Pilotni projekt EPEA
V letih 2009 in 2010 je Statistični urad RS izvajal pilotni projekt z namenom vzpostavitve okvira zbiranja podatkov za račune izdatkov za varstvo okolja. Na ta način so želeli po enotni metodologiji Eurostata pridobiti kvalitetne statistične podatke o izdatkih za varstvo okolja v letih od 2003-2007.

cistilna2

Osredotočenost na odpadke in odpadne vode
Projekt EPEA predstavlja prvi poizkus razvoja metodologije za zbiranje podatkov o izdatkih za varstvo okolja v okviru okoljskih računov na SURS-u. Vzpostavili so okvir za redno zbiranje statističnih podatkov v zvezi z izdatki za varstvo okolja, ki so usklajeni s priporočili Eurostata (SERIEE Environmental Protection Expenditure Accounts).

Pri pripravi podatkov so se osredotočili na dva okoljska namena: na ravnanje z odpadki in upravljanje z odpadnimi vodami. izvedbi projekta so proučevali vire podatkov za državo, lokalne skupnosti in podjetja, družbe in organizacije drugih panog dejavnosti. Uporabljali so podatke statističnega urada in predvsem proračunske podatke države in občin.

pilotni_projekt_epea_1
Graf 1

pilotni_projekt_epea_2
Graf 2


Rezultati pilotnega projekta so začasni. Iz podatkov v grafikonu 1 ugotavljajo, da je delež izdatkov sektorja države za ravnanje z odpadki in odpadno vodo, prikazan kot odstotek BDP, v letih 2003 in 2007 med 0,5 in 1,5 odstotki. Občutno povečanje v letu 2007 bi lahko bilo posledica obsežnejših aktivnosti države na področju ravnanja z odpadki.

Grafikon 2 kaže, da se izdatki specializiranih izvajalcev storitev varstva okolja na področju ravnanja z odpadki in upravljanja z odpadno vodo z leti enakomerno povečujejo, kar je lahko dokaz večje aktivnosti izvajalcev na področju varstva okolja.
V maju 2011 je bil predviden sprejem evropske zakonske osnove za okoljske račune. V prvi fazi bi naj Uredba predstavljala zakonodajno osnovo za zbiranje podatkov o emisijah v zrak, materialnih tokovih in okoljskih taksah. V dopolnitvah Uredbe v naslednjih letih se predvideva tudi zakonska osnova za zbiranje podatkov o izdatkih za varstvo okolja.

IZKORISTI UGODNO PONUDBO

Net metering, ki je trenutno še v veljavi, lahko izkoristite do konca leta 2023. Podjetje Enertec, z blagovno znamko Moja Elektrarna, s praktičnimi izračuni ponazori primerjavo sedanjih pogojev neto meritev za samooskrbo z elektriko s prihodnjimi, ter vam za sončno elektrarno...

Preverite akcijsko ponudbo za tandem - toplotne črpalke Bosch in prezračevalni sistemi Sabiana in si zagotovite posebne pogoje nakupa. Med sistemi za ogrevanje, hlajenje in prezračevanje spoznajte sistem, ki vam omogoča priročno in celovito rešitev na enem mestu.

Se želite na novo zaposliti? Veto Group združuje skupino uspešnih prodajnih centrov za ogrevanje, hlajenje, prezračevanje. Z odgovornim delom do zaposlenih in strank medse vabijo nove sodelavce. Če iščete dolgoročno zanesljivo delo, vabimo da prijavo za delo oddate TUKAJ!

V podjetju SONCE so razvili poslovni model, s katerim si lahko podjetja brez finančnega vložka zagotovijo nižjo, predvsem pa stabilno ceno elektrike in okolju prijazno energijo. Ponujajo jim možnost za sklenitev služnostne pogodbe za namestitev opreme, s katero bodo prišli do lastne naprave. Edini pogoj je, da...

Če imate težave z vlago, želite pravočasno poskrbeti za klimo poleti, ali ste v dilemi kateri ogrevalni sistem je z vidika porabe energije optimalen za vas, vam priporočamo stopiti v stik s podjetjem Tersus. Spoznajte ekipo izkušenih mojstrov, ki poskrbijo za ugodno in prijetno bivanje. Njihova celovita ponudba...

Toplotna črpalka Stiebel Eltron LWZ se že nekaj let potruje kot toplotna črpalka za nove hiše, ki nima konkurence. Služi za priročno ogrevanje, prezračevanje in hlajenje nove hiše v...

baner naročilo revije sept23
 
ponudniki toplotnih

S klikom na posamično podjetje dostopate do tehničnih karakteristik ponudnikov TOPLOTNIH ČRPALK zrak – voda

fotovoltaicne-elektrarne
Posodobljen akcijski načrt OVE za sončne elektrarne predvideva cca. 10% rast letno. Do leta 2020 naj bi dodatno inštalirali 161 MW sončnih elektrarn. S sprejetjem Uredbe o samooskrbi…
ogrevanje
Toplotne črpalke prestrezajo energijo zemlje, zraka ali vode. Ob primerjavi sistemov za toplotne črpalke lahko kljub višjim stroškom investicije…
pasivna-hisa
Za ogrevanje, hlajenje, pripravo tople vode, klimatizacijo in razsvetljavo v pasivni ali skoraj nič - energijski hiši potrebujejo tako malo energije…
Gradnja in obnove
DOBRA PRAKSA GRADNJA in OBNOVE
Do leta 2020 naj bi po evropskih smernicah, ki jim sledi tudi Slovenija, razvoj gradnje energijsko učinkovitih stavb dosegel nivo skoraj nič – energijske hiše.