Dvig cen energentov (kurilno olje, plin, itd.) nas sili v razmišlanje, kako zmanjšati stroške ogrevanja v hladnih mesecih. Kot alternativa dražjim energentom so v zadnjih letih zato vedno bolj iskani spet kotli na drva, saj je ta energent (les) še vedno med najcenejšimi, prav tako pa je Slovenija v Evropskem merilu med najbogatejšimi, kar se tiče lesne surovine oz. gozdov.
V podjetju SOJOS ponujajo svojim strankam kakovostne kotle na drva proizvajalca Radijator Inženjering:
- Kotli na drva s prisilnim vpihovanjem zraka – FK
Kotel ima na prvi pogled veliko skupnega s klasičnimi kotli na trda goriva, toda ko pogledamo podrobneje opazimo pomembne razlike. Najpomembnejša razlika je, da v njem izgorevanje ne poteka z naravnim vlekom skozi dimnik, ampak s prisilnim vpihovanjem zraka s pomočjo centrifugalnega ventilatorja.
Kotel Radiator z zalogovnikom toplote |
Prav prisilno vpihovanje zraka poskrbi za boljše izgorevanje, kar pomeni skupaj z daljšimi dimnimi potmi, turbolatorji – usmerjevalci dimnih plinov, višjo energetsko učinkovitost med 80 in 90%. Zaradi ventilatorja hitreje dosežemo delovno temperaturo in tudi skoraj nemogoče je, da bi se ogenj ugasnil med delovanjem peči (kot takrat, ko se pri klasičnem kotlu zapre loputa za vlek zraka). Ventilator je nameščen na zadnji strani – zrak po kanalih doteka naprej, pod kurišče. Na zgornjih vratcih pa je nameščen še sekundarni dovod zraka – ki poleg funkcije zgorevanja preprečuje izhod dima iz kotla, ko se vratica odprejo.
Kotel FK ima veliko t.i. kurišče z zgornjim izgorevanjem in je tako primerna za rabo lesa, polen, premoga in ostale biomase. Velik nakladalno izgorevalni del omogoča, da je 2 ali 3 kratno polnjenje z gorivom dovolj za celodnevno kurjenje, ob uporabi zalogovnika toplote pri takem kotlu pa še za dlje. Zaradi izgorevanja z centrifugalnim ventilatorjem in doseganjem visokih temperatur je pri kotlih FK priporočljiva uporaba zalogovnika toplote, prav tako pa regulacija na kotlu omogoča polnjenje zalogovnika oz. bojlerja. Priporočena velikost zalogovnika je od 30 do 50 litrov na kW peči.
Glavni razlogi za uporabo zalogovnika toplote:
* daje nam možnost, da kotel obratuje pri višjem temperaturnem režimu, kjer so izkoristki višji
* ko kotel deluje pri višjih režimih se ne pojavlja kondenzacija – daljša življenjska doba peči
* zagotavlja toplo vodov radiatorjih (ali talnem ogrevanju) tudi ponoči, ko več ne kurimo
* zmanjša se število nalaganj - manj dela s kurjenjem in manjša poraba
* pri uporabi več ogrevalnih krogov omogoča dobro razdeljeno toploto v vsakem delu instalacije
- Klasični kotli na drva – KS
Kotli serije KS imajo ti. spodnje izgorevanje in so izrazito trajnožareči - mogoče jih je napolniti do samih vrat za nalaganje - brez bojazni, da bi ogenj ugasnil. Kotel ima zelo velik prostor za nalaganje, tako, da je mogoča celodnevna uporaba kotla z dvema ali tremi polnjenji. V kotlu je vgrajen tudi bakreni izmenjevalec toplote za priključitev varnostnega ventila proti pregrevanju peči.
![]() |
Analiza preseka kotla pokaže kako so na tem kotlu izmenjevalne površine postavljene vertikalno in tako ustvarjajo dolgo pot dimnih plinov, ki je zelo važna za dober izkoristek kotla.Ta konstrukcija v primeru ko kurimo drva omogoča visoke izkoristke (tudi preko 80%). Odlične rezultate dosegamo tudi pri mešanju drv in premoga.
- Klasični kotli na drva – C
Kotli te serije C so klasični kotli na drva. Za njihovo izdelavo se uporabljaja kotlovska pločevina debeline 4mm. Vrata na kotlu so narejena v širini kotla, tako da je samo čiščenje kurišča znatno olajšano, poleg tega pa imajo kotli serije C tudi posodico za pepel in litoželezne rešetke, ki jih je možno odstraniti iz kurišča.
![]() |
Kotel ima zelo globok prostor za nalaganje (možnost nalaganja daljših polen), v kotlu pa je vgrajen tudi bakreni izmenjevalec toplote za priključitev varnostnega ventila proti pregrevanju peči.
Podobni članki