Kljub temu, da so polena najcenejše kurivo, je spreminjanje v toploto potrebno izvesti z najvišjim možnim izkoristkom. To je težje doseči s običajnimi kotli, saj z nalaganjem in dodajanjem ter pripiranjem podpiha ves čas dušimo delovanje. Izboljšanje dosežemo z enkratnim nalaganjem, gornjim odgorevanjem, delovanjem s polno močjo in odvajanjem viškov v hranilnik toplote, letni izkoristek pa ne bo višji kot 60%.

 

kotel_na_polena
Ena od možnih izvedb razporeditve elementov vplinjevalnega kotla na polena


Vplinjevanje dvigne izkoristek

V sodobnem vplinjevalnem kotlu spodnja vrsta drv zgoreva navzdol, plini z dodatkom zraka popolnoma odgorevajo v vrtinčni komori, nezgorela polena pa se s postopno pomikajo v zgorevalno območje. Delovanje in ventilatorje vodi elektronika, kurilnica bo brezdimna in brezprašna, letni izkoristek pa večji kot 85%.

Kotel običajno nalagamo enkrat dnevno, po izkušnjah uporabnika z bloga ingenium.si, spodaj drobna, zgoraj pa večja in po možnosti ne čisto osušena polena. Obljubljen 90% izkoristek kotel doseže, ko imajo dimni plini okrog 170°C, pri 230°C pa pade na 60%. Uporabnik se očitno spozna na zgorevalne procese, ima potrebno merilno opremo in se je lotil tudi prilagajanja tovarniških nastavitev.

 

Osnovni napotki

Vplinjevalni kotli različnih proizvajalcev se med delovanjem med seboj malo razlikujejo, nekaj osnovnih napotkov pa je enakih. Polena naju nebi bila debelejša kot 10 cm, v spodnji začetni sloj je potrebno najprej položiti trske in zmečkan časopisni papir, preko njih plast drobnejših polen, na vrh pa najdebelejša. Po startu se temperatura dimnih plinov dvigne do 230°C nato pa počasi pada do 175°C, pri tem pa narašča tudi izkoristek. Pomembno je občasno čiščenje cevi izmenjevalca, ker že tanka plast saj zniža učinkovitost saj so zelo dober izolator.

 

Poleno in roka

Vsak, ki se ogreva s poleni ve, da bo vsakega imel najmanj štirikrat v roki, preden bo končalo v peči. Polena so primeren energent za ljudi, ki se lahko neovirano gibljejo in so še dovolj spretni pri uporabi tnala in sekire. Seveda pa s prekladanjem drv prihranijo veliko denarja, se ogrevajo sonaravno pa še razgibajo se ob tem. Če vse te lastnosti in možnosti imamo, toploto pa med delovanjem shranjujemo v primerno velikem hranilniku, bomo dosegli vrhunsko bivalno ugodje.  Vsakodnevno rokovanje z lesom in ognjem pa bo uporabniku vedno znova omogočilo stik s temeljnimi naravnimi silami, ki človeka uravnotežijo in pomirijo.


IZKORISTI UGODNO PONUDBO

Net metering, ki je trenutno še v veljavi, lahko izkoristite do konca leta 2023. Podjetje Enertec, z blagovno znamko Moja Elektrarna, s praktičnimi izračuni ponazori primerjavo sedanjih pogojev neto meritev za samooskrbo z elektriko s prihodnjimi, ter vam za sončno elektrarno...

Preverite akcijsko ponudbo za tandem - toplotne črpalke Bosch in prezračevalni sistemi Sabiana in si zagotovite posebne pogoje nakupa. Med sistemi za ogrevanje, hlajenje in prezračevanje spoznajte sistem, ki vam omogoča priročno in celovito rešitev na enem mestu.

Se želite na novo zaposliti? Veto Group združuje skupino uspešnih prodajnih centrov za ogrevanje, hlajenje, prezračevanje. Z odgovornim delom do zaposlenih in strank medse vabijo nove sodelavce. Če iščete dolgoročno zanesljivo delo, vabimo da prijavo za delo oddate TUKAJ!

V podjetju SONCE so razvili poslovni model, s katerim si lahko podjetja brez finančnega vložka zagotovijo nižjo, predvsem pa stabilno ceno elektrike in okolju prijazno energijo. Ponujajo jim možnost za sklenitev služnostne pogodbe za namestitev opreme, s katero bodo prišli do lastne naprave. Edini pogoj je, da...

Če imate težave z vlago, želite pravočasno poskrbeti za klimo poleti, ali ste v dilemi kateri ogrevalni sistem je z vidika porabe energije optimalen za vas, vam priporočamo stopiti v stik s podjetjem Tersus. Spoznajte ekipo izkušenih mojstrov, ki poskrbijo za ugodno in prijetno bivanje. Njihova celovita ponudba...

Toplotna črpalka Stiebel Eltron LWZ se že nekaj let potruje kot toplotna črpalka za nove hiše, ki nima konkurence. Služi za priročno ogrevanje, prezračevanje in hlajenje nove hiše v...

baner naročilo revije sept23
 
ponudniki toplotnih

S klikom na posamično podjetje dostopate do tehničnih karakteristik ponudnikov TOPLOTNIH ČRPALK zrak – voda

fotovoltaicne-elektrarne
Posodobljen akcijski načrt OVE za sončne elektrarne predvideva cca. 10% rast letno. Do leta 2020 naj bi dodatno inštalirali 161 MW sončnih elektrarn. S sprejetjem Uredbe o samooskrbi…
ogrevanje
Toplotne črpalke prestrezajo energijo zemlje, zraka ali vode. Ob primerjavi sistemov za toplotne črpalke lahko kljub višjim stroškom investicije…
pasivna-hisa
Za ogrevanje, hlajenje, pripravo tople vode, klimatizacijo in razsvetljavo v pasivni ali skoraj nič - energijski hiši potrebujejo tako malo energije…
Gradnja in obnove
DOBRA PRAKSA GRADNJA in OBNOVE
Do leta 2020 naj bi po evropskih smernicah, ki jim sledi tudi Slovenija, razvoj gradnje energijsko učinkovitih stavb dosegel nivo skoraj nič – energijske hiše.