Katero ogrevanje je primerno za vašo hišo?

Katero ogrevanje je primerno za vašo hišo

Poleg načina gradnje in stopnje varčnosti hiše je za kvaliteto bivanja in doseganje visokih prihrankov pomembna tudi odločitev za sistem ogrevanja. To velja zlasti za obstoječe stavbe, ki jih z dodajanjem toplotne izolacije in nadziranega prezračevanja spreminjamo v objekte, ki imajo zelo nizko porabo energije.

katero_ogrevanje_1

Povečano število možnosti ogrevanja

Zaradi tega se strmo poveča število možnosti za ogrevanje, saj se možnosti od običajnih radiatorjev razširijo na ogrevanje, podprto s soncem, toplozračno ogrevanje z vračanjem toplote ali ogrevanje s toplotno črpalko. Pri tem je možno obstoječe radiatorsko ogrevanje predelati na nizkotemperaturno ali preiti na eno od nizkotemperaturnih ploskovnih ogrevanj, talno, stensko ali stropno. Pri tem je potrebno poudariti da je energetsko koristno vgrajevanje prezračevanja z vračanjem toplote ali ploskovnega ogrevanja predvsem v energijsko učinkovite novogradnje ali zelo dobro predelane stare stavbe.

 

Vgradnja visokotemperaturne toplotne črpalke

Če starejše stavbe skrbno izoliramo ter vgradimo sodobna vrata in okna, jih bo možno učinkovito ogrevati z visokotemperaturnimi toplotnimi črpalkami. To pomeni, da obstoječi radiatorski sistem ogrevanja ostane takšen kot je, saj bo temperatura predtoka med 55 do 75°C zadostovala za ugodno bivanje tudi v hladnejšem delu leta. Nekateri se odločajo za vgradnjo visokotemperaturnih črpalk v slabo izolirane stavbe, s čimer pa ne morejo doseči občutnih energetskih koristi, zato je izolacija stavbe vedno pogoj za ogrevanje z sodobnimi ogrevalnimi napravami.

Visokotemperaturne toplotne črpalke delujejo popolnoma enako kot nizkotemperaturne toplotne črpalke, toploto pa zajemajo iz zraka, zemlje ali vode. Da bi dosegli višje temperature uporabijo drugačno hladivo, v najnovejših izdelkih pa uporabljajo okolju prijazen CO2. Proizvajaci trdijo, da zaradi tega te toplotne črpalke porabijo manj pogonske energije kot tiste z hladivi iz ogljikovodikov, ki jih običajno najdemo v teh toplotnih napravah. Visokotemperaturni ogrevalni sistemi imajo prednost tudi pri pripravi sanitarne vode, saj lahko brez občasnega električnega protilegionelnega dogrevanja, v grelniki dosegajo tako visoke temperature, da je rast teh mikroorganizmov onemogočena.

Več iz teme:

POVEZANI ČLANKI