Najboljše toplotne crpalke ponudniki

Najboljše toplotne črpalke

Toplotne črpalke zrak – voda so po statistikah ponovno najpogosteje izbran sistem za ogrevanje. Z veliko pomembnih prednosti upravičijo vodilno mesto.

Vendar se mnogi sprašujejo ali lahko toplotna črpalka zrak – voda učinkovito ogreje starejšo hišo z radiatorji?  Kako pomembna je moč visokotemperaturne toplotne črpalke, koliko stane takšna toplotna črpalka, koliko znaša subvencija? Cene za več kot 10 modelov toplotnih črpalk pridobite z aplikacijo Hitro do ugodne ponudbe.

 

Hiter dostop do najboljših toplotnih črpalk zrak – voda

V kolikor vas zanima katera toplotna črpalka zrak-voda je lahko najboljša za vaš primer objekta, ste na pravem naslovu.

S klikom na posamično podjetje spodaj dostopate do specifične toplotne črpalke (aktualni modeli toplotnih črpalk zrak -voda 2024). Predstavljajo se najuspešnejše blagovne znamke toplotnih črpalk zrak – voda, ki po učinkovitosti spadajo med najboljše in so vodilne tudi v prodaji:

Atlantic, Robert Bosch, Stiebel Eltron, Daikin, Fujitsu, LG, Samsung, Clivet, Alpha Innotec, Panasonic, Mitsubishi electric, Nibe in De Dietrich.

Razlike v kakovosti navedenih blagovnih znamk, ki spadajo med najboljše toplotne črpalke, so izredno majhne.

 

 

Najboljše toplotne crpalke ponudniki

Najboljše toplotne črpalke zrak – voda preverjeno dosegajo visoko učinkovitost tudi v starejših objektih z radiatorji. Priporočamo, da se za prednosti posamičnega modela toplotne črpalke zrak – voda in primernosti vgradnje v vaš objekt, posvetujte z vsaj tremi ponudniki.


baner toplotne crpalke


NAJBOLJŠE TOPLOTNE ČRPALKE 2024 – KDO SO TOP PONUDNIKI?

S klikom na izbrano podjetje dostopate do predstavitve posameznega modela toplotne črpalke zrak – voda. Zbranih je več kot 10 renomiranih blagovnih znamk toplotnih črpalk zrak-voda. 


V kolikor potrebujete nasvet ali mnenje neodvisnega strokovnjaka, nas o tem obvestite na uredništvo: energetski.svetovalec@siol.net


Če želite ponudbe za več modelov toplotnih črpalk, izpolnite spodnji kontaktni obrazec.

"*" indicates required fields

0 comment
0 FacebookTwitterPinterestEmail

V sodobnem času imamo na izbiro različne kamine, ki se med seboj razlikujejo glede na vrsto kuriva in namembnost. Najbolj pogosti so še vedno kamini na drva. Marsikdo se odloči zanj, ker mu v vse večji draginji predstavlja varovalo pred visokimi stroški za ogrevanje.

 


Kazalo:


Kamin si večina ljudi predstavlja kot klasično kurišče v dnevni sobi, ki ponuja toplino in prijetno vzdušje. Vendar pa svet kaminov ni omejen le na to dojemanje. Obstaja namreč veliko različnih vrst kaminov, ki se med seboj razlikujejo po načinu delovanja, vrsti kuriva, estetiki in funkcionalnosti. Kaminske peči na pelete, kamini na drva, klasični kamini, toplozračni kamini, toplovodni kamini, so le najbolj razširjene vrste kaminov.

Izbira je velika, v iskanju najbolj optimalne rešitve se lahko hitro izgubite v informacijah.

V tem članku vam bomo pisci revije Varčujem z energijo predstavili kamine na drva in odgovorili na pogosta vprašanja. Naša naloga je raziskati in predstaviti različne vidike uporabe, prednosti in slabosti kaminov na drva ter vas opremiti z osnovnimi informacijami, ki vam bodo olajšale izbiro.

 

Kamini na drva – kakšne poznamo?

Za začetek je potrebno definirati, kaj pričakujemo od kamina. Ali bo kamin na drva primarni ali sekundarni vir ogrevanja? Ga bomo uporabljali po potrebi v mrzlih zimskih dneh, ali z njim ogrevali celotno ogrevalno sezono?  Bo kamin estetski dodatek za ustvarjanje prijetne klime v prostoru?

Ko imamo odgovore na ta vprašanja, se je smiselno poglobiti v različne vrste kaminov na drva. Danes poznamo različne vrste kaminov, kot so klasični kamini na drva, prostostoječi kamini, toplozračni kamini ter toplovodne kaminske peči na drva. Pri izbiri je ključno razumeti osnovne razlike.

 

Klasični kamini na drva

Klasični kamini na drva so po navadi obzidani kamini. Namenjeni so ogrevanju določenega prostora, v katerega so nameščeni, ponavadi je to dnevni prostor. Lahko so odprti, ali z vgrajenimi kaminskim vložkom. Za postavitev klasičnega kamina potrebujemo dimnik s premerom vsaj 18 cm.  Za odvajanje dimnih plinov lahko uporabimo že obstoječi zidani dimnik, če te možnoti ni, lahko v prostoru kjer bo kamin, s prebojem skozi steno, izvedemo dimnik iz nerjaveče pločevine, ki je odporen na vlago in kondenz, enostaven za montažo in ki zahteva manj vzdrževanja. Poleg prijetne toplote in vzdušja, lahko pravilno zasnovan klasični kamin na drva uporabljamo tudi za kuhanje ali peko.


Izdelava kamina na drva s kaminskim vložkom


Prostostoječi kamini

Prostostoječi kamini na drva so, podobno kot klasični kamini namenjeni ogrevanju določenega prostora in ustvarjanju prijetnega ambienta. Za manjše objekte se lahko uporabljajo kot glavni vir ogrevanja, ponavadi pa so namenjeni kot dopolnilni vir k obstoječemu ogrevalnemu sistemu.

Samostoječi kamini na drva, za razliko od klasičnih zidanih kaminov, za postavitev niso zahtevni in ne potrebujejo dimnika. Običajno jih je mogoče postaviti kamorkoli v prostoru, z ustreznim dimovodom.  Na voljo so v različnih oblikah, tako da lahko izberete takšnega, ki se bo podal v vaš dom. Slabost tovrstnih kaminov je, da ne akumulirajo toplote enako dobro kot klasični zidani kamini.


Za razliko od vgradnih kaminov, ki zahtevajo večje posege v zgradbo, so prostostoječi kamini na drva enostavni za namestitev. Potrebujete ravno površino in ustrezno odvodno dimno cev.


Toplozračni kamini na drva

Toplozračni kamini na drva so s kanali za ogrevanje namenjeni ogrevanju celotnih objektov. Toplozračni kamin je klasičen kamin, z možnostjo priključitve na sistem zračnih kanalov. Zrak se ob kurišču segreva, nato se preko kanalov, z ventilacijo, razporedi po posameznih prostorih v objektu.

 

Toplozračni kamin je klasičen kamin, z možnostjo priključitve na sistem zračnih kanalov. Zrak se segreva ob kurišču in nato preko kanalov razporedi po prostoru ali v druge prostore.


Toplovodni kamin na drva

Ste vedeli, da lahko kamin učinkovito nadomesti kurilno napravo za centralno ogrevanje? Toplovodni kamin na drva to omogoča, delovanje pa temelji na prenosu toplote na vodo. Topla voda se shranjuje v zalogovniku, od koder jo s pomočjo toplotnega izmanjevalca in črpalke črpamo za ogrevanje celotnega doma. Sistem je lahko povezan z radiatorji ali pa na talno ogrevanje. Toplovodni kamini na drva so učinkovitejši od klasičnih in toplozračnih kaminov, zaradi akumulacije toplote izkoristijo več energije.  Hkrati z njimi lahko ogrevamo tudi sanitarno vodo.


Toplovodni kamin na drva služi za ogrevanje prostorov z izgorevanjem drv ali pelet. Za razliko od klasičnega kamina, ki ogreva prostor z lokalnim sevanjem toplote, deluje toplovodni kamin na principu centralne kurjave in ogreva celoten objekt.


Kaminski vložki – prednosti:

  • Učinkovitost ogrevanja: Kaminski vložki imajo zaprta kurišča, kar omogoča boljše izgorevanje in posledično večjo proizvodnjo energije.
  • Varnejša uporaba: Zaprta kurišča kaminskih vložkov zmanjšajo možnost izpadanja žerjavice in izhod dima v prostor. Steklena vrata omogočajo stik z ognjem, ob hkratnem zagotavljanju večje varnosti.
  • Čistejša uporaba: kaminski vložki imajo običajno vgrajen sistem za zbiranje pepela, kar olajša čiščenje in zmanjša količino prahu v zraku.
  • Različne možnosti ogrevanja: Nekateri kaminski vložki omogočajo razvod toplega zraka v več prostorov (toplozračni kamini), kar ustvari učinkovit sistem ogrevanja. Prav tako obstajajo modeli z možnostjo priklopa na centralno ogrevanje (toplovodni kamini).
  • Modernejši videz: Kaminski vložki omogočajo sodoben, minimalističen videz kamina, skladen z različnimi stili.
  • Trajnost: Kakovostni kaminski vložki imajo dolgo življenjsko dobo, zahtevajo manj vzdrževanja kot tradicionalni odprti kamini.

 

Prostostoječi kamini na drva – prednosti:

  • Hitra montaža: Prostostoječi kamini se lahko enostavno namestijo, brez potrebe po zahtevnih gradbenih posegih.
  • Raznolikost: Na voljo je široka paleta prostostoječih kaminov različnih oblik, materialov, barv in moči.
  • Dostopne cene: So običajno cenejši od vgradnih kaminov, ne potrebujejo zidarskih del in dimnika.
  • Učinkovitost: So zelo učinkoviti in lahko ogrejejo velik prostor z minimalno porabo drv.
  • Varnost: opremljeni so z varnostnimi funkcijami, kot so zaščita pred pregrevanjem in samodejno zapiranje vrat.
  • Dodatne funkcije: Nekateri kamini so opremljeni z dodatnimi funkcijami kot so pečica, žar ali shramba za drva.
  • Prilagodljivost: Postavite jih lahko kamorkoli v prostoru.
  • Estetika: Prostostoječi kamini so lahko eleganten dodatek v vašem domu.
  • Hitro ogrevanje: Prostor ogrejejo hitreje kot vgradni kamini.

V primeru, da prenavljate hišo in imate v dnevnem prostoru na razpolago dimnik, je smiselno razmisliti o vgradnji kamina na drva.


Katero vrsto kaminske peči izbrati?

Pri odločanju med različnimi kaminskimi pečmi na drva je potrebno upoštevati več faktorjev. Prostor in postavitev imata ključno vlogo. Če imate omejen prostor ali želite ohraniti odprt in zračen videz prostora, so kaminski vložki bolj primerni, saj se diskretno vgradijo v steno ali v že obstoječi odprti kamin.

Nasprotno, če imate na voljo več prostora in želite izpostaviti estetiko kamina, so prostostoječe kaminske peči na polena odlična izbira, saj jih lahko postavite kamor koli.

Estetski videz je pri izbiri kamina izjemno pomemben. Pri izbiri upoštevajte materiale, ki vam ugajajo, velikost kamina in dodatne funkcije, ki jih želite. Tradicionalni, moderni ali rustikalni izgled lahko dobimo z vsemi naštetimi kamini na drva.

Če želite tradicionalni klasičen in eleganten videz, izberite kamin s kamnitim obodom in lesenim plaščem. Za sodoben in minimalističen videz se odločite za kamin z gladkimi linijami in kovinskimi poudarki.  Za rustikalen in domač videz izberite kamin iz opeke ali kamna z grobo obdelavo.



Na koncu je odločitev odvisna od osebnih preferenc in prostorskih omejitev. Vsekakor priporočamo posvetovanje z izkušenim strokovnjakom ali pečarjem, ki bo znal celostno svetovati, glede na vse vaše potrebe.

Cene kaminov na drva: Kako izbrati ne predrag kamin?

Na koncu ostane še pomemben podatek – to je cena kamina. Cene kaminov na drva so odvisne od vrste materialov, na ceno vpliva vrsta obloge, recimo kamna. Marmor je dražji od granita, medtem ko sta opeka in beton cenejši alternativi. Vrata kamina so lahko steklena ali litoželezna.

Velikost kamina na drva: Večji kamini, z večjo ogrevalno močjo, so dražji.

Funkcionalnost: Kamini s pečico, žarom ali shrambo za drva, so dražji od osnovnih modelov.

V zadnjem času na cene kaminov zaradi inflacije občutno dražijo. Pred nakupom priporočamo, da pridobite ponudbe vsaj treh ponudnikov, ki niso nujno prisotni samo na lokalnem nivoju in primerjate stroške za izgradnjo.


Preverili smo cene različnih tipov kaminov

    • Klasični kamini na drva: So cenejši, manj učinkoviti in ne ogrevajo celotnega doma. Cene se gibljejo od 2.000 do 5.000 €.
    • Toplozračni kamini na drva: So nekoliko dražji, z zračnimi kanali tudi bolj učinkoviti, lahko ogrevajo celoten objekt. Cene se gibljejo od 3.000 € do 8.000 €.
    • Toplovodni kamini na drva: Delujejo na principu segrevanja vode, ki se nato uporablja za ogrevanje celotnega objekta. Za ta sistem potrebujete še toplotni izmenjevalec, zalogovnik tople vode in črpalko, ki bo toplo vodo dovajala do radiatorjev ali talnega gretja. Cene se gibljejo od 5.000 € do 12.000 €.
    • Prostostoječi kamini na drva:
        • Majhna peč (do 8 kW): 1.000 € – 2.000 €
        • Srednje velika peč (8 kW – 15 kW): 2.000 € – 4.000 €
        • Velika peč (nad 15 kW): 4.000 € – 8.000 €

       



Kako pravilno vzdrževati kamin na drva

Redno vzdrževanje je ključnega pomena za varno in učinkovito uporabo kamina. Z upoštevanjem nasvetov boste lahko zagotovili, da bo kamin na drva deloval varno in brezhibno ter vam zagotavljal prijetno toploto v zimskih mesecih.

  • Redno čiščenje dimnika

Dimnik je treba redno čistiti, da preprečite nabiranje saj, katrana in drugih odpadkov. To pripomore k boljšemu vleku dimnih plinov.

  • Uporaba primernega goriva in pravilno kurjenje

Uporabljajte drva, ki so primerna za vaš tip kaminske peči. Vsak kamin ima svoje zahteve glede vrste goriva. Kurjenje suhega lesa je ključno za preprečevanje kopičenja saj in katrana. Suha drva zmanjšujejo emisije in povečuje učinkovitost. Ne uporabljajte odpadnega lesa, ki je bil obdelan s kemikalijami.

  • Redno čiščenje pepela

Odstranjevanje pepela je pomembno, da ohranite učinkovito zgorevanje. Prekomerno kopičenje pepela lahko blokira dimnik in prepreči odvod dima in povzroči uhajanje ogljikovega monoksida v prostor. Preden začnete s čiščenjem, se prepričajte, da je kamin popolnoma ohlajen. Pepel in odpadke odstranjujte v skladu s predpisi. Posodo s pepelom odnesite na varno, brez nevsrnosti vžiga.

  • Pregled tesnil in vrat

Redno preverjajte tesnila vrat, steklo in površine, da preprečite uhajanje dimnih plinov.

  • Preverjanje ventilacije

Preverite, ali so ventilacijske odprtine in reže za dovod zraka čiste in neovirane.

  • Redni pregledi s strani strokovnjaka

Ob nakupu se pozanimajte, na koliko časa je potrebno, da strokovnjak pregleda in s tem vzdržuje vaš kamin na drva. Tako lahko pravočasno preprečite morebitne okvare, večjo škodo in nevarnosti.

  • Izogibajte se preseganju največje kapacitete

Kamina z drvmi ne polnimo prekomerno, s čimer preprečimo nepotrebno kopičenje saj.

  • Preprečevanje vžiga

Poskrbite, da okoli kamina ali kaminske peči ni vnetljivih materialov.

S pravilnim vzdrževanjem boste zagotovili varno, učinkovito in dolgotrajno delovanje kamina na drva. Pri vzdrževanju  se držite navodil proizvajalca, kadar je potrebno, če ste v dilemi, se je bolje posvetovati s strokovnjakom.

 


Za dodatna vprašanja ali nasvet neodvisnega strokovnjaka, izpolnite spodnji obrazec:

Kontaktirajte ponudnika

"*" indicates required fields

0 comment
0 FacebookTwitterPinterestEmail

Plinsko ogrevanje s kondenzacijsko tehnologijo spada med stroškovno najugodnejše, najvarčnejše in tehnološko najbolj izpopolnjene ogrevalne sisteme. Sodobna plinska kondenzacijska peč deluje v nižjem temperaturnem režimu, zaradi česar so toplotne izgube peči in toplotne izgube z odvedenimi plini minimalne v primerjavi s klasičnimi napravami. Kondenzacijska peč skoraj v celoti izkoristi toploto iz dimnih plinov in jo pretvarja v ogrevalno toploto.

Po statistiki nemškega združenja za industrijo (Haus-, Energie- und Umwelttechnik, BDH) so kondenzacijske plinske peči najbolje prodajani ogrevalni sistemi v Nemčiji.

Prednosti:

Udobje

Zaradi kompaktne izvedbe je kondenzacijsko plinsko peč mogoče namestiti klasično v kleti, v bivalnem delu stanovanja ali na podstrešju.

 

Zanesljivost

Plinske kondenzacijske peči so preizkušene in zanesljive. Na trgu so že dovolj časa, da so bile odpravljene vse morebitne konstrukcijske in druge napake. Peči imajo preprosto zasnovo, delujejo tiho in učinkovito. Zaradi tega so stroški vzdrževanja teh naprav zanemarljivi. Poleg tega je njihova življenjska doba dolga.

 

Varovanje okolja

Kondenzacijske peči odlikujejo majhna poraba energije in najmanjše možne emisije škodljivih snovi v okolje. Če združimo plinsko ogrevanje z obnovljivimi viri energije (biometan ali sončna energija), še dodatno prispevamo k varovanju okolja.

 

Cenovno ugodno ogrevanje

Če je vaš dom že opremljen s priključkom za zemeljski plin, potrebujete le še sodoben plinski kondenzacijski kotel za ogrevanje in pripravo tople sanitarne vode. Pri oceni stroškov ogrevanja je treba upoštevati začetne investicijske izdatke, stroške goriva in stroške vzdrževanja sistema. Pri vseh teh kategorijah se v primerjavi z drugimi ogrevalnimi sistemi zelo dobro izkaže plinska kondenzacijska peč.

Cena izvedbe prehoda na ogrevanje s plinsko kondenzacijsko pečjo, izvedenega »na ključ«, znaša za stanovanjsko hišo od 3.000 EUR. Če ste za ogrevanje do zdaj uporabljali zastarel kotel na kurilno olje, boste s preprostim izračunom letnih stroškov za ogrevanje, pripravo tople sanitarne vode in kuhanje hitro ugotovili, da se vam investicija lahko povrne že od dveh let naprej.

 

 

Izračun koristne energije

Zgornja kurilnost (»kalorična vrednost«) zemeljskega plina je vsa toplota, ki se sprosti pri zgorevanju. Kalorična vrednost zemeljskega plina znaša 10,70 kWh/Sm3. Izkoristki plinskih kondenzacijskih kotlov so 95-odstotni glede na zgornjo kurilnost. Koristna energija kondenzacijske peči tako znaša 10,14 kWh/Sm3.

Občutno znižanje cen zemeljskega plina se v zadnji dveh kurilnih sezonah nadaljuje. Konkurenca med ponudniki zemeljskega plina je zagotovilo, da bodo cene zemeljskega plina v Sloveniji tudi v prihodnje ugodne. Izračuni energetskih strokovnjakov, ki temeljijo na primerjavi cen energentov in izkoristku ogrevalnih sistemov, kažejo, da lahko pri porabi 3.000 litrov kurilnega olja ob njegovi trenutni ceni prihranimo do 1.700 evrov na leto, če ga zamenjamo z zemeljskim plinom.

Vir: www.zemeljski-plin.si, GIZ DZP, g. i. z.

0 comment
0 FacebookTwitterPinterestEmail
postavitev klimatske naprave zunanja enota

Ko se odločamo za nakup klime naprave, je ena pomembejših odločitev njena optimalna montaža. Poskušali vam bomo predstaviti kje je primeren prostor za njeno postavitev in kako mora potekati montaža klimatske naprave, da bo ta kasneje učinkovito delovvala.

 

V katerem prostoru je postavitev in montaža klimatske naprave najprimernejša?

Najprimernejši prostor za montažo klimatske naprave je prostor ki je najtoplejši in  največ izpostavljen soncu. Ko nam uspe ohladiti najtoplejši prostor, smo cilj praktično dosegli.


Zakaj je pomembna lokacija za postavitev klimatske naprave?

  • Poraba energije bo znatno manjša
  • premišljena postavitev in montaža klimatske naprave bo prostor hitreje ohladila,
  •  za prijetno ohlajen prostor bo morda zadostovala klimatska naprava manjše moči.

 

Kaj storiti, če želimo hladiti več prostorov?

Izbira ustrezne klimatske naprave za hlajenje več prostorov v hiši je odvisna od velikosti hiše in tipa klimatske naprave.

Za manjše hiše do 80 m2 po navadi zadostuje ena samostojna klimatska naprava večje moči. V hišah z večjo kvadraturo boste potrebovali sistem z več notranjimi enotami,  povezanih z ena zunanjo enoto.

Za takšne primere svetujemo dva sistema montaže klmatske naprave – Multisplit in VRV sistem.

  • Multisplit klimatske naprave: Omogoča priključitev do 5 notranjih enot na eno zunanjo enoto. Notranje enote so lahko različnih tipov (stenske, stropne, talne) in moči, kar omogoča prilagoditev glede na velikost posameznih prostorov.
  • VRV sistemi klimatskih naprav: Omogočajo priključitev do 9 notranjih enot na eno zunanjo enoto. Ssistem je bolj prilagodljiv in omogoča natančnejšo regulacijo temperature v posameznih prostorih.

 

Grafični prikaz delovanja enojne klimatske naprave (levo) in multisplit sistema z večimi notranjimi enotami (desno).


Za nasvet glede vrste klimatskih naprav za določen objekt in o tem, kakšnen sistem in moč klimatske naprave potrebujete, se obrnite na strokovnjake, ki vam bodo svetovali.

 


baner klimatske naprave


Ali lahko klimatsko napravo postavimo na hodnik ali na stopnišče?

Klimatska naprava mora biti nameščena na mestu, kjer je brez ovir omogočeno naravno gibanje zraka. Če jo postavimo na hodnik, kar sicer ni najboljša rešitev, jo postavimo tako, da bo zrak vpihovala vzdolž hodnika in ne v nasprotno steno.

Novejše hiše, ki so v grajene po nizkoenergijskem standardu, skoraj ne potrebujejo hlajenja. Tudi marsikatera starejša, energetsko sanirana klasično grajena hiša ne. Vendar tudi pri energetsko saniranih hišah, poleti prihaja do pregrevanja.

Še posebaj neprijetno je proti večeru, ko ugotovimo, da so spalni prostori prevroči in nam motijo spanec. Montažne hiše imajo v takšnih primerih prednost, saj stene ne akumulirajo toplote. Hitro se ohladijo že z nočnim odpiranjem oken.

V zidanih hišah, kjer opečnati zidovi čez dan akumulirajo toploto in jo zvečer oddajajo, je problem večji, zato lahko postane tudi neznosno vroče . Ker se topel zrak dviga, je to še posebaj nadležno v dvoetažnih hišah.

V takih primerih lahko klimatsko napravo postavimo tudi na vrh stopnišča ali galerije in usmerimo hladen zrak proti stropu. S tem preprečimo dvigovanje toplega zraka v drugo etažo, kjer so ponavadi spalni prostori. Hladen zrak se iz zgornje etaže spušča in tako čez čas celoten prostor primerno ohladimo.

 

Postavitev in montaža notranje enote klimatske naprave

Najbolje je, da notranjo enoto klimatske naprave postavimo in zmontiramo tako, da lahko hladen zrak usmerimo proti stropu, kjer je koncentracija toplote največja. Hladen zrak je gostejši od toplega, zato se naravno spušča. Če usmerite klimatsko napravo proti stropu, se bo hladen zrak sčasoma enakomerno porazdelil po prostoru in ga ohladil od zgoraj navzdol.

 

Tudi z vidika zdravja je takšna postavitev klime smiselna, namreč, usmerjanje hladnega zraka proti stropu preprečuje neposredno pihanje na ljudi, kar lahko povzroči občutek mraza in nelagodje.

Klimatske naprave ni primerno montirati nad omare, ki ovirajo pretok zraka, saj s tem poleg slabšega izkoristka, tvegamo okvaro klimatske naprave in krajšamo življensko dobo.

Kuhinja je še en prostor, ki ni primeren za postavitev klimatske naprave. Je prostor, kjer se med kuhanjem ustvarjajo razne neprijetne vonjave. Klima te vonjave posrka vase in jih razpiha po stanovanju. Kuhinja je neprimeren prostor tudi zaradi tega, saj je temperatura v tem prostoru zaradi kuhanja nerealna in bo klima delovala tudi, ko za to ne bo potrebe. Tako bomo s klimatsko napravo po nepotrebnem trošili energijo.

 

postavitev klimatske naprave zunanja enota

Postavitev zunanje enote klimatske naprave lahko izvedemo na tleh, na steni, tudi na strehi. Potrebno je zagotoviti le zaščito pred soncem, dovolj velik pretok zraka in odvod kondenzata.

 

Kje postaviti zunanjo enoto klimatske naprave

Zavedati se moramo, da zunanja enota klimatske naprave oddaja hrup, ki je lahko ponoči neprijeten in moti spanec. Pomembo je, da je ne postavimo v bližini oken spalnic. Zaradi dobrih sosedskih odnosov je treba računati tudi na položaj spalnic pri sosedih, ki morda ne uporabljajo klim in spijo pri odprtih oknih.

Idealna lokacija za postavitev klimatske naprave je na severni strani stavbe, kjer je osončenost najmanjša in zato izkoristek najboljši. Izberimo položaj, kjer je zunanji enoti omogočen nemoten pretok zraka in odvod za kondenz.

Tudi za izpihan zrak mora biti dovolj prostora. Zato zunanje enote klimatske napraveje ne postavljajte pred zaprte ograje, pred zid ali kakšno drugo oviro. Klimatsko napravo se lahko montira na tla, ali na zid z dobro pritrjenimi nosilci.

Zunanje enote klimatske naprave ni primerno postavljati na podstrešje. V poletnih mesecih je podstreha najbolj vroč prostor v hiši, kjer lahko temperatura naraste tudi do 60 stopinj Celzija.

V tem primeru bo poraba energije ogromna, izkoristek klimatske naprave slab, poleg tega pa bomo z delovanjem še dodatno segrevali prostor pod streho. Življenska doba naprave bo tako od realno pričakovanih ca. 15 let, veliko krajša.

 

Klimatska naprava v mansardi

Mansarda je prostor, v katerem je v vročih poletnih mesecih bivanje brez klimatske naprave skoraj nemogoče. Za mansardno stanovanje se priporoča namestitev samostojne klimatske naprave. Zaradi majhnega kolenčnega zidu ostane zelo malo možnosti za optimalno postavitev in montažo klima naprave na zid. Možnosti za montažo so ponavadi na čelnih steneh, v primeru, ko mansarda ne sega do vrha strehe, je lahko dober izbor tudi kasetna stropna klima. Če mansarda sega do vrha strehe in imamo puščene vidne tramove – škarje, lahko klimo montiramo tudi na les. Potrebno je le primerno skriti vso potrebno napeljavo.

V primeru, ko klime nimamo kam namestiti, preostane nakup talne klimatske naprave.

 

Montaža klimatske naprave v mansardi – montirajte jo čim višje, če imamo ravni strop, lahko izberemo tudi kasetno stropno klimatsko napravo.

 

Za individualen primer stanovanja ali hiše je najbolje za nasvet povprašati kakšnega strokovnjaka iz vrst inštalaterjev. Zavedati se moramo, da je montaža klimatske naprave, tako zunanje, kot notranje enote, dolgoročna investicija. Da najdemo optimalen prostor, ni odveč tudi kakšen dodaten preboj stene ali dodaten meter inštalacij. Daljnoročno se nam bodo ti posegi hitro obrestovali.


Vsa morebitna vprašanja o postavitvi  in montaži klimatske naprave za vaš primer hiše vpišite v spodnji kontaktni obrazec, kjer vam bomo poskušali odgovoriti v najkrajšem času.

 

Kontaktirajte ponudnika

"*" indicates required fields

0 comment
0 FacebookTwitterPinterestEmail

Z naraščanjem okoljske zavesti raba novih centralnih peči za ogrevanje z drvmi raste. Kupci, ki se odločajo za centralne peči na drva, se zavedajo potrebe po neodvisnosti od energentov kot so plin in elekrika ter nestabilnih cen. Drva kot energent za ogrevanje so obnovljiv vir energije z nizkim izpustom CO2, omogočajo krajši transport do uporabnika, na enoto pridelane energije pa so še vedno najcenejši energent.

 

Zakaj so sodobne uplinjevalne centralne peči na drva eden boljših sistemov za ogrevanje?

Sodobna uplinjevalna centralna peč na drva je eden boljših sistemov za ogrevanje iz več razlogov:

  • Učinkovitost: Uplinjevalne peči imajo izkoristek okrog 90%. Iz drv izkoristijo veliko več energije kot stare peči . To pomeni, da poraba drv za ogrevanje manjša, kar prihrani denar in ohranja okolje.
  • Ekologija: Uplinjevalne peči proizvajajo manj emisij kot tradicionalne peči na drva, zaradi izjemnega izkoristka manj onesnažujejo okolje, kar vpliva tudi na zdrave ljudi.
  • Udobje: So enostavne za uporabo in ne zahtevajo veliko vzdrževanja. Delujejo samodejno in vam zagotavljajo udobno ogrevanje vašega doma.
  • Dolga življenjska doba: Izdelane so iz visokokakovostnih materialov in imajo dolgo življenjsko dobo.
  • Dodatne funkcije: Uplinjevalne peči na drva lahko poleg ogrevanja prostorov služijo tudi za ogrevanje sanitarne vode.

Sodobni uplinjevalni kotli na drva  so torej  odličen sistem ogrevanja za tiste, ki iščejo učinkovit, udoben in okolju prijazen način ogrevanja svojega doma.

 

 

Vlada odstopila od predloga novega energetskega zakona, ki bi prepovedal vgradnjo peči na lesno biomaso pri novogradnjah in pri zamenjavah starih peči

Slovenska vlada je pred časom z novelo energetskega zakona nameravala prepovedati vgradnjo kurilnih naprav na trda goriva – torej tudi na drva. Po razburjenju strokovne javnosti in prebivalstva ter po grožnji opozicije z referendumom, predlog zakona spremenili.

Umaknili so predlog prepovedi vgradnje novih peči v novogradnjah in tam, kjer že ogrevajo z lesno biomaso. Kot pravijo, so ugotovili, da je v Sloveniji majhno število vgradenj peči na lesno biomaso v novogradnjah (okoli 500 letno).  Za 430.000 gospodinjstev, ki se že ogrevajo na lesno biomaso, pa se bodo raje osredotočili na spodbujanje zamenjave starih peči z novimi, bolj čistimi in učinkovitimi uplinjevalnimi kotli na drva.

V interesu Slovenije je, da lesna biomasa ostaja zaželen obnovljiv vir energije v Sloveniji, vendar je potrebno poskrbeti, da so naprave za njeno izkoriščanje čiste in moderne. Država bi naj v prihodnje za ta namen namenila štirikrat več sredstev kot doslej.

 

Centralna peč na drva mora poenostaviti bivanje

Centralna peč na drva ABC Delta je odličen primer trajnostne tehnologije. Najmodernejša regulacijska tehnika preko velikega zaslona na dotik omogoča upravljanje in popoln nadzor ogrevalnega sistema. Visoki izkoristki, ki jih ima ta centralna peč na drva so odraz visoke učinkovitosti, ki iz energenta iztisne prav vse kar lahko.

centralna pec na drva

Centralna peč na drva ABC Delta omogoča neovirano nalaganje kuriva v 120 litrski zalogovnik. Vrata lahko odpiramo v levo ali desno, z eno stranico lahko stoji tik ob steni.

 

Popolno udobje tudi za najbolj zahtevne

Z lesno biomaso lahko ogrevamo udobno in ceneje. Da je ogrevanje z drvmi nekonkurenčno v primerjavi drugimi sodobnimi ogrevalnimi sistemi, ne drži več.

Komfort ogrevanja, ki ga nudi sodobna centralna peč na drva kot je ABC Delta, je med najboljšimi. Veliki nalagalni prostori za drva zagotavljajo dolg zgorevalni čas ter manj pogosto dolaganje. Tehnologija omogoča čisto izgorevanje drv, z izkoristki nad 90 %, čiščenje peči ni pogosto. Konstrukcija izdelave, ki jih imajo ti kotli na polena, je takšna, da je uporaba enostavna: troje velikih posluževalnih vrat, čiščenje iz sprednje strani, ročica za čiščenje turbolatorjev.


baner lesna biomasa kotli


Kam postaviti to centralno peč?

ABC Delta centralna peč na drva zavzame malo prostora, eno stranico lahko postavite neposredno ob steno, vrata se odpirajo levo in desno. Upravljanje peči na drva je enostavno, velik zaslon na dotik z grafičnimi prikazi omogoča preprosto in hitro spreminjanje parametrov, to peč na drva lahko krmilite preko pametnega telefona ali tabličnega računalnika (dodatna oprema).

centralna pec na drva regulacijski sistem za nadzor in delovanje

Kako deluje centralna peč na drva ABC Delta in pomembni nasveti

Tehnologija za zgorevanje lesa je bolj zapletena kot tista za zgorevanje zemeljskega plina ali kurilnega olja. Les ima vsaj tri faze zgorevanja; sušenje, zgorevanje večjih kosov lesa in uplinjanje oz. gorenje lesnih plinov.

Ko začne goreti, mora najprej izpareti vodna para, zato je še posebej pomembno, da kurite suh les, sicer preveč energije vlagate v fazo sušenja. Sledi druga faza gorenja, kjer zgorevajo večji delci lesa.

Pri gorenju lesa se ustvarjajo lesni plini, ki zgorevajo v tretji fazi. Pri gorenju lesnih plinov se ustvarjajo izredno visoke temperature, tudi več kot 1000 °C, kjer les skoraj popolno zgori, energijo pa odda v ogrevalni sistem. Konstrukcija te centralne peči omogoča popoln prenos toplote in še vrsto drugih elementov, ki zagotavljajo zgorevanje na najvišjem nivoju.


Visoki izkoristki

Uplinjevalni kotel na drva ABC DELTA omogoča specifična tehnologija z vgrajenimi:

  • elektronsko vodenimi motornimi loputami za dovod primarnega in sekundarnega zraka,
  • lambda sondo,
  • regulacijski sistem za popoln nadzor in delovanje centralne peči na drva.

 

centralna pec na drva prerez peci

Gladke površine omogočajo dober prestop toplote in enostavno čiščenje

Cena in kakovost

Stroški ogrevanja so s to centralno pečjo bodo eni najnižjih; iz energenta iztisne največ kar lahko. ABC Delta je izdelana iz visokokakovostne kotlovske pločevine, ki pri visokih temperaturah ohranja kemične lastnosti in zagotavlja dolgo življenjsko dobo.

Velik poudarek je proizvajalec pri tej centralni peči na drva namenil tudi uporabi: enostavnemu čiščenju peči (vse iz sprednje strani) in logično strukturiranemu velikemu zaslonu na dotik, ki omogoča hitro in enostavno spreminjanje nastavitev. Glede na to, da je na trgu vgrajenih že izredno veliko tovrstnih centralnih peči, se o tem lahko prepričate še sami.


Več o centralni peči na drva in ceni za vaš objekt, izveste z izpolnitvijo spodnjega kontaktnega obrazca.

Kontaktirajte ponudnika

"*" indicates required fields

 

0 comment
0 FacebookTwitterPinterestEmail

Pri prenovi starejše hiše praviloma menjamo tudi sistem za ogrevanje in ker je talno ogrevanje postalo že standard za udobje in gospodarnost, si ga seveda tudi želimo. Pogosto pa naletimo na ovire, kot so omejena višina prostora oz. debelina estriha za talno gretje, premalo prostora za vgradnjo dodatne toplotne izolacije in slaba nosilnost konstrukcije, ki bi bila z dodatnim estrihom preobremenjena.

In rešitev?

 

Debelina estriha za talno gretje le 2 cm

Klasičen cementni estrih z napeljavo za talno gretje nam vzame najmanj 8 cm prostora, suhomontažni sistem Variocomp pa le 2 cm. Sestavljen je iz 18 mm debelih mavčnih plošč z utori, v katere se polaga cevi. Utore, ki po polaganju cevi ostanejo prazni, in predele ob ceveh se zapolni s polnilno maso. Za ta 2 cm pa se običajno že najde dovolj prostora. Tako imamo na voljo več prostora, da se vgradi dodatna toplotna in/ali zvočna izolacija ali pa pridobimo višjo višino prostorov.

 

Zakaj je suhomontažni sistem že pri 2 cm tako učinkovit?

Cevi so razporejene na razmiku 10 cm, zato so tla enakomerno ogreta po celi površini. Zaradi majhne debeline se plošče suhega estriha hitreje segrejejo kot klasičen cementni estrih in je zato odzivnost bistveno boljša. Poleg tega so cevi s toplo vodo bližje površini estriha, zato lahko vodo ogrejemo na nižjo temperaturo, kar v praksi pomeni nižji stroški ogrevanja.

 

Gotovo v 2 dneh!

Položimo izolacijo, nato plošče suhega estriha, napeljemo cevi, opravimo tlačni preizkus in površino izravnamo s polnilno maso. Po 24 urah je v normalnih razmerah estrih osušen, lahko začnemo z ogrevanjem. Keramiko, kamen in druge talne obloge (z izjemo lesenih) lahko položimo. Pred polaganjem lesenih oblog upoštevamo standardne pogoje za vgradnjo lesenih oblog.

 

Cevi so bližje površini kar skrajša reakcijski čas.

 

Kaj pa v primeru, ko je potrebna debelina estriha za talno gretje za več kot 2 cm?

Če so tla pred obnovo zelo neravna, jih bo treba izravnati. Tudi to se lahko opravi hitro in po suhem postopku, vendar bo debelina estriha za talno gretje v tem primeru višja od 2 cm. Če potrebujemo izolacijo, debelejšo od 2 cm (uporabimo puren izolacijo), nanjo položimo še 1 cm debelo ploščo Fermacell  in šele nato suhi estrih Variocomp  s talnim gretjem. S tem zagotovimo ustrezno trdnost tal.

 

Kdaj izbrati stensko ogrevanje?

Včasih se zgodi, da v tlak ne moremo tako temeljito posegati. Takrat lahko za izdelavo ploskovnega ogrevanja uporabimo stene, strop (stensko in stropno ogrevanje) ali strešno oblogo. V tem primeru uporabimo mavčne plošče, ki imajo cevi za vodo že vgrajene, posamezne kose le spojimo med seboj. Taka obloga nam lahko v celoti nadomesti standardno oblogo iz mavčnih plošč.


baner talno stensko ogrevanje


Kadar pa imamo stene in obloge že izdelane, lahko le manjše stenske ali stropne površine izdelamo na ta način. Na ta način lahko dopolnimo talno gretje, lahko pa talno gretje v celoti nadomestimo s stenskim. Ni potrebno oblagati vseh sten, zadošča, da obložimo površino, ki ustreza 50 do 60% talne površine prostora.  V prostoru, velikem 20 m2 to pomeni 10 do 12 m2 stenske površine. Kadar naknadno oblagam že obstoječe zidove, lahko tako površino posebej izpostavimo in se tako izognemo izdelavi celostenske obloge, če nam to vizualno bolj ustreza.

 

Stensko/stropno ogrevanje lahko namestimo tudi samo na manjši del zidnih površin.

 

Kaj pa strop?

Prenova tlakov je relativno velik strošek, še posebno, kadar imamo na tleh dobre in lepe talne obloge, ki bi jih bilo škoda zavreči. In če imamo v prostorih malo prostih stenskih površin, tudi stensko ogrevanje ne pride v poštev. Kadar ne moremo posegati ne v tla ne v strop, lahko sistem vodnega ogrevanja namestimo na strop. Tu skorajda ne more biti izgovora, da ni prostora. Z različnimi velikostmi plošč Variotherm se maksimalno prilagodimo meram prostora.


In še bonus: Vse vrste Variotherm suhomontažnih sistemov za ogrevanje lahko izkoristimo tudi za hlajenje, če imamo je ustrezen vir za hlajenje vode.


Dober nasvet je zlata vreden

Veliko časa in denarja lahko prihranite, če boste vse potrebno kupili na enem mestu. Poleg materiala boste potrebovali predvsem dober nasvet – o pravem materialu, potrebnem orodju, ustreznem izvajalcu, morda boste potrebovali tudi prevoz.


Trgovine Kalcer so ponudniki suhomontažnih sistemov za talno gretje. Morebitna dodatna vprašanja napišite v spodnji kontaktni obrazec, kjer vam bodo poskušali odgovoriti v najkrajšem času.

Kontaktirajte ponudnika

"*" indicates required fields

 

0 comment
0 FacebookTwitterPinterestEmail
prenova kopalnice

Prenova kopalnice je super priložnost, da v stanovanju sami naredimo nekaj, kar nam bo še dolgo v zadovoljstvo. Praksa kaže, da lahko tudi v kopalnice z majhno kvadraturo z dobrim načrtovanjem spravite veliko. Pomembno ob tem je, da nujno ne potrebujete zidarja in keramičarja, ker lahko delo izvedete sami in veliko privarčujete, saj je mogoče stene in elemente, če izberemo ustrezen suhomontažni material, preprosto prebarvati s primernimi premazi, drage keramične obloge pa v tem primeru odpadejo. Končen rezultat je obnova kopalnice in to z unikatnimi elementi.

 

 

Cena prenove kopalnice se na trgu giblje od 600 EUR m2

Če celovito prenavljamo kopalnico in obnovimo tudi električno in vodovodno napeljavo, je cena prenove relativno visoka. Najem izvajalca, ki bo izvedel vsa obrtniška dela in zagotovil tudi materiale, stane nekje 600 EUR po kvadratu. V kolikor želimo obnoviti le izgled kopalnice, narediti kopalnico bolj praktično, zamenjati sanitarno opremo ter dodati še kakšno svetilko ter ne potrebujemo grobega posega v stene, je prenova kopalnice izvedbi naredi sam, po sistemu suhomontažnih plošč popolnoma sprejemljiva, pri čemer lahko na račun lastne izvedbe odpade tudi do polovice stroškov.

 

Pri prenovi kopalnice vas reši dober načrt, izvedba za samograditelje ni težava

Prenova kopalnice terja odgovore na nekatera najpogostejša vprašanja – ali dva umivalnika ali eden, ali kad ali tuš ali oboje, ali bosta v kopalnico postavljena pralni in sušilni stroj ali nič od tega, ali je potreben bide, ali bodo stene prekrite s keramiko ali ne in podobno. Načrt vam lahko izriše arhitekt, ki vam bo svetoval glede optimalne rešitve postavitve elementov, lahko ga seveda zrišete sami, sploh, če vam ostali družinski člani pomagajo z izvirnimi idejami, lahko pa za več idej, prosite za že izvedene podobne primere, v izbranih tehničnih trgovinah. Recimo v Kalcerju razpolagajo z praktičnimi nasveti že prenovljenih kopalnic in vam pomagajo najti za vas pravo rešitev.

 

Kako najlažje poteka prenova kopalnice

Vodoodporne pulte, omarice in odlagalne površine lahko z malo spretnosti naredite sami iz posebnih Wedi plošč, delo z Wedi ploščami poteka preprosto in hitro. Pulte za umivalnike in omarice lahko obložite s keramiko. Končen rezultat je po meri narejena kopalnica z unikatnimi elementi.

 

Prenovljena kopalnica brez klasične tuš kabine stane manj

V sodobni kopalnici običajno ni navadne tuš kabine s plastično kadjo, zaprte s plastičnimi stenami, ker se stežka čisti, je praviloma dražja in manj praktična. Tuši v nivoju tal so postali standardna rešitev. Če smo imeli prej v kopalnici kad, bo na njenem mestu zazijala luknja. Če bomo za zapolnitev uporabili beton, bomo porabili kar nekaj tednov za sušenje. Temu se izognemo z uporabo wedi naklonskih plošč z vgrajenim odtokom – ploščami wedi Fundo. Plošče wedi Fundo so različnih dimenzij, lahko pa jih še obrežemo na velikost, ki jo potrebujemo. Vgrajene imajo standardne odtoke ali različne oblike kanalet, površina wedi plošč pa je idealna za oblaganje s keramiko ali kamnom.

Če želimo ekstra enostavno in hitro rešitev, namesto obloge iz ploščic uporabimo obloge wedi Fundo TOP, ki so narejene iz enega kosa za celo tuš kabino, iz enakega materiala pa se dobi tudi stenske obloge wedi TOP, ki jih enostavno prelepimo na staro keramiko. Ker so debele 6 mm, zmanjšanja prostora sploh ni opazno. Izdelane so iz trajnostnega umetnega materiala, lahke in zelo enostavne za vgradnjo.

 

Prostor za prho le še omejite s prozorno stekleno ali akrilno ploščo. Prozoren zaslon naj se po možnosti zapira ob steno, kopalnica bo tako videti večja. Ker na tleh prhe ni nepotrebnih robov, je vstop pod prho varnejši, čiščenje pa lažje. Tudi vgrajene niše, kamor umaknemo kopalne pripomočke in klopi v tuš kabini povečajo varnost in udobje. Ko bomo starejši, bo rešitev še kako dobrodošla!

 


In še ena prednost

Če živite v slabše izolirani hiši in je vaša kopalnica hladna, z obnovo kopalnice z Wedi ploščami dosežete toplejšo kopalnico, saj prostor z notranje strani dodatno izolirate. Vgrajene plošče Wedi so lahko odlična toplotna izolacija, sploh, če je vaša hiša starejša s premalo vgrajene izolacije. Plošče Wedi so izdelane iz vodoodpornega izolacijskega materiala, ki je obenem nosilen in hkrati primeren se vgradi električno talno gretje. Omogočajo preprosto izvedbo naklona tal proti odtoku, ki ga lahko postavimo v sredino prhe ali ob steno.


Bi želeli kopalnico prenoviti v mehkejše oblike, brez ostrih robov in vogalov? Da izdelamo zaobljeno steno, klop, pult, umivalnik, oblogo kadi  in kar bi še želeli krožnega, ne zahteva posebnih spretnosti in truda. Wedi Construct plošče, ki se jih lahko krivi v vzdolžni ali prečni smeri so odlična namenska rešitev, ki vam polepša kopalnico z relativno malo vloženega dela.

 

V kopalnico vgradite pregradno steno

Če želite več intimnosti za WC, postavite steno z Wedi ploščami preprosto tako, da jo odžagate na pravo mero ter prilepite na tla, stransko steno in strop. Z merjenjem in rezanjem vred bo trajalo 15 minut. Sliši se neverjetno, pa je res. Obložite jo s keramiko, izravnate z izravnalno maso in enostavno prebarvate, uporabite microtopping ali wedi TOP oblogo.


Koliko hitreje gradimo z wedi ploščami? 


Na steno pritrjen umivalnik, straniščna školjka ali pult olajša čiščenje tal. Za obešanje teh elementov obstajajo posebni nosilci, sicer pa se jih da pritrditi direktno na plošče s posebnimi »molly« sidrnimi vložki. Ob WC školjko lahko namestite tudi opirala, ki pripomorejo k lažjemu vstajanju. Za instalacijske stene v kopalnici ali stene, na katere obešamo bremena, ne uporabljamo navadnih mavčnih plošč, ampak cementne (Aquapanel, Aquafire, Aquaroc ali Fermacell H20), ki so odporne na vodo in hkrati tudi trše. Nanje brez težav lepite keramiko ali jih barvate. Za strope v kopalnici pa so uporabne impregnirane mavčne plošče.



Namestitev viseče WC školjke

Pri prenovi se pogosto odločimo za visečo wc školjko na kovinskem nosilcu (Geberit ipd).  Za nameščanje nosilca ni potrebno razbijati stene, saj ga lahko namestimo ob steno, konstrukcijo pa obložimo s cementnimi ali wedi I-BOARD ploščami, ki imajo že izdelane izvrtine za odtočne in vodovodne cevi in nosilce za školjko.

 

Kaj v praksi pogosto zanima uporabnike na temo prenove kopalnice, kaj so prednosti pri vgradnji Wedi plošč?

Bralec: Ali so Wedi plošče primerne ob prenovi kopalnice, ki je delno vkopana?

Mojster: Da.


Bralec: Ali Wedi plošče dihajo?  Imajo Wedi plošče dolgoročno obstojnost na vlago?

Mojster: Wedi plošče jo imajo. Vendar upoštevajte: če vlaga prihaja z zidov (npr. zaradi pomanjkljive hidroizolacije), bo počasi prehajala tudi skozi plošče in se na notranji, topli strani počasi uparjala. Če je te veliko, lahko pride do odstopanja keramike. Na vlago v prostoru in na vlago, ki jo dodamo z lepilom za keramiko pa plošče niso občutljive oz. je te vlage premalo, da bi delala težave.


Bralec: Prenova kopalnice bo potekala tako, da bomo vgradili talno gretje, zanima me ali so Wedi plošče primerne tudi v tem primeru?

Mojster: Če boste pri prenovi kopalnice po tleh ali stenah polagali cevi za talno gretje, so Wedi plošče za to povsem primerne.


Bralec: Zanima me kako se površina lahko obdela na mestih, kjer ne bo ploščic? Se prekita?

Mojster: Točno. Za kitanje uporabite izravnalne mase za vlažne prostore.


Bralec: Ali predlagate da bi se stena prej oblekla v Wedi plošče in bi se kasneje izdelal estrih?

Mojster: Najprej se položi. Ko večina vode iz estriha izhlapi (2-3 tedne), se prenova kopalnice lahko nadaljuje.


Bralec: Je plošča dovolj trdna za polaganje ploščic, ker keramičar pravi, da bi morali biti dve kot pri Knaufu. Zanima me za 20 mm plošče Wedi.

Mojster: Če z Wedi ploščami oblagate zidove, je vseeno kakšne debeline so – kolikor pač potrebujete. Plošče se na zid lepijo in sidrajo, zato so tudi najtanjše debeline (6 mm) primerne za oblaganje s keramiko. Če z Wedi ploščami želite zgraditi predelne stene, sta možni dve izvedbi: naredite konstrukcijo kot za stene iz gips plošč, z navpičnimi profili na vsakih 41 cm, in konstrukcijo obložite z 20 mm debelimi ploščami. Če pa nameravate graditi manjše predelne stene brez vrat, jih lahko izdelate iz 5 cm debelih Wedi plošč, ki jih pritrdite na tla in strop s posebnimi pritrdili in lepilom. Take stene so po želji lahko tudi debelejše. Postopke si lahko ogledate v brošuri Wedi plošče.

 

Prenova kopalnice z Wedi ploščami je enostavna in prilagojena za izvedbo naredi sam. Ob prenovi kopalnice lahko izbiramo premaze namesto keramičnih ploščic  ali veliko-panelne obloge tipa wedi TOP.



Tudi če so tla lesena, obstajajo rešitve za prenovo kopalnice

Tudi na lesenem stropu lahko naredimo kopalnico s pomočjo Wedi plošč. Uporabimo lahke Fermacell Powerpanell TE ali Wedi plošče, ki so vodoodporne, stike med stenami in tlemi pa zatesnimo s tesnilnimi trakovi. Na take plošče lahko položimo tudi električno talno gretje. Če je kopalnica v mansardi, je treba pravilno vgraditi parno oviro in pazljivo zatesniti vse preboje, da se vlaga ne nabira v ostrešju.

Ali ste vedeli, da obstajajo posebne rešitve, če želite prenoviti vašo staro kopalnico ali načrtujete novogradnjo, pa nimate dovolj idej za zasnovo? Prenova kopalnice ne predstavlja prav nobenih omejitev, ker so se materiali in obrtniško delo razvili do te mere, da lahko za vsak problem najdemo rešitev. Poglejmo katere dileme se najpogosteje reševali uporabniki, ko jih je zanimala prenova kopalnice.

 

Prenova kopalnice je lahko relativno preprosta, posebno če pred prenovo upoštevamo napotke, ki so nam jih z uporabo Wedi plošč zaupale osebe, ki so se lotile tovrstne prenove

  • Recimo, če je kopalnica majhna, jo lahko z dobro načrtovano prenovo vizualno povečamo in vgradimo marsikateri praktično uporaben element za odlaganje,
  • vgradnja večih svetlobnih dodatkov – posebnih manjših luči lahko kopalnico spremeni v zelo udoben sprostitveni prostor,
  • mansarda – če je kopalnica v mansardi, z Wedi ploščami obstajajo posebne rešitve posebaj za mansardo,
  • če ob prenovi kopalnice želimo rešiti odvečno vlago, so posegi rešljivi in veliko doprinesejo,
  • če se nam v kopalnici pojavlja plesen na steni ali stropu so priporočljive rešitve z Wedi ploščami, ki so na voljo različnih debelin in velikosti,
  • v kolikor želimo vgraditi talno gretje, poseg z obnovo ni hud in dolgotrajen, prenova tal v kopalnici z vgradnjo talnega gretja je možna kljub temu, da za ogrevanje nimamo nizkotemperaturnega sistema,
  • če želimo v določenem manjšem prostoru imeti prostor za sproščanje s toplejšo podlago (sediščem), si jo lahko umislimo,
  • če želimo manj denarja porabiti za vodo, wc kotliček ali umivanje zob, obstajajo armature, tuši in kotlički, ki zmanjšajo porabo vode,
  • če nas zanima prenova kopalnice z večjo banjo, naša kopalnica pa je majhna, obstajajo banje vsemogočih oblik in velikosti, lahko si jo naročimo po meri,
  • če ne želimo plačati premoženja za zamenjavo sanitarne keramike, obstajajo različni cenovni razredi, v trgovinah za prenovo kopalnice lahko ponudijo več različnih, nižje cenovnih blagovnih znamk in vam pripravijo cenovne primerjave,
  • če nas stara kopalnica dolgočasi, ni potrebno da jo »prenašamo« še naslednjih dvajset let,
  • če nimamo časa, da se sami lotimo prenove kopalnice, vam v specializiranih trgovinah svetujejo mojstre, ki bodo v parih dneh poskrbeli, da bo vaš nova in moderna kopalnica dobila izgled, kot ste si zastavili.

 

Prenova kopalnice – še dva primera pred in po obnovi


Če je vaša kopalnica potrebna prenove, ali če gradite novo kopalnico in niste prepričani, kateri materiali so primerni za izdelavo kopalnice v leseni hiši, nam pišite v spodnji kontaktni obrazec in z veseljem vam bomo svetovali.


Kontaktirajte ponudnika

"*" indicates required fields

0 comment
0 FacebookTwitterPinterestEmail

Po ocenah Evropskega združenja za toplotne črpalke (EHPA) je v Evropi trenutno nameščenih približno 20 milijonov toplotnih črpalk, do leta 2030 pa naj bi se ta številka povečala na 60 milijonov.

Pred prenovo ogrevanja s toplotno črpalko je pomembno, da upoštevate številne dejavnike, kot so podnebje, kvadratura in energetska učinkovitost objekta, dejanske potrebe po ogrevanju, dostop do drugih energentov, trenutno stanje kurilnice, prostorske omejitve, bližina sosednjih stavb in druge. Vsaka stavba je edinstvena, zato se je treba naložbe lotiti celostno, da boste dosegli varčno, varno in zanesljivo delovanje toplotne črpalke.

 

Toplotna črpalka zrak – voda Stiebel Eltron HPA-0 je lahko odlična rešitev ogrevanja za novogradnje kot za zamenjavo ogrevalnega sistema v starejših objektih.

 

Toplotne črpalke Stiebel Eltron – nemška tehnologija

Pri prenovi ogrevalnega sistema se osredotočite na sodobne toplotne črpalke, ki so energetsko učinkovite in okolju prijazne. Med vodilnimi proizvajalci je nemško podjetje Stiebel Eltron, ki že od leta 1924 ponuja inovativne rešitve za ogrevanje, hlajenje in pripravo tople vode. Njihova široka paleta izdelkov, ki vključuje več kot 2.000 modelov, omogoča individualno prilagoditev sistema vašim potrebam. Stiebel Eltron je sinonim za visoko kakovost, zanesljivost in trajnostno rabo energije, kar potrjuje več kot 30.000 uspešno realiziranih sistemskih rešitev po vsem svetu.

Izbor toplotnih črpalk Stiebel Eltron je izjemno raznolik in ponuja rešitve za ogrevanje, hlajenje in pripravo tople sanitarne vode v različnih objektih in situacijah.

Vam pa predstavljamo toplotno črpalko, ki jo slovenski uporabniki najpogosteje izberejo, ko prenavljajo ogrevanje svoje hiše.

 

baner toplotne crpalke


Stiebel Eltron HPA-O Premium – toplotna črpalka zrak-voda za zunanjo postavitev

Prilagojeno rešitev za prenovo ogrevanja manjših poslovnih objektov ter eno-ali več družinskih hiš z radiatorskim sistemom lahko predstavlja toplotna črpalka zrak-voda Stiebel Eltron HPA-O 10/13 Premium.

Najsodobnejša tehnologija omogoča toplotni črpalki doseči visoke temperature dvižnega voda (do 65˚C), kar predstavlja idealno rešitev za vgradnjo v starejše stavbe z radiatorskim sistemom. Kakovostni sestavni elementi ter posebna inverter 3.0 tehnologija tudi pri temperaturah, ki se spustijo precej pod točko ledišča, omogočajo prvorazredno učinkovitost (A+++/A++) naprave.

 

Toplotna črpalka, ki je hkrati elegantna in učinkovita

Toplotna črpalka se ponaša z elegantnim in sodobnim dizajnom, ki se brez težav vključi v vsako okolje. Zaradi montaže zunaj objekta ostane vesliko prostora v kurilnici za druge namene. Premišljen koncept montaže in hidravličnega priključka omogočata enostavno namestitev in priklop. Vrhunske komponente pa zagotavljajo izjemno tiho delovanje, kar uvršča to napravo med najtišje na trgu.

Naprava, za katero lahko prejmete do 2.500 eur subvencije Eko sklada, je primerna tudi za novogradnje, saj naprava poleg ogrevanja lahko učinkovito tudi hladi in s tem poskrbi za prijetno temperaturo v prostorih 365 dni na leto.


Z izpolnitvijo spodnjega obrazca, so vam strokovnjaki iz podjetja Veto, d.o.o. na voljo za vaša vprašanja. Na osnovi ogleda kurilnice in pogovora, vam lahko svetujejo in predlagajo najboljšo rešitev ogrevanja.  Več informacij tudi na www.veto.si.


Kontaktirajte ponudnika

"*" indicates required fields

0 comment
0 FacebookTwitterPinterestEmail

Posamezniki lahko elektriko kupujejo in prodajajo brez posrednikov. Od 2024 dodatno omogoča trgovanje z elektriko z NFT žetoni.

Gre za prvo globalno energetsko tržnico, ki trguje s posebno vrsto kripto-valut (Non-Fungible Tokens, nezamenljivi žetoni), na kateri so žetonizirani delujoči sončni paneli. Poenostavljeno bi lahko dejali, da so NFT-ji dokaz o pristnosti in lastništvu določene digitalne dobrine. S projektom NFT žetonov odpirajo nove možnosti za vključevanje posameznikov v samooskrbo z elektriko in trgovanje z elektriko iz obnovljivih virov.

 

Delovanje SunContract energetske tržnice

SunContract je decentralizirana energetska platforma za P2P trgovanje z elektriko brez posrednikov. Namen SunContracta je različnim skupinam odjemalcev znižati stroške elektrike, hkrati pa spodbujati rabo obnovljivih virov energije. Energetska tržnica temelji na blockchain tehnologiji in omogoča decentralizirano trgovanje z električno energijo, posamezniki lahko elektriko kupujejo in prodajajo brez posrednikov.

 

Premierni projekt Suncontract v 2024 odpira prvih 2.112 NFT žetonov

Kot prva je bila za inovativen projekt NFT žetonov izbrana sončna elektrarna v Višnjah pri Ajdovščini. Elektrarna z 2.112 sončnimi paneli in močjo 517 kW predstavlja prelomnico v povezovanju obnovljivih virov energije s tehnologijo veriženja blokov.

Cilj projekta je omogočiti dostop do obnovljive energije vsem, ki ne morejo imeti lastne sončne elektrarne. Začetek projekta je bil predstavljen tudi na blockchain konferenci Crypto Expo Europe 2024 v Bukarešti v Romuniji.

 

Otvoritve globalne SunContract NFT-tržnice v Bukarešti se je udeležila tudi Sonia Dunlop, generalna direktorica Global Solar Council, mednarodnega združenja, ki povezuje nacionalna, regionalna in mednarodna združenja ter vodilna podjetja v solarni panogi. Na sliki so (od leve proti desni): Aymen Soufi, strateški direktor SunContract, Mojca Bajec, soustanoviteljica in finančna direktorica SunContract, Sonia Dunlop, generalna direktorica Global Solar Council, ter Gregor Novak, soustanovitelj in direktor razvoja SunContract.

 

Kako se lahko vključim v SunContract?

Za vključitev v trgovanje, mora posameznik najprej zamenjati dobavitelja električne energije, to je v Sloveniji podjetje SunContract d.o.o. Celoten postopek menjave dobavitelja uredite enostavno preko spleta. Najprej se brezplačno registrirate na SunContract platformo, kjer lahko tudi preverite aktualne cene na tržnici. Pod zavihkom »Elektrika« oddate obrazec za menjavo dobavitelja. Vse ostalo bodo uredili pri SunContract.

 

Več o lastniku Suncontract, podjetju Sonce energija

Vizija slovenskega podjetja Sonce energija, ki je vzpostavilo P2P energetsko tržnico, je spodbujanje energetske samooskrbe in  neposrednega trgovanja z obnovljivo energijo med proizvajalci in porabniki. S projektom NFT žetonov odpirajo nove možnosti za vključevanje ljudi v zeleno energetsko prihodnost.

baner soncne elektrarne

 

Od kod izhaja energetska tržnica SunContract?

Energetska tržnica SunContract je plod slovenskega znanja podjetja Sonce energija, namenjena učinkovitejšemu trgovanju z elektriko in trgovanju z elektriko obnovljivih virov energije. Smisel Suncuntract je prosto trgovanje z elektriko, dostopno vsem.

 

Kako je prišlo do ideje Suncontract, kaj so prednosti?

Energetska tržnica je zaživela v aprilu 2018. Do rešitve so prišli z uporabo tehnologije blockchain, ki jo dopušča obstoječa zakonodaja, s katero povečujejo stopnjo zaupanja med uporabniki. Trgovanje z elektriko so pocenili, avtomatizirali in med proizvajalci in končnimi kupci omogočili neposreden kontakt.

 

Suncontract platforma omogoči nakup elektrike neposredno od proizvajalca, s čimer se izognemo stroškom posrednikov,” je pojasnil soustanovitelj SunContracta Gregor Novak (foto: SunContract)

 

Kako energetska tržnica koristi pri oblikovanju cene elektrike?

Cene elektrike dejansko oblikujejo kupci in proizvajalci. Kupci lahko sprejmejo eno izmed objavljenih ponudb proizvajalcev (izbira se lahko glede na izključno obnovljiv vir elektrike ali glede na pokritost – koliko potreb po elektriki jih lahko zagotovi posamezni proizvajalec). Lahko pa ustvarijo tudi lastno povpraševanje, določijo ceno, po kateri so pripravljeni odkupiti energijo. Kar je bistveno, da ob tem ni stroškov. V primeru samooskrbe viškov ni možno prodati, lahko pa jih prenesemo v naslednje koledarsko leto ali podarimo komu drugemu. Prodaja je možna pri večjih elektrarnah, ko ne gre za samooskrbo.

Platforma SunContract zniža stroške za elektriko in poenostavi trgovanje z elektriko (foto: SunContract)

 

Koliko uporabnikov združuje SunContract, kako se pridružim?

Energetska tržnica SunContract je bila na trg plasirana 1. aprila 2018. Število uporabnikov, ki lahko električno energijo plačujejo z evri in ne zgolj z digitalno valuto SNC, se povečuje. Zaenkrat jih je okoli 10.000, številke dnevom naraščajo – od gospodinjskih, poslovnih, industrijskih odjemalcev in seveda proizvajalcev obnovljivih virov energije (sončne elektrarne, hidro elektrarne in soproizvodnja toplote in elektrike). Uporabnike energetske tržnice skozi celoten postopek vodijo preko spleta. Plačila potekajo preko banke, oziroma preko trajnikov.

 


Energetska tržnica SunContract kaže pot v malo energetsko revolucijo, pospešuje samooskrbo energije, ter večjo vključenost potrošnikov v trgovanje z elektriko.


Sucontract omogoča večjo vključenost potrošnikov

Suncontract ni plasiran samo zaradi potencialnih prihrankov pri trgovanju z elektriko, temveč neposredno spodbuja samooskrbo z elektriko ter neposredno učinkuje na rast trgovanja z obnovljivimi viri energije. Za trgovanje z električno energijo povezuje proizvajalce in potrošnike v energetske bazene, ki temeljijo na t.i. pametnih pogodbah, ter služi kot učinkovito orodje za pospeševanje t.i. energetskih skupnosti.

 

Kako je z varnostjo delovanja blockchain tržnice, kako deluje?

Za večino Slovencev je SunContract še vedno premalo poznana energetska rešitev. Zakaj je vredno zaupati tej tehnologiji, nam je pojasnil direktor družbe, Gregor Novak: “Proces platforme SunContract deluje na osnovi tehnologije blockchain, kupec električne energije račune plačuje na podoben način kot doslej. Preko spletne strani SunContract vnese osnovne podatke, (zadostuje vnos elektronskega naslova), za ostalo poskrbi podporna služba, ki mu posreduje vse potrebno. Uporabnik spremlja porabo električne energije in dostopa do informacij, transakcije se zapišejo v blockhain, kjer se digitalna informacija ne more podvojiti. Ker se virtualni denar pretaka direktno, je varnost delovanja platforme eden ključnih faktorjev, zato jo tudi stalno spremljamo in nadgrajujemo”.

 

Kako se lahko vključim v SunContract?

Za vključitev v trgovanje, mora posameznik najprej zamenjati dobavitelja električne energije. V Sloveniji je ekskluzivni partner za dobavo elektrike preko SunContract tržnice podjetje SONCE energija. Celoten postopek menjave dobavitelja uredite enostavno preko spleta. Najprej se brezplačno registrirate na SunContract platformo, kjer lahko tudi preverite aktualne cene na tržnici. Pod zavihkom »Elektrika« oddate obrazec za menjavo dobavitelja. Vse ostalo bodo uredili pri SONCE energija.

 


Za več informacij o sistemu trgovanja z NFT žetoni ali energetski tržnici izpolnite spodnji kontaktni obrazec.

Kontaktirajte ponudnika

"*" indicates required fields

 

0 comment
0 FacebookTwitterPinterestEmail

Za udobno in varčno stanovanje na podstrešju je potrebna dobra toplotna izolacija strehe, kar pa ni tako preprosta zadeva, kot je videti na prvi pogled. Sodobne strehe so namreč konstrukcije, sestavljene iz več plasti, od katerih ima vsaka posamezna pomembno funkcijo.

Izbira ustreznih materialov za izolacijo strehe je ključna za ustvarjanje udobnega in energetsko varčnega bivalnega prostora.

Če jih naštejemo od zgoraj navzdol (od zunanjosti proti notranjosti):

  • kritina,
  • prezračevalni sloj,
  • rezervna kritina in vetrna zapora,
  • toplotna izolacija,
  • parna ovira in
  • notranja obloga

 

Strešna kritina in vetrna zapora – kakšno izbrati?

Vrsta kritine in vetrne zaporesta pomembni sestavini, ki vplivata tako na izbiro toplotne izolacije strehe kot na parno oviro. Kako? Pločevinasta kritina se na primer zelo močno segreva in toploto seva tudi v notranjost. Zato je folija, ki služi kot rezervna kritina, bolj temperaturno obremenjena in se zato hitreje stara. Kritine, ki se močno segrevajo, nam poleti lahko povzročijo več težav, saj nam grejejo notranjost še potem, ko je sončno obsevanje že mimo. Zato je bolje, če pod tako kritino izberemo toplotno izolacijo, ki lahko akumulira čim več te energije (ima večjo toplotno kapaciteto) preden jo odda naprej – na primer lesno ali kameno volno.

Da vlaga ne bi zastajala v strešni konstrukciji, morajo biti sloji nad izolacijo čim bolj prepustni za paro. Če je streha podeskana, se prepustnost pare upočasni, nekaj pa je zadrži še rezervna kritina. Zato moramo na notranjo stran izolacije strehe dodajati parne ovire, ki čim bolj omejijo prehod vlažnega zraka iz prostora v streho. Kolikor bolj zgornji del strehe neprepusten za paro, toliko bolj mora biti neprepustna tudi parna ovira na notranji strani. Priporočeno razmerje Sd vrednosti  med rezervno kritino na hladni strani (folija in deske) in parno oviro na topli strani je 1 : 10.

 

Folija nad izolacijo: vetrna zapora in rezervna kritina

Nad izolacijo, na zunanji strani strehe, se običajno namesti folijo, ki služi kot rezervna kritina in vetrna zapora. Ta preprečuje vdor vlage v izolacijo v primeru puščanja strehe in hkrati preprečuje prepih, ki bi zmanjšal njeno učinkovitost.

Če je strešna konstrukcija narejena brez prezračevanega kanala, ki zagotavlja prezračevanje med kritino in izolacijo, je toplotna izolacija strehe manj učinkovita. Take so pogosto stare strehe.

V primeru, da je kritina brezhibna in ne predvidevamo njene zamenjave, lahko prezračevalni kanal umestimo med špirovce. Izolacijo namestimo 4 do 5 cm nižje od zgornjega roba špirovcev. Vendar pa je za pravilno delovanje prezračevalnega sloja nujno zagotoviti odprtino ob kapu, ki omogoča zajemanje zraka, ter odzračevanje v slemenu ali tik pod njim. Če slednjega ni mogoče zagotoviti, se je bolj smiselno odpovedati prezračevalnemu sloju med špirovci in namesto tega povečati debelino izolacije.

Na izolacijo položimo folijo, ki ima trojno funkcijo: deluje kot rezervna kritina, ščiti pred vetrom in omogoča prehod vlage. Lastnost paroprepustne folije je opisana z Sd vrednostjo. Manjša kot je ta vrednost, boljšo parno prepustnost  omogoča. Sd  vrednosti boljših paroprepustnih folij so od Sd- 0,02 do Sd- 0,04 m.

 

Stike parne ovire je treba pazljivo zatesniti.

Toplotna izolacija strehe

Za prijetno bivanje v mansardi skozi vse leto je ključna dobra toplotna izolacija, ki bo prostor ščitila pred vročino v poletnih mesecih in mrazom v zimskih.

Gostejša izolacija strehe med špirovci iz kamene volne (gostote 30 ali 50 kg/m3), lesne volne ali celuloze, bo precej bolj učinkovito zadržala vročino na zunanji strani kot lahka steklena volna.

Debelina izolacije strehe, ki jo danes zahtevajo standardi za dobro izolirano streho, pogosto presega višino špirovcev. V takšnih primerih je priporočljivo namestiti dodatno plast izolacije pod ali nad špirovce, poleg izolacije med njimi. To bo zagotovilo optimalno toplotno in zvočno zaščito podstrešja.

 

Primer uporabe izolacijske folije.

Skupna debelina izolacije strehe naj bi bila od 22 cm (pri toplotni prevodnosti izolacije 0,032 W/mK), pa do 30 cm ali več (pri toplotni prevodnosti izolacije 0,045 W/mK) – odvisno od tega, kako kakovostno izolacijo izberemo.  Res pa je, da se izolacije iz steklene volne s toplotno prevodnostjo 0,045 W/mK praktično ne uporablja več, saj slabo ščiti pred  poletno vročino.

Če želimo obstoječo izolacijo na strehi ohraniti, jo lahko namesto zavrženja uporabimo za notranji sloj pod špirovci. Tam bo služila kot izolacija tal v konstrukciji lesenega stropa ali pa v drugih, manj obremenjenih konstrukcijah. Za streho pa v tem primeru predlagamo uporabo steklene volne z do λ = 0,035 W/mK.

 

Dodatna toplotna izolacija strehe z notranje strani

Ker so špirovci običajno visoki 12-16 cm, moramo pod špirovce namestiti približno še enkrat toliko izolacije strehe z notranje strani. V primeru, da je naše podstrešje nizko, kar je pogost problem pri prenovah,  in ne bi želeli preveč znižati prostora, lahko namesto izolacije iz mineralne volne ali celuloze uporabimo bolj učinkovite izolacijske materiale.  Zelo dobre rezultate daje uporaba večslojnih izolacijskih  folij. Izvrstne izolacijske lastnosti omogočajo zmanjšanje debeline izolacije, kar pomeni tanjšo oblogo pod špirovci. Posledično se višina stropa poveča, s tem pa se poveča tudi uporabna površina prostora.

Toplotnoizolacijska folija je material, sestavljen iz več plasti, med katerimi so aluminijaste ali PE folije ter tanke plasti penastih ali filcastih materialov. So paronepropustne in se lahko uporabljajo kot parne ovire. Nekatere so izdelane kot parne zapore za tesnjenje, medtem ko so druge perforirane in paroprepustne. Te so primerne za uporabo z zunanje, strešne strani nad izolacijo.

Na našem trgu je že več vrst izolacijskih folij: Actis triso super 12, Super Quilt, Actis H control ipd.

Včasih med špirovci že imamo izolacijo, podstrešje pa je obloženo z  opažem in tega ne bi želeli razdirati. Toplotno izolacijo lahko dodamo pod opaž, ne smemo pa pozabiti na parno oviro. Izbiro prave folije za take primere prepustimo strokovnjakom.

 

Dodatna toplotna izolacija z zunanje strani

Včasih pa je notranjost že urejena in bi želeli toplotno izolacijo dodati na zunanji strani. Za dodatno izolacijo nad špirovci imamo dovolj izbire: lahko uporabimo kameno volno Termotop, plošče iz penjenega poliuretana Puren Ökonomik ali izolacijsko folijo Actis Boost Hybrid.

 

Kamena volna Termotop je negorljiva, odlično akumulira vročino in zvočno izolira. Če pa dodajamo nad špirovce izolacijo Puren ali Actis, bo zunanja debelina strešne konstrukcije cenejša, tanjša in strešne obrobe bodo ožje. Potrebna pa je pozornost, saj sta obe vrsti izolacije manj prepustni za paro kot kamena volna, zato je potrebno pravilno načrtovati sestavo strehe.

Staro izolacijo med špirovci odstranimo, pravilno vgradimo parno oviro, dodamo izolacijo med špirovce in nad njimi, vgradimo rezervno kritino in izdelamo prezračevalni kanal.

 

Primer sestave strehe z izolacijo iz penjenega poliuretana Puren Ökonomik.

Izolacijske folije pod izolacijo

Folija pod izolacijo ima ključno vlogo pri preprečevanju prehajanja vlažnega zraka skozi toplotno izolacijo in leseno konstrukcijo strehe. V zimskih mesecih lahko vlaga kondenzira in povzroči vlaženje izolacije in konstrukcije. Čeprav se v toplejših delih leta oboje običajno posuši, lahko pogosti cikli vlaženja in sušenja negativno vplivajo na učinkovitost izolacije strehe.

Poleg tega lahko vlaga sčasoma povzroči propadanje lesene konstrukcije. Da bi se izognili tem neželenim posledicam, se na spodnjo stran izolacije namesti folija, imenovana parna ovira ali parna zapora, ki preprečuje prehod vlažnega zraka.

Parna zapora bistveno bolj tesni od parne ovire. (Parne zapore so folije z veliko sposobnostjo zadrževanja vlage – z visoko Sd vrednostjo, nad 70 m ali 100 m – različni viri navajajo različne vrednosti.) Da jih ne uporabljamo kar počez, za vsak slučaj, je več razlogov.

Pri neprezračevanih strehah je uporaba parne zapore nujna, saj preprečuje kopičenje vlage in s tem ščiti konstrukcijo. Prezračevane strehe sicer omogočajo odvajanje vlage, vendar je v poletnih mesecih pametno uporabiti parno oviro. Ta omogoča sušenje strehe od znotraj navzven in preprečuje vdor vlage v konstrukcijo v zimskih mesecih.

Naprodaj so tudi posebne, t.i. variabilne folije, ki v različnih razmerah različno delujejo: pozimi preprečujejo prehod pare navzven, poleti pa omogočijo, da se v izolaciji in konstrukciji zadržana vlaga lahko izsuši navznoter. Primera takih dvosmerno delujočih folij sta Ampatex Variano ali Isover Vario.

Če strešna konstrukcija ni standardne sestave, pri obnovi zaprosimo za pomoč strokovnjaka, da nam pomaga pri pravilni izbiri strešnih izolacijskih folij.

 

Tesnenje

Če niste prepričani, katera izolacijska folija je bila uporabljena, se za nasvet obrnite na usposobljenega prodajalca ali tehnologa proizvajalca strešnih sistemov. Pravilna vgradnja izolacijske folije je prav tako pomembna kot izbira ustreznega materiala.

 

Pravilno zatesnimo izolacijko folijo na stikih in na mestih, kjer je vgrajeno strešno okno.

Nepravilno zatesnjene folije ne bodo zadržale vlage in vetra, kar lahko privede do kondenzacije in toplotnih izgub. Zato je nujno uporabiti ustrezne tesnilne trakove, ki so trajno elastični in namenjeni uporabi v strešnih konstrukcijah. Navadni lepilni trakovi niso primerni, saj se sčasoma odlepijo. Za optimalno zatesnitev uporabljamo butilne tesnilne mase.

 

Parno oviro ali zaporo ob zidu zatesnimo

Stike med folijami tesnimo z namenskimi tesnilnimi trakovi, na hrapave podlage, kot so zidovi in les jih tesnimo s trajno elastičnimi butilnimi tesnilnimi masami, preboje pa tesnimo s posebnimi manšetami.

Pri izdelavi končne obloge se lahko izognemo prebijanju  parne ovire, če konstrukcijo načrtujemo tako, da izvedemo instalacijsko ravnino, v katero lahko kasneje brez večjih težav umestimo razsvetljavo.

 

Notranja obloga

Nekoč lesen opaž, danes mavčne plošče. Oba materiala zelo dobro uravnavata vlago v prostoru, se pa pogoste uporabljajo plošče, saj so prostori svetlejši, vzdrževanje pa enostavnejše.

Debelina obloge ima velik vpliv na udobje v prostoru. Akumulacija toplote v debelejši oblogi še dodatno izboljša toplotno ugodje, kar je še posebej pomembno v spalnicah na podstrešju. Če hiša stoji ob prometni cesti, železnici, letališču ali hrupni proizvodni dejavnosti, bo dvoslojna obloga močno povečala zvočno izolacijo in zmanjšala zunanji hrup. Čeprav je strošek dvoslojne obloge nekoliko višji, je kakovost bivanja neprimerljivo boljša, kar upraviči naložbo.

 

Mansarda je z mavčno oblogo svetel in prijazen prostor

Dvoslojna obloga iz požarnih mavčnih plošč pa je tudi učinkovita zaščita v primeru požara, saj zadržuje širjenje požarna na streho in preko strehe na druge objekte.

V prostorih, kjer je veliko vlage (kopalnice), namesto mavčnih plošč uporabimo cementne plošče (Aquapanel, Aquaroc, Aquafire,  Fermacell H2O ali podobno).


Imate v mislih preureditev podstrešja v stanovanjsko mansardo? Potem so trgovine Kalcer pravi naslov za vas! Ponujajo namreč širok izbor izolacijskih materialov, ki so ključni za ustvarjanje udobnega in energetsko varčnega bivalnega prostora. Poleg izolacije boste našli tudi vse ostale materiale, ki jih potrebujete za preureditev mansarde, od podstrešnih stopnic, oken in vrat, plošč za kopalnice in materialov za suhomontažno talno gretje.

Če se sami ne želite lotiti izziva, vam bodo pri Kalcerju z veseljem poiskali izkušene izvajalce.


Kontaktirajte ponudnika

"*" indicates required fields

0 comment
0 FacebookTwitterPinterestEmail
Newer Posts