Poleg načina gradnje in stopnje varčnosti hiše je za kvaliteto bivanja in doseganje visokih prihrankov pomembna tudi odločitev za sistem ogrevanja. To velja zlasti za obstoječe stavbe, ki jih z dodajanjem toplotne izolacije in nadziranega prezračevanja spreminjamo v objekte, ki imajo zelo nizko porabo energije.

 

katero_ogrevanje_1a

 

Povečano število možnosti ogrevanja

Zaradi tega se strmo poveča število možnosti za ogrevanje, saj se možnosti od običajnih radiatorjev razširijo na ogrevanje, podprto s soncem, toplozračno ogrevanje z vračanjem toplote ali ogrevanje s toplotno črpalko. Pri tem je možno obstoječe radiatorsko ogrevanje predelati na nizkotemperaturno ali preiti na eno od nizkotemperaturnih ploskovnih ogrevanj, talno, stensko ali stropno. Pri tem je potrebno poudariti da je energetsko koristno vgrajevanje prezračevanja z vračanjem toplote ali ploskovnega ogrevanja predvsem v energijsko učinkovite novogradnje ali zelo dobro predelane stare stavbe.

 

katero_ogrevanje_2
Pomoč pri odločanju med raznimi sistemi ogrevanja za različno energijsko učinkovite hiše in stavbe

 

Vgradnja visokotemperaturne toplotne črpalke

Če starejše stavbe skrbno izoliramo ter vgradimo sodobna vrata in okna, jih bo možno učinkovito ogrevati z visokotemperaturnimi toplotnimi črpalkami. To pomeni, da obstoječi radiatorski sistem ogrevanja ostane takšen kot je, saj bo temperatura predtoka med 55 do 75°C zadostovala za ugodno bivanje tudi v hladnejšem delu leta. Nekateri se odločajo za vgradnjo visokotemperaturnih črpalk v slabo izolirane stavbe, s čimer pa ne morejo doseči občutnih energetskih koristi, zato je izolacija stavbe vedno pogoj za ogrevanje z sodobnimi ogrevalnimi napravami.

 

katero_ogrevanje_3
Visokotemperaturne toplotne črpalke so pogojno primerne za vgradnjo v stavbe z radiatorskim ogrevanjem

 

Visokotemperaturne toplotne črpalke delujejo popolnoma enako kot nizkotemperaturne toplotne črpalke, toploto pa zajemajo iz zraka, zemlje ali vode. Da bi dosegli višje temperature uporabijo drugačno hladivo, v najnovejših izdelkih pa uporabljajo okolju prijazen CO2. Proizvajaci trdijo, da zaradi tega te toplotne črpalke porabijo manj pogonske energije kot tiste z hladivi iz ogljikovodikov, ki jih običajno najdemo v teh toplotnih napravah. Visokotemperaturni ogrevalni sistemi imajo prednost tudi pri pripravi sanitarne vode, saj lahko brez občasnega električnega protilegionelnega dogrevanja, v grelniki dosegajo tako visoke temperature, da je rast teh mikroorganizmov onemogočena.

 

Povezane vsebine

IZKORISTI UGODNO PONUDBO

Se želite na novo zaposliti? Veto Group združuje skupino uspešnih prodajnih centrov za ogrevanje, hlajenje, prezračevanje. Z odgovornim delom do zaposlenih in strank medse vabijo nove sodelavce. Če iščete dolgoročno zanesljivo delo, vabimo da prijavo za delo oddate TUKAJ!

V podjetju SONCE so razvili poslovni model, s katerim si lahko podjetja brez finančnega vložka zagotovijo nižjo, predvsem pa stabilno ceno elektrike in okolju prijazno energijo. Ponujajo jim možnost za sklenitev služnostne pogodbe za namestitev opreme, s katero bodo prišli do lastne naprave. Edini pogoj je, da...

Preverite akcijsko ponudbo 2022 za tandem - toplotne črpalke Bosch in prezračevalni sistemi Sabiana in si zagotovite posebne pogoje nakupa. Med sistemi za ogrevanje, hlajenje in prezračevanje spoznajte sistem, ki vam omogoča priročno in celovito rešitev na enem mestu.

Če imate težave z vlago, želite pravočasno poskrbeti za klimo poleti, ali ste v dilemi kateri ogrevalni sistem je z vidika porabe energije optimalen za vas, vam priporočamo stopiti v stik s podjetjem Tersus. Spoznajte ekipo izkušenih mojstrov, ki poskrbijo za ugodno in prijetno bivanje. Njihova celovita ponudba...

Toplotna črpalka Stiebel Eltron LWZ se že nekaj let potruje kot toplotna črpalka za nove hiše, ki nima konkurence. Služi za priročno ogrevanje, prezračevanje in hlajenje nove hiše v...

baner naročilo revije
 
ponudniki toplotnih

S klikom na posamično podjetje dostopate do tehničnih karakteristik ponudnikov TOPLOTNIH ČRPALK zrak – voda

fotovoltaicne-elektrarne
Posodobljen akcijski načrt OVE za sončne elektrarne predvideva cca. 10% rast letno. Do leta 2020 naj bi dodatno inštalirali 161 MW sončnih elektrarn. S sprejetjem Uredbe o samooskrbi…
ogrevanje
Toplotne črpalke prestrezajo energijo zemlje, zraka ali vode. Ob primerjavi sistemov za toplotne črpalke lahko kljub višjim stroškom investicije…
pasivna-hisa
Za ogrevanje, hlajenje, pripravo tople vode, klimatizacijo in razsvetljavo v pasivni ali skoraj nič - energijski hiši potrebujejo tako malo energije…
Gradnja in obnove
DOBRA PRAKSA GRADNJA in OBNOVE
Do leta 2020 naj bi po evropskih smernicah, ki jim sledi tudi Slovenija, razvoj gradnje energijsko učinkovitih stavb dosegel nivo skoraj nič – energijske hiše.