Ob nekajletnih raziskavah vpliva potresa na stavbe, ki so grajene na temeljni plošči s podloženo toplotno izolacijo, se je razvila inovativna rešitev temeljne blazine za potresno varno gradnjo nizkoenergijskih ali pasivnih stavb.

 

fibran izolacija temeljna plosca 3

 

Temeljna plošča, vgrajena na toplotni izolaciji iz ekstrudiranega polistirena, je že dalj časa spoznana kot ustrezna rešitev temeljenja energijsko učinkovitih stavb. Zaradi enostavne, mnogo hitrejše, pa tudi cenejše izvedbe temeljenja v primerjavi s klasičnimi pasovnimi temelji, se je temeljna plošča tudi v Sloveniji zelo hitro uveljavila. Za razliko od držav severneje od nas, ima Slovenija bolj ali manj potresno ogrožena področja, zato je inovacija temeljne blazine, ki ne dovoljuje zdrsov med posameznimi sloji konstrukcijskega sklopa za zdaj najboljša rešitev za novograjene objekte na ogroženih lokacijah.

 

 

fibran izolacija temeljna plosca 1

Prikazana je najpogostejša in najbolj optimalna rešitev temeljne blazine na potresno bolj ogroženem območju. Dvostransko lepilna hidroizolacija, ki  povezuje dva sloja FIBRANxps toplotne izolacije, je že ob montaži mehansko zaščitena pred poškodbami. Zgornja FIBRANxps SEISMIC izolacija se spoji z betonom temeljne plošče, tako, da celotna temeljna blazina deluje sovprežno, s čimer so kontrolirani pomiki spodnjega dela stavbe tudi v primeru intenzivnejšega potresa.

 

fibran izolacija temeljna plosca 2

Enoslojna toplotna izolacija pod temeljno ploščo FIBRANxps SEISMIC. Rešitev je ustrezna za dobro odvodnjavana tla potresno bolj ogroženih območij.

 

 

Temeljna blazina SEISMIC je nadgradnja dosedanjega načina izvedbe toplotno izolirane temeljne plošče. Obvezni sestavni del blazine je XPS toplotna izolacija imenovana SEISMIC, in v primeru večslojne izolacije tudi dvostransko lepilna hidroizolacija. Temeljna blazina, kot se imenuje novi konstrukcijski sklop, je kompozit temeljne plošče, toplotne in hidro izolacije, ki ob potresnih sunkih deluje sovprežno in zaradi njene prožnosti tudi kot dušilec potresnih sil.

 

Za lažje, nizke in gabaritno stabilne stavbe se v temeljno blazino zaradi dodatne, včasih tudi ekscentrične potresne obremenitve vgradi toplotna izolacija tlačne trdnosti najmanj 400 kPa, pri težjih, vitkejših in višjih stavbah uporabimo trdnejšo FIBRANxps izolacijo 500 ali 700 kPa tlačne trdnosti.


Detajli
Pri temeljnih blazinah poznamo več različnih sestav; ustrezno pa izberemo glede na lokacijo objekta in njeno potresno ogroženost, prisotnost podtalnice in seveda željeno energijsko učinkovitost stavbe.

 

Lokacija
Različno potresno ogrožena območja zahtevajo različne rešitve temeljenja. Pri večji potresni ogroženosti lokacije je priporočljivo izbrati temeljno blazino, ki deluje kot celota, da med posameznimi sloji ne pride do neželenih zdrsov.

 

Zahtevana energijska učinkovitosti
Pod temeljno ploščo nizkoenergijske stavbe je smiselno vgraditi najmanj 12 cm pa do največ 30 cm izolacije. Preostanek računske debeline izolacije (manjši del) se po potrebi vgradi pod finalne tlake (primer suhe gradnje tlakov) ali plavajoči estrih. Večji del potrebne toplotne izolacije se pod betonsko ploščo vgradi z namenom, da je v čim večji meri zagotovljena temperaturna stabilnost prostorov tako pozimi kot poleti. Omejitve pri uporabi toplotne izolacije, pod katere ne smemo prav tako tudi kombinacijo debelin najdete na spletni strani www.fibran.si .

Struktura zemljine in prisotnost podtalnice
Sestavo in zaporedje slojev določimo tudi na osnovi odcednosti zemljine oz. prisotnosti podtalnice za zagotovljeno zaščito stavbe pred vodo in hkrati za optimalno energijsko učinkovitost temeljne blazine, zato je v primeru pasivne hiše priporočljivo večino potrebne izolacije vgraditi nad hidroizolacijo.

 

Rešitve so na spletni strani www.fibran.si
Inovacija temeljne blazine, ki temelji na varnosti energijsko učinkovitih stavb na potresno ogroženih območjih, je nov pristop gradnje na temeljni plošči v svetu, zato smo za pomoč pri načrtovanju in izvedbi na spletni strani pripravili podrobnejša pojasnila in rešitve za kombinacijo zgoraj omenjenih situacij. Naša tehnična služba je pripravljena nuditi dodatna pojasnila ob pripravi na gradnjo vsakega posameznega objekta.


Povezane vsebine

IZKORISTI UGODNO PONUDBO

Net metering, ki je trenutno še v veljavi, lahko izkoristite do konca leta 2023. Podjetje Enertec, z blagovno znamko Moja Elektrarna, s praktičnimi izračuni ponazori primerjavo sedanjih pogojev neto meritev za samooskrbo z elektriko s prihodnjimi, ter vam za sončno elektrarno...

Preverite akcijsko ponudbo za tandem - toplotne črpalke Bosch in prezračevalni sistemi Sabiana in si zagotovite posebne pogoje nakupa. Med sistemi za ogrevanje, hlajenje in prezračevanje spoznajte sistem, ki vam omogoča priročno in celovito rešitev na enem mestu.

Se želite na novo zaposliti? Veto Group združuje skupino uspešnih prodajnih centrov za ogrevanje, hlajenje, prezračevanje. Z odgovornim delom do zaposlenih in strank medse vabijo nove sodelavce. Če iščete dolgoročno zanesljivo delo, vabimo da prijavo za delo oddate TUKAJ!

V podjetju SONCE so razvili poslovni model, s katerim si lahko podjetja brez finančnega vložka zagotovijo nižjo, predvsem pa stabilno ceno elektrike in okolju prijazno energijo. Ponujajo jim možnost za sklenitev služnostne pogodbe za namestitev opreme, s katero bodo prišli do lastne naprave. Edini pogoj je, da...

Če imate težave z vlago, želite pravočasno poskrbeti za klimo poleti, ali ste v dilemi kateri ogrevalni sistem je z vidika porabe energije optimalen za vas, vam priporočamo stopiti v stik s podjetjem Tersus. Spoznajte ekipo izkušenih mojstrov, ki poskrbijo za ugodno in prijetno bivanje. Njihova celovita ponudba...

Toplotna črpalka Stiebel Eltron LWZ se že nekaj let potruje kot toplotna črpalka za nove hiše, ki nima konkurence. Služi za priročno ogrevanje, prezračevanje in hlajenje nove hiše v...

baner naročilo revije sept23
 
ponudniki toplotnih

S klikom na posamično podjetje dostopate do tehničnih karakteristik ponudnikov TOPLOTNIH ČRPALK zrak – voda

fotovoltaicne-elektrarne
Posodobljen akcijski načrt OVE za sončne elektrarne predvideva cca. 10% rast letno. Do leta 2020 naj bi dodatno inštalirali 161 MW sončnih elektrarn. S sprejetjem Uredbe o samooskrbi…
ogrevanje
Toplotne črpalke prestrezajo energijo zemlje, zraka ali vode. Ob primerjavi sistemov za toplotne črpalke lahko kljub višjim stroškom investicije…
pasivna-hisa
Za ogrevanje, hlajenje, pripravo tople vode, klimatizacijo in razsvetljavo v pasivni ali skoraj nič - energijski hiši potrebujejo tako malo energije…
Gradnja in obnove
DOBRA PRAKSA GRADNJA in OBNOVE
Do leta 2020 naj bi po evropskih smernicah, ki jim sledi tudi Slovenija, razvoj gradnje energijsko učinkovitih stavb dosegel nivo skoraj nič – energijske hiše.