Ogrevanje prostorov je danes enostavno, avtomatizirano in deluje z visokimi izkoristki. Na razpolago je vrsta izdelkov, s katerimi lahko ogrejemo prostor ali celotno stavbo, delovanje pa je ročno ali popolnoma avtomatizirano. Prednosttakšnih peči je njihova majhnost, neslišno ali zelo tiho delovanje ter dostopne cene enostavnejših izvedb.
Lesa je zaenkrat dovolj
Žled v lanskem februarju je podrl toliko dreves, da smo gozdove do danes uspeli samo delno očistiti. Kljub temu gozdarski strokovnjaki vedno odsvetujejo nekontrolirane poseke in svarijo pred apetiti energetikov. Poudarjajo, da je hlodovine škoda in da bi les smeli za ogrevanje porabljati šele takrat, ko izdelek iz lesa opravi svojo funkcijo ter je zrel za odpad. Pri tem pa že desetletja opazujemo izvoz hlodovine in nato uvoz izdelkov iz tega lesa, kar je seveda poslovna in okoljska neumnost. Lastniki gozdov imajo spet svoj interes, saj hlode bolje prodajo v tujini, za svoj namen se torej obnašajo poslovno in logično.
Modigliani deluje na polena, moč 12 kW, štirje toplozračni izvodi skriti v okrovu nad kaminom |
Slovenija ima skoraj 60% poraščenost z gozdovi in v Evropi skoraj nimamo tekmecev. Zaradi opuščanja manjših kmetij se zaraščajo nove površine, na hektaru gozda pa imamo pri nas povprečno 240 m3 lesa. Posekamo samo dve tretjini dovoljenih količin, zato se lesna zaloga v naših gozdovih kopiči, kar pa z gospodarskih vidikov ni vedno najboljše. Problematično je predvsem izvajanje nujnih gojitvenih del, ki so prvi pogoj za vzgojo visoko kvalitetnih in ekološko stabilnih gozdov. Običajno zadostuje, da lastniki majhnih koščkov gozda, samo z vsakoletnim čiščenjem in podiranjem odmrlih dreves pokrijejo svoje energetske potrebe.
Obzidan kaminski vložek Barga angolo, toplozračna izvedba, dobavitelj Kamini Kočevar |
Les je olesenelo sonce
Če se odločimo za ogrevanje z lesom preidemo na sonaravno ogrevanje. Les je v resnici olesenela sončna energija, če pa ga uporabimo kot energent, z njim v okolju ne povzročimo nobene škode. Je enako uporaben za proizvodnjo toplote v majhnih in velikih industrijskih kuriščih, ter omogoča ročno ali popolnoma avtomatizirano kurjenje. Je drugi največji energent v deležu obnovljivih virov v slovenski energetski bilanci. Leta 2000 smo z lesom pokrili 3,9% energetskih potreb.
Preden izrečemo besedo »poraba« bi morali izreči besedo »varčevanje«. Oba izraza pogosto uporabljajo politiki, vendar pri tem mislijo na posameznega državljana in ne nase in državni aparat. Zato smo rešitev samo ljudje, ki bomo s pametnimi ukrepi zmanjšali porabo vseh vrst energentov, tudi plina in nafte. Vrednote posameznika, ki razume, kaj se dogaja s planetom, že danes spreminjajo življenjski slog. Kljub nizkim cenam nafte se vedno več ljudi razvitega sveta obnaša varčno in okolju prijazno. Les je obnovljiv vir in zato energetsko ni vprašljiv.
Lasten vir energije pomeni neodvisnost
Danes je energetska neodvisnost držav ali posameznikov eden od najpomembnejših ciljev. Tudi EU ima to že dolgo zapisano v svojih strateških smernicah, cilj pa namerava doseči z varčevanjem in prehodom na nove in okolju prijazne vire energije. V prehodnem obdobju pa bosta plin, nafta in jedrska energija, še vedno temelj energetske oskrbe. V teku so veliki plinovodni projekti, ki pa denar prinašajo samo prodajalcu plina. Zato se velika vložena sredstva ves čas prelivajo v tujino in nam ne prinašajo novih delovnih mest ter drugih koristi. Zato se lahko pred političnimi ali okoljskimi pretresi zavarujemo samo tako, da vsaj toplotne potrebe poskusimo čim bolj kriti z domačimi viri energije. Pomisliti je potrebno tudi na dejstvo, da skoraj vse sodobne ogrevalne naprave potrebujejo še elektriko, zato brez nje ogrevanje ne deluje. Zato je odgovor na vprašanje, kako doseči neodvisnost bolj kompleksen, skupni cilj pa še vedno ostane čim prejšnji odmik od fosilnih goriv.
Prostostoječi sobni kamin na polena tip E 929 C, moč 9 kW, proizvaja Piazzetta, dobavitelj Kamini Kočevar |
Enostavne kaminske peči imajo prednost
Sobne kaminske peči so se razvile iz velikih in energetsko neučinkovitih odprtih zidanih kaminov. Danes te naloge opravlja majhna kovinska naprava, z zasteklenimi vrati za nalaganje in opazovanje plamena. Večina takšnih izdelkov ima nižji izkoristek, saj veliko toplote uide v dimnik. Vendar pa so lahko uporabni v prehodnem času, ko lahko z nekaj papirja, trsk in enim polenom v nekaj minutah prijetno temperiramo razmeroma velik prostor. Zaradi nizke toplotne moči tudi zahteve glede višine dimnika niso visoke. Enostavna kaminska peč pa po eni lastnosti prekaša vse druge, visokotehnološke naprave za ogrevanje. Deluje samodejno, brez pomožne energije, ventilatorjev, podpihov in krmilne elektronike. V primeru izpada elektrike zaradi vremenskih ali drugih vplivov, bo ta kamin postal edina delujoča ogrevalna naprava v hiši ali stanovanju.
Dovodi in način zgorevanja polen v sodobnem sobnem kaminu |
Razdelitev na kategorije
Ogrevalne naprave lahko razvrščamo v skupine na številne načine, ena od enostavnejših je razdelitev glede na kurivo. Delimo jih lahko na kamine na polena, na pelete ali na kombinirane izdelke, v katerih lahko zgoreva oboje. Z ozirom na obliko kuriva jih delimo na kamine na polena ali pelete ali oboje. Z ozirom na način nalaganja ali polnjenja peči delimo med ročnim in avtomatskim posluževanjem. Z ozirom na način in mesto uporabe pa na lokalne naprave – peči, kamini, štedilniki, nato lokalne naprave, ki so sposobne ogrevati tudi sosednje prostore ter na naprave za centralno ogrevanje. Zanimivo je, da razlika v ceni avtomatizirane sobne peči na polena, ki ogreva samo zrak, ali tiste, ki lahko ogreje še vodo za centralno ogrevanje, znaša samo nekaj odstotkov. Tehnika, s katero krmilimo, dodajamo in podpihujemo kurivo je očitno tako draga, da dodan izmenjevalec, raztezna posoda in obtočna črpalka v ceni ne pomenijo kaj dosti.
Prerez sodobne avtomatske sobne kaminske peči na pelete |
Peletne kaminske peči in zvok
Edina stvar, ki se je ne da opisati z besedami je šum, ki ga med delovanjem povzročajo sobne peletne peči. Običajni kamini na drva delujejo neslišno, v peletnem kotlu pa stalno deluje majhen ventilator, občasno še reduktor, ki poganja polž za dovajanje pelet, sledi še rahlo cingljajoče padanje pelet po cevi v kurišče. In končno, burno zgorevanje pelet tudi oddaja rahel bobneč zvok. Ob ogledih delujočih peči na sejmih, v običajnem okolju, zvok sploh ni slišen, četudi uho naslonimo na napravo. Vendar je vse odvisno do uporabnika. Nekateri v svojem okolju ne prenesejo niti najmanjše motnje, druge pa kakršenkoli šum pomirja, oznake hrupnosti pa tudi ne najdemo v vseh prospektih. Kljub temu so vse izvedbe kaminov in kaminskih peči zelo uporabne, okoljsko neoporečne, imajo visoke izkoristke, s postavitvijo pa lahko enostavno rešimo marsikateri ogrevalni problem.
Foto: Kamini Kočevar