V 41. Številki revije VARČUJEM Z ENERGIJO smo predstavili nekatere sodobne ogrevalne sisteme za ogrevanje stavb in sanitarne vode.

 

sodobni ogrevalni sistemi

Pregled ponudbe 30 sodobnih ogrevalnih sistemov

 

Nadaljujemo z zanimivo tematiko o alternativnih, manj poznanih oblikah sodobnih ogrevalnih sistemov, ki so primerni tako za ogrevanje stanovanjskih hiš, kot večjih sistemov zgradb. Hkrati objavljamo predstavitev aktualne ponudbe določenih ponudnikov solarnih sistemov, toplotnih črpalk in kotlov na lesno biomaso.

 

Zakaj alternativni sodobni ogrevalni sistemi

Učinek hladnih sten v letošnjem hladnem in deževnem poletju, ki so imele okrog 19°C,  je bil najvišji zlasti v dobro izoliranih večstanovanjskih stavbah z masivnimi zidovi. Če se bodo deževna in hladna obdobja v poletnem času ponavljala, bo potrebno razmisliti o dodatnem sistemu, ki bo neodvisen od daljinskega ogrevanja. Na primer o klimatski napravi ali majhni toplotni črpalki, električni termoakumulacijski peči, mogoče pa celo o peči na drva ali pelete, če ima stanovanje dimnik. 

 

Majhne hišne elektrarne  - SPTE naprave,  energijo proizvajajo tam, kjer se porablja

Imenujemo jih tudi mikrokogeneracijske (do moči 50 kW) ali SPTE naprave (Sočasna Proizvodnja Toplote in Elektrike). V svetu in pri nas jih največkrat uporabimo ob energetski sanaciji različnih objektov, ki potrebujejo veliko toplotne energije. Mikrokogeneracijske naprave delujejo z 92% izkoristkom in zasedajo v energetiki (termoelektrarna na premog 45%, fotovoltaika 18% izkoristek) zelo visoko mesto, saj z njimi zmanjšamo strošek za toplotno in električno energijo. Pri mikrokogeneracijskih napravah je toplota pravzaprav brezplačen dodatek, ki ga nato koristno uporabimo.

 

ogrevanje plin kogeneracija

Hišne gorivne celice običajno poganja plin, da oddajo toploto in elektriko

 

Ker energijo proizvajamo tam, kjer se porablja, zato ni izgub zaradi prenosa. Sistem mikrokogeneracijske ali SPTE naprave deluje z visokim izkoristkom in je okolju prijazen. Napravo običajno sestavlja štiricilindrski batni motor, ki poganja generator elektrike, odpadno toploto, ki pri tem nastane, pa porabimo za ogrevanje ali hlajenje prostorov, sanitarne vode in drugih naprav v stavbi. Oboje se nahaja v okrovu, ki je dobro zvočno izoliran, zato stroj ni glasnejši od zamrzovalne omare. 

 

ogrevanje kogeneracija

V mikrokogeneracijski napravi batni motor poganja generator elektrike

 

Koristimo goriva: bioplin, lesni ali zemeljski plin, propan, butan, ...

Za pogon majhne hišne elektrarne lahko uporabimo različna goriva, bioplin, lesni ali zemeljski plin, propan, butan ali njuno mešanico, repično, palmovo, sojino ali  kurilno olje, motor pa mora biti prilagojen gorivu. Razmerje med toploto in elektriko je okrog 1:2, na primer 15 kWh elektrike in 30 kWh toplote. Vsi mikro kogeneracijski sistemi so elektronsko vodeni in nadzorovani, zato delujejo samodejno, uporabnik pa lahko delovanje spremlja na daljavo, z računalnikom ali telefonom. Energetski strategi napovedujejo razpršeni proizvodnji elektrike in toplote svetlo prihodnost, saj z njimi povečujemo varnost in neodvisnost uporabnika.

 

Trenutno največ hišnih gorivnih celic prodajo distributerji plina na Japonskem, zlasti po katastrofi v Fukušimi, ko je postala motena preskrba z elektriko in toploto.

 

Pozor:

Tehnologija gorivnih celic je v vzponu

Uvrstili smo jih v posebno skupino, saj še vedno spadajo med bolj eksotične naprave sodobne tehnike. Teoretično lahko gorivna celica pretvori 83% energije vodika v elektriko, deluje pa na vodik, zemeljski plin, metanol...

Ker so plinski kondenzacijski kotli dosegli zgornjo mejo možnega, kar se tiče izkoristka, v ta segment vstopajo gorivne celice. V njih se zemeljski plin razcepi na elektriko in toploto, to pa se zgodi brez pojava plamena. Osnovni del je 0,1 mm debela polimerna membrana z naparjeno plastjo platine, več takih plasti pa zložijo v paket.

Toplota, ki nastane ob reakciji je primerna za sisteme ogrevanja in pripravo sanitarne vode. Za ta namen so najprimernejše nizkotemp. gorivne celice, ki obratujejo v območju okrog 80°C.

 

ogrevanje termoelektrarna

Sodobne termoelektrarne na zemeljski plin so okolju prijazne in imajo več kot 60% izkoristek

 

Tehnologija gorivnih celic je v vzponu, lani so v svetu prodali več kot 45.000 enot za hišno uporabo. Raste tudi prodaja stabilnih enot večjih moči, vgradnja v avtomobile in zlasti proizvodnja majhnih in mikro prenosnih enot. Z njimi nadomeščajo običajne dizelske agregate  in akumulatorske podporne sisteme.

Finci načrtujejo gradnjo trajekta na vodik in gorivno celico, saj bodo plin proizvajali ponoči, ko je poraba nizka, vetrnice pa proizvajajo elektriko. Vse eksperimentalne avtomobile in avtobuse, ki danes vozijo na vodik, v resnici poganja gorivna celica, ki proizvaja elektriko, ki poganja elektromotorje v kolesih, iz izpuha pa izhaja samo voda.

 

Daljinsko ogrevanje v strnjenih naseljih

Koristno in uporabno je v strnjenih naseljih, mestih in tudi v manjših krajih. Energijo prenašamo iz centralnega vira toplote po cevnem omrežju, do uporabnikov. Glavna prednost je uporaba kuriv, ki bi v številčnih manjših kuriščih zgorevala s slabšim izkoristkom in tudi dosti bolj onesnaževala okolje. Med ta kuriva spadajo premog, komunalni odpadki in biomasa slabše kakovosti.

Prednost  so še filtri dimnih plinov, s katerimi v toplarni izločajo leteči pepel, žveplene spojine in druge snovi. Dodaten razlog je možnost istočasne proizvodnje toplote in elektrike, s čimer se izkoristek toplarne še poveča. Pomanjkljivost pa so visoki stroški zaradi gradnje in vzdrževanja cevnega omrežja ter toplotnih izgub v njem.

Prenos toplote opravi ogreta voda, Izgube v  razvodih pa lahko zmanjšamo z nižanjem potrebne temperature v obtoku, vendar moramo zato na strani porabnikov toplotno izolirati stavbe in vgrajevati nizkotemperaturna ogrevanja, take sisteme pa v skandinavskih državah vgrajujejo že več let.

Izkoristek toplarn bi lahko še povečali, če bi bile v sistem priključene naprave, ki toploto potrebujejo vse leto, zato želijo toplarnarji stanovalcem ogrevati tudi sanitarno vodo. Dober stalni porabnik pa bi bile,na primer, še sušilnice za les, ki ga pri nas res ne manjka. S tem bi ubili več muh na en mah, saj bi lahko končno prešli od skoraj zastonjskega izvoza hlodovine, do izvoza sušenega lesa, katerega vrednost je večkrat višja.

Velenjska termoelektrarna, ki ogreva center Velenja in za to stanovalcem zaračunava, pri tem v resnici uporablja odpadno toploto ter z ohlajeno vodo iz povratka spet utekočinja paro, ki prihaja iz turbin generatorjev.

 

Povezane vsebine

IZKORISTI UGODNO PONUDBO

Net metering, ki je trenutno še v veljavi, lahko izkoristite do konca leta 2023. Podjetje Enertec, z blagovno znamko Moja Elektrarna, s praktičnimi izračuni ponazori primerjavo sedanjih pogojev neto meritev za samooskrbo z elektriko s prihodnjimi, ter vam za sončno elektrarno...

Preverite akcijsko ponudbo za tandem - toplotne črpalke Bosch in prezračevalni sistemi Sabiana in si zagotovite posebne pogoje nakupa. Med sistemi za ogrevanje, hlajenje in prezračevanje spoznajte sistem, ki vam omogoča priročno in celovito rešitev na enem mestu.

V podjetju SONCE so razvili poslovni model, s katerim si lahko podjetja brez finančnega vložka zagotovijo nižjo, predvsem pa stabilno ceno elektrike in okolju prijazno energijo. Ponujajo jim možnost za sklenitev služnostne pogodbe za namestitev opreme, s katero bodo prišli do lastne naprave. Edini pogoj je, da...

Toplotna črpalka Stiebel Eltron LWZ se že nekaj let potruje kot toplotna črpalka za nove hiše, ki nima konkurence. Služi za priročno ogrevanje, prezračevanje in hlajenje nove hiše v...

baner naročilo revije sept23
 
ponudniki toplotnih

S klikom na posamično podjetje dostopate do tehničnih karakteristik ponudnikov TOPLOTNIH ČRPALK zrak – voda

fotovoltaicne-elektrarne
Posodobljen akcijski načrt OVE za sončne elektrarne predvideva cca. 10% rast letno. Do leta 2020 naj bi dodatno inštalirali 161 MW sončnih elektrarn. S sprejetjem Uredbe o samooskrbi…
ogrevanje
Toplotne črpalke prestrezajo energijo zemlje, zraka ali vode. Ob primerjavi sistemov za toplotne črpalke lahko kljub višjim stroškom investicije…
pasivna-hisa
Za ogrevanje, hlajenje, pripravo tople vode, klimatizacijo in razsvetljavo v pasivni ali skoraj nič - energijski hiši potrebujejo tako malo energije…
Gradnja in obnove
DOBRA PRAKSA GRADNJA in OBNOVE
Do leta 2020 naj bi po evropskih smernicah, ki jim sledi tudi Slovenija, razvoj gradnje energijsko učinkovitih stavb dosegel nivo skoraj nič – energijske hiše.