Izjemen razvoj sistemov ogrevanja v zadnjem desetletju, tako na področju virov toplote, kot na področju regulacije temperature objektov, je omogočil korenito zmanjšanje porabe energentov, dvig kakovosti ogrevanja in številne dodatne funkcije in možnosti.
 

Ena od zanimivejših in koristnejših je možnost daljinskega nadzora ogrevalnega sistema, ki prinaša koristi pri rabi in vzdrževanju, tako profesionalnih kot zasebnih ogrevalnih sistemov. Pod daljinski nadzor vključujemo vse tiste načine nadzora, pri katerih za upravljanje ogrevalnega sistema ni potrebna fizična prisotnost na sami lokaciji.


Daljinsko upravljanje za aplikacijo na mobilnem telefonu


Shema daljisnkega nadzora preko GPRS

Prednosti daljinskega nadzora

Ključna prednost daljinskega nadzora je v obeh primerih enaka, njeno bistvo pa je v tem, da nam za spremljanje delovanja, upravljanje in nastavljanje ogrevalnega sistema ni potrebno obiskati lokacije, kjer se sistem nahaja. Praktične koristi, ki izhajajo iz te funkcije pa se med profesionalno in zasebno rabo precej razlikujejo.

Daljinski nadzor za Profesionalne sisteme

Pri profesionalnih sistemih daljinski nadzor omogoča organizacijo bistveno bolj učinkovitega sistema vzdrževanja in oskrbe z energenti in izboljšanje storitve. S pomočjo daljinskega nadzora so podatki o morebitnih motnjah v delovanju ogrevalnega sistema takoj na razpolago vzdrževalni službi, ki lahko takoj organizira odpravo motnje. Še več, odprava motenj se lahko avtomatizira glede na lokacijo sistema in tip motnje. Poglejmo primer: ogrevalni sistem večstanovanjske hiše javi, da je nivo goriva nizek, to informacijo lahko prejme vzdrževalna služba po elektronski pošti, lahko jo dobi vzdrževalec  odgovoren za to lokacijo kot SMS sporočilo, lahko pa celo nadzorni sistem samodejno uvrsti lokacijo na seznam za distribucijo naslednjega dne. Pri odpravi motenj je bistvena prednost tudi v tem, da je ta javljena takoj kot nastane in je po izkušnjah v več kot 90% primerov možno napako odpraviti ne da bi bila zmanjšana kakovost storitve. V praksi to pomeni, da se na primer pokvarjen pogon ventila zamenja še preden boljer za sanitarna vodo ohladi pod nivo pri katerem uporabniki opazijo da »ni tople vode«. Daljinski nadzor je izjemno koristen tudi pri zagonu zahtevnih instalacij in takih ki so na zelo odmaknjenih lokacijah. Instalaterji se lahko odločijo tako instalacijo še neko obdobje spremljati na daljavo, da sproti preverjajo, če je delovanje ustrezno, pri tem pa lahko z uporabo računalniških aplikacij natančno analizirajo delovanje sistema.Za podjetja, ki nudijo najem ogrevalnih sistemov pa daljinski nadzor omogoča tudi nadzor avtomatizacijo odčitavanja zaračunavanja porabe.

Najzmogljivejši sistemi daljinskega nadzora omogočajo, da se na daljavo lahko celo naloži nova programska oprema.

Daljinski nadzor za Zasebne sisteme

Najpogostejša uporaba daljinskega nadzora za zasebne sisteme je vklop/izklop in nastavljanje temperature ogrevanja počitniških hiš. Zmogljivejši sistemi poleg alarmiranja omogočajo tudi priklop dodatnih senzorjev in prilagajanje delovanja, tako, da lahko z isto enoto nadzirate tudi morebitni izliv vode in vklapljate še druge sisteme, na primer avtomatsko zalivanje vrta. Najsodobnejši sistemi pa omogočajo, da uporabnik dobi vpogled v delovanje ogrevalnega sistema in možnost nastavljanja preko interneta.

Tehnične izvedbe

Daljinski nadzor ogrevalnih sistemov se je najprej pojavil v profesionalni rabi, za velike energetske sisteme, kjer je za komunikacijo uporabljen računalniški modem, ki koristi telefonsko linijo. Taki sistemi se zdaj poslužujejo internetnih povezav. Ta način povezave je lahko problematičen saj mora izvajalec, instalater ali upravljalec ogrevalnega sistema uporabljati kupčevo infrastrukturo, kjer lahko pride do težav zaradi naprimer požarnih zidov, ki varujejo kupčevo računalniško omrežje. Uporabniki imajo kot vmesnik pri takih sistemih največkrat namensko računalniško aplikacijo.

Povsod tam, kjer lokacija ne omogoča kakovostne internetne povezave pa je najbolj uveljavljen način uporaba GSM oziroma GPRS mobilne komunikacije. Z današnjo pokritostjo Slovenije z GSM signalom praktično ni več lokacije, kjer ni možna uporaba tega načina daljinskega nadzora. Prednost uporabe mobilnega omrežja je tudi v neodvisnosti od naročnika, saj lahko instalater povsem neodvisno od naročnika spremlja delovanje sistema.

Enostavni GSM sistemi delujejo preko kratkih SMS sporočil s katerimi oddamo naprimer ukaze za vklop/izklop, v obliki SMS-a pa prejemamo alarme in statusna sporočila.

Najsodobnejši sistemi za daljinski nadzor pa izkoriščajo tudi mobilni prenos podatkov GPRS in poleg delovanja z SMS sporočili omogočajo upravljanje preko interneta in aplikacij za mobilne telefone z internetnim dostopom. Taki sistemi so zaradi zmogljivosti in enostavne uporabe vse bolj priljubljeni.

Prihodnji trendi

V bodočnosti bo zaradi nedvomnih prednosti in udobja, ki ga omogoča daljinski nazor, vse večji delež ogrevalnih sistemov imel tudi to funkcijo. Pri večjih ogrevalnih sistemih bo postal skorajda standarden del opreme, pri zasebni rabi pa bo vse bolj pogost. Pri sistemih za zasebno rabo bo do dodatnega zagona prišlo, ko bo trg tudi širše sprejel filozofijo ti.inteligentne hiše.

 
 
 

IZKORISTI UGODNO PONUDBO

Se želite na novo zaposliti? Veto Group združuje skupino uspešnih prodajnih centrov za ogrevanje, hlajenje, prezračevanje. Z odgovornim delom do zaposlenih in strank medse vabijo nove sodelavce. Če iščete dolgoročno zanesljivo delo, vabimo da prijavo za delo oddate TUKAJ!

V podjetju SONCE so razvili poslovni model, s katerim si lahko podjetja brez finančnega vložka zagotovijo nižjo, predvsem pa stabilno ceno elektrike in okolju prijazno energijo. Ponujajo jim možnost za sklenitev služnostne pogodbe za namestitev opreme, s katero bodo prišli do lastne naprave. Edini pogoj je, da...

Preverite akcijsko ponudbo 2022 za tandem - toplotne črpalke Bosch in prezračevalni sistemi Sabiana in si zagotovite posebne pogoje nakupa. Med sistemi za ogrevanje, hlajenje in prezračevanje spoznajte sistem, ki vam omogoča priročno in celovito rešitev na enem mestu.

Če imate težave z vlago, želite pravočasno poskrbeti za klimo poleti, ali ste v dilemi kateri ogrevalni sistem je z vidika porabe energije optimalen za vas, vam priporočamo stopiti v stik s podjetjem Tersus. Spoznajte ekipo izkušenih mojstrov, ki poskrbijo za ugodno in prijetno bivanje. Njihova celovita ponudba...

Toplotna črpalka Stiebel Eltron LWZ se že nekaj let potruje kot toplotna črpalka za nove hiše, ki nima konkurence. Služi za priročno ogrevanje, prezračevanje in hlajenje nove hiše v...

baner naročilo revije
 
ponudniki toplotnih

S klikom na posamično podjetje dostopate do tehničnih karakteristik ponudnikov TOPLOTNIH ČRPALK zrak – voda

fotovoltaicne-elektrarne
Posodobljen akcijski načrt OVE za sončne elektrarne predvideva cca. 10% rast letno. Do leta 2020 naj bi dodatno inštalirali 161 MW sončnih elektrarn. S sprejetjem Uredbe o samooskrbi…
ogrevanje
Toplotne črpalke prestrezajo energijo zemlje, zraka ali vode. Ob primerjavi sistemov za toplotne črpalke lahko kljub višjim stroškom investicije…
pasivna-hisa
Za ogrevanje, hlajenje, pripravo tople vode, klimatizacijo in razsvetljavo v pasivni ali skoraj nič - energijski hiši potrebujejo tako malo energije…
Gradnja in obnove
DOBRA PRAKSA GRADNJA in OBNOVE
Do leta 2020 naj bi po evropskih smernicah, ki jim sledi tudi Slovenija, razvoj gradnje energijsko učinkovitih stavb dosegel nivo skoraj nič – energijske hiše.