Razpolagamo z velikimi neizkoriščenimi potenciali odpadnega lesa, zakaj les za kurjavo ni slovenska nafta?

Les je gotovo strateška surovina v Sloveniji. Pogosto predstavlja edino stroškovno sprejemljivo možnost ogrevanja za ogromno gospodinjstev. Raba lesne biomase za ogrevanje vse bolj raste tudi v večstanovanjskih, javnih in industrijskih objektih ter daljinskih sistemih ogrevanja. V preteklih stoletjih je lesna biomasa predstavljala glavni energetski vir, dokler niso prevzela vlogo premog, nafta in zemeljski plin. Danes v strukturi svetovne oskrbe z energijo, s skoraj 15% deležem, les še vedno ostaja najpomembnejši nefosilni vir energije, med drugim pa tudi v nekaterih razvitih in z gozdom bogatih državah ostaja zelo pomemben vir v primarni oskrbi z energijo.

 

les za kurjavo

 

Recimo, v sosednji Avstriji so zastavili strategijo - 45% energije pridobivati iz obnovljivih virov (v nekaterih regijah celo do 100%), v pomembnem deležu tudi iz lesne biomase, kar bi glede na gozdnatost bilo dosegljivo tudi v Sloveniji. Vendar pa ob tem o lesu za kurjavo, kot slovenski nafti, lahko govorimo le, ko za energetske potrebe ne posegamo v krčenje zdrave biomase. Namreč površina gozdov se v Sloveniji v absolutnem povečuje že več kot 120 let. Odmaknjena in za kmetijsko proizvodnjo manj primerna zemljišča se, kljub vedno večjim pritiskom na gozd, še vedno zaraščajo. Ob tem ne smemo zanemariti tudi tehnologije za pretvorbo lesne biomase v energijo. Če govorimo o etični in ekološki uporabi lesne biomase, to lahko počnemo le v primeru uporabe sodobnih kotlov za ogrevanje z visokimi izkoristki, popolnim izgorevanjem, ter nizkimi emisijami.

 

Del biomase so tudi lesni peleti. Ali kupce skrbi stabilnost cene pelet in zanesljiva oskrba? Če se odločamo med poleni in peleti, ali ni logično, da izberemo polena, navsezadnje jih lahko pripravimo sami?

Na izbiro načina ogrevanja in vrsto kuriva zagotovo vpliva več dejavnikov, v prvi vrsti dostopnost energenta. Za ljudi, ki so lastniki gozdov, so polena jasno bolj zanimiva. V primeru, ko želite avtomatski sistem delovanja ogrevanja brez nalaganja kuriva ali ročnega čiščenja pepela, pa so primernejši peleti ali sekanci. Sicer pa je preskrbljenost trga s peleti dobra. Tudi pri nas se je trg že dodobra izoblikoval. Imamo večje število domačih proizvajalcev na eni strani in čedalje večje število uporabnikov na drugi. Na ta način se »pritisk« na ceno na nek način uravnoteži. Cena pelet se do neke mere spreminja tudi sorazmerno s ceno fosilnih goriv, ob tem pa so peleti v primerjavi s kurilnim oljem za cca. polovico cenejši.

baner lesna biomasa kotli

Je možno pričakovati, da se bo trg s peleti znatno povečal?

Trg pelet je v Sloveniji relativno razvit, zanesljivost dobave pelet ni vprašljiva. Precej pomembnejše vprašanje je kvaliteta pelet, njihova sestava, mehanska obstojnost in vsebnost pepela, predvsem pa konstantnost kvalitete. Proizvajalci, ki dosegajo konstantnost kvalitete pelet, tudi ob nekaj višji ceni, so zagotovo najboljša izbira.

  

Spodbude Eko sklada za kotle na lesno biomaso

Eko sklad ob nakupu sodobne peči na drva, sekance in pelete prispeva subvencijo v višini 25% vrednosti investicije ali do največ 2.000 EUR. Do subvencije so upravičene fizične osebe, ki se odločijo za investicijo v tehnologijo ogrevanja na biomaso z natančno opredeljenimi karakteristikami. Preko Eko sklada je na voljo hkrati tudi kreditiranje ogrevalnih sistemov na lesno biomaso z ugodno obrestno mero. A ne glede na subvencijo je najpomembnejši dejavnik za zamenjavo zastarelega kotla zagotovo cena energenta, udobje uporabe, izkoristek kotla in ne nazadnje ekološki aspekt. Ob tem je potrebno ob začetni investiciji upoštevati tudi življenjsko dobo sistema in s tem dolgoročne prihranke.

 


   
Ime in priimek:
Naslov:
Pošta in kraj:
Vaš e-poštni naslov:
Kontakni telefon:
Zadeva:
Sporočilo:
  Pošljite kopijo sebi
 
Zaradi varnosti vas prosimo če prepišete naključno generirano kodo v spodnje vnosno polje. Če koda ni berljiva kliknite nanjo in bo sistem naložil drugo kodo
Varnostna koda:
 
Soglasje Soglašam, da moje posredovane osebne podatke lahko zberete in uporabite za namen priprave informativne ponudbe. V kolikor je za pripravo svetovanja ali informativne ponudbe potrebna soudeležba partnerskega podjetja (izvajalca monterskih storitev), soglašam, da obdelovalec (spletni portal www.varcevanje-energije.si) za pripravo ponudbe posreduje oddano povpraševanje ustreznemu partnerskemu podjetju. Več v Obvestilu o zasebnosti.
 
 

Povezane vsebine

 

IZKORISTI UGODNO PONUDBO

Net metering, ki je trenutno še v veljavi, lahko izkoristite do konca leta 2023. Podjetje Enertec, z blagovno znamko Moja Elektrarna, s praktičnimi izračuni ponazori primerjavo sedanjih pogojev neto meritev za samooskrbo z elektriko s prihodnjimi, ter vam za sončno elektrarno...

Preverite akcijsko ponudbo za tandem - toplotne črpalke Bosch in prezračevalni sistemi Sabiana in si zagotovite posebne pogoje nakupa. Med sistemi za ogrevanje, hlajenje in prezračevanje spoznajte sistem, ki vam omogoča priročno in celovito rešitev na enem mestu.

Se želite na novo zaposliti? Veto Group združuje skupino uspešnih prodajnih centrov za ogrevanje, hlajenje, prezračevanje. Z odgovornim delom do zaposlenih in strank medse vabijo nove sodelavce. Če iščete dolgoročno zanesljivo delo, vabimo da prijavo za delo oddate TUKAJ!

V podjetju SONCE so razvili poslovni model, s katerim si lahko podjetja brez finančnega vložka zagotovijo nižjo, predvsem pa stabilno ceno elektrike in okolju prijazno energijo. Ponujajo jim možnost za sklenitev služnostne pogodbe za namestitev opreme, s katero bodo prišli do lastne naprave. Edini pogoj je, da...

Če imate težave z vlago, želite pravočasno poskrbeti za klimo poleti, ali ste v dilemi kateri ogrevalni sistem je z vidika porabe energije optimalen za vas, vam priporočamo stopiti v stik s podjetjem Tersus. Spoznajte ekipo izkušenih mojstrov, ki poskrbijo za ugodno in prijetno bivanje. Njihova celovita ponudba...

Toplotna črpalka Stiebel Eltron LWZ se že nekaj let potruje kot toplotna črpalka za nove hiše, ki nima konkurence. Služi za priročno ogrevanje, prezračevanje in hlajenje nove hiše v...

baner naročilo revije sept23
 
ponudniki toplotnih

S klikom na posamično podjetje dostopate do tehničnih karakteristik ponudnikov TOPLOTNIH ČRPALK zrak – voda

fotovoltaicne-elektrarne
Posodobljen akcijski načrt OVE za sončne elektrarne predvideva cca. 10% rast letno. Do leta 2020 naj bi dodatno inštalirali 161 MW sončnih elektrarn. S sprejetjem Uredbe o samooskrbi…
ogrevanje
Toplotne črpalke prestrezajo energijo zemlje, zraka ali vode. Ob primerjavi sistemov za toplotne črpalke lahko kljub višjim stroškom investicije…
pasivna-hisa
Za ogrevanje, hlajenje, pripravo tople vode, klimatizacijo in razsvetljavo v pasivni ali skoraj nič - energijski hiši potrebujejo tako malo energije…
Gradnja in obnove
DOBRA PRAKSA GRADNJA in OBNOVE
Do leta 2020 naj bi po evropskih smernicah, ki jim sledi tudi Slovenija, razvoj gradnje energijsko učinkovitih stavb dosegel nivo skoraj nič – energijske hiše.