Mala lončena peč - ko objekt ne potrebuje velike moči za ogrevanje
Vedno več novogradenj in obnov stanovanjskih objektov je izveden v smislu nizkoenergijskega ali celo pasivnega objekta. Nizkoenergijski predvsem pa pasivni objekti so bivalne zgradbe katerih osnovni namen je čim manjša poraba energije.
Po definiciji naj bi bila hiša nizkoenergijska takrat ko ima potrebe po energiji za ogrevanje manjše od 50 kWh/(m²a) , pasivna pa takrat, ko so potrebe manjše od 15 kWh/(m²a) . V praksi je lahko celo manj kot 10 kWh/(m²a).
![]() |
|
![]() |
Da objekt doseže te standarde je pomembnih več dejavnikov. Pri načrtovanju in izvedbi je potrebno upoštevati pravilno lego in orientacijo kot tudi uporabo pravih konstrukcij in materialov.
Cilj takega načina gradnje naj bi bila čim manjša poraba energije za ogrevanje in hlajenje objektov.
S tem pa posredno moramo na čimbolj učinkoviti način zadostiti sledečim pogojem:
- izrabo sončne energije na direkten način skozi steklene površine in na indirekten način preko sončnih kolektorjev za pripravo sanitarne vode,
- v ovoju zgradbe uporabiti ekološko sprejemljive materiale za izolacijo objekta,
- upoštevati nacionalna načela trajnostnega razvoja in s tem zmanjšati negativni vpliv na okolje,
- s kvalitetno izvedenim kontroliranim prezračevanjem in rekuperacijo omogočiti zdravo in ugodno bivanje v objektu.
Osnovni energijski vir za tovrstne objekte je sonce. Vendar pa moramo resnici na ljubo priznati, da v naših krajih v zimskem obdobju sončnih dni ni na pretek. Zato v takih dnevih, ko so zunanje temperature okrog 0°C ali še nižje, tudi tovrstni objekti potrebujejo dodaten vir energije.
![]() |
Najpogosteje je dodatni vir toplotna črpalka, ki skrbi za ogrevanje objekta in zagotavljanje potrebne količine sanitarne vode v hladnih dneh brez sončnega sevanja.
Kakor so toplotne črpalke zelo sodobne in tehnično izpopolnjene naprave pa imajo tudi slabosti. Z nižanjem temperature zunanjega zraka pada tudi njihova učinkovitost in se direktna poraba el. energije povečuje. Pojavi pa se še ena dilema, kaj se zgodi ob izpadu električne energije, ki včasih lahko traja tudi en dan ali več. V tej situaciji je tovrsten objekt povsem nebogljen.
Vse zgoraj omenjene naprave - sončni kolektorji, toplotna črpalka in prezračevanje so takrat neuporabne. Pojavi se zelo resno vprašanje kaj storiti v taki situaciji?
Ena od možnosti je uporaba lokalnega ogrevala na trda goriva. Toda kakšnega? Objekt ima majhne, zelo pičle toplotne potrebe, vse lokalne peči na trda goriva pa so izdelana za moči najmanj 6 kW in več. Taka naprava bi objekt spremenila v savno, saj bi bile temperature v prostoru občutno previsoke. Vendar obstaja odgovor in to je lončena peč oziroma MALA LONČENA PEČ.
![]() 1 - Zunanji dovod zraka 2 - Kurilna vrata s steklom 3 - Avtomatska regulacija dovoda zgorevalnega zraka 4 - Ročna regulacija dovoda zgorevalnega zraka 5 - Šamotna zgorevalna komora-Kurišče 6 - Vpihavanje sekundarnega dela zgorevalnega zraka 7 - Cona dodatnega zgorevanja 8 - Prehod dimnih plinov v dimne kanale 9 - Šamotni dimni kanali – dolžine 3m 10 - Lončena obloga 11 - Priklop zgoraj 12 - Priklop zadaj |
Pod pojmom lončena peč se večina ljudi predstavlja na obrtniški način sezidano grelno napravo, ki se kuri z drvmi in ogreva enega ali največ dva bivalna prostora. Pred očmi se nam prikaže kmečka izba , planinska koča ali bivalna soba z keramično pečjo, ki prijetno ogreva prostor. Toda v resnici je lončena peč element, ki ponuja veliko več saj so možnosti izvedbe in uporabe lončenih peči v oblikovnem in toplotno tehničnem smislu izredno široke.
Z uvajanjem novih bivalnih standardov in s tem gradnjo objektov z manjšo porabo energije se je pokazala potreba po individualnih ogrevalnih napravah na trda goriva manjših dimenzij in moči. Proizvajalci lončenih peči smo prepoznali tržno nišo in prilagodili svoje proizvode temu delu tržišča. Razvili smo tako imenovane »MALE LONČENE PEČI«, ki imajo enake lastnosti kot konvencionalne izvedbe, z razliko, da so glede dimenzij in toplotne moči manjše.
Kje so prednosti in zakaj se kupci odločajo za take peči?
Povečuje se trend manjših bivalnih enot in nizkoenergijskih objektov v katerih je poraba energije minimalna in so konvencionalne ogrevalne naprave na trda goriva enostavno premočne.
Toplotne moči od 1,2 – 3,0 KW pri uporabi 3 do 5 kg drv za eno kurjene, so za tovrstne objekte idealne.
Delovanje torej zgorevanje v kurišču je popolnoma neodvisno od zraka v prostoru. Zunanji zrak je v kurišče doveden direktno od zunaj in ne vpliva na stanje prezračevanja v objektu.Krmiljenje zgorevalnega zraka je lahko ročno ali pa avtomatsko. V tem primeru mikroprocesor krmili preko krmilne lopute dovod zraka v kurišče.
Način oddaje toplote z nežnim sevanjem keramičnih površin nudi človeku v smislu zdravja, ugodja in udobja najprimernejšo rešitev. Ker je delež konvekcijske oddaje toplote zaradi nizkih površinskih temperatur manjši, je tudi gibanje toplega zraka po prostoru manj intenzivno in s tem manjše dvigovanje prašnih delcev. To dejstvo pa je še posebno pomembno pri ljudeh z raznimi alergijami.
Sposobnost akumulacije toplote v šamotnih materialih omogoča dolg ogrevalni ciklus do 12 ur. To pomeni nalaganje drv dvakrat na dan in s tem zelo enostavno upravljanje.
Zaradi moderne tehnično dovršene konstrukcije kurišča in dimnih kanalov in s tem popolne zgorevalne tehnike je izkoristek peči zelo visok preko 85%, kar pomeni majhno porabo drv in s tem cenejše ogrevanje in manjše deponije.
![]() |
Zaradi popolnega zgorevanja so temperature v kurišču visoke, kar pomeni večjo učinkovitost naprave in ugodnejše emisije.
Življenska doba take peči je zelo dolga (najmanj eno generacijo), kar pomeni, da je investicija zelo racionalna. Dolgoročna investicija v zanesljiv, okolju prijazen in poceni način ogrevanja. Vzdrževanje in upravljanje je preprosto. Kot energent se uporablja lesno biomasa, ki je ekološko najugodnejša pa še najcenejša. Kurilna vrata z steklom omogočajo vizualni stik z plamenom, ki človeka privlači in mu ponuja dodatno ugodje.Montaža je hitra in čista.
Zelo pomemben je tudi design. Poleg dimenzijskih in oblikovnih posebnosti je pri vseh pečeh možna tudi izbira glazurnih barv oziroma barvnih kombinacij. Ob izbiri različnih glazurnih kombinacij lahko vsak kupec izbere sebi primerno barvno zamisel. Tako dobi vsaka peč popolnoma individualni karakter prilagojen željam in potrebam kupca in je popolni unikat.
Pa še nekaj je
Vsaka peč je okras in dekorativni element v prostoru. Poleg tega je kurjenje in upravljanje z lončeno pečjo prav posebno in prijetno opravilo. Posebnost je v prijetnem sevanju toplote skozi stene peči in mnogih funkcionalnih možnostih. Ogenj s kurjenjenjem lesa prijetno občutimo skozi odprta vrata kurišča, ogenj ostaja vir ogrevanja od pradavnine pa do danes. Kurjenje nam daje občutek sproščenosti. Predstavlja poseben obred, ki je enak pri vsaki od lončenih peči. V vsakem kurišču je ob kurjenju sproščena velika količina energije. Ta se nalaga v šamotni masi lončene peči in kasneje več ur kot nežna, mehka toplota seva v prostor.
Ogrevalo deluje neodvisnood električnega toka v hiši ali olja v cisterni. Lončene peči pokrivajo potrebo po toploti na način kot so jo nekoč koristili predniki. Tako je tudi danes, ter bo še dolgo po tem, ko bodo olje in plin že davno pozabljeni viri.
Povezane vsebine