnik tople sanitarne vode. Sistem je vremensko voden, prilagodljiv in ima vgrajen dodaten grelnik moči 6 kW, za primer izjemno nizkih zunanjih temperatur. Grelni učinek pri (A2W35) 9,60 kW, priključna moč pa 2,5 kW. Ker je sistem ogrevanja radiatorski, bo pri temperaturi predtoka 55 °C grelni učinek zmanjšan na 8,8 kW, priključna moč povečana na 3,5 kW, COP pa zmanjšan na 2,5.

Za izračun porabe električne energije potrebujemo še podatek o sezonski učinkovitosti (SPF), ki znaša 2,9. Letna poraba električne energije s toplotno črpalko bo znašala 5400 kWh, iz česar sledi, da bo uporabnika letna poraba elektrike stala 865 EUR. Sistem je v glavnem sestavljen iz zunanje in notranje enote, zalogovnika tople sanitarne vode, vodne podpostaje in razvodov.  Ko seštejemo posamezne cene enot in montažo, je uporabnik plačal okrog 13.000 EUR, pri čemer je potrebno odšteti subvencijo Eko sklada, ki je znašala okrog 1500 EUR.


Kalkulator Oceni prihranekČe želite preveriti prihranke s toplotno črpalko, uporabite novo sletno orodje – kalkulator Oceni prihranek energije. S kalkulatorjem si lahko izračunate prihranke pri zamenjavi ogrevalnega sistema, ali prihranke ob vgradnji sončne elektrarne. Do kalkulatorja Oceni prihranek energije lahko dostopate TUKAJ!


Kontaktirajte ponudnika

"*" indicates required fields

0 comment
0 FacebookTwitterPinterestEmail
Ogrevalni sistemi izracun stroskov ogrevanja

Stroški za ogrevanje niso več stalnica, kot smo bili vajeni nekoč. Dejavniki, ki vplivajo na stroške za ogrevanje so predvsem energetska učinkovitost objekta, učinkovitost energenta in ogrevalni sistem s katerim ogrevamo.

 

Ogrevalni sistemi izracun stroskov ogrevanja

 

Ekonomika prehoda na cenejši ogrevalni sistem – izračun stroškov ogrevanja

Za vse, ki vas skrbi koliko energije porabi vaš objekt, ter kako ugodno se je mogoče ogrevati z različnimi kurivi, smo pripravili napotke. V prispevku obravnavamo kateri ogrevalni sistemi so aktualni in kako izračunati stroške ogrevanja za posamezni ogrevalni sistem.

Za primer vzorčnega izračuna smo vzeli primer starejše hiše, kjer primerjamo prehod iz kurilnega olja na trenutno najbolj pogoste ogrevalne sistemetoplotna črpalka, peč na pelete in peč na drva ter plinsko peč.  Zaradi hitro spreminjajočih cen energentov in ogrevalnih sistemov, lahko da obravnavane vrednosti niso popolnoma točne, vendar kljub temu dovolj nazorno prikažejo razlike v letnih stroških. Za osnovo je naprej potrebno izračunati energijski razred objekta, nato pa stroške ogrevanja za prehod na drugi ogrevalni sistem. Ker so ob zamenjavi iztrošenih peči možne visoke subvencije, je potrebno k navedenim cenam za ogrevalne sisteme odšteti subvencijo. Stroški predelave kurilnice v izračunih niso všteti.

Toplotna črpalka

Prednosti:

  • Konstantna temperatura ogrevanja.
  • Porabi manj energije in s tem zmanjša stroške ogrevanja.
  • Okolju prijazno ogrevanje brez fosilnih goriv, zmanjšuje ogljični odtis.
  • Dolga življenjska doba ob pravilnem vzdrževanju.
  • Poleg ogrevanja prostorov, lahko vso leto ogrevamo sanitarno vodo.
  • Deluje povsem samostojno.
  • Ne potrebuje dimnika in s tem povezanih stroškov.
  • V kombinaciji s sončno elektrarno minimalni stroški ogrevanja.
  • Možnost pridobitve nepovratnih sredstev Eko sklada

Slabosti:

  • Visoka investicija: Namestitev toplotne črpalke, predvsem sistemov voda-voda in zrak-voda je lahko dražja.
  • Učinkovitost sistema zrak-voda je odvisna od zunanje temperature, kar lahko v hladnih obdobjih ali na hladnejših področjih zmanjša učinkovitost in zviša stroške ogrevanja.

Ogrevanje s kotlom na kurilno olje:

Prednosti:

  • Konstantna temperatura ogrevanja.
  • Primerno za hladnejša območja.

Slabosti:

  • Visoki stroški goriva.
  • Okolju manj prijazno.
  • Brez možnosti pridobitve nepovratnih sredstev Eko sklada.
  • Višje emisije delcev CO2.

Ogrevanje s kotlom na drva:

Prednosti:

  • Naravni vir energije.
  • Nizki obratovalni stroški.
  • Visoka učinkovitost novejših uplinjevalnih kotlov na drva.
  • Možnost pridobitve nepovratnih sredstev Eko sklada

Slabosti:

  • Potrebno je skladiščenje lesa.
  • Ročno nalaganje.
  • Čiščenje kotla.
  • Stroški čiščenja dimnika in pregleda.
  • Višje emisije delcev CO2.

Ogrevanje s kotlom na pelete:

Prednosti:

  • Dobra energetska učinkovitost.
  • Možnost avtomatiziranega dovajanja.
  • Možnost pridobitve nepovratnih sredstev Eko sklada

Slabosti:

  • Skladiščenje pelet.
  • Stroški vzdrževanja.
  • Čiščenje kotla.
  • Stroški čiščenja dimnika in pregleda.
  • Ročno nalaganje pri neavtomatiziranem sistemu.
  • Nestabilne cene pelet.

Ogrevanje s plinskim kondenzacijskim kotlom:

Prednosti:

  • Hitro segrevanje.
  • Cenejša investicija.
  • Ni potrebe po skladiščenju goriva.

Slabosti:

  • Odvisnost od plinske infrastrukture.
  • Nestabilni stroški plina.
  • Predlagana zakonodaja, ki predvideva postopno prenehanje uporabe zemeljskega plina.
  • Brez možnosti pridobitve nepovratnih sredstev Eko sklada.

Primer: izračun porabe energije in stroški ogrevanja za 150 m2 ogrevalne površine, hiša energijski razred E

  • Predpostavka porabljene količine kurilnega olja letno: 1800 l,
  • Izračun stroškov za kurilno olje: 1800 l kurilnega olja skupaj s prevozom stane 2.182,00 EUR,
  • Ostali stroški: 100 EUR stroški za servis, pregled in čiščenje dimnika,
  • Upoštevana kurilna vrednost kurilnega olja: 10 kWh/liter,
  • Upoštevan izkoristek starejše kurilne naprave: 85 %.
Letni stroški za ogrevanje: 2282 EUR

*cena kurilnega olja na dan 24.3.2024 je 1,172 EUR/l. Cena prevoza stane 40 EUR. Vir Petrol

Kako izračunati porabo energije na m2 stanovanjske površine?

1.800 l x 10 kWh =18.000 kWh
18.000 kWh / 150 m2 =120 kWh/m2
Objekt s porabo energije 120 kWh/m2 spada v energijski razred E

Izračun stroškov ogrevanja za novi ogrevalni sistem in stroški investicije:

ogrevalni sistemi toplotna crpalka
TOPLOTNE ČRPALKE
 ZRAK – VODA (COP 3 – izkoristek naprave 300 %)

Pri bruto ceni el. energije 0,17 EUR/kWh (cena električne energije, prispevki in DDV) je predvideni letni izračun stroškov ogrevanja pri izbiri tega ogrevalnega sistema 867 EUR. Investicija v toplotno črpalko zrak – voda, brez odbite subvencije, znaša za ta primer objekta od 8.000 do 10.000 EUR, odvisno od posamične blagovne znamke. Za toplotne črpalke zrak-voda lahko koristite subvencije, če želite zamenjati iztrošeno peč na drva ali peč na kurilno olje, prejmete pa subvencijo do 40% vrednosti investicije – oz. do največ 2.500 EUR.

ogrevalni sistemi geotermalna toplotna crpalka
GEOTERMALNA TOPLOTNA ČRPALKA
 ZEMLJA – VODA ali VODA – VODA (COP 5 – izkoristek naprave 500 %)

Pri bruto ceni el. energije 0,17 EUR/kWh (cena električne energije, prispevki in DDV) je za ta ogrevalni sistem predvideni letni izračun stroškov ogrevanja 578 EUR.

Celotna investicija v ta ogrevalni sistem z vrtino predvidoma znaša cca. 20.000 EUR bruto brez odbite subvencije (pri zamenjavi stare peči na drva ali kurilno olje višina subvencije znaša 40 % priznanih stroškov naložbe, vendar ne več kot 4.000 EUR). Geotermalne toplotne črpalke prihranijo največ ter so z vidika vzdrževanja daleč najbolj zanesljive. V celotni življenjski dobi delovanja geotermalne toplotne črpalke, ki je občutno daljša kot je življensjska doba toplotne črpalke zrak -voda, je za ta ogrevalni sistem razlika v prihrankih konkretno višja.

borzen peleti
PEČ NA PELETE

Pri ceni pelet 0,4/kg, oz. 400 EUR/tona, z upoštevanimi 100 EUR letnih stroškov pregleda in čiščenja dimnika ter letnem servisu, je predvideni letni izračun stroškov ogrevanja 1.622 EUR.

Investicija v kotel na pelete srednjega cenovnega razreda, z zalogovnikom tople vode, znaša cca. 6.000 EUR bruto brez odbite subvencije (pri zamenjavi stare peči lahko pridobite subvencijo v vrednosti 50 % priznanih stroškov naložbe, vendar ne več kot 4.000 EUR). Montaža peči in predelava kotlovnice v investicijo zamenjave ogrevalnega sistema nista všteti.

borzen ogrevanje drva
PEČ NA DRVA

Pri ceni polen 120 eur/m3, z upoštevanimi 100 EUR letnih stroškov pregleda in čiščenja dimnika ter letnem servisu, je predvideni letni izračun stroškov ogrevanja 996 EUR.

Investicija v ta ogrevalni sistem –  uplinjevalni kotel na drvaz zalogovnikom tople vode, srednjega cenovnega razreda, znaša nekje 8.000 EUR bruto brez odbite subvencije (pri zamenjavi stare peči lahko na Eko skladu prejmete subvencijo v vrednosti 50 % priznanih stroškov naložbe, vendar ne več kot 4.000 EUR).

borzen plin
PLINSKA PEČ
– ZEMELJSKI PLIN

Pri ceni plina 0,1 EUR/kWh je predvideni letni izračun stroškov ogrevanja znese 1.530 EUR. Celotna investicija v ta ogrevalni sistem, ki ga poganja zemeljski plin znaša nekje 4.000 EUR. V javnem razpisu Eko sklada subvencije za plinske peči niso na voljo.


Tabela za izračun energijskega razreda hiše in porabe kWh energije za ogrevanje

Za izračun energijskega razreda hiše, letno porabo kurilnega olja delite z ogrevalno površine objekta.


Npr.: 1.800 l / 150 m2 = 12 – energijski razred hiše E. Takšen objekt spada med potratne objekte.


tabela potreba toplote za ogrevanje stavbe


Kalkulator Oceni prihranekČe želite preveriti, kakšni bodo prihranki pri prehodu na toplotno črpalko, peč na drva ali plinski kondenzacijski kotel uporabite kalkulator Oceni prihranek energije. S kalkulatorjem lahko izračunate prihranke pri zamenjavi ogrevalnega sistema ter tudi prihranke ob vgradnji sončne elektrarne. Do kalkulatorja dostopate TUKAJ!


Primerjava ogrevalnih sistemov glede na vrsto energenta

Če preverjamo kateri energent prevladuje v Sloveniji, opazimo, da v oskrbi gospodinjstev z energijo kot osnovni prevzema vidnejšo vlogo raba elektrike. Že nekaj let zaporedoma je opazna stalna rast toplotnih črpalk. Drugi najbolj pogosto izbran energent, so drva. Predvsem se gospodinjstva z drvmi še vedno zelo pogosto ogrevajo z drvmi, ker so najcenejši energent, a vendar pogosto tudi nevaren vir onesnaževanja z emisijami.

Vseh sistemov ogrevanja ne moremo kar tako preklopiti na trenutno najugodnejši energent, zato je za individualen primer objekta potrebno izbrati ogrevanje z najvišjim izkoristkom, ne glede na to, kaj ga poganja. V vsakem primeru pa je najprej smiselno zmanjšati porabo energije v stavbi. V EU stavbe namreč porabijo 40 % vse energije in oddajo 36 % izpustov toplogrednih plinov.

 

Če za novi ogrevalni sistem izbirate peč na drva, peč na pelete ali sekance

Tako kot pri vseh energentih, so se tudi cene energentov v zadnjih dveh letih konkretno zvišale. Prednost peči na drva, pelete ali sekance je uporaba obnovljivega vira, pomanjkljivost pa predpisi o izpustu delcev PM 10, zaradi česar bo na vse premalo učinkovite ogrevalne enote potrebno namestiti dodatne filtre, ne glede na to ali delujejo na sekance, pelete ali drva.

Sodobne peči na lesno biomaso omogočajo avtomatizirano nalaganje polen. Ti kotli delujejo običajno v visokotemperaturnem območju, temperatura vode pa znaša med 70 do 90°C, s čimer proizvajalci preprečijo nizkotemperaturno korozijo. Ta je posledica kondenzacije dimnih plinov v notranjosti kotla, ker mešanica vlage in saj načne kotlovsko pločevino. Zato morajo kotli na polena vedno obratovati s polno zmogljivostjo, saj le tako lahko delujejo z visokim izkoristkom. Višek toplote se med delovanjem shranjuje v vodnem akumulatorju toplote.

V predpisih je določena tudi velikost akumulatorja, ki je odvisna od moči kotla. Akumulator deluje kot blažilnik, ki toploto počasi oddaja v sistem tudi potem, ko so drva že dogorela. Najvišji izkoristek v tej skupini proizvodov dosegajo uplinjevalni kotli, v katerih dimni plini, ki jih oddajajo goreča polena, dogorevajo v posebni visokotemperaturni komori. Kotli na pelete in sekance omogočajo, da dovod kuriva natančno nadziramo, način delovanja pa prilagajamo porabi toplote. Delovanje je popolnoma avtomatizirano in varno, saj so vgrajeni sistemi temeljito preizkušeni. Takšne kotle lahko vključujemo tudi na daljavo ali s časovnim programatorjem, saj imajo prigrajen sistem za vžig kuriva.

baner lesna biomasa kotli


100 odstotno pokritje stroškov ob zamenjavi iztrošenega ogrevalnega sistema

Za zamenjavo iztrošenih peči je v veljavi izboljšan razpis za subvencije Eko sklada. Zaradi potreb po zmanjševanju onesnaževanja zraka, ki ga povzročamo z ogrevanjem stavb, javni sklad s subvencijami intenzivneje pospešuje zamenjavo starih peči. Višina subvencije je za specifičen objekt odvisna od kraja, kjer objekt stoji in socialnega statusa gospodinjstva. Socialno šibka gospodinjstva lahko ob zamenjavi iztrošene peči pridobijo 100 –odstotno pokritje stroškov investicije.


Nadvse udoben ogrevalni sistem s toplotno črpalko

Toplotne črpalke delujejo samodejno, brez dimnika in mnogih stroškov pri izgradnji kurilnice. Prostore pozimi ogrevajo in poleti hladijo. Toploto nizkega nivoja dvigujejo na nivo za ogrevanje sanitarne vode in stavb. Zajemajo lahko toploto zraka, zemlje ali podtalnice, tudi tudi odpadno industrijsko toploto. Sistem je zaprt, hladivo pa se pretaka v zaključenem tokokrogu. Daleč najvišje izkoristke dosegajo toplotne črpalke, ki zajemajo toploto zemlje ali podtalnice, saj sta ta dva vira toplote vedno na razpolago, temperaturni nivo pa je stalno višji od 0°C. Prednost črpalk, ki zajemajo toploto zraka sta nizka cena in enostavna vgradnja, pomanjkljivost pa zmanjšan učinek, kadar temperatura zraka pade pod ničlo, posebej, ko so temperature pozimi ekstremno nizke.

Shematski prikaz ogrevalnega sistema toplotna črpalka zemlja – voda

 

Zemlja je odličen vir toplote za toplotne črpalke

Razmerje med vloženo energijo za pogon in pridobljeno toploto je grelno število, imenovano količnik energijske učinkovitosti, ki ga označujejo s kratico COP. Čim višje je to število, tem večja je koristna razlika med vloženo elektriko za pogon kompresorja in izstopajočo toploto iz črpalke. Količina pogonske energije pri toplotni črpalki, ki prestreza energijo zemlje – geotermalna toplotna črpalka, je odvisna od potrebnega dviga temperature, sredi ekstremne zime ta  močno poraste. Velja, da mora biti razmerje COP najmanj 1 proti 3, torej COP 3,0, če je to razmerje nižje, od vgradnje ne bomo imeli koristi.

Izbiramo lahko toplotne črpalke, namenjene ogrevanju sanitarne vode s toploto okoliškega zraka. Slednje delimo še na nizkotemperaturne, ki vodo ogrejejo do 40°C in visokotemperaturne, ki dosegajo 65°C ali več. Pri obeh je tehnika popolnoma enaka, le hladivo je drugo. Toplotna črpalka je učinkovit toplotni stroj, če ga poganja še »zelena elektrika« pa ima v primerjavi z drugimi generatorji toplote skoraj ničeln vpliv na okolje.

baner toplotne crpalke

 

IR ogrevanje in električni radiatorji

Princip IR ogrevanja je nasproten klasičnim sistemom ogrevanja – s pomočjo infrardečega sevanja segrevamo predmete in ne zraka. IR paneli so običajno iz pločevine, umetnih mas, stekla ali kamna. Napajamo jih z električno energijo in jih priključimo na navadno vtičnico. Običajno se jih namesti na strop ali steno. Prednost teh lokalnih grelnih teles je, da lahko vsak prostor individualno krmilimo in so zelo hitro odzivni, celotna investicija pa je v primerjavi z drugimi ogrevalnimi sistemi običajno nižja, saj ni potrebe po izgradnji dimnika in kotlovnice.

 

baner elektricno ogrevanje

Električni radiatorji so alternativa, kadar poseg v kotlovnico ni mogoč. Vendar bolj potratne hiše niso najbolj primerne za ogrevanje z neposrednim pretvarjanjem električne energije v toploto, kar velja tako za IR panele kot električne radiatorje, ker elektrika velja za predragoceno, da bi jo na ta način trošili v nedogled. V takih primerih, izberemo drug sistem ogrevanja. V primeru, da naš stanovanjski objekt ni energetsko saniran, bomo za električno energijo plačevali več, saj bo zaradi večjih toplotnih izgub objekta potrebna višja priključna moč. Izbirate lahko tudi med oblikovalsko dovršenimi električnimi radiatorji, ki so posebni na pogled in posebej primerni za sušenje brisač v kopalnicah, lahko so priključeni na toplovodno ogrevanje ali na elektriko ali pa so kombinirani. Skandinavci so razvili t.i. varčne električne radiatorje, pri katerih topel zrak izhaja iz rež na zgornji strani radiatorja in delujejo nizkotemperaturno na principu blage konvekcije.


Kontaktirajte ponudnika

"*" indicates required fields

0 comment
0 FacebookTwitterPinterestEmail

Toplotne črpalke so nedvomno primerne za ogrevanje večino objektov. So najpogosteje izbran ogrevalni sistem v novogradnjah in odlična alternativa zastarelim kotlom pri prenovah kotlovnic. Kakovostna toplotna črpalka zniža stroške ogrevanja, z njo zmanjšamo izpuste, ogrevanje pa postane avtomatizirano in brezskrbno čez vso sezono.

Ker se z nakupom toplotne črpalke ne ukvarjate vsak dan, vam želimo v nadaljevanju podati pomembne informacije o trenutni ponudbi, kako se lotiti nakupa, na kaj biti pozoren, predstaviti aktualne cene toplotnih črpalk ter vam svetovati, kje lahko najhitreje pridobite več ponudb renomiranih znamk toplotnih črpalk hkrati.


Kazalo:


Nakup toplotne črpalke je pomembna naložba, zato je pomembno, da se ga lotite premišljeno.

Cena toplotne črpalke je odvisna so od različnih dejavnikov, kot so sistem delovanja, moč, znamka in podobno. Nakup toplotne črpalke pa ni edini strošek, potrebujemo še montažo, potrošni material ter zagon.

Za okvirno ponazoritev stroška celotne investicije smo o končni ceni nakupa toplotne črpalke za fizičnega uporabnika povprašali podjetje, ki izvaja inštalacije.

Za primer so nam predstavili okvirne cene toplotnih črpalk na ključ, dveh različnih modelov in moči (8 kW in 12 kW), primernih za ogrevanje prostorov in sanitarne vode.

Končna cena toplotne črpalke zrak-voda – 8 kW

Toplotna črpalka7.000 €
Potrošni material500 €
Montaža in zagon1.000 €
Skupaj8.500 €

Končna cena toplotne črpalke zrak-voda – 12 kW

Toplotna črpalka9.500 €
Potrošni material500 €
Montaža in zagon1.000 €
Skupaj11.000 €

Cene z upoštevanim 9,5 % DDV-jem so okvirne, saj, kot pravijo v inštalaterskem podjetju, sta montaža in potrebni potrošni materal različna od primera do primera. V  končni ceni nismo upoštevali možnosti koriščenja subvencije.


Za lažjo predstavo o končni ceni toplotne črpalke, vam predstavljamo aktualne cene nekaterih znamk toplotnih črpalk zrak-voda. S pomočjo zgornje tabele lahko predvidite končni znesek investicije.

SAMSUNG - 8 KW

MONOBLOK TOPLOTNA ČRPALKA ZRAK-VODA
6.010
  • Več informacij o toplotnih črpalkah Samsung lahko izveste:

TOPLOTNA ČRPALKA SAMSUNG EHS MONO HTLN R290 8 kW

Samsungova monoblok toplotna črpalka EHS MONO HTLN R290 ponuja izjemno udobje. Zunanja enota deluje izjemno tiho, hkrati pa dosega temperaturo ogrevalne vode do 70 °C.

FUJITSU - 11 KW

TOPLOTNA ČRPALKA ZRAK-VODA
8.809
  • Več informacij o toplotnih črpalkah Fujitsu lahko izveste:

TOPLOTNA ČRPALKA FUJITSU WATERSTAGE HIGH POWER DUO WGYK160DG9 + WOYK112LCTA 11 kW

Toplotne črpalke Fujitsu Waterstage zrak-voda so tihe, omogočajo ogrevanje do -25 °C in zagotavljajo 60 °C toplo vodo tudi pri -20 °C brez pomožnega grelca.

MITSUBISHI - 10 Kw

TOPLOTNA ČRPALKA ZRAK-VODA
9.210
  • Več informacij o toplotnih črpalkah Mitsubishi lahko izveste:

TOPLOTNA ČRLAKA MITSUBISHI ECODAN PUD-SWM100YAA + CYLINDER ERST20D-VM2D Z BOJLERJEM 10,0 kW

Toplotna črpalka zrak-voda Mitsubishi dosega najvišji energetski razred A+++. Zagotavlja ogrevalno vodo do 60 °C in deluje tudi pri temperaturah do -25 °C.

PANASONIC - 12 KW

TOPLOTNA ČRPALKA ZRAK-VODA
9.540
  • Več informacij o toplotnih črpalkah Panasonic lahko izveste:

TOPLOTNA ČRPALKA PANASONIC AQUAREA KIT-AXC12HE8 T-CAP 12 kW

Panasonic Aquarea je inovativna, zračna toplotna črpalka, ki zagotavlja vrhunsko udobje v vašem domu.

DAIKIN ALTHERMA – 8 kW

TOPLOTNA ČRPALKA ZRAK-VODA
8.337
  • Več informacij o toplotnih črpalkah Daikin lahko izveste:

TOPLOTNA ČRPALKA DAIKIN ALTHERMA – 8 kW

Toplotna črpalka Daikin Altherma 3 dosega izjemno učinkovitost in omogoča izhodne temperature do 65 °C, primerna je tako za ogrevanje s talnim gretjem kot s klasičnimi radiatorji.

LG - 9 Kw

MONOBLOK TOPLOTNA ČRPALKA ZRAK-VODA
4.209
  • Več informacij o toplotnih črpalkah LG lahko izveste:

Toplotna črpalka LG Therma V R32 Monobloc S – SILENCE&SUPREME HM093MR.U44 9 kW

Toplotna črpalka LG Therma V R32 Monobloc S zrak/voda se ponaša z izjemno zmogljivostjo ogrevanja, ki se še posebej izkaže pri nizkih temperaturah okolice. Hkrati pa jo uvrščamo med najtišje toplotne črpalke na trgu, kar zagotavlja udobno in brezskrbno uporabo.

Opomba: Cene toplotnih črpalk smo preverjali v marcu 2024 in vključujejo DDV.  Cene so brez montaže, potrošnega materiala in zagona. Fotografije toplotnih črpalk so simbolične. Vir: emundia.si, esvet.com


Primerjajte cene toplotnih črpalk in prihranite

Ko se odločate za nakup toplotne črpalke, je zbiranje ponudb neizogibno. Pri izkanju in izbiri za vaš primer najprimernejše toplotne črpalke, vam z izpolnitvijo obrazca Hitro do ugodne ponudbe omogočamo brezplačno in enostavno pridobitev ponudb različnih modelov za več toplotnih črpalk hkrati.


baner toplotne crpalke


Preverite, katere so trenutno NAJBOLJŠE TOPLOTNE ČRPALKE v Sloveniji!


Kakšne so subvencije za toplotne črpalke?

Investicija v ogrevalno toplotno črpalko je podprta s strani države.  V javnem pozivu Eko sklada (99SUB-OB22) lahko kandidirate za pridobitev nepovratnih sredstev.

Višina subvencije Eko sklada je omejena na povrnitev 20-odstotkov stroškov investicije v primeru prve vgradnje, oz. 40-odstotkov stroškov investicije v primeru zamenjave starega kotla.


Več o subvencijah Eko sklada za toplotne črpalke lahko preberete TUKAJ!


Kaj je toplotna črpalka in kako deluje?

Toplotne črpalke predstavljajo sodobno in trajnostno rešitev za ogrevanje vseh vrst objektov in sanitarne vode. Ogrevanje z njimi je energetsko učinkovito in okolju prijazno, saj za delovanje koristijo obnovljive vire energije, ter tako znatno prispevajo k čistejšemu okolju in zmanjšanju emisij toplogrednih plinov.

Najbrž ste se že spraševali, kako deluje toplotna črpalka? Če poenostavimo, bi lahko rekli da kot hladilnik, le da je potek delovanja obrnjen. Toplotna črpalka je stroj, ki deluje na principu izmenjave toplote. S pomočjo hladilnega sredstva absorbira toploto iz zunanjega vira.

Ta vir je lahko zrak, podtalna voda ali temperatura zemlje. Ko hladilno sredstvo, ki kroži skozi neprepustne cevi, pride v stik z zunanjim virom toplote, jo absorbira in se pri tem spremeni v plinsko stanje. Plin se s pomočjo kompresorja pod visokim tlakom utekočini in segreje. Pridobljeno toploto nato s pomočjo vode v ogrevalnem sistemu prenesemo v stavbo. Cikel se ponavlja.

kako deluje toplotna crpalka

Prikaz delovanja toplotne črpalke. Toplotne črpalke delujejo na principu pretvorbe toplote iz nižje temperature v višjo.

Ogrevalne toplotne črpalke delujejo povsem samostojno – v jeseni vklop, spomladi izklop, pri nekaterih novejših modelih tudi to ni potrebno, saj tipala sama zaznajo potrebo po ogrevanju prostorov. Poleg ogrevanja pozimi, so v poletnih mesecih uporabne tudi za hlajenje prostorov.

 

Vrste toplotnih črpalk

Sistemi toplotnih črpalk se med seboj razlikujejo glede na vir toplote, ki jo izkoriščajo. Najpogostejše so:

  • Toplotne črpalke zrak-voda
  • Toplotne črpalke voda-voda
  • Toplotne črpalke zemlja-voda

Vsak od teh sistemov ima svoje prednosti in slabosti ter je primeren za določene geografske pogoje in potrebe. Pri izbiri sistema je treba upoštevati lokalne podnebne pogoje, razpoložljivost virov toplote, finančne zmožnosti ter energetsko učinkovitost sistema, glede na specifične zahteve stavbe.

Na voljo sta dva sistema glede na višino temperature ogrevalne vode; nizkotemperaturne toplotne črpalke in visokotemperaturne toplotne črpalke. Nizkotemperaturne toplotne črpake, kot že beseda pove, ogrevajo vodo na okrog 35 °C. Vgrajujejo v objekte z nižjo porabo energije in so primerne za talno ali stensko ogrevanje. Visokotempreaturne toplotne črpalke so primerneše za starejše objekte z radiatorji.

 

Toplotne črpalke zrak-voda

Toplotne črpalke zrak-voda delujejo na principu prestrezanja toplote iz zraka in prenosa le-te na vodo. Tovrstni sistemi so najpogostejši pri vgradnji v stanovanjske hiše, predvsem zaradi enostavne namestitve, prilagodljivosti in cenovne dostopnosti. Slabše učinkovite so v izjemno hladnih vremenskih pogojih pod – 20 °C.

 

toplotna crpalka

Cena toplotne črpalke zrak – voda je v primerjavi z ostalimi sistemi toplotnih črpalk najnižja, vendar so tudi prihranki najnižji. 


Toplotne črpalke voda-voda

Toplotnih črpalke voda-voda za pridobivanje toplote prestrezajo energijo vodnih virov kot so podtalnica, reke ali jezera. V Sloveniji se kot vir najpogosteje uporablja podtalnica, za kar je potrebna izvedba vrtin. Ogrevanje je učinkovito tudi pri izjemno hladnih pogojih. Sistem zagotavlja stabilno in daljšo obstojnost naprave ter manjšo porabo energije. Za koriščenje vodnih virov so zahtevana dovoljenja, kar je povezano z nekoliko višjo investicijo v primerjavi s sistemom zrak-voda.

 

toplotne črpalke cena, subencija voda voda

Prikaz sistema toplotne črpalke voda – voda, ki je po ceni nekoliko dražji, vendar so prihranki znatno višji. Toplotna črpalka povsem upraviči ceno, ker prestreza energijo stabilnega vira – podtalnice. Črpalni in odtočni studenec morata biti med seboj dovolj oddaljena in v smeri toka podtalnice. Izvedba toplotne črpalke voda – voda upraviči ceno, je v praksi preizkušena, primerna za novogradnje in obstoječe hiše.


Toplotne črpalke zemlja-voda

Toplotne črpalke zemlja-voda za ogrevanje izkoriščajo geotermalno energijo zemlje. Podobno kot pri sistemu voda-voda, je za izvedbo projekta potrebno pridobiti nekatera dovoljenja. Obstajata dva principa delovanja tega sistema: horizontalni kolektor, za katerega je potreben dovolj velik prostor na parceli in vertikalna vrtina, imenovana tudi geosonda, ki je lahko globoka tudi več kot 100 m.

Stabilna temperatura zemljine prenese toploto na medij v kolektorju, zaradi česar je tovrsten sistem izjemno učinkovit in potroši zelo malo električne energije. Zaradi izvedbe zemeljskega kolektorja oz. geotermalne sonde, je investicija v sistem zemlja-voda nekoliko višja.

 

Cena izvedbe geotermalne toplotne črpalke je nekolika višja, vendar so tudi prihranki znatno višji, hkrati pa je delovanje bolj zanesljivo. Premislek o tej opciji sistema toplotne črpalke, v kolikor rapolagate s primerno velikim zemljiščem ob hiši, je povsem na mestu. Slika prikazuje horizontalni zemeljski kolektor (zgoraj) in vertikalno geosondo (spodaj).

 


baner toplotne crpalke


Toplotna črpalka v primerjavi z ostalimi ogrevalnimi sistemi

Ogrevanje doma je ključnega pomena za udobje in dobro počutje. Pri izbiri sistema ogrevanja je ključnega pomena razmisliti o svojih potrebah, navadah, podnebju in finančnih zmožnostih.

Ogrevanje s kurilnim oljem, s katerim je svoje domove v zadnjih nekaj desetletjih ogrevalo največ Slovencev, se zaradi visokih in nestabilnih cen kurilnega olja opušča. Prav tako se zamenjujejo zastarele in neučinkovite peči na drva. Sodobne uplinjevalne peči na drva so seveda povsem nekaj drugega in zlahka gredo v korak s toplotnimi črpalkami.


Več o primerjavah med ogrevalnimi sistemi: Ogrevalni sistemi in izračun stroškov za ogrevanje


Prednosti ogrevanja s toplotno črpalko

Ključne prednosti toplotnih črpalk so učinkovitost, neobremenjenost s kurjenjem in zanesljiv energent. Učinkovitost toplotnih črpalk se meri s t. i. grelnim številom COP (Coefficient of performance). Ta predstavlja razmerje med porabljeno električno energijo in proizvedeno toploto. Višje kot je grelno število, bolj učinkovita je naprava. Na višino COP vpliva več dejavnikov: vrsta toplotne črpalke (zrak-voda, voda-voda, zrak-zrak itd.), temperaturni pogoji okolja, nastavitve sistema ter seveda kvaliteta naprave.

Na primer, če naprava dosega COP 3, ta podatek v praksi pove, da z 1 kWh uro električne energije, ki jo toplotna črpalka porabi za delovanje, pridobimo 3 kW toplotne energije. Iz okolice torej pridobimo 2/3 brezplačne toplotne energije.

Pomembna prednost ogrevanja s toplotno črpalko je tudi ta, da si lahko električno energijo za ogrevanje pridelamo sami. Višje cene elektrike so že dejstvo. Sončna elektrarna v sistemu netmeteringa ali s hranilnikom električne energije to omogoča.

 

Toplotna črpalka zrak-voda za primerna ogrevanje prostorov in sanitarne vode.

 

Učinkovitost toplotnih črpalk različnih sistemov:

  • Toplotne črpalke zrak-voda, ki prestrezajo toploto iz okoliškega zraka, dosegajo grelno število COP med 2,5 in 3,5.
  • Toplotne črpalke voda-voda prestrezajo toploto vode iz podtalnice ali iz drugih vodnih virov, lahko dosegajo grelno število COP 5. So zelo učinkovite, na voljo mora biti primeren vodni vir.
  • Toplotne črpalke zemlja-voda ali geotermalne toplotne črpalke prestrezajo toploto zemlje. Sistem zajema toploto iz tal in jo prenaša v ogrevalni sistem. Geotermalne črpalke lahko dosežejo zelo visoko grelno število COP, med 5 in 6.

Okoljski vidik je dodana vrednost ogrevanja s toplotno črpalko, saj za razliko od večine ostalih ogrevalnih sistemov prispeva k zmanjšanju ogljičnega odtisa.


Toplotna črpalka z nizko ceno lahko predstavlja veliko pasti

Na trgu se pojavljajo toplotne črpalke za zelo nizko ceno. Naročite jih kar preko spletnih trgovin. Sliši se privlačno. Vendar bodite pozorni! Kupci ob nizki ceni večkrat spregledajo strošek dostave, ki je lahko celo višji od naprave. Toplotne črpalke iz spletnih trgovin po navadi prihajajo iz Kitajske, kar pomeni, da bo naprava po dostavi v Slovenijo zapadla tudi v postopek carinjenja. Pri tem tudi ne moremo računati na zanesljivost garancije in subvencijo Eko sklada.

Po pripovedovanju serviserjev je največja težava slaba kakovost komponent. Skoraj nemogoče je uveljavljati garancijo in naročati rezervne dele iz drugih celin. Še posebej je neprijetno, če naprava odpove sredi kurilne sezone. Potrebno je najti serviserja, ki se bo želel ukvarjati z napravo. Če nam ga vseeno uspe najti, sledi iskanje primernih nadomestnih delov. Toplotna črpalka, kupljena v spletni trgovini, se ponavadi hitro izkaže cenovno dražja, kot če bi jo kupili od zanesljivega ponudnika.

 

Ali lahko toplotna črpalka ogreva starejšo hišo?

Predvsem pri starejših stavbah je še vedno veliko negotovosti, kakšen ogrvalni sistem je primeren. Je to peč na drva ali toplotna črpalka, ali morda kaj tretjega?  Razlog za pomisleke, je nižja temperatura predtoka toplotne črpalke v primerjavi s klasičnimi sistemi na plin ali olje. Radiatorji ne smejo biti premajhni, saj, manjši kot je radiator, manjša je površina, ki oddaja toploto. Kombinacija toplotne črpalke in talnega ogrevanja velja za idealno, vendar so za ogrevanje s toplotno črpalko primerni tudi radiatorji.

V praksi se delovanje toplotne črpalke potrjuje kot povsem učinkovito tudi v starejših hišah. Najboljše toplotne črpalke za radiatorsko ogrevanje omogočajo višjo izstopno temperaturo ogrevalne vode in so povsem primerne za ogrevanje starejših stavb, kjer ni mogoče vgraditi nizkotemperaturnega talnega gretja in kjer želijo še naprej uporabljati radiatorje. Treba je upoštevati, da je učinkovitost toplotne črpalke v primeru neizolirane hiše nižja, s tem poraba elektrike višja. Vsekakor je boljše, da se v primeru vgradnje toplotne črpalke v slabo izoliran objekt, čimprej izvede primerna toplotna izolacija in zamenja okna.

Boljše toplotne črpalke zmorejo ogrevati tudi pri temperaturah pod -20 stopinj Celzija, zato ni ovir za vgradnjo v obstoječe starejše objekte po Sloveniji. Toplotna črpalka je lahko uporabna tudi za hlajenje objektov, če je v hiši vgrajeno talno gretje.


Primer iz prakse: Delovanje toplotne črpalke v starejši hiši


Ogrevanje sanitarne vode in hrup toplotne črpalke?

Toplotna črpalka za ogrevanje prostorov lahko ogreva tudi sanitarno vodo. Toplotne črpalke že imajo praviloma vgrajeno avtomatiko za segrevanje sanitarne vode ter integriran bojler, običajno je vgrajena dobra zvočna izolacija, ki zmanjšuje hrup v prostoru. Jakost zvoka notranje enote lahko primerjamo z boljšim gorilnikom na olje ali z jakostjo zvoka hladilnika.

Moteč hrup toplotne črpalke lahko povzroča zunanja enota, katere hrup ne bi smel presegati 50 dB na razdalji 1 m. Zato se je pred izvedbo potrebno premišljeno odločiti za dobro lokacijo zunanje enote, ki pa zaradi izgub ne sme biti preveč oddaljena od notranje enote.

Zunanje enote podnevi, zaradi vseh okoliških zvočnih vplivov, skoraj ne slišimo. Je pa lahko zvok zelo moteč ponoči. Zunanje enote ne postavimo preblizu meje zemljišča, kjer bi lahko motila sosede, prav tako ne v bližino spalnic, saj si s tem kratimo spanec.

V zadnjem času so se na trgu pojavile zvočne izolacijske ohišij za toplotne črpalke, ki bi naj zmanjševala hrup tudi za 15 dB. Vendar je tudi pri tem potrebno biti previden. Da lahko toplotna črpalka učinkovito deluje, potrebuje dovolj pretoka zraka, ki pa ga lahko s takšnimi izolacijskimi ohišji preveč omejimo.

 

So potrebna dovoljenja za vgradnjo toplotne črpalke?

V primeru, ko se odločimo za koriščenje toplote okoliškega zraka (zrak-voda) ali okoliške zemlje (horizontalni kolektor), dovoljenja niso potrebna. Jih je pa potrebno pridobiti v primeru vgradnje vrtin za geotermalne toplotne črpalke in toplotne črpalke voda-voda.

Glede na predpise in zakonske zahteve potrebujemo dovoljenja za vse vrtine globje od 30 m. V primeru vrtin, globjih od 50 m, pa je potrebno priložiti še rudarski načrt za izvedbo del.

Na območjih, ki so pod vodovarstveno zaščito, je ne glede na globino vrtanja, potrebno pridobiti vsa dovoljenja. Za pridobitev dovoljenj je treba izdelati projekt.

Na odgovore na vloge se čaka do dva meseca, izdaja pa jih Direkcija za vode. Vlogo po navadi v imenu investitorja odda izvajalec del. Cena postopka je odvisna od zahtevnosti projekta.

 

Toplotna črpalka zemeljski kolektor

Primer vgradnje horizontalnega zemeljskega kolektorja, za katerega ne potrebujemo dovoljenja. Potrebna je le dovolj velika parcela.

 


Investicija v toplotno črpalko je v primerjavi z drugimi sistemi ogrevanja nekoliko višja, vendar je premišljena naložba v toplotno črpalko na daljše obdobje cenejša. Nizki stroški ogrevanja, subvencije Eko sklada ter udobje bivanja, ki ga danes, ob hitrem tempu življenja nudi toplotna črpalka, so ob tehtnem premisleku prav gotovo glavni razlogi za smotrno odločitev. Toplotna črpalka je ena redkih ogrevalnih naprav, ki deluje povsem neodvisno, brez našega dela.


 Vzdrževanja toplotne črpalke?

Stroški vzdrževanja so nizki, oziroma jih skorajda ni. Toplotna črpalka ne potrebuje vsakoletnega obiska serviserja, razen v primeru napak. V kolikor je toplotna črpalka kot ogrevalni sistem pravilno dimenzionirana in pravilno izvedena, lahko pričakujemo, da bo delovanje nemoteno in ne bo napak. Nekateri proizvajalci kljub temu priporočajo preglede na nekaj let.

 

Ali je upravljanje toplotne črpalke zahtevno?

Toplotna črpalka novejše izvedbe ima vso potrebno avtomatiko. Ob prvem zagonu sistema se opravijo določene nastavitve, nato sistem deluje samodejno. Z drugimi besedami  – v jeseni vključite, spomladi izključite, oziroma se to opravi samodejno.

Podobno kot delovanje vseh novejših naprav, lahko tudi toplotno črpalko v vsakem trenutku nadzirate preko pametnega telefona, spreminjate nastavitve, ali se v primeru težav povežete z dobaviteljem ali monterjem, ki vam lahko na daljavo odpravi kakšno težavo ali nastavitev.

Toplotna crpalka monitor upravljanje


Kontaktirajte ponudnika

"*" indicates required fields

0 comment
0 FacebookTwitterPinterestEmail
Toplotna izolacija z notranje strani Multipor

Čeprav se zunanje stene praviloma izolirajo na zunanji strani, se v določenih primerih izolaciji z notranje strani ne moremo izogniti, če si želimo toplih sten in cenejše ogrevanje. Na kaj moramo paziti, da ne naredimo več škode kot koristi?

 

Toplotna izolacija z notranje strani plesen

Posledica kondenzacije vlage v zunanjem zidu je plesen na steni

Zakaj je izvedba toplotne izolacije na notranji strani zahtevna

Za vse toplotne izolacije velja, da je treba za preprečitev prehoda vodne pare skozi konstrukcijo na notranji strani vgraditi parno zaporo. Če je toplotna izolacija slabo izvedena, se ves proces kondenzacije in propadanja prenese v izolacijo in zunanji zid.

Parna zapora je pomembna

Napake pri vgradnji parne ovire se nam lahko maščujejo. Parne ovire/zapore ponujajo vsi proizvajalci toplotnoizolacijskih materialov (Ampack, Isover, Knauf Insulation, Tyvek …), na takih folijah je vedno označena vrednost Sd ali µ.

Na mestih, kjer parna ovira »pušča«, je prehod vlage še večji, kondenzacija neizbežna in pojavljati se začne vlaga v hiši. Zato je treba s tesnilnimi trakovi zatesniti vse stike, tudi stike folije z zidovi, stropom in tlemi ter vse preboje.

 

Če je v steni veliko instalacij, je smiselno, da najprej namestimo folijo, instalacije pa v t. i. instalacijski ravnini. Stenska obloga je zato 2 cm debelejša, možnosti za poznejše težave  pa je manj.

 

Toplotna izolacija z notranje strani

Nameščanje večslojne izolacijske folije

Čim tanjša toplotna izolacija

Pri izoliranju zunanjih sten z notranje strani si želimo, da bi bile notranje obloge čim tanjše, pa vseeno učinkovite. Zato izbiramo izolacijske materiale, ki imajo visoko toplotno izolativnost (razreda 032),  večslojne izolacijske folije (YBS Super Quilt, TrisoMur, Actis HControl), vakuumske izolacijske panele in podobno.

S tako izolacijo obloga praviloma ni debelejša od 7 cm, kar je še sprejemljivo.


Fasadni sistemi


Škodljive posledice toplotnih mostov

Na špaletah okrog oken in vrat, po stropu ter v vogalih se lahko pojavi toplotni most. Hladna površina betona ali zunanjega vogala hiše je tipična kritična točka za nastanek kondenza.

Tesnjenje okenskega okvirja z Ampacoll tesnilnim trakom – trak prekrijemo z oblogo, z izravnalno maso ali prebarvamo

 

Tanke plošče za špalete in strop

Strop po robovih oblepimo s ploščami, ki preprečujejo kondenz. Take plošče preprečujejo razrast plesni: Köster,  Promatect MC, Multipor,  Nobilium, Renopor), vsem pa je skupna dobra toplotna izolativnost in sposobnost hitrega sušenja površine. 1 ali 2 cm debele  brez težav lahko uporabimo na špaletah, kjer za debelejše obloge ni dovolj prostora, z debelejšimi oblagamo preklade, stene in strope. Uporabljati moramo sistemska lepila in zaključne premaze.

 

Toplotna izolacija z notranje strani Multipor

Toplotno izolacijo lahko izboljšamo na stropu.

Posebno vlažne stene

Predvsem  je treba ugotoviti, kaj je razlog. Kadar so stene vlažne zaradi pomanjkljive toplotne izolacije, lahko težave rešujemo z oblogami. Če jih pravilno izdelamo, bo površina sten toplejša, kondenza bo manj.

Če pa je razlog pomanjkljiva hidroizolacija ali močenje z zunanje strani, je treba najprej odpraviti vzrok, običajno s hidroizolacijo na zunanji strani. Kadar to ne gre, lahko težave omilimo s sanacijskimi ometi in sredstvi, ki preprečujejo prodor vode skozi zid (KÖSTER, SIKA ipd).

 

Z injektiranjem zidov preprečimo vdor vode z zunanje strani in preprečimo kapilarni dvig vode po zidovih navzgor.


Vsa morebitna dodatna vprašanja napišite v spodnji kontaktni obrazec, kjer vam bomo poskušali odgovoriti v najkrajšem času.

Kontaktirajte ponudnika

"*" indicates required fields

 

0 comment
0 FacebookTwitterPinterestEmail
Zvocna izolacija

Slaba volja, slabo počutje, bolezen. To je najslabši potek težav, kadar živimo v hrupnih prostorih. Ni nujno, da je hrup močan, dovolj je že, da nam gre, kot pravimo, na živce. Vendar se za nekatere težave najdejo tudi rešitve. V uvodu sta zapisana le dva primera stanovalcev, ki niso zadovoljni z razmerami v katerih živijo in bi radi to popravili. Zvočna izolacija stropa ni enostavna. Najbolj učinkovito je, če izoliramo tla v gornjem nadstropju. Kadar pa to ne gre, nam preostane le še izolacija stropa.

 

Zvocna izolacija

 

Hrup je stres – potrebna je zvočna izolacija

Najmanj, na kar se moramo pripraviti, je znižanje prostora. Za zadovoljiv učinek je potrebno strop znižati najmanj za 10 cm, kar je včasih lahko velika težava. Druga težava je delo v bivalnem prostoru, ki ga je treba izprazniti, saj delo traja najmanj dva do tri dni. Kadar pa se le odločimo, da je potrebna zvočna izolacija stropa, je prav zato potrebno, da izberemo najboljšo možno rešitev, saj naknadne dodelave praviloma ne izboljšajo učinka. Poleg tega, da je treba izbrati čim bolj učinkovite materiale, je zelo pomemben tudi pravilen način izvedbe.

 

zvocna izolacija stropa

 


Zvočna izolacija stropa – 1. primer

“Živiva v bloku v Ljubljani. Nad nama živita upokojenca, ki ves čas proizvajata hrup. Pri njiju so včasih otroci tudi po ves teden (očitno v varstvu). Zgodaj vstajata in pozno hodita spat. Tako se od sedmih zjutraj pa včasih do polnoči sliši glasen ropot korakov, največkrat od teka otrok, ali pa ropotanje zaradi izdelave “nudeljnov” in drugi gospodinjski zvoki. Motnja je več kot nadležna, zato vas prosim za nasvet, katerega od materialov bi bilo potrebno namestiti pod strop (vsaj spalnice), da bi 100% zadušil ropot. Blok je zgrajen leta 1977.

Koliko pa bi to stalo (za strop 15 kvadratne sobe?)”


Zvočna izolacija lesenega stropa – 2. primer

” Na vaši spletni strani sem našel članek v zvezi z zvočno izolacijo lesenega stropa. Na vas se obračam s prošnjo za pomoč pri nastalem problemu glede zvočne izolacije. Trenutno stanje je sledeče:

  • Hiša stara 65 let, strop proti neogrevanem podstrešju je lesen, stropniki so 20×20 cm, med stropniki je bilo nasutje iz peska cca. 5cm
  • Zaradi slabe toplotne izolacije so mi svetovali, da naj odstranim nasutje, med stropnike pa dodam stekleno volno 2 x 10cm, kar sem sam tudi izvedel.
  • Noben pa mi seveda ni svetoval oz. povedal, da se bo zvočna izolacija zelo, zelo poslabšala. Živimo namreč nekaj metrov stran od ceste.
  • Kaj lahko sedaj naredim? Sam razmišljam o dodatnem sloju kamene volne DP-5 ali DP-8 v višini največ 8 cm, saj več ni možno.
  • Ali bom z tem kaj ublažil prenos zvoka po zraku in se mi bo dodatna investicija cca. 1000 EUR res izplačala? “

Iz zgornjih primerov se vidi, da nas motijo različni zvoki. Najbolj pomembno je, da znamo ločiti dve vrsti hrupa – ali bolje – prenosa zvoka. Zvok govorjenja, glasbe, TV-ja in podobno – ta zvok se večinoma prenaša po zraku, ter zvok, ki ga povzroča hoja, premikanje pohištva,  vibracije pralnega stroja ali opravila pri katerih udarjamo po površini tal ali pohištva.

Prvega se da zaustaviti precej učinkovito, zadnja vrsta zvoka – udarni zvok – pa se v obliki vibracij širi ne le skozi strop, temveč tudi preko sten in jo je praktično nemogoče v celoti zaustaviti, lahko jo le ublažimo.

 

Prenosa zvoka se lotimo na izvoru

Zvočna izolacija stropa ni enostavna. Najbolj učinkovito preprečimo širjenje zvoka na izvoru, zato je idealno, če lahko izoliramo tla v gornjem nadstropju.

Običajen način je izdelava plavajočega estriha , ki leži na izolaciji in ki je z dilatacijsko izolacijo ločen tudi od obodnih sten. Naj ponovimo: vse toplotne izolacije niso tudi zvočne izolacije. Izjeme so kamena ali lesna volna, pluta in guma.

 

Na sliki: primer sanacijskega suhomontažnega estriha – izravnava podlage s suhim nasutjem Knauf Bituperl, zvočna izolacija iz lesno vlaknenih plošč A8 in Knauf Insulation dilatacijska lamela ob steni.

 

Zvočno izolacijo lahko izboljšamo tudi pri predelavi tlaka, če se na primer lotimo prenove ogrevanja in namesto radiatorjev izdelamo talno gretje, lahko istočasno dodamo še zvočno izolacijo. Da nam ne vzame preveč prostora, uporabimo kameno volno (debeline 2 cm) ali gumo (npr. Ecoroll debeline 6 mm). Obe izolaciji sta primerni za izvedbo pod klasičnim cementnim ali suho-montažnim estrihom.

Kadar pa zvočne izolacije ne moremo vgraditi v tla, nam preostane le še izolacija – odstrani povezavo, ki ni relevantna  stropa s spodnje strani. Pogosto je to v večstanovanjskih zgradbah, kjer so nad nami drugi lastniki.


Fasadni sistemi


Nekaj osnovnih pravil za izolacijo od spodaj

Elastično obešanje

Pomembno je, da novo stropno oblogo ločimo od nosilnega stropa: uporabimo tak način pritrjevanja, ki maksimalno zmanjša prenos zvoka iz stropa na oblogo, zato uporabimo posebna sidra z anti-vibracijskimi podložkami.

Zapolnitev votlega prostora

Med obstoječ strop in novo stropno oblogo je treba namestiti izolacijski material, ki bo zmanjšal odboj zvoka v tej votlini. V ta namen se lahko uporabi kameno ali lesno volno ali sintetično peno.

Pomembno: kadar prenavljamo lesen strop z zgornje strani, z volno le dopolnimo prostor med stropniki, obstoječega nasutja pa ne odstranjujmo! Vsak od teh slojev namreč po svoje pripomore k zvočni izolaciji.

 

Zvočno – izolacijska obloga

Zvočno izolacijska obloga mora biti za dober učinek iz čim gostejšega in obenem elastičnega materiala. Primernejše od lesenih oblog so težke mavčne plošče, ki se namestijo v vsaj dveh slojih, med katere se vstavi mehkejša elastična plast (npr. akustik gips plošče, duotech plošče ipd.). Masa teh oblog zadrži velik del zvoka, ki se širi po zraku.


Enako funkcijo kot težka obloga ima nasutje, ki se je uporabljajo v lesenih stropih, zato je zelo pomembno, da pri prenovah tega nasutja ne odstranimo.


Ker se zvok prenaša tudi skozi stene, moramo stik stropne obloge s stenami izdelati z elastičnim materialom – z akrilnim kitom, na primer. Tudi ogrodje iz kovinskih profilov ali lesenih letev, ki je pritrjeno na stene, podložimo z antivibracijsko gumo.

Različne izdelke in materiale za zvočno izolacijo lahko dobite v trgovinah Kalcer skupaj s prijaznim nasvetom.

Ali se nam bo dodatna zvočna izolacija izplačala?

Izbira pravega materiala in načina vgradnje je odvisna tudi od vrste stropa, ki je nad nami. Je strop iz armiranega betona, iz opečnih monta stropnikov, lesen?  Pa seveda od vrste hrupa, ki nas moti. Zato boste težko našli standardne rešitve, ki bi se obnesle v vsakem primeru. Potrebno je raziskati, kako je zgrajena hiša, da se lahko rešitev čim bolj prilagodi realnemu stanju. Na ta način je rezultat boljši.


Zavedati se moramo, da zvoka v običajnih razmerah ne moremo 100% zadržati. Lahko ga le ublažimo. Praviloma smo z rezultati zadovoljni, kadar del zvoka, ki ga po prenovi še zaznamo, ni več moteč.


Ali nam bo izboljšanje, ki go bomo dosegli, zadoščalo ali ne, torej ali se nam bo zdela investicija upravičena in uspešna, je odvisno od več dejavnikov: poleg merljivih učinkov je odvisno še od posameznikove občutljivosti in višine pričakovanj. Enoznačnega odgovora zato ni.


Vsa morebitna dodatna vprašanja glede zvočne izolacije napišite v spodnji kontaktni obrazec, kjer vam bomo poskušali odgovoriti v najkrajšem času.

Kontaktirajte ponudnika

"*" indicates required fields

0 comment
0 FacebookTwitterPinterestEmail

Lesna biomasa, ki je na voljo v obliki drv, lesnih sekancev in pelet, predstavlja cenovno ugodno in okolju prijazno alternativo tradicionalnim načinom ogrevanja. Z razvojem tehnologije kotlov za ogrevanje na lesno biomaso so se povečale možnosti za učinkovito in varčno ogrevanje domov, med katerimi izstopa uplinjevalni kotel na polena UKP Smart podjetja Seltron.

Ogrevanje na lesno biomaso: Lokalna dostopnost in učinkovitost

Lesna biomasa je v Sloveniji lahko dostopna zaradi bogatih gozdnih površin. Mnogi prebivalci imajo dostop do lastnih gozdov ali pa les kupijo po ugodnih cenah. Uplinjevalni kotel na polena UKP Smart s svojim izkoristkom do 92 % spada med najučinkovitejše na trgu, kar zagotavlja nižje dolgoročne stroške in minimalni vpliv na okolje.

 

Stroškovna učinkovitost in subvencije

Investicija v sistem ogrevanja na lesno biomaso se lahko na prvi pogled zdi visoka, vendar je potrebno upoštevati dolgoročne prihranke zaradi visoke energetske učinkovitosti in možnosti pridobitve subvencij ter finančnih spodbud, ki lahko znatno zmanjšajo začetne stroške.

 

Zmogljivost in dolgoročna zanesljivost

Kotel UKP Smart je zasnovan tako, da zadosti potrebam po ogrevanju in topli vodi v gospodinjstvu. Njegova dolgoživost je zagotovljena z robustno konstrukcijo in odpornimi materiali, kot so paneli iz nerjavečega jekla v nalagalni komori, ki poenostavljajo vzdrževanje in podaljšujejo življenjsko dobo kotla.

 

Možnosti skladiščenja in tehnična podpora

Pred namestitvijo sistema je pomembno preveriti možnosti za skladiščenje lesne biomase. Poleg tega je v bližini na voljo kvalificirana tehnična podpora in servis podjetja Seltron, kar zagotavlja brezskrbno uporabo in vzdrževanje sistema za ogrevanje na lesno biomaso.

 

Predstavitev kotla UKP Smart

Kotel UKP Smart združuje napredno tehnologijo in uporabniku prijazne funkcije, kot so lambda sonda za optimalno zgorevanje, možnost oddaljenega nadzora preko aplikacije SeltronHome in visoka toplotna izolativnost. Vse te lastnosti prispevajo k izjemni učinkovitosti, zanesljivosti in enostavnemu upravljanju ogrevanja.

 


Za vse, ki iščete varčno, okolju prijazno in učinkovito rešitev za ogrevanje, je kotel UKP Smart podjetja Seltron odlična izbira. Za brezplačno strokovno svetovanje o varčnem ogrevanju obiščite Center varčnega ogrevanja na Tržaški 85 A v Mariboru; jih pokličite na 080 13 55 ali izpolnite spodnji kontaktni obrazec:


Seltron d.o.o.

Kontaktirajte ponudnika

"*" indicates required fields

0 comment
0 FacebookTwitterPinterestEmail

Trda voda, ki jo poznamo v Sloveniji, povzroča številne nevšečnosti. Vodni kamen se nabira v kopalnici in kuhinji, pušča grde madeže na sanitarni keramiki, pipah in posodi. Poškoduje gospodinjske aparate, kot so pralni in pomivalni stroji, ter zmanjšuje njihovo učinkovitost. Poleg tega trda voda draži kožo in lase ter povzroča, da so oblačila po pranju manj mehka.


Želite zaščititi svoje gospodinjske aparate in podaljšati njihovo življenjsko dobo? Potem ne zamudite izjemnih pomladanskih akcij podjetja Veto d.o.o. in dobavitelja mehčalnih naprav BWT.


Pomladna akcija BWT za končne kupce

Ob svetovnem dnevu voda je pomembno da se zavedamo pomembnosti čiste in zdrave vode. Podjetje Veto d.o.o.  v sodelovanju z dobaviteljem BWT, prireja za končne kupce akcijo za vodo brez kamna.

V okviru pomladne akcije ENO LETO BREZ SKRBI, ki bo trajala od 22. marca do 31. maja 2024, vam ponujajo ugodno ceno mehčalne naprave BWT Perla Silk z darilom v dveh paketih: osnovnem in premium.


Pomladna akcija BWT za obrtnike: osvojite izlet na DTM dirko!

Druga akcija ob svetovnem dnevu voda je namenjena obrtnikom.  Vsi obrtniki, ki bodo v času akcije kupili mehčalno napravo BWT Perla Silk, se bodo uvrstili v nagradno žrebanje. Nagrajenec bo prejel nepozabno potovanje na finalno dirko DTM na dirkališču Hockenheim v Nemčiji, ki bo potekala od 18. do 20. oktobra 2024.

Ne zamudite te enkratne priložnosti, da si ustvarite vodo, ki vas bo navdušila s svojo mehkobo in svilnatostjo!


Več o akciji in prednostih mehke vode si preberite TUKAJ!


Veto d.o.o.

Kontaktirajte ponudnika

"*" indicates required fields

0 comment
0 FacebookTwitterPinterestEmail
Newer Posts