Zima, ki je pred nami, bo dolga in zaradi vsesplošnih podražitev energentov, tudi ogrevanje dražje, kot smo bili vajeni v preteklih letih. Koliko bomo porabili za ogrevanje, je odvisno od večih faktorjev, predvsem pa od energetske učinkovitosti hiše ali stanovanja ter energenta s katerim bomo ogrevali. Vsekakor pa je najbolje, da smo na dolgo kurilno sezono dobro pripravljeni in se pravočasno posvetujemo s strokovnjaki.

 

Ekonomika prehoda iz kurilnega olja na cenejše energente, z izračuni stroškov ogrevanja starejše hiše

Za vse, ki vas skrbi koliko energije porabi vaša hiša ali stanovanje, ter kako ugodno se je možno ogrevati z različnimi kurivi, smo pripravili nekaj koristnih napotkov, predstavili, kateri ogrevalni sistemi so trenutno najbolj aktualni in pripravili predviden izračun stroškov ogrevanja za posamezni ogrevalni sistem. S spodnjimi podatki vam elimo pomagati sprejeti lažjo odločitev, preden povabite na ogled stanovanja ali hiše usposobljenega strokovnjaka.

 

Ogrevalni sistemi izracun stroskov ogrevanja

 

Primer izračuna starejše hiše energijskega razreda E

V prispevku za primer ogrevanja starejše hiše primerjalno obravnavamo prehod iz kurilnega olja na 5 najpogostejših ogrevalnih sistemov - toplotna črpalka, peč na pelete in drva ter plinsko peč. Pri ogrevalnih sistemih - peč na drva in peč na pelete je upoštevana 85 % kurilna vrednost peči.

Zaradi hitro spreminjajočih cen energentov in cen ogrevalnih sistemov v drugi polovici leta 2021, lahko da obravnavane vrednosti niso popolnoma točne, vendar kljub temu dovolj nazorno prikažejo razlike v stroških ogrevanja ter za posamezni ogrevalni sistem ponazorijo vrednosti investicij.

Koliko kuriva boste ob morebitni zamenjavi energenta in ogrevalnega sistema porabili v vašem primeru, je odvisno od energetske učinkovitosti vašega objekta ter s katerim kurivom ogrevate, saj imajo kuriva različne kurilne vrednosti.

 


   

Izračun stroškov ogrevanja in porabe energije za stanovanjske objekte

 
   

- Predpostavka porabljene količine kurilnega olja – 1800 l (za 150 m2 stanovanjske površine),

1800 l kurilnega olja po ceni 1,40 eur/l* stane 2.520,00 EUR + 100 EUR letnih stroškov za servis, pregled in čiščenje dimnika - skupaj: 2.620,00 EUR 

Kurilna vrednost kurilnega olja 10 kWh/liter. Upoštevan izkoristek starejše kurilne naprave je 85 %.


 Iz tega sledi izračun porabe energije na m2 stanovanjske površine:

1.800 l x 10 kWh = 18.000 kWh / 150 m2 = 120 kWh/m2 (takšna hiša spada v energijski razred E).


 *cena kurilnega olja na dan 22.9.2022 je skupaj s prevozom 1,40 eur/liter. Vir Petrol

 


Izračun stroškov ogrevanja za novi ogrevalni sistem in stroški investicije:

ogrevalni sistemi toplotna crpalka
TOPLOTNE ČRPALKE
 ZRAK - VODA (COP 3 - izkoristek naprave 300 %)

Pri bruto ceni el. energije 0,17 EUR/kWh (cena električne energije, prispevki in DDV) je predvideni letni izračun stroškov ogrevanja 867 EUR.

Celotna investicija v toplotno črpalko zrak - voda znaša ca. 10.000 EUR bruto brez odbite subvencije (pri zamenjavi starega kotla ta znaša 40 % priznanih stroškov naložbe, vendar ne več kot 2.500 EUR, na degradiranih območjih celo 50 % priznanih stroškov naložbe, vendar ne več kot 3.500 EUR) . Višine subvenij Eko sklada v letu 2022 si lahko preberete TUKAJ).

ogrevalni sistemi geotermalna toplotna crpalka
GEOTERMALNA TOPLOTNA ČRPALKA
 ZEMLJA - VODA ali VODA - VODA (COP 5 - izkoristek naprave 500 %)

Pri bruto ceni el. energije 0,17 EUR/kWh (cena električne energije, prispevki in DDV) je predvideni letni izračun stroškov ogrevanja 578 EUR.

Celotna investicija v geotermalno toplotno črpalko z vrtino znaša ca. 20.000 EUR bruto brez odbite subvencije (pri zamenjavi starega kotla ta znaša 40 % priznanih stroškov naložbe, vendar ne več kot 4.000 EUR, na degradiranih območjih celo 50 % priznanih stroškov naložbe, vendar ne več kot 5.000 EUR) .

borzen peleti
PEČ NA PELETE

Pri ceni pelet 0,6/kg, oz. 600 EUR/tona, z upoštevanimi 100 EUR letnih stroškov pregleda in čiščenja dimnika ter letnem servisu, je predvideni letni izračun stroškov ogrevanja 2.383 EUR

Celotna investicija v kotel na pelete z zalogovnikom tople vode znaša ca. 6.000 EUR bruto brez odbite subvencije (pri zamenjavi starega kotla ta znaša 50 % priznanih stroškov naložbe, vendar ne več kot 4.000 EUR, na degradiranih območjih celo 60 % priznanih stroškov naložbe, vendar ne več kot 5.000 EUR.)

borzen ogrevanje drva
PEČ NA DRVA

Pri ceni polen 120 eur/m3, z upoštevanimi 100 EUR letnih stroškov pregleda in čiščenja dimnika ter letnem servisu, je predvideni letni izračun stroškov ogrevanja 996 EUR.

Celotna investicija v uplinjevalni kotel na drva z zalogovnikom tople vode znaša ca. 8.000 EUR bruto brez odbite subvencije (pri zamenjavi starega kotla ta znaša 50 % priznanih stroškov naložbe, vendar ne več kot 4.000 EUR, na degradiranih območjih celo 60 % priznanih stroškov naložbe, vendar ne več kot 5.000 EUR.)

borzen plin
PLINSKA PEČ
- ZEMELJSKI PLIN

Pri ceni plina 0,1 EUR/kWh je predvideni letni izračun stroškov ogrevanja 1530 EUR.

Celotna investicija v plinski kondenzacijski kotel znaša ca. 4.000 EUR bruto. V javnem razpisu 99SUB-OB22, za subvenioniranje rabe obnovljivih virov energije, ki je bil objavljen v maju 2022, subvencij za plinske peči ni.

Pri ogrevalnih sistemih kotel na drva in kotel na pelete je upoštevana 85 % kurilna vrednost kotlov.


Tabela za izračun energijskega razreda hiše in porabe kWh energije za ogrevanje

Za izračun energijskega razreda hiše, letno porabo kurilnega olja delite z ogrevalno površine objekta


Npr.: 1.800 l / 150 m2 = 12 - energijski razred hiše E


tabela potreba toplote za ogrevanje stavbe


Kalkulator Oceni prihranekČe želite preveriti, kakšni bi bili prihranki pri prehodu na toplotno črpalko, kotel na lesno biomaso ali plinski kondenzacijski kotel, uporabite novo spletno orodje - kalkulator Oceni prihranek energije. S kalkulatorjem si lahko izračunate prihranke pri zamenjavi ogrevalnega sistema, ali prihranke ob vgradnji sončne elektrarne. Do kalkulatorja Oceni prihranek energije lahko dostopate TUKAJ!


Ogrevalni sistemi se primerjajo glede na vrsto energenta

Če primerjamo kateri energenti in kuriva prevladujejo v Sloveniji, elektrika v energijski oskrbi gospodinjstev z novimi ogrevalnimi sistemi prevzema vidnejšo vlogo, opazna je stalna rast toplotnih črpalk. Drugi energent, ki ji sledi, je lesna biomasa, predvsem se gospodinjstva zaradi lastne oskrbe z lesno biomaso - drv iz lastnih gozdov, še vedno zelo pogosto ogrevajo, vendar so žal pogosto tudi  nevaren vir onesnaževanja z emisijami in trdimi delci.

Vseh sistemov ogrevanja ne moremo kar tako preklopiti na trenutno najugodnejši energent, zato je potrebno izbrati ogrevanje z najvišjim izkoristkom, ne glede na to, kaj ga poganja, ali pa popolnoma preklopiti na obnovljive vire. V vsakem primeru pa je nujno najprej zmanjšati porabo energije stavbe. V EU stavbe porabijo 40 % vse energije in oddajo 36 % izpustov toplogrednih plinov, zato je varčevalni potencial na tem področju zares velik.

 

Če za novi ogrevalni sistem izbirate peč na drva, peč na pelete ali sekance

Tako kot pri vseh energentih, so se tudi cene energentov na lesno biomaso v letu 2022 zvišale. Najbolj so se zvišale cene peletov. Te so se v primerjavi z lanskim letom višje za okrog 200 odstotkov. Zanimanje za kotle na pelete se je zaradi tega skoraj ustavilo. Glavni razlog za tako veliko zvišanje cen je vojna v Ukrajini in posledično prekinjene dobave lesa. Nekatere države jugovzhodne Evrope so celo prepovedale izvoz lesne biomase. Trenutno ogrevanje z lesnimi peleti ni konkurenčno preostalim sistemom ogrevanja, saj je strošek ogrevanja s peleti cenovno primerljiv z ogrevanjem na kurilno olje. Cene pelet se bodo prej ko slej morale znižati, v nasprotnem primeru bo v prihodnje celotna panoga, od proizvajalcev peči do proizvajalcev peletov, ogrožena.

Prednost peči na drva, pelete ali sekance je uporaba obnovljivega vira, pomanjkljivost pa predpisi o izpustu delcev PM 10, zaradi česar bo na vse premalo učinkovite ogrevalne enote potrebno namestiti dodatne filtre, ne glede na to ali delujejo na sekance, pelete ali drva. Sodobni kotli na drva omogočajo avtomatizirano nalaganje polen. Ti kotli delujejo običajno v visokotemperaturnem območju, temperatura vode pa znaša med 70 do 90°C, s čimer proizvajalci preprečijo nizkotemperaturno korozijo. Ta je posledica kondenzacije dimnih plinov v notranjosti kotla, saj mešanica vlage in saj načne kotlovsko pločevino. Zato morajo kotli na polena vedno obratovati s polno zmogljivostjo, saj le tako lahko delujejo z visokim izkoristkom. Višek toplote se med delovanjem shranjuje v vodnem akumulatorju toplote.

V predpisih je določena tudi velikost akumulatorja, ki je odvisna od moči kotla. Akumulator deluje kot blažilnik, ki toploto počasi oddaja v sistem tudi potem, ko so drva že dogorela. Najvišji izkoristek v tej skupini proizvodov dosegajo uplinjevalni kotli, v katerih dimni plini, ki jih oddajajo goreča polena, dogorevajo v posebni visokotemperaturni komori. Kotli na pelete in sekance omogočajo, da dovod kuriva natančno nadziramo, način delovanja pa prilagajamo porabi toplote. Delovanje je popolnoma avtomatizirano in varno, saj so vgrajeni sistemi temeljito preizkušeni. Takšne kotle lahko vključujemo tudi na daljavo ali s časovnim programatorjem, saj imajo prigrajen sistem za vžig kuriva.

 baner lesna biomasa kotli


Pozor – v maju 2022 nov razpis za zamenjavo starih kotlov

Za zamenjavo iztrošenih peči, je Eko sklad v maju 2022 ponovno razpisal subvencije Eko sklada. Zaradi potreb po zmanjševanju onesnaževanja zraka, ki ga povzročamo z ogrevanjem stavb, javni sklad s subvencijami intenzivneje pospešuje zamenjavo starih peči. Višina subvencije je za specifičen objekt odvisna od kraja, kjer objekt stoji in socialnega statusa gospodinjstva. Socialno šibka gospodinjstva lahko ob zamenjavi iztrošene peči pridobijo celotno, 100 –odstotno pokritje stroškov investicije.


Nadvse udobno ogrevanje s toplotno črpalko

Toplotne črpalke delujejo popolnoma samodejno, brez dimnika in mnogih stroškov pri izgradnji kurilnice, ter lahko prostore pozimi ogrevajo in poleti hladijo. Toploto nizkega nivoja dvigujejo na nivo za ogrevanje sanitarne vode in stavb. Zajemajo lahko toploto zraka, zemlje ali podtalnice, tudi tudi odpadno industrijsko toploto. Sistem je zaprt, hladivo pa se pretaka v zaključenem tokokrogu. Daleč najvišje izkoristke dosegajo toplotne črpalke, ki zajemajo toploto zemlje ali podtalnice, saj sta ta dva vira toplote vedno na razpolago, temperaturni nivo pa je stalno višji od 0°C. Prednost črpalk, ki zajemajo toploto zraka sta nizka cena in enostavna vgradnja, pomanjkljivost pa zmanjšan učinek, kadar temperatura zraka pade pod ničlo, posebej, ko so temperature pozimi ekstremno nizke.

 

Ogrevalni sistemi geotermalna toplotna crpalka

Shematski prikaz ogrevalnega sistema toplotna črpalka zemlja - voda

 

Zemlja je odličen vir toplote za toplotne črpalke

Razmerje med vloženo energijo za pogon in pridobljeno toploto je grelno število, imenovano količnik energijske učinkovitosti, ki ga označujejo s kratico COP. Čim višje je to število, tem večja je koristna razlika med vloženo elektriko za pogon kompresorja in izstopajočo toploto iz črpalke. Količina pogonske energije pri toplotni črpalki, ki prestreza energijo zemlje - geotermalna toplotna črpalka, je odvisna od potrebnega dviga temperature, sredi ekstremne zime ta  močno poraste. Velja, da mora biti razmerje COP najmanj 1 proti 3, torej COP 3,0, če je to razmerje nižje, od vgradnje ne bomo imeli koristi.

Izbiramo lahko toplotne črpalke, namenjene ogrevanju sanitarne vode s toploto okoliškega zraka. Slednje delimo še na nizkotemperaturne, ki vodo ogrejejo do 40°C in visokotemperaturne, ki dosegajo 65°C ali več. Pri obeh je tehnika popolnoma enaka, le hladivo je drugo. Toplotna črpalka je učinkovit toplotni stroj, če ga poganja še »zelena elektrika« pa ima v primerjavi z drugimi generatorji toplote skoraj ničeln vpliv na okolje.

 baner toplotne crpalke

 

IR ogrevanje in električni radiatorji

Princip IR ogrevanja je nasproten klasičnim sistemom ogrevanja - s pomočjo infrardečega sevanja segrevamo predmete in ne zraka. IR paneli so običajno iz pločevine, umetnih mas, stekla ali kamna. Napajamo jih z električno energijo in jih priključimo na navadno vtičnico. Običajno se jih namesti na strop ali steno. Prednost teh lokalnih grelnih teles je, da lahko vsak prostor individualno krmilimo in so zelo hitro odzivni, celotna investicija pa je v primerjavi z drugimi ogrevalnimi sistemi običajno nižja, saj ni potrebe po izgradnji dimnika in kotlovnice.

 

baner elektricno ogrevanje

Električni radiatorji so alternativa, kadar poseg v kotlovnico ni mogoč. Vendar bolj potratne hiše niso najbolj primerne za ogrevanje z neposrednim pretvarjanjem električne energije v toploto, kar velja tako za IR panele kot električne radiatorje, ker elektrika velja za predragoceno, da bi jo na ta način trošili v nedogled. V takih primerih, izberemo drug sistem ogrevanja. V primeru, da naš stanovanjski objekt ni energetsko saniran, bomo za električno energijo plačevali več, saj bo zaradi večjih toplotnih izgub objekta potrebna višja priključna moč. Izbirate lahko tudi med oblikovalsko dovršenimi električnimi radiatorji, ki so posebni na pogled in posebej primerni za sušenje brisač v kopalnicah, lahko so priključeni na toplovodno ogrevanje ali na elektriko ali pa so kombinirani. Skandinavci so razvili t.i. varčne električne radiatorje, pri katerih topel zrak izhaja iz rež na zgornji strani radiatorja in delujejo nizkotemperaturno na principu blage konvekcije.



   
Ime in priimek:
Naslov:
Pošta in kraj:
Vaš e-poštni naslov:
Kontakni telefon:
Zadeva:
Sporočilo:
  Pošljite kopijo sebi
 
Zaradi varnosti vas prosimo če prepišete naključno generirano kodo v spodnje vnosno polje. Če koda ni berljiva kliknite nanjo in bo sistem naložil drugo kodo
Varnostna koda:
 
Soglasje Soglašam, da moje posredovane osebne podatke lahko zberete in uporabite za namen priprave informativne ponudbe. V kolikor je za pripravo svetovanja ali informativne ponudbe potrebna soudeležba partnerskega podjetja (izvajalca monterskih storitev), soglašam, da obdelovalec (spletni portal www.varcevanje-energije.si) za pripravo ponudbe posreduje oddano povpraševanje ustreznemu partnerskemu podjetju. Več v Obvestilu o zasebnosti.
 
 

Povezane vsebine

IZKORISTI UGODNO PONUDBO

Se želite na novo zaposliti? Veto Group združuje skupino uspešnih prodajnih centrov za ogrevanje, hlajenje, prezračevanje. Z odgovornim delom do zaposlenih in strank medse vabijo nove sodelavce. Če iščete dolgoročno zanesljivo delo, vabimo da prijavo za delo oddate TUKAJ!

V podjetju SONCE so razvili poslovni model, s katerim si lahko podjetja brez finančnega vložka zagotovijo nižjo, predvsem pa stabilno ceno elektrike in okolju prijazno energijo. Ponujajo jim možnost za sklenitev služnostne pogodbe za namestitev opreme, s katero bodo prišli do lastne naprave. Edini pogoj je, da...

Preverite akcijsko ponudbo 2022 za tandem - toplotne črpalke Bosch in prezračevalni sistemi Sabiana in si zagotovite posebne pogoje nakupa. Med sistemi za ogrevanje, hlajenje in prezračevanje spoznajte sistem, ki vam omogoča priročno in celovito rešitev na enem mestu.

Če imate težave z vlago, želite pravočasno poskrbeti za klimo poleti, ali ste v dilemi kateri ogrevalni sistem je z vidika porabe energije optimalen za vas, vam priporočamo stopiti v stik s podjetjem Tersus. Spoznajte ekipo izkušenih mojstrov, ki poskrbijo za ugodno in prijetno bivanje. Njihova celovita ponudba...

Toplotna črpalka Stiebel Eltron LWZ se že nekaj let potruje kot toplotna črpalka za nove hiše, ki nima konkurence. Služi za priročno ogrevanje, prezračevanje in hlajenje nove hiše v...

baner naročilo revije
 
ponudniki toplotnih

S klikom na posamično podjetje dostopate do tehničnih karakteristik ponudnikov TOPLOTNIH ČRPALK zrak – voda

fotovoltaicne-elektrarne
Posodobljen akcijski načrt OVE za sončne elektrarne predvideva cca. 10% rast letno. Do leta 2020 naj bi dodatno inštalirali 161 MW sončnih elektrarn. S sprejetjem Uredbe o samooskrbi…
ogrevanje
Toplotne črpalke prestrezajo energijo zemlje, zraka ali vode. Ob primerjavi sistemov za toplotne črpalke lahko kljub višjim stroškom investicije…
pasivna-hisa
Za ogrevanje, hlajenje, pripravo tople vode, klimatizacijo in razsvetljavo v pasivni ali skoraj nič - energijski hiši potrebujejo tako malo energije…
Gradnja in obnove
DOBRA PRAKSA GRADNJA in OBNOVE
Do leta 2020 naj bi po evropskih smernicah, ki jim sledi tudi Slovenija, razvoj gradnje energijsko učinkovitih stavb dosegel nivo skoraj nič – energijske hiše.