Vremenske spremembe so v naše kraje prenesle razmere, ki so vedno bolj podobne tistim v puščavskih predelih, podnevi vroče, ponoči hladno. Majske temperature od dnevnih 27 padejo na nočnih 10°C, ko bi po vseh pravilih tudi radiatorji morali postati vsaj malo topli. Pa na žalost niso.
Pogon na pelete
Cena, razpoložljivost, enostavnost uporabe, prijaznost okolju in prijeten vonj so razlogi, ki pelete postavljajo visoko na lestvici goriv za ogrevanje. Potrebujemo le še popolnoma avtomatiziran kamin, ki ga lahko prižgemo z daljincem, ki poleg prostora v katerem stoji lahko preko razvoda ogreje še radiatorje v drugih sobah, deluje neslišno, pri tem pa lahko opazujemo še plamen ognja, ki sprošča in pomirja. Pri tem potrebuje le priključek na dimnik, nekaj elektrike za vgrajene pogone, ventilator, obtočno črpalko in elektroniko, za svoje delovanje pa porabi manj elektrike kot televizor.
Kamini Extraflame
Izdelovalec ima dvajsetletne izkušnje na tem področju in svoje izdelke uspešno prodaja po vsej Evropi. V njih so zbrane izkušnje proizvajalcev velikih avtomatiziranih industrijskih kotlov, saj je takšen kamin samo njihova pomanjšana kopija. Opremljen je z vsemi varnostnimi elementi, ki omogočajo brezskrbno bivanje. Pomembna prednost kaminske peči je ta, da jo postavimo kar v glavni bivalni prostor. Toplota, ki jo pri vsaki, še tako dobro izolirani peči, izgubimo v kleti ali prostoru namenjenem za kurjenje, se sedaj lahko širi neposredno v prostor kjer bivamo, zato bodo edine toplotne izgube tiste, ki odhajajo z dimnimi plini v dimnik.
Posebno poglavje so kaminski vložki, ki jih lahko vstavimo neposredno v odprtino našega kamina. S tem ubijemo dve muhi na en mah. Rešimo se dima, pepela, saj, skrbi s pripravo in shranjevanjem drv ter izredno slabega izkoristka starega kamina, pridobimo pa odlično avtomatizirano napravo, ob kateri bomo še vedno lahko uživali ob sproščujočem pogledu v plamene, pri tem pa toploto prenašali še v druge prostore.
Toplozračni, vodni in kombinirani
Proizvajalec ni ničesar prepustil naključju in izdelal serijo kaminskih peči za vse namene. Prve s kroženjem toplega zraka in toplotnim sevanjem skozi šipo kurišča ogrejejo prostor v katerem stojijo, druge pa lahko s tokom toplega zraka, ki ga po kanalu skozi steno vodimo v enega ali več sosednjih sob, ogrejejo še sosednje prostore. Imajo vgrajene ventilatorje, ki omogočijo še hitrejše kroženje toplega zraka, kadar je prostor hladen.
Kamini z vgrajenim vodnim izmenjevalcem so prave kotlarne v malem. Vgrajeno imajo vso krmilno in nadzorno tehniko in so prave domače toplarne, z vgrajenim ventilatorjem pa pospešijo kroženje toplega zraka po prostoru. S priklopom na radiatorski razvod z njimi ogrejemo vso hišo, pri tem pa lahko še vedno uživamo v plapolanju ognjenih zubljev, ki skozi steklo osvetljujejo dnevni prostor.
Avtomatizirano udobje
Vgrajena krmilna elektronika omogoča avtomatski zagon in prilagajanje toplotne moči dejanskim potrebam. Sobni termostat zagotovi doseganje in držanje nastavljene temperature zraka, možna je tudi nastavitev dnevnega in nočnega delovanja. Programator, ki je vgrajen v vsakem kaminu, omogoča nastavljanje treh zagonov in zaustavljanj dnevno, in to za vsak dan v tednu posebej. Še enostavnejša je vgradnja, saj je vsak kamin zaključena in delujoča celota, ki za postavitev potrebuje le še dimniški priključek.
Pomembne lastnosti
Toplotne moči kaminov, odvisno od modela, segajo od 2,5 do 23 kW, poraba elektrike za delovanje pa od 60 do največ 240 W, v času vžiga pa 280 W. Masa peči znaša 110 kg za najmanjšo in 390 kg za največjo. Vsaka peč je opremljena z zalogovnikom, ki sprejme pri najmanjši 11 in do 43 kg pelet pri največji peči. Vse peči so opremljene z avtomatskim vžigom, tedensko programsko uro, s krmilnim in varnostnim termostatom in ventilatorjem za podpih, vse pa lahko upravljamo tudi z daljincem.
Prihod domov bo po novem izgledal kot v filmu: odvržem torbo, nalijem viski, se zvrnem na kavč, pritisnem na daljinec za vžig peči in nežnemu plapolanju plamenov pustim, da mi čisto počasi zlepi natrgane živce.