Evropa financira naše čistilne naprave

Avtor: dr. Uroš Krajnc, univ.dipl.inž.grad. Institut za ekološki inženiring Maribor

Finančni strukturni sklad ISPA (Instrument for Structural Policies for Pre-accession) so ustanovili leta 1999 in je namenjal pomoč državam kandidatkam za vstop v EU. Slednje so s tem denarjem gradile čistilne naprave in kanalizacijske sisteme, da bi ob vstopu imele primerljiva omrežja. Zato sta Ministrstvo za promet in Ministrstvo za okolje, prostor in energijo pripravili Nacionalni ISPA strategiji za področje transporta in okolja. S pomočjo tega sklada smo tudi pri nas postavili več čistilnih naprav, kanalizacijskih sistemov, vodovodov in centrov za ravnanje z odpadki.


Finančni strukturni sklad ISPA (Instrument for Structural Policies for Pre-accession) so ustanovili leta 1999 in je namenjal pomoč državam kandidatkam za vstop v EU. Slednje so s tem denarjem gradile čistilne naprave in kanalizacijske sisteme, da bi ob vstopu imele primerljiva omrežja. Zato sta Ministrstvo za promet in Ministrstvo za okolje, prostor in energijo pripravili Nacionalni ISPA strategiji za področje transporta in okolja. S pomočjo tega sklada smo tudi pri nas postavili več čistilnih naprav, kanalizacijskih sistemov, vodovodov in centrov za ravnanje z odpadki.

 

Celjska regija

Na tem področju so izvedli dva velika projekta, katerih namen je varstvo okolja in odvajanje ter čiščenje komunalnih odpadnih vod. Prvi je postavitev Centralne čistilne naprave Celje. Vrednost naprave je 14,05 mio €, zgrajena je bila v času med decembrom 2000 in majem 2007 ter ima kapaciteto 85.000 PE. Kratica PE je okrajšava za »populacijski ekvivalent« ki je enak 150 litrom odpadne vode na dan. Istočasno so zgradili še 3400 m dolg zbiralni kanal v katerega se stekajo odpadne vode, preden jih odvedejo v čistilno napravo. Iz vode najprej mehanično odstranijo večje odpadke in jo nato začnejo biološko obdelovati. Odstranijo še organske snovi ter dušikove in fosforjeve spojine, blato ki ostane pa zberejo in ga osušijo. S tem so občutno zmanjšali obremenitev reke Savinje, v katero so se pred tem odpadne vode izlivale neposredno. Na podoben način delujejo tudi vsi drugi sistemi za čiščenje odpadne vode.

 

cistilna1
Gradnja in polaganje zaščitnih folij v deponiji Leskovec pri Novem Mestu

cistilna2
Napeljave v enem od bazenov čistilne naprave Celje
cistilna3
Prezračevalni bazen v čistilni napravi v Dravogradu

cistilna4
Zeleno označene države so dobile sredstva iz sklada ISPA copy

Izvedli so še zajem odpadnih vod in nadgradnjo vodovodnega sistema porečja Pake, v vrednosti 9,01 mio €, gradnjo pa so zaključili med leti 02 do 08. Pri tem gre za dva

podprojekta; nadgradnjo vodovodnega sistema Šoštanj – Velenje ter gradnjo Čistilne naprave Šaleške doline z zmogljivostjo 50.000 PE.

 

Prekmurje – kanalizacija in ravnanje z odpadki

Od leta 2000 do leta 07 so zgradili kanalizacijski sistem in čistilno napravo Lendava, v vrednosti 8,17 mio €. V Puconcih so postavili še center za ravnanje z odpadki v vrednosti 6,6 mio €, ki so ga dogradili leta 07.

 

Primorje – vodovod in čistilna naprava

Med leti 01 do 06 so zgradili napajalni vodovod na Trnovsko-Banjiški planoti v vrednosti 5,1 mio €. Izvedli so še podprojekt Vodooskrba Gora, s 40 km novih vodovodnih cevovodov ter za 900 m3 novih vodohranov. V naselju Col so zgradili kanalizacijo v dolžini 9 km in čistilno napravo s kapaciteto 500 PE.

 

Koroška – kanalizacija in čiščenje

Gradnja kanalizacje in čistilne naprave v Slovenj Gradcu je stala 9 mio € in je trajala šest let, do leta 07. Naprava ima kapaciteto 20.300 PE. V občinah Mislinja in Dravograd so v povodju reke Mislinje izvedli odvodnjo in čiščenje odpadnih voda, v vrednosti 4,56 mio €. Pri tem so izvedli še dva podprojekta, gradnjo kanalizacije dolžine 14 km in čistilne naprave, zmogljivosti 2700 PE v Mislinji. V Dravogradu so postavili kanalizacijo v dolžini 6,7 km in čistilno napravo s kapaciteto 6000 PE.

 

Dolenjska – ravnanje z odpadki

Po sedmih letih gradnje so leta 08 dokončali regionalni center za ravnanje z odpadki, v vrednosti 9,9 mio €. Postavili so še regionalni center za obdelavo odpadkov Dolenjska ter dali tehnično pomoč pri pripravi dokumentacije za projekt Center za ravnanje z odpadki Dolenjska

 

Posavje – čiščenje in kanalizacija

Po šestih letih gradnje so leta 08 zaključili projekt Čiščenje odpadnih voda povodja spodnje Save v občinah Brežice, Krško in Sevnica. Vrednost projekta je bila 20,41 mio €, obsegal pa je še dva podprojekta, gradnjo v Krškem in ter gradnjo kanalizacijskega sistema in čistilne naprave v Brežicah.

 

S temi projekti in evropskimi sredstvi smo občutno zmanjšali onesnaževanje naših rek in potokov ter iz odpadnih vod izločili okolju škodljive spojine, zaradi česar smo neposredno vplivali tudi na izboljšanje zdravja prebivalcev Slovenije. S tem se približujemo končnemu cilju, ki je zajetje in čiščenje vseh odpadnih voda na področju Slovenije.

erevija varčujem z energijo varčevanje energije

Več iz teme:

POVEZANI ČLANKI

SORODNE VSEBINE