Ogrevanje prostorov ni bilo še nikoli tako enostavno in avtomatizirano. Prednost takšnih peči je njihova majhnost in učinkovitost. Postavimo jih lahko v skoraj vsak prostor, saj avtomatizirane izvedbe na pelete delujejo nadtlačno, kar pomeni, da potrebujemo samo cev, ki dimne pline odvede vodoravno, skozi steno v zunanjost stavbe. Enostavni kamini, v katerih kurimo drva pa so tudi cenovno dosegljivi skoraj vsakomur.
Ali je lesa dovolj
Na to vprašanje vedno dobimo več različnih odgovorov. Strokovnjaki za gozdarstvo svarijo pred nekontroliranimi poseki in apetiti energetikov. Poudarjajo, da je hlodovine škoda in da bi les smeli za ogrevanje porabljati šele takrat, ko izdelek iz lesa opravi svojo funkcijo in je zrel za odpad. Pri tem pa že desetletja opazujemo izvoz hlodovine v Avstrijo in uvoz izdelkov iz tega lesa, kar je seveda poslovna in okoljska neumnost. Lastniki gozdov pa imajo spet svoj interes, saj hlode bolje prodajo v tujini, za svoj namen se torej obnašajo poslovno in logično.
Slovenija je več kot 57% porasla z gozdovi in v Evropi skoraj nimamo tekmecev. Zaradi opuščanja manjših kmetij se zaraščajo nove površine, na hektaru gozda pa imamo pri nas povprečno 240 m³ lesa. Posekamo samo dve tretjini dovoljenih količin, zato se lesna zaloga v naših gozdovih kopiči, kar pa z gospodarskih vidikov ni zmeraj najboljše. Problematično je predvsem izvajanje nujnih gojitvenih del, ki so prvi pogoj za vzgojo visoko kvalitetnih in ekološko stabilnih gozdov. Celo lastniki majhnih koščkov gozda, ki jih je pri nas izredno veliko, lahko samo z vsakoletnim čiščenjem in podiranjem odmrlih dreves pokrijejo svoje energetske potrebe. Skratka, lesa je zaenkrat dovolj.
![]() Sobni peletni avtomatski kamin Wodtke, višjega cenovnega razreda |
![]() Poleg pepela je potrebno občasno očistiti tudi kosmiče ki se naberejo v ventilatorju |
![]() Pelete imajo višjo gostoto energije kot druge vrste lesa |
Prehod na sonaravno ogrevanje
Les je v resnici olesenela sončna energija, če pa ga uporabimo kot energent, z njim v okolju ne povzročimo nobene škode. Je enako uporaben za proizvodnjo toplote v majhnih in velikih industrijskih kuriščih ter omogoča ročno ali popolnoma avtomatizirano kurjenje. Je drugi največji energent v deležu obnovljivih virov v slovenski energetski bilanci. Leta 2000 smo z lesom pokrili 3,9% energetskih potreb, kar je malo, vendar so možnosti povečanja velike.
Preden pa izrečemo besedo »poraba« bi morali izreči besedo »varčevanje«. To besedo pogosto uporabljajo politiki, vendar pri tem mislijo na posameznega državljana in ne na razsipniško obnašanje državnih aparatov. Na žalost pa se vse začne in konča pri posamezniku, zato je naloga vsakega od nas zmanjševanje porabe vseh vrst energentov, ne glede na to, ali pri tem mislimo na nafto ali les. Ravnanje z energijo pa ni odvisno le od tehnologij in tržnih signalov, temveč predvsem od vrednot posameznikov, življenjskih slogov, vedenja, informacij, motivacij in ravnanj institucij.
Domače je domače
Ta klobasni slogan še veliko bolj drži, kadar govorimo o energetiki. Ker vsak oskrbovalec z energijo gleda samo na svoje koristi, se bomo morali enako obnašati tudi sami. Na velike plinovodne projekte zato lahko gledamo z dveh vidikov, saj korist dobavitelja takoj povzroči odvisnost odjemalca. Veliki denarji se ves čas prelivajo v tujino in v naši državi skorajda ne ustvarjajo delovnih mest. Zato se lahko pred političnimi ali okoljskimi pretresi zavarujemo samo tako, da vsaj toplotne potrebe poskusimo čim bolj kriti z domačimi viri energije. Pomisliti je potrebno tudi na dejstvo, da skoraj vse sodobne ogrevalne naprave delujejo na energijsko mešanico. Zato se kljub polnim rezervoarjem kurilnega olja ali plina ne bomo greli, če ne bomo imeli tudi elektrike. Zato ogrevanja zasebne hiše ni le zasebna tema, temveč ima zaradi velikega števila takšnih gospodinjstev pomembne narodnogospodarske učinke in tudi zato je odmik od fosilnih goriv tako potreben.
Pomembna prednost enostavnih
Sobne kaminske peči so se razvile iz velikih opečnatih ogreval, ki jih lahko vidimo v gradovih ali na kmetijah. Iz njih se je razvila majhna kovinska naprava, z ostekljenimi vrati za nalaganje in opazovanje plamena. Čeprav ima takšen izdelek nizek toplotni izkoristek, saj veliko toplote uide v dimnik, je zelo uporaben v prehodnem času, ko lahko z nekaj papirja, trsk in enim polenom v nekaj minutah prijetno temperiramo prostor v katerem stoji. Zaradi majhne kapacitete tudi zahteve glede višine dimnika niso visoke. Ta izdelek pa po eni lastnosti prekaša vse druge, visokotehnološke naprave za ogrevanje. Deluje samodejno, brez pomožne energije, ventilatorjev, podpihov in krmilne elektronike. V primeru izpada elektrike zaradi vremenskih ali drugih vplivov, bo ta kamin postal edina delujoča naprava v hiši ali stanovanju.
Ena od možnih razdelitev
Ogrevalne naprave lahko razvrščamo v skupine na številne načine. Ena od najenostavnejših je delitev na tri skupine. Z ozirom na obliko kuriva jih delimo na kamine na polena ali pelete, obstaja pa tudi vedno več kaminov, v katerih lahko uporabimo oboje. Z ozirom na način nalaganja ali polnjenja peči delimo med ročnim in avtomatskim posluževanjem. Z ozirom na način in mesto uporabe pa na lokalne naprave – peči, kamini, štedilniki, nato lokalne naprave, ki so sposobne ogrevati tudi sosednje prostore ter na naprave za centralno ogrevanje. Zanimivo je, da razlika v ceni avtomatizirane sobne peči na polena, ki ogreva samo zrak, ali tiste, ki lahko ogreje še vodo za centralno ogrevanje, znaša samo nekaj odstotkov. Tehnika, s katero krmilimo, dodajamo in podpihujemo kurivo je očitno tako draga, da dodan izmenjevalec, raztezna posoda in obtočna črpalka v ceni ne pomenijo kaj dosti.
Samo zvok je še vprašanje
Edina stvar, ki se je ne da opisati z besedami je šum, ki ga povzročajo sobne peletne peči med delovanjem. Medtem, ko običajni kamini na drva delujejo neslišno, se v peletnem kotlu stalno vrti majhen ventilator, občasno še majhen reduktor, ki poganja polž za dovajanje pelet, sledi rahlo cingljajoče padanje pelet po cevi v retorto drobnega kurišča in končno, burno zgorevanje pelet tudi oddaja rahlo bobneč zvok. Ob ogledih delujočih peči na sejmih, čeprav je to velika redkost, ugotavljamo, da so zvoki sicer tu, veliko pa je odvisno od uporabnika. Nekateri v svojem okolju ne prenesejo niti najmanjše motnje, druge pa kakršenkoli šum pomirja, oznake hrupnosti pa tudi ne najdemo v vseh prospektih. Kljub temu so vse izvedbe kaminov in kaminskih peči zelo uporabne, okoljsko neoporečne s postavitvijo pa lahko enostavno rešimo marsikateri ogrevalni problem.
![]() Samo del različnih kombinacij peči na polena, kar kaže na veliko izbiro in možnosti |
erevija varčujem z energijo kamini eragon knut schiedel agni varčevanje energije ogrevanje