erevija varčujem z energijo ogrevanje z lesom froeling biomasa varčevanje energije

Razen nalaganja kotel vse ostalo opravi sam

Ko iščemo obliko lesa, v katero je potrebno vložiti najmanj energije, da bi iz njega dobili toploto, so to zagotovo polena. V postopku priprave, ki zajema podiranje drevesa, razžagovanje, nalaganje, prevoz in cepljenje, bomo v primerjavi z vsemi drugimi oblikami lesnih kuriv porabili najmanj dodatne energije. Kot energent imajo polena veliko prednosti in eno samo pomanjkljivost. Poleno je namreč potrebno vzeti v roke in ga položiti v kurišče kotla in s tem je delo zaključeno. Sodobni kotli so tako dognani, da razen tega posega vse ostalo opravijo sami, od vžiga do zgorevanja pod najboljšimi možnimi pogoji.

 

Frolingov kotel Turbo izstopa po tehnični opremljenosti

Med različnimi kotli tega proizvajalca, serija kotlov za zgorevanje polen – S4 Turbo izstopa po tehnični opremljenosti in veliki moči ogrevanja, kljub temu pa kotli niso veliki. Zato jih je možno postaviti kamorkoli, tudi če v klet vodijo samo ozke zavite stopnice. Les v kotlu zgoreva z uplinjevanjem, kar pomeni, da plini zgorevajo v šamotirani vrtinčni komori na spodnjem delu kotla. Polena so lahko dolga do pol metra, nalaganje pa je zaradi velikih vrat udobno in enostavno, čas gorenja pa dolg. Vžig kuriva izvedemo ročno skozi manjša vratca, kotlu pa lahko prigradimo tudi avtomatsko vžigalno napravo, katera ob želenem času z vročim zrakom prižge vložena polena. Na ta način kotel lahko samodejno starta tudi takrat, kadar v zalogovniku toplote pade temperatura pod nastavljeno mejo. Ko polena  odgorijo, ogrevalni sistem s prigrajenim zalogovnikom toplote brez vidnih sprememb opravlja brezprekinitveno ogrevanje hiše.

 

Ventilator omogoča stabilno zgorevanje in prilagaja moč glede na toplotne potrebe

Takšni kotli ne smejo biti odvisni od trenutnih vremenskih razmer ali vleka dimnika, saj za odlično zgorevanje potrebujemo točno določene količine zraka za osnovni in sekundarni podpih. Zato je vgrajen ventilator za dimne pline, ki takoj ustvari ravno pravšen podtlak v kotlu. Število obratov ventilatorja se brezstopenjsko spreminja, omogoča stabilno zgorevanje v vseh fazah in prilagaja moč kotla glede na toplotne potrebe ogrevalnega sistema.

 

V cevi, v katerih vroči plini oddajajo toploto vodi, ki jih obliva, so nameščeni svedrasto oblikovani turbulatorji, ki opravljajo dve nalogi. Prva je povečevanje vrtinčenja in trenja dimnih plinov s steno cevi, s čimer povečujemo prestop toplote in izkoristek kotla, druga pa je čiščenje teh cevi. Turbulatorji so obešeni na mehanizem, ki omogoča ročno navpično premikanje in s tem struganje saj s sten cevi, saj že milimeter debela sajasta obloga lahko pomembno zmanjša učinkovitost.

 

froling1
Poleg kotlov na polena proizvajajo tudi kotle na pelete.
froling2
Sodoben kotel na polena lahko samodejno vžge kurivo ob nastavljenem času.



froling3
Ventilator dimnih plinov zagotavlja ravno pravi podpih in visok izkoristek.





 

Nadzor in krmiljenje

Vse funkcije kotla so nadzorovane elektronsko, zgorevanje pa vodi Lambda sonda, ki tipa količino kisika v dimnih plinih. Izdelana iz porozne keramike, posredno (preko CO2) izvaja meritve, elektronika pa nato ugotovi, ali v kurišče doteka premalo ali preveč kisika. Z reguliranjem količine podpihov nato ustvari pogoje za odlično zgorevanje. Če uporabnik namesto hrastovih polen naloži smrekova, bo sonda prepoznala spremembo, avtomatika pa prilagodila podpihe. Zato velja, da je kotel brez Lambda sonde kot ladja brez krmarja. Frolingovi kotli so opremljeni z avtomatiko Lambdatronic, ki ločeno krmili primarni in sekundarni zrak, kar je za popolno zgorevanje odločilno. Omogoča še daljinsko upravljanje, na primer iz dnevne sobe, omogoča še dnevni in nočni način delovanja in nastavljanje časa samodejnega zagona kotla. Upravljamo lahko še ogrevanje sanitarne vode, nastavljanje pa je razumljivo in enostavno.

 

Proizvajalec ima v programu paleto kotlov na polena moči, po stopnjah, od 15 do 60 kW, za delovanje pa kotel porabi še za okrog 125 Wh električne energije. S takimi napravami postane ogrevanje s poleni varno, udobno in enostavno, pridobljena toplota pa ne uhaja skozi dimnik temveč zaradi visokega izkoristka ostane v zgradbi in tam kjer jo potrebujemo.

 

Več na: www.biomasa.si

Tel.: 03 838 40 86

E mail: biomasa-saso@siol.net

IZKORISTI UGODNO PONUDBO

Net metering, ki je trenutno še v veljavi, lahko izkoristite do konca leta 2023. Podjetje Enertec, z blagovno znamko Moja Elektrarna, s praktičnimi izračuni ponazori primerjavo sedanjih pogojev neto meritev za samooskrbo z elektriko s prihodnjimi, ter vam za sončno elektrarno...

Preverite akcijsko ponudbo za tandem - toplotne črpalke Bosch in prezračevalni sistemi Sabiana in si zagotovite posebne pogoje nakupa. Med sistemi za ogrevanje, hlajenje in prezračevanje spoznajte sistem, ki vam omogoča priročno in celovito rešitev na enem mestu.

Se želite na novo zaposliti? Veto Group združuje skupino uspešnih prodajnih centrov za ogrevanje, hlajenje, prezračevanje. Z odgovornim delom do zaposlenih in strank medse vabijo nove sodelavce. Če iščete dolgoročno zanesljivo delo, vabimo da prijavo za delo oddate TUKAJ!

V podjetju SONCE so razvili poslovni model, s katerim si lahko podjetja brez finančnega vložka zagotovijo nižjo, predvsem pa stabilno ceno elektrike in okolju prijazno energijo. Ponujajo jim možnost za sklenitev služnostne pogodbe za namestitev opreme, s katero bodo prišli do lastne naprave. Edini pogoj je, da...

Če imate težave z vlago, želite pravočasno poskrbeti za klimo poleti, ali ste v dilemi kateri ogrevalni sistem je z vidika porabe energije optimalen za vas, vam priporočamo stopiti v stik s podjetjem Tersus. Spoznajte ekipo izkušenih mojstrov, ki poskrbijo za ugodno in prijetno bivanje. Njihova celovita ponudba...

Toplotna črpalka Stiebel Eltron LWZ se že nekaj let potruje kot toplotna črpalka za nove hiše, ki nima konkurence. Služi za priročno ogrevanje, prezračevanje in hlajenje nove hiše v...

baner naročilo revije sept23
 
ponudniki toplotnih

S klikom na posamično podjetje dostopate do tehničnih karakteristik ponudnikov TOPLOTNIH ČRPALK zrak – voda

fotovoltaicne-elektrarne
Posodobljen akcijski načrt OVE za sončne elektrarne predvideva cca. 10% rast letno. Do leta 2020 naj bi dodatno inštalirali 161 MW sončnih elektrarn. S sprejetjem Uredbe o samooskrbi…
ogrevanje
Toplotne črpalke prestrezajo energijo zemlje, zraka ali vode. Ob primerjavi sistemov za toplotne črpalke lahko kljub višjim stroškom investicije…
pasivna-hisa
Za ogrevanje, hlajenje, pripravo tople vode, klimatizacijo in razsvetljavo v pasivni ali skoraj nič - energijski hiši potrebujejo tako malo energije…
Gradnja in obnove
DOBRA PRAKSA GRADNJA in OBNOVE
Do leta 2020 naj bi po evropskih smernicah, ki jim sledi tudi Slovenija, razvoj gradnje energijsko učinkovitih stavb dosegel nivo skoraj nič – energijske hiše.