Peletni ogrevalni sistemi so na področju zgorevanja in transporta do peči popolnoma domišljeni in v vseh pogledih lahko konkurirajo ogrevanjem na nafto, plin ali elektriko. Če je zalogovnik dovolj velik, uporabniku vso zimo ne bo potrebno niti pomisliti na ogrevanje, saj se bodo vse funkcije izvajale avtomatizirano in samodejno. Avtomatiziran dovod je pomemben zlasti za sisteme in stavbe, v katerih poleg toplote sami proizvajamo tudi potrebno elektriko. Če pa bo zima daljša, bo potrebno vstopiti v zalogovnik in z lopato ali metlo zbrati preostale pelete na mesto, kjer jih izvzemalna naprav lahko zajame. Lahko pa se temu tudi izognemo.
Zalogovniki
Pelete lahko kupujemo sproti v vrečah, kar je malo dražja varianta, ali pa pustimo, da nam celotno potrebno količino vpihnejo iz prevozne cisterne v kletni ali kak drug zalogovnik ob stavbi. V primerjavi s kurilnim oljem zasedejo pelete dvakrat toliko prostornine, zato običajno del bivalnih kletnih prostorov žrtvujemo za ta namen. Če naj bo silos samopraznilen, je potrebno tla postaviti pod kotom, s čimer izgubimo pomemben del volumna. Tudi vrečasti zalogovnik, ki stoji na ogrodju poleg stavbe, zasede določen prostor pod in ob njem. Uporabnik bo imel še več dela, če prostora za celotno zimsko zalogo nima in bo moral občasno polniti manjši zalogovnik.
Napihnjene stene porinejo ostanek pelet na pravo mesto | Izkoristek prostora je pomemben podatek za skladiščenje pelet | Ideja in izvedba zračne blazine sta razmeroma enostavni |
Princip delovanja
Nemški proizvajalec se je domislil izvirne rešitve, s katero lahko samodejno izpraznimo zalogovnik do zadnje pelete, brez da bi bilo potrebno posegati v sistem. Pri tem ima lahko zalogovnik ravno dno in stene, s čimer popolnoma izkoristimo razpoložljiv prostor za postavitev. Ideja temelji na enakem principu, ki omogoča delovanje in statično trdnost velikim balonom s katerimi pokrivamo teniška igrišča in bazene. Za vzdrževanje potrebujemo nizkotlačni zračni puhalnik, saj že majhna razlika med atmosferskim in notranjim tlakom omogoči dvig razmeroma težkih sten balona do končne velikosti.
Vse avtomatično
Domači Airbag sistem deluje podobno. Plahta odporne plastike je zrakotesno pritrjena na stene in del dna , na katerem se nahaja izvzemalnik pelet. Seveda morajo biti tudi stene škatle zrakotesno sestavljene, česar pa pri današnji izbiri silikonskih past ni težko doseči. Za polnjenje vmesnega prostora z zrakom zadostuje manjši ventilator, zmogljivost tistega ki se nahaja v sesalniku je zagotovo mnogo previsoka. Uporabimo lahko tudi polnilnik za velike blazine in z vključenjem potisnemo ostanek pelet na želeno mesto.
Profesionalni izdelek seveda deluje avtomatsko. Tipalo zazna padec nivoja pelet in za krajši čas vključi puhalnik, ki napihne stene silosa, ob robovih ležeče plete pa zdrsnejo na pravo mesto. Ko je na mestu odvzema dosežen zadosten nivo, se puhalo avtomatsko izklopi. Ta postopek se ponavlja tako dolgo, dokler niso porabljene skoraj vse pelete, takrat pa drugo tipalo uporabniku sporoči, da bi bil čas za ponovno polnjenje zalogovnika s svežimi peletami.
Še več prednosti
Takšen zalogovnik lahko vedno napolnimo do vrha in ga nato popolnoma izpraznimo, brez izgub prostora. Zalogovnik je izdelan po meri zato lahko do zadnjega centimetra izkoristimo razpoložljiv prostor. Vgradnja je enostavna, vsi deli so leseni in jih sestavljamo samo z vijačenjem. Najzanimivejša pa je dodatna varnost, ki jo omogoča peletni Airbag, saj ščiti vsebino pred vdorom vode v klet. Ob stiku z vlago pelete razpadejo in jih za ogrevanje ne moremo več uporabiti, tudi če lesno maso posušimo. Mnogi ne vedo, da je kurjenje in transport žagovine povezan s toliko različnimi problemi, da samo pelete omogočajo avtomatsko kurjenje kot ga poznamo danes.