Graditelj Hladnik je postavil svojo hišo na Gorenjskem in nato podrobno opisal vse težave in napake, ki so pri tem nastale. Zgradil je podkleteno atrijsko hišo, ki ima brez hodnikov in garaže kar 240 m2 uporabne površine in katere gradnja je trajala 14 mesecev.
![]() Bivalni del hiše s kletjo, pritličjem in mansardo ima 240 m2 uporabnih površin
|
Gradbeni nadzor
Nadzornik je zelo pomembna in obvezna oseba, ker svetuje pri izbiri izvajalca, nadzira izvedbo in korigira preveč napete obračune, zato se investicija vanj lahko zelo hitro povrne. Običajno je njegov honorar 2% od gradbenih del, za kar mora nadzirati kvaliteto materialov in izvedenih del ter biti pozoren pri izdelavi obračunov, preverjanju količin in doseganju popravkov cen. Običajno se nadzornik na začetku hoče izkazati in ob koncu malo popusti, zato je sodelovanje in pozornost graditelja včasih edina zaščita, ki ga lahko reši pred finančnim zlomom. Nadzornik je običajno prisoten do tretje gradbene faze, saj se na inštalacije večinoma ne razume dovolj dobro, pa tudi pri drugih posebnih delih, na primer ob montaži oken, strehi, zunanji ureditvi in podobnih delih lahko vedo izvajalci včasih več od njega. Nadzornik je pozabil tudi na obvezno položitev pocinkanega valjanca pod temelje, pred betoniranjem vsake plošče pa ne smemo pozabiti na polaganje cevi za električno instalacijo.
Zidarji
Najcenejši so samostojni podjetniki, ki nimajo strojev za izvedbo vseh del in obljubljajo popust, če bo delo opravljeno brez računa, čeprav lahko pričakujemo težave z gradbeno dokumentacijo in z garancijo. Običajno je najboljša rešitev gradbeno podjetje, s katerim se je možno dogovoriti za plačilo po fazah, brez avansa. Gradbena pogodba mora vsebovati čim bolj natančno vrednost del s specificiranim davkom, začetek in konec del, opravičljive zamude, način obračunavanja, način plačevanja (potem ko nadzornik potrdi obračun), kako obravnavati storjene napake in do kdaj jih odpraviti, obveznosti naročnika (katere dokumente mora priskrbeti) in obveznosti izvajalca, izvajalčevo jamstvo odlične kvalitete opravljenih del, višina penalov ob zamudi ter imena delovodij in nadzornika.
Predračunsko ceno je pri klasični gradnji težko obdržati, saj se vedno pojavi dovolj nepredvidenih del. Zato naj graditelji zahtevajo, da popis del zajema tudi na videz nepotrebna dela in tudi variantne rešitve. Izvajalci premičnih odrov praviloma ne bi smeli posebej računati, obvezno pa je treba zahtevati zakonite penale pri morebitni zamudi. Te znašajo 5 promil na dan od pogodbene vrednosti, vendar ne več kot 5 % končne vrednosti.
Posebno pozorno je potrebno nadzorovati vsa dela, saj lahko izvajalci poškodujejo razne obstoječe instalacije (stensko ogrevanje, zemeljski toplotni kolektor) in te poškodbe zamolčijo, škodo pa mora popravljati investitor sam, takrat ko napako odkrije. Smiselno je vsako fazo dela dokumentirati s fotografijami. Ko gre za količine, recimo globino izkopa, naj bo na fotografiji tudi merilo; tako bomo laže kontrolirali obračun.
![]() Namestitev in zasipavanje 5000 litrske cisterne za deževnico |
![]() Toplotna izolacija stene kleti in montaža predhodno obarvanih vidnih delov ostrešja
|
Nekaj gradbenih napak
Kanalizacijo in odvod meteorskih vod je najbolje izvesti čim prej, ker bo voda ob neurjih tekla iz žlebov nazaj proti hiši, zalila okenske jaške v kleti in pritekla v že opremljeno klet. Okenske odprtine bi morali na spodnjem robu takoj obdelati z malto, ker jih niso, se je v opeki nabirala deževnica. Talno izolacijo v kleti je bilo potrebno napraviti tanjšo, ker so bile preklade vrat vzidane prenizko, saj so vsi pozabili nanjo. Med napake sodi tudi načrtovanje višine oken v kleti. Odprtine so bile puščene tik pod ploščo, ne da bi upoštevali, da bo tam potekala kanalizacijska cev, zato so okna manjša, kot bi morala biti. Nadzor je potreben tudi po betoniranju plošče, saj delavci odidejo domov. ^e je nebi graditelj v vročem dnevu sam zalival, bi razpokala.
Dele ostrešja, ki bodo ostali vidni, na primer napušči in notranja konstrukcija, je potrebno pred montažo gladko pooblati, saj to naknadno ni več mogoče. Barva na gladki ali “kosmati” površini ima drugačen ton, zato je pri tem potrebno biti dosleden, da površine ne bodo lisaste. ^e les ni vsaj delno suh, bo posledica napokanje, kar pri vidnih delih slabo deluje ter zvijanje tramov in poškodbe zidu ter pojav netesnosti, povsod, kjer se tram naslanja na zid. Pred gradnjo je potrebno tudi določiti barve hiše, saj ostrešje običajno barvajo že na tleh, s čimer si lahko prihranimo veliko slabe volje ob gledanju morebitnega neskladja med zidom in napuščem.
Priprava na inštalacije
Z večjimi podjetji in za večja dela najprej sklenemo pogodbo, pri kateri je nujno treba določiti roke, predvideti posledice ob zamudi in predvideti druge nepričakovane situacije. Za manjša dela pogodb ni. Velike so tudi razlike v plačevanju. Najsolidnejša podjetja se zadovoljijo s plačilom v enem kosu ali po obrokih po končanih delih, v nekaterih branžah pa je običajno, da naročnik dokaže svojo resnost in plačilno sposobnost z delnim plačilom vnaprej. Posamezna podjetja ponujajo občuten popust za vnaprejšnje plačilo. To je sicer vabljivo, vendar pomeni tudi to, da naročnik nima nobenega orodja več, s katerim bi prisilil izvajalca k hitremu dokončanju del ali k popravi napak.
Izvajalci pozno odgovarjajo na epoš to, tudi če imajo postavljeno svojo internetno stran ter najhitreje na mobilni telefon. Šele nato je smiselno razposlati poziv z opisom del z navadno pošto, na odgovore pa čakati dalj časa. V prihodnje bodo dobivali naročila predvsem tisti podjetniki, ki bodo svojo komunikacijo prenesli na internet. Obrtnik, ki uporablja internet, vzbuja zaupanje, da je tudi na tekočem z novostmi v svoji stroki in da bo delo opravil bolje od drugih.
Vodovod in deževnica
Izvedena je inštalacija dvojnega vodovoda. Ene cevi so za pitno vodo, druge za deževnico, ki se zbira v 5000 l velikem rezervoarju Roto, vkopanem pred hišo. Ta napeljava gre k izplakovalnim kotličkom, za pralni stroj, v garažo in na vrt in bi morala zmanjšati porabo na vodnem števcu na polovico. Zelo prav pride za zalivanje vrta v sušnih mesecih. V enem letu uporabe je deževnice v zbiralniku zmanjkalo dvakrat: pozimi za dober mesec, ko ni bilo padavin, in za kakšna dva tedna spomladi. En dober naliv občutno poveča nivo vode v zbiralniku, za kar potrebujemo veliko streho. Ko vode v zbiralniku zmanjka in v školjko več ne priteče, črpalko izklopimo, v kotličke pa speljemo sanitarno vodo tako, da odpremo /zapremo dva ventila v kleti.
Z rezervoarjem smo spet imeli težave, saj so ga gradbinci zasuli, ko ni bil poln vode, zato se je poveznil vase in se pokrovi težko zapirajo. Ker dolgo časa ni bilo urejenega odvodnjavanja vode s strehe, se je graditelj poplavi v kleti izognil tako, da je skopal kanale proti cisterni, in kalna voda je skozi slabo privit pokrov in ob cevi vdrla v zbiralnik. Treba jo je bilo izprazniti in očistiti in zdaj je voda v njej čista, seveda pa ne pitna. Filter zbira grobe delce s strehe (čebele, ose, kose opeke), dno pa bo treba občasno očistiti ročno. Cisterna ima sedaj zgoraj prost obzidan dostop, pokrit s pokrovom iz hrastovih desk. Po priklopu na kanalizacijo bo graditelj tudi greznico izkoristil za vodohram deževnice. V kleti je na ventil krožnega cirkulacijskega voda tople vode montiran regulator, s katerim bi nastavljali čase, ko topla voda takoj priteče iz pipe, in čase, ko topla voda ne bi krožila po ceveh, vendar po dveh letih še nihče ni našel časa, da bi napravo programiral.
Elektrika
Opis del je graditelj poslal na veliko naslovov v telefonskem imeniku in na internetu ter nato izbral izvajalca. Ta naj bo ustrežljiv, fleksibilen, samostojen in priljuden. Pri izvedbi se je držal načrta in upošteval vse dodatne želje. O pametnih inštalacijah (tako imenovani EIB ali Eropean Installation Bus) se je graditelj razgledoval po internetu, med slovenskimi ponudniki in pri redkih stanovalcih, ki imajo z njimi že izkušnje, in slednjič ugotovil, da so predrage in da ponujajo na prvem mestu take reči, ki za naš življenjski slog ne pridejo v poštev.
V ogrevalne nastavitve graditelj poseže dvakrat na leto in nobene potrebe ni, da bi to počel od daleč, ter da bi iz avtomobila po telefonu naročal domov kuhanje kave. Ponudbe zaenkrat predvidevajo samostojno napravo, kar ne prispeva ravno k uporabniškemu udobju in enostavnosti, zlasti če člani družine nimajo veselja z elektronskimi igračami, saj še možnosti videorekorderja večina ne izkoristi. Pogoj za uvedbo pametnih inštalacij je najbrž to, da imajo prebivalci vsaj približno predvidljiv življenjski ritem in da dojemajo dom kot svetišče, za katerega opremo ni škoda nobenega denarja.
Vir - projektna dokumentacija graditelja