Gašper Ravnak, ki v Butan plinu vodi oddelek tehnično-prodajne podpore in razvoja, predlaga investicijo v tehnološko dovršen in sodoben vir ogrevanja – hibridni sistem. Kot izjemno energetsko rešitev izpostavlja kogeneracijo oz. soproizvodnjo toplotne in električne energije.

Kogeneracijski sistem EC Power
|
Katere projekte iz prakse bi izpostavili kot trajnostne rešitve?
Predvsem rešitve, ki imajo možnosti nadaljnjega razvoja in v svoji izvedbi vsebujejo elemente, s katerimi pripomorejo k varovanju okolja, izkoriščanju obstoječih kapacitet in obnovljivih virov ter energetske vire učinkovito izkoriščajo. V praksi se kot zelo učinkoviti in dolgoročno smiselni izkazujejo t.i. hibridni sistemi, ki kombinirajo alternativne (toplotna črpalka/sončna energija) in klasične vire, npr. plinsko tehnologijo.
Z investicijo v hibridni sistem ogrevanja stranka pridobi rešitev, ki ne zahteva, da v celoti energetsko sanira objekt, pridobi pa tehnološko dovršen in sodoben vir ogrevanja. Ob nadaljnji energetski sanaciji objekta in posledično manjši potrebi po energiji se v hibridnem sistemu zgolj poveča delež energije proizvedene v alternativnem viru (energija toplotne črpalke, sončna energija).
Ali se hibridne rešitve razlikujejo glede na namen porabe energije?
Seveda. Kot se potrebe po energiji razlikujejo glede na vrsto, namen, temperaturne režime in konstantnost potrebe po toplotni energiji, se razlikujejo tudi hibridne rešitve. Temu primerno v Butan plinu tudi zastavimo reševanje energetskih zahtev, npr. v kolikor je v objektu poleg toplote velika potreba po električni energiji, je izjemno učinkovita rešitev kogeneracija oz. soproizvodnja toplotne in električne energije.
Kako deluje omenjena soproizvodnja oz. kogeneracija?
S kogeneracijo EC Power na zemeljski ali utekočinjen naftni plin sočasno proizvajamo toploto, ki se porablja za sanitarno vodo in/ali ogrevanje ter električno energijo, ki se porabi v objektu. Energent se dovaja neposredno v motor ali plinsko turbino, ki poganja asinhronski električni generator, ki ob tem proizvaja električno energijo.

Gašper Ravnak
|
Kaj so bistvene prednosti kogeneracije?
Soproizvodnja električne energije skorajda ne pozna izgub v primerjavi s klasično proizvodnjo energije v termoelektrarni. Za proizvedeno električno energijo ni potrebno plačati dodatnih stroškov (omrežnina, trošarina in določenih prispevkov). Ker kogeneracija zmanjšuje obremenitve okolja in slovenskega električnega omrežja, je zanjo zagotovljena državna finančna spodbuda v obliki obratovalne podpore ali zagotovljenega odkupa električne energije za naslednjih 10 let.
Lahko izpostavite kak primer zaključenega projekta kogeneracije?
Seznam uspešno izvedenih projektov, katerih osnovni cilj je znižanje porabe energije, ob predpostavljeni ekonomski upravičenosti investicije, je iz leta v leto daljši. Izpostaviti velja podjetje Etiketa, v katerem smo v lanskem letu po sistemu energetskega pogodbeništva v celoti zamenjali energetsko neučinkovit sistem na kurilno olje s sodobnimi kogeneracijskimi enotami za soproizvodnjo toplotne in električne energije.

S hibridnimi rešitvami do prihrankov
|
Investicijo v prenovo je prevzela družba Butan plin, ki je po uskladitvi z naročnikom in proučitvi obstoječega stanja, predlagala vgradnjo dveh kogeneracijskih enot za proizvodnjo toplote in električne energije. Ob financiranju celotnega projekta prenove sistema, Butan plin skrbi tudi za nemoteno delovanje vgrajene opreme. Podjetje Etiketa pokriva le dejanske stroške porabljene energije v objektu. Del prihrankov, ki nastanejo zaradi povečane energetske učinkovitosti sistema, Etiketi omogočajo, da posluje z nižjimi stroški za energijo, preostali del prihrankov pa je namenjen poplačilu investicije.