Uroš Podgorelec in Anja Ščuka iz Trnovice na Dolenjskem sta se za gradnjo prizidka k obstoječi hiši dokončno odločila v letu 2012, ko sta izvedela, da bo njuna družina poleg male Pije dobila še četrtega člana.
Pri izbiri gradbenega materiala ju je vodila želja, da ta po končani gradnji ne bo zahteval dodatnega vzdrževanja, družini pa bo ponujal varen, udoben in energijsko učinkovit dom.
Vesela mlada družina po izgradnji etaže. |
Pomanjkanje prostora
Glavni razlog za zidavo je bila potreba po dodatnem bivalnem prostoru. Za izvrsten material, ki je ustrezal njunim zahtevam, so se izkazali bloki iz porobetona Ytong. Odločitev, kateri gradbeni material izbrati, ni bila težka, pravita. »Odločili smo se, da našo obstoječo hišo povečamo s prizidkom, s katerim bomo pridobili dodaten prostor. Glede na pretekle izkušnje z zidavo smo pri izbiri materiala dali prednost kakovosti in enostavnosti gradnje, saj prizidek gradimo sami,« je dejal mladi očka Uroš. Nad gradnjo pa je bedela tudi Anja, ki je obenem dodala: »Zaželela sva si ravno dovolj prostora, ne preveč in ne premalo. Tako sva sklenila, da bo prizidek velikosti 85 m2, kjer bo dovolj prostora za dve otroški sobi, kopalnico in dnevni prostor s kaminom.« Potem ko je Uroš obiskal tečaj zidanja z zidaki iz porobetona Ytong v podjetju Xella Porobeton SI d.o.o., je bila odločitev o izbiri gradbenega materiala še toliko lažja. Tam se je namreč prepričal, da je gradnja zaradi natančno izdelanih blokov bistveno natančnejša in posledično tudi hitrejša in preprostejša. »Za gradnjo z bloki Ytong smo se odločili iz več razlogov. Najbolj nas je prepričala enostavna gradnja, poleg tega pa so termoblok zidaki primerni tako za pasivne hiše kot tudi za nizkoenergijske hiše.«
Sam svoj mojster
Ker je bila Anja v času gradnje že visoko noseča, je Uroš večinoma zidal sam, nekajkrat pa so mu na pomoč priskočili starši in tudi njegov dedek Jože. Slednji je bil nad preprostostjo gradnje izjemno presenečen. »V časih, ko smo mi gradili hišo, so bili na gradbiščih vedno kupi peska in zidakov, poleg tega pa je bilo ves čas slišati ropotanje mešalca za beton.
Pri gradnji z bloki Ytong pa je popolnoma drugače. Zidamo tako rekoč v tišini, bloki niso težki in kar ne ustreza, lahko takoj popraviš. Takšen način gradnje me je resnično navdušil, pa še pomirja me,« je v smehu pristavil Urošev dedek. Sama gradnja zahteva tudi veliko manj opažanja, saj so zidaki že vnaprej pripravljeni in je tako precej bolj enostavno izvesti kvalitetne protipotresne ojačitve in pripraviti vse za armirano betonsko ploščo med etažami ali ravno streho.
Pri gradnji je pomagala tudi njuna hčerka Pija. |
»Resnično prisluhnejo željam naročnika«
Mlado družino, ki po novem šteje štiri člane, je navdušil tudi način, kako pri podjetju Xella Porobeton SI d.o.o. poskrbijo za svoje stranke. Za vse zainteresirane namreč pripravljajo predavanja in izobraževanja, njihovi svetovalci pa se posvetijo vsakemu kupcu posebej. Tako je že pred samim začetkom gradnje moč pridobiti popis in izračun stroškov materiala. Prav tako se je s svetovalci moč dogovoriti, kdaj in kam je material treba dostaviti. »Za veliko prednost se je izkazala pripravljenost podjetja poslušati naše želje.
Ker na naši parceli ni veliko prostora, smo se s podjetjem dogovorili, da najprej pripeljejo le del zidakov. In ko je teh zmanjkalo, so nam pripeljali še preostali del,« sta skoraj enoglasno dejala Anja in Uroš. Vsakogar, ki se odloči za nakup blokov Ytong, na prvi dan gradnje obišče tudi strokovnjak za gradnjo, ki graditelje oskrbi z vsemi potrebnimi informacijami. S tovrstnim pristopom je gradnja še hitrejša in natančnejša.
Kdaj se bodo vselili?
Čeprav prizidek Anje in Uroša še ni gotov, saj sta z gradnjo pričela šele junija, upata, da se bo vanj moč vseliti že do konca letošnjega leta. »Uroš je velikokrat popoldne prišel iz službe, namešal vedro lepila in potem delal do teme, dokler ni zmanjkalo lepila. Nato je opral vedro in že se je lahko posvetil meni in najini Piji,« veselo razlaga Anja. Dejstvo je, da takšen način gradnje ponuja številne prednosti, saj na gradbišču ni potrebe po večjem številu oseb. »Ne potrebuješ nekoga pri mešalcu, nekoga, ki vozi samokolnico, pa še kakšnega mojstra in tisoč pomagačev,« je način gradnje razložil Uroš in dodal: »Dejansko je mogoče z dvema človekoma, ki še nikoli nista zidala z Ytongom, etažo pozidati v petih dneh, brez napora in s približno šestimi urami dela na dan.«
Izbira gradbenega materiala Ytong se je tudi za Anjo in Uroša izkazala kot pametna rešitev za energetsko učinkovit dom. Ker vključuje vse postopke od načrtovanja in svetovanja do dostave materiala in pomoči Ytongovih gradbenih strokovnjakov, je kot taka ena izmed najugodnejših rešitev za gradnjo pasivne in nizkoenergijske hiše na tržišču.
Brezplačni telefon 080 18 22
Več na
Kontaktirajte ponudnika "*" indicates required fields