Gašper Ravnak, ki v Butan plinu vodi oddelek tehnično-prodajne podpore in razvoja, predlaga investicijo v tehnološko dovršen in sodoben vir ogrevanja – hibridni sistem. Kot izjemno energetsko rešitev izpostavlja kogeneracijo oz. soproizvodnjo toplotne in električne energije.
Kogeneracijski sistem EC Power
Katere projekte iz prakse bi izpostavili kot trajnostne rešitve?
Predvsem rešitve, ki imajo možnosti nadaljnjega razvoja in v svoji izvedbi vsebujejo elemente, s katerimi pripomorejo k varovanju okolja, izkoriščanju obstoječih kapacitet in obnovljivih virov ter energetske vire učinkovito izkoriščajo. V praksi se kot zelo učinkoviti in dolgoročno smiselni izkazujejo t.i. hibridni sistemi, ki kombinirajo alternativne (toplotna črpalka/sončna energija) in klasične vire, npr. plinsko tehnologijo.
Z investicijo v hibridni sistem ogrevanja stranka pridobi rešitev, ki ne zahteva, da v celoti energetsko sanira objekt, pridobi pa tehnološko dovršen in sodoben vir ogrevanja. Ob nadaljnji energetski sanaciji objekta in posledično manjši potrebi po energiji se v hibridnem sistemu zgolj poveča delež energije proizvedene v alternativnem viru (energija toplotne črpalke, sončna energija).
Ali se hibridne rešitve razlikujejo glede na namen porabe energije?
Seveda. Kot se potrebe po energiji razlikujejo glede na vrsto, namen, temperaturne režime in konstantnost potrebe po toplotni energiji, se razlikujejo tudi hibridne rešitve. Temu primerno v Butan plinu tudi zastavimo reševanje energetskih zahtev, npr. v kolikor je v objektu poleg toplote velika potreba po električni energiji, je izjemno učinkovita rešitev kogeneracija oz. soproizvodnja toplotne in električne energije.
Kako deluje omenjena soproizvodnja oz. kogeneracija?
S kogeneracijo EC Power na zemeljski ali utekočinjen naftni plin sočasno proizvajamo toploto, ki se porablja za sanitarno vodo in/ali ogrevanje ter električno energijo, ki se porabi v objektu. Energent se dovaja neposredno v motor ali plinsko turbino, ki poganja asinhronski električni generator, ki ob tem proizvaja električno energijo.
Gašper Ravnak
Kaj so bistvene prednosti kogeneracije?
Soproizvodnja električne energije skorajda ne pozna izgub v primerjavi s klasično proizvodnjo energije v termoelektrarni. Za proizvedeno električno energijo ni potrebno plačati dodatnih stroškov (omrežnina, trošarina in določenih prispevkov). Ker kogeneracija zmanjšuje obremenitve okolja in slovenskega električnega omrežja, je zanjo zagotovljena državna finančna spodbuda v obliki obratovalne podpore ali zagotovljenega odkupa električne energije za naslednjih 10 let.
Lahko izpostavite kak primer zaključenega projekta kogeneracije?
Seznam uspešno izvedenih projektov, katerih osnovni cilj je znižanje porabe energije, ob predpostavljeni ekonomski upravičenosti investicije, je iz leta v leto daljši. Izpostaviti velja podjetje Etiketa, v katerem smo v lanskem letu po sistemu energetskega pogodbeništva v celoti zamenjali energetsko neučinkovit sistem na kurilno olje s sodobnimi kogeneracijskimi enotami za soproizvodnjo toplotne in električne energije.
S hibridnimi rešitvami do prihrankov
Investicijo v prenovo je prevzela družba Butan plin, ki je po uskladitvi z naročnikom in proučitvi obstoječega stanja, predlagala vgradnjo dveh kogeneracijskih enot za proizvodnjo toplote in električne energije. Ob financiranju celotnega projekta prenove sistema, Butan plin skrbi tudi za nemoteno delovanje vgrajene opreme. Podjetje Etiketa pokriva le dejanske stroške porabljene energije v objektu. Del prihrankov, ki nastanejo zaradi povečane energetske učinkovitosti sistema, Etiketi omogočajo, da posluje z nižjimi stroški za energijo, preostali del prihrankov pa je namenjen poplačilu investicije.
Net metering, ki je trenutno še v veljavi, lahko izkoristite do konca leta 2023. Podjetje Enertec, z blagovno znamko Moja Elektrarna, s praktičnimi izračuni ponazori primerjavo sedanjih pogojev neto meritev za samooskrbo z elektriko s prihodnjimi, ter vam za sončno elektrarno...
Preverite akcijsko ponudbo za tandem - toplotne črpalke Bosch in prezračevalni sistemi Sabiana in si zagotovite posebne pogoje nakupa. Med sistemi za ogrevanje, hlajenje in prezračevanje spoznajte sistem, ki vam omogoča priročno in celovito rešitev na enem mestu.
Se želite na novo zaposliti? Veto Group združuje skupino uspešnih prodajnih centrov za ogrevanje, hlajenje, prezračevanje. Z odgovornim delom do zaposlenih in strank medse vabijo nove sodelavce. Če iščete dolgoročno zanesljivo delo, vabimo da prijavo za delo oddate TUKAJ!
V podjetju SONCE so razvili poslovni model, s katerim si lahko podjetja brez finančnega vložka zagotovijo nižjo, predvsem pa stabilno ceno elektrike in okolju prijazno energijo. Ponujajo jim možnost za sklenitev služnostne pogodbe za namestitev opreme, s katero bodo prišli do lastne naprave. Edini pogoj je, da...
Če imate težave z vlago, želite pravočasno poskrbeti za klimo poleti, ali ste v dilemi kateri ogrevalni sistem je z vidika porabe energije optimalen za vas, vam priporočamo stopiti v stik s podjetjem Tersus. Spoznajte ekipo izkušenih mojstrov, ki poskrbijo za ugodno in prijetno bivanje. Njihova celovita ponudba...
Toplotna črpalka Stiebel Eltron LWZ se že nekaj let potruje kot toplotna črpalka za nove hiše, ki nima konkurence. Služi za priročno ogrevanje, prezračevanje in hlajenje nove hiše v...
Posodobljen akcijski načrt OVE za sončne elektrarne predvideva cca. 10% rast letno. Do leta 2020 naj bi dodatno inštalirali 161 MW sončnih elektrarn. S sprejetjem Uredbe o samooskrbi…
Do leta 2020 naj bi po evropskih smernicah, ki jim sledi tudi Slovenija, razvoj gradnje energijsko učinkovitih stavb dosegel nivo skoraj nič – energijske hiše.