Ko danes izrečemo besedo »ogrevanje« smo hkrati izrekli besedo »okolje«. Planet izgublja borbo s toplogrednimi plini, zato lahko v prihodnje vgrajujemo samo naprave, ki ne bodo dodajale teh plinov v sistem.
Divjemu sekanju svetovnih gozdov, ki so kopenska pljuča planeta, se pridružujejo še naravne ujme. Slovensko zeleno zlato se je v nekaj žlednih nočeh zmanjšalo skoraj za polovico, zato je okolju prijazno delovanje vsakega od nas še bolj pomembno. Lesni ostanki so energent z ničelnim okoljskim vplivom in prijazno ceno, zato so ena od rešitev, ki lahko skupaj z varčevalnimi ukrepi pomaga pri zaviranju človeku neprijaznih okoljskih vplivov.
Stari, dobri kamin na drva
Kdor je o brezelektričnih dnevih samo bral in gledal TV, v resnici ne ve, kaj se je zgodilo.
Najprej vse skupaj zgleda kot zabaven dogodek. Luči ugasnejo, in še je dovolj svetlo, da poiščemo sveče in vžigalice. Stavba se začne počasi ohlajati, bivanje postane kljub toplim oblačilom neprijetno, stanovalce pa greje upanje, da bo elektrika v kratkem spet na razpolago, saj smo krajših izpadov že vajeni. Nato zaslišimo tišino, ki je še globlja zaradi sodobnih oken in vrat, ki šumom padajočega dežja, pokljanja ledu, siren reševalnih vozil in ropotanja cestnih plugov preprečujejo, da bi prodrli do naših bobničev. Brez vode neha delovati tudi hišni sanitarni sistem, vse skupaj pa se utaplja v skoraj srednjeveški mrak. Če tako stanje traja več dni, se vse težave podeseterijo. To je skrajšan opis dogajanja v stavbah, opremljenih s sodobnimi, visokotehnološkimi ogrevalnimi sistemi.
Peletni kamin HRB 160 - 4 kW odda v prostor 16 kW pa v vodni obtok. Foto: Sojos d.o.o. |
Če pa se kje v kotu slučajno nahaja sobni kamin na drva, se hladna tema lahko v trenutku spremeni v skoraj romantično vzdušje. Toplota, svetloba pomirjujočih plamenov ognja, topel čaj ali celo juha. Takrat spet spoznamo vrednost tisočletja starega in v gene zapisanega spoštovanja do ognja. Navaden kamin na drva bo ob izpadu najpomembnejšega energenta sodobnega sveta stanovalcem zagotovil skoraj običajno bivanje, takšen s kuhalno nišo pa omogočil še pripravo hrane.
Peletni kamini in razvoj
Vsak nima na razpolago kuriva, dovolj moči, prostora ali časa, da bi s poleni zagotovil ogrevanje hiše. Zato so sodobni peletni kotli in kamini prava rešitev. Nastali so iz velikih kotlovskih postrojenj za zgorevanje sekancev, lubja in drugih lesnih ostankov. V njih veliki polži potiskajo kurivo od spodaj ali od strani v centralno zgorevalno, pipi podobno posodo, s premerom preko enega metra, ki stoji v kurišču, večjem kot povprečna dnevna soba. Pipa je opremljena s posebnimi robnimi zgorevalnimi rešetkami in več ventilatorji, ki dovajajo zrak za zgorevanje pod, med in nad rešetke.
Pomanjšano verzijo teh nadvse uporabnih ogrevalnih naprav na lesna kuriva srečamo danes v vseh sobnih in hišnih kotlih na pelete. Pri tem so proizvajalci z načinom dobave preprečili nastanek povratnega ognja, iz kurišča nazaj v zalogovnik pelet. Nato so krmilno elektroniko usposobili, da zna izvesti prezračenje kurišča, postopek pri vžigu hladne peči in tudi postopek ustavitve, ko ogrevanje izklopimo. Peletne peči so zelo varne, zato lahko delujejo samodejno in brez nadzora. vključuje jih lahko sobni termostat, programska ura ali pa jih aktiviramo daljinsko, s telefonom.
Peletni kamini: udobje brez primere
Sodobni peletni kamini združujejo visok izkoristek, enostavno rokovanje in okoljsko prijaznost, kar potrjujejo ocene Stiftung Warentest inštituta. Pri tem so upoštevali tudi dejstvo, da so stroški nakupa, vgradnje, delovanja in vzdrževanja primerjalno precej nizki. Kaminska peč lahko služi za dopolnitev ogrevanja v prehodnem obdobju, prostore ali pa stavbo ogreva samostojno, kar velja zlasti za nizkoenergijske stavbe. Toploto lahko oddaja s sevanjem in s kroženjem toplega zraka, izpopolnjene izvedbe pa imajo vgrajen še vodni izmenjevalnik, ki toploto pošilja še v centralno ogrevanje hiše.
|
Proizvajalci in kupci kurilnih naprav na različne oblike lesa danes največ razpravljajo o novih predpisih, ki omejujejo emisije prašnih delcev na 40 mg/m3. Po izračunih nemškega inštituta za Energetiko in okolje (IE) iz Lepziga, bi že opustitev zastarelih peči na drva in zamenjava s peletnimi ter vplinjevalnimi kotli, obremenitev z drobnimi delci iz manjših kurišč zmanjšala za 50%. Njihovi strokovnjaki še ocenjujejo, da večina kotlov na vplinjevanje polen in na pelete, izpolnjuje te zahteve, zato kupcem ni potrebno skrbeti, da bodo po nakupu morali vgrajevati dodatne filtre. Članek lahko preberete tudi na www.varcevanje-energije.si, kjer najdete novi tematski priročnik ŽIVIMO Z LESOM ter več o kotlih na polena in kotlih na pelete, s pregledom ponudbe in pregledom karakteristik najprepoznavnejših znamk.
Toplozračni kamin R70 odda za 7 kW toplote in ogreje srednje veliko sobo. Foto: Sojos d.o.o.
SOJOS d.o.o., Tel.: 070 851 343
Povezane vsebine