Tehnološki napredek je omogočil razvoj posebnih sredstev in klimatskih naprav, ki absorbirajo toploto in vlago, tako da termično udobje ni več nedosegljiva želja. Klima naprave postajajo nepogrešljiv del vsakega prostora, ravno zaradi želje po napredku in doseganju vedno boljših življenjskih pogojev in rezultatov. Klimatske naprave so osnovni del opreme prostorov v krajih z dolgimi in vročimi poletnimi sezonami in milimi zimami. Nujna je njihova uporaba v prostorih, kjer se zbira veliko ljudi in v prostorih z opremo, ki lahko obratuje le pod idealnimi termičnimi pogoji (računalniški centri, laboratoriji, operacijske sobe). Ob vseh ugodnostih klimatskih naprav in sistemov, pa ne smemo pozabiti na vzdrževanje in redno čiščenje klimatskih naprav.
Zakaj je tako pomembna čista klimatska naprava
Vzdrževanje raje prepustimo strokovnjakom, čiščenje klimatske naprave pa lahko opravimo sami. Pri tem je mišljeno čiščenje notranjega - sobnega dela klima naprave. V času mirovanja klimatskih naprav, kar je običajno pozimi, ko naprave mirujejo dlje časa, se v uparjalniku klimatske naprave zaradi vlage, temperature v prostoru in prahu, pričnejo razvijati številne bakterije, mikroorganizmi in virusi. Posledica tega je, da se iz klimatske naprave pri ponovnem zagonu po daljšem mirovanju, prične sproščati precej neprijeten vonj, ki se širi po prostoru. To se zgodi pri vseh vrstah klimatskih naprav, tako v zaprtih prostorih, kot tudi pri klimatskih napravah v avtomobilih.
Klimatnske naprave je potrebno čistiti redno, vsekakor pa je najpomembnejše spomladansko čiščenje čiščenje klimatske naprave, pred sezono hlajenja
Če želimo svež ohlajen prostor, je potrebno redno čistiti filtre na klimatski napravi
Čiščenje pokrova klimatske naprave
Čiščenje zunanjega dela klimatske naprave opravimo redno, večkrat letno, saj se na površini nabira prah in maščobe. Očistimo jo s krpo, najbolje s krpo z mikro vlakni. Če je klima zelo umazana in mastna, lahko krpo rahlo navlažimo in uporabimo kakšno ne preveč agresivno čistilno sredstvo - npr. čistila za okna.
Čiščenje filtrov v klimatski napravi
Pomembno!!! je, da pred notranjim čiščenjem klimatske naprave izklopite električno napeljavo do klime. Še bolje, za čas čiščenja izklopite varovalko v električni omarici, na katero je vezana klima naprava. Priporočljivo je redno čiščenje zračnih filtrov. Plesen na steni se lahko razvije tudi zaradi umazanih filtrov, ki ustvarjajo kondenz v klimatski napravi. Preverite, kje se v vaši klima napravi dvigne pokrov, poiščite zračne filtre in jih previdno odstranite iz klime. Filtre lahko očistite s kompresorjem, tako, da jih prepihate, ali jih enostavno posesate. Nato jih operite pod tekočo vodo. Ko se posušijo, jih lahko namestine nazaj v klimatsko napravo. Pri čiščenju filtrov nikakor ne smemo uporabljati krtač, trdih gobic, razrečil, ali kakšnih drugih agresivnih spojin, s katerimi bi lahko filtre poškodovali.
Filtre iz klimatske naprave enostavno snamejo, očistijo osušeno vnejo na svoje mesto.
Pomembno!!! Očistimo uparjalnik
Uparjalnik je narejen iz aluminija in bakra, ter je eden ključnih ključnih elementov klimatske naprave. Aluminjasta krilca, ki so postavljena zelo na tesno, so odlično leglo za bakterije. Uparjalnik lahko enostavno očistimo tako, da ga posesamo. Pri nekaterih proizvajalcih so na voljo celo posebni nastavki za sesalce, s katerimi lahko dostopamo med režami uparjalnika in ta nedostopen prostor posesamo. Za bolj trdovratne primere so za ta namen na trgu tudi posebne pene za čiščenje. Uparjalnik je po uporabi čistilne pene tudi v notranjosti očiščen in razkužen.
Pri čiščenju uparjalnika, še posebej s čistilnimi sredstvi, je potrebno biti zelo previden in upoštevati navodila proizvajalca.
Čiščenje uparjalnika s posebno čistilno peno
Zakaj klimatska naprava?
Dober dan se po jutru pozna in vsi vemo, da se dan ne začne dobro, če nismo dobro spali. Ker spimo v pregretih prostorih, se zjutraj zbudimo utrujeni in nejevoljni. Največkrat se utrujenost zaradi vročine vleče čez cel dan, tako v službi, kot doma. Človeško telo se proti vročini bori z znojenjem, razmerje znojenja pa je odvisno od vlažnosti okolja. Če je atmosfera vlažna, se znojenje upočasni, zmanjša se naravni učinek hlajenja. Ravnovesje se lahko zopet vzpostavi šele, ko okolica vsrka zadostno količino vlage in toplote.
Idealna temperatura v bivalnih in pisarniških prostorih se giblje okrog 20°C, v proizvodnih prostorih pa okrog 18°C. Zaradi slabega zraka in vročine se splošna storilnost zmanjša za cca. 30%, produktivnost se pri 24°C zmanjša že za 10%, nevarnost nesreč pri delu pa se poveča za cca. 23%. Tako kot je za doseganje idealnih termičnih pogojev pozimi neobhodno gretje prostorov, postaja poleti nujno hlajenje. Vsako odstopanje od idealnih termičnih pogojev pomeni poslabšanje termičnega udobja, kar vpliva na splošno telesno počutje in zmanjšanje telesnih in psihičnih sposobnosti. Termično udobje je posebno pomembno za pisarniške delavce, delavce v proizvodnji, šolarje, dijake, bolnike in starejše ljudi.
S klimatsko napravo lahko še:
• ogrevamo s klimo prostore - ekonomično ogrevanje prostorov za prehodno obdobje, (dva do trikratna manjša poraba energije kot električni grelniki enake moči),
• zmanjšujemo vlažnost zraka (preprečevanje soparnosti, zidne plesni, rjavenje kovin),
• prečistimo zrak (cvetni prah, cigaretni dim, onesnažen zrak, pršice in bakterije, odstranjevanje neprijetnih vonjav, odprava elektrostatičnih nabojev).
Povezane vsebine