Pred  odločanjem o zamenjavi ali namestitvi novih kurilnih naprav lahko izbiramo med gretjem na plin,elektriko,kurilno olje ali pa izberemo ogrevanje na lesno biomaso. V kolikor obstaja možnost se lahko priklopimo tudi na sistem daljinskega ogrevanja. Zaradi zadnje krize se je večina goriv sicer podražila, les pa ne, zato so se tam kjer ni daljinskega ogrevanja ljudje vrnili k lesu kot viru energije. Tu je naloga države, da uporabi korenček in palico spodbuja subvencije za čistejše in dobre peči na drva ali pelete, ki ne onesnažujejo okolja!

 

Kotli na pelete

Lesni peleti so zagotovo med zanimivejšimi energenti iz gozdne biomase,predvsem zaradi svoje čistoče,ne zahtevajo veliko prostora,razen tega lahko proces gretja teče povsem samodejno. Izdelani so iz ostankov lesa in v večini primerov stisnjeni na debelino 6 mm. Da bi bila zagotovljena njihova kakovost morajo biti izdelani v skladu z mednarodnimi standardi DIN plus in EN plus A1.

Na trgu ponujajo različne kotli na pelete. Lahko so kombinirani na pelete ali polena,lahko so z dvema ločenima kuriščema na polena in pelete,so pa tudi takšni kjer celoten proces izgorevanja in gretja teče samodejno z avtomatskim čiščenjem rešetk.

 

 

mix peletni kotel PelTec 24

Kotel na pelete

 

 

Na hrvaškem proizvaja Centrometal vse omenjene vrste kotlov,ki dosegajo visoko učinkovitost gorenja.V njihov kotel z oznako EKO-CK P,ki je namenjen kurjenju s poleni lahko dogradimo peletni gorilnik z vso ostalo opremo in kotel bo grel na pelete. V kolikor želimo kuriti lesne odpadke,enostavno odstranimo peletni gorilnik.

Peč z dvema kuriščema omogoča kurjenje s peleti ali poleni brez odstranjevanja peletnega gorilnika. Največkrat ga koristijo osebe,ki imajo dosti pripravljenih drv ter jih kurijo čez dan,nočno gretje pa prepustijo avtomatskemu peletnemu gorilniku.  

Najbolj samodejen z največ udobja je njihov peletni kotel Pel Tec z avtomatskim čiščenjem rešetke in dimnih prehodov. Pepel se čisti le po dveh do treh izpraznjenih zalogovnikih,odvisno od kakovosti pelet. Enkrat letno je potrebno temeljito očistiti celotno kurišče. Kotli z oznako Pel-Tec-Lambda imajo vgrajeno lambda sondo ,ki optimizira kakovost izgorevanja  ter ohranja maksimalen učinek skozi celoten potek. Za uresničitev teh pogojev je seveda potrebno zagotoviti primerno kakovost pelet.

mix peletni kotel PelTec

Prerez kotla na pelete

 

        

Les mora biti suh, s čim manj vlage!

Cepljena polena, dolžine do pol metra,z maksimalno 25% vsebnostjo vlage,lahko učinkovito koristimo pri klasičnih kotlih na polena. Pri tem je pomembno,tako za okolje kot tudi za učinkovitost izgorevanja,da imajo drva čim manj vlage. Da je les primeren za kurjenje ga je treba sušiti na zraku najmanj leto dni. Dalj časa sušena polena,ki jih brezplačno suši veter,omogočajo največji izkoristek peči in najmanj obremenjujejo okolje.

 

mix kotelBioTec L

Kotel na polena

 

baner lesna biomasa kotli

Razvili so več vrst kotlov na polena, od etažnih na katerih lahko razen gretja še kuhamo in pečemo, kot je primer kotla z oznako BIO-PEK,do klasičnih kotlov z oznako ECO-CKP ali BIO Solid. Narejeni so z velikimi vrati za vlaganje drv in velikim kuriščem. Te naprave so običajno instalirajo direktno na sistem ogrevanja,s pomočjo ročnega štiripolnega mešalnega ventila. Naslednja stopnja v razvoju klasičnih ogrevalnih naprav so kotli z ventilatorji kot je na primer kotel na drva z oznako Bio Solid. Pri njih ventilator izpihuje dimne pline iz kotla in tako omogoča boljšo učinkovitost izgorevanja in zmanjšuje izpuste CO 2.

Najdovršenejši  so  kotli z oznako Bio-Tec in Bio-Tec L,kjer drva izgorijo skorajda v celoti,zato je izkoristek velik,ostanek pepela pa majhen. Tako imenovani pirolitični kotli morajo imeti zalogovnik velikosti najmanj 55 litrov vode na 1kW moči kotla, s čimer zagotovijo optimalno delovanje in večje udobje ogrevanja. Izkoristek teh kotlov je lahko celo višji, kot pri starih kotlih na kurilno olje, vendar mora biti vsebnost vlage v drveh nižja od 25%.

  

mix kotel na drva BioTe L

Prerez kotla na pelete

 

Zakaj lesna biomasa ?

Prednost biomase v primerjavi s fosilnimi gorivi je zagotovo v  njeni  obnovljivosti in dosegljivosti. Gospodarske prednosti so v zmanjševanju odvisnosti od uvoza fosilnih goriv in gotovosti oskrbe z energijo,kar je prav gotovo strateškega pomena za vsako državo. Cena lesne biomase bo vedno nižja od cene fosilnih goriv,razen tega pa je Slovenija na srečo  med najbolj  gozdnimi državami v Evropi.

Zato so prednosti izkoriščanja lesne biomase toliko večje.

 

 

mix peletni kotel set

 

 


   
Ime in priimek:
Naslov:
Pošta in kraj:
Vaš e-poštni naslov:
Kontakni telefon:
Zadeva:
Sporočilo:
  Pošljite kopijo sebi
 
Zaradi varnosti vas prosimo če prepišete naključno generirano kodo v spodnje vnosno polje. Če koda ni berljiva kliknite nanjo in bo sistem naložil drugo kodo
Varnostna koda:
 
Soglasje Soglašam, da moje posredovane osebne podatke lahko zberete in uporabite za namen priprave informativne ponudbe. V kolikor je za pripravo svetovanja ali informativne ponudbe potrebna soudeležba partnerskega podjetja (izvajalca monterskih storitev), soglašam, da obdelovalec (spletni portal www.varcevanje-energije.si) za pripravo ponudbe posreduje oddano povpraševanje ustreznemu partnerskemu podjetju. Več v Obvestilu o zasebnosti.
 
 


Povezane vsebine

IZKORISTI UGODNO PONUDBO

Net metering, ki je trenutno še v veljavi, lahko izkoristite do konca leta 2023. Podjetje Enertec, z blagovno znamko Moja Elektrarna, s praktičnimi izračuni ponazori primerjavo sedanjih pogojev neto meritev za samooskrbo z elektriko s prihodnjimi, ter vam za sončno elektrarno...

Preverite akcijsko ponudbo za tandem - toplotne črpalke Bosch in prezračevalni sistemi Sabiana in si zagotovite posebne pogoje nakupa. Med sistemi za ogrevanje, hlajenje in prezračevanje spoznajte sistem, ki vam omogoča priročno in celovito rešitev na enem mestu.

V podjetju SONCE so razvili poslovni model, s katerim si lahko podjetja brez finančnega vložka zagotovijo nižjo, predvsem pa stabilno ceno elektrike in okolju prijazno energijo. Ponujajo jim možnost za sklenitev služnostne pogodbe za namestitev opreme, s katero bodo prišli do lastne naprave. Edini pogoj je, da...

Toplotna črpalka Stiebel Eltron LWZ se že nekaj let potruje kot toplotna črpalka za nove hiše, ki nima konkurence. Služi za priročno ogrevanje, prezračevanje in hlajenje nove hiše v...

baner naročilo revije sept23
 
ponudniki toplotnih

S klikom na posamično podjetje dostopate do tehničnih karakteristik ponudnikov TOPLOTNIH ČRPALK zrak – voda

fotovoltaicne-elektrarne
Posodobljen akcijski načrt OVE za sončne elektrarne predvideva cca. 10% rast letno. Do leta 2020 naj bi dodatno inštalirali 161 MW sončnih elektrarn. S sprejetjem Uredbe o samooskrbi…
ogrevanje
Toplotne črpalke prestrezajo energijo zemlje, zraka ali vode. Ob primerjavi sistemov za toplotne črpalke lahko kljub višjim stroškom investicije…
pasivna-hisa
Za ogrevanje, hlajenje, pripravo tople vode, klimatizacijo in razsvetljavo v pasivni ali skoraj nič - energijski hiši potrebujejo tako malo energije…
Gradnja in obnove
DOBRA PRAKSA GRADNJA in OBNOVE
Do leta 2020 naj bi po evropskih smernicah, ki jim sledi tudi Slovenija, razvoj gradnje energijsko učinkovitih stavb dosegel nivo skoraj nič – energijske hiše.