V tehniki se razvoj običajno začne v majhnem merilu, na osnovi katerega nato izdelujejo vedno večje izdelke, na primer letala ali ladje. V primeru gorilnikov na pelete pa je bilo ravno obratno. Proizvajalci so najprej izdelali ogromna avtomatizirana kurišča na mlete lesne ostanke, sekance ali lubje, iz njih pa so nato razvili miniaturna kurišča hišnih ali sobnih peči na pelete in končno tudi peletne gorilnike. Princip delovanja obeh je popolnoma enak, le dimenzije se pomembno razlikujejo.{access !public}
![]() Pelete prispejo iz zalogovnika v gorilnik po dvižnem polžu in elastični cevi |
Zamenjava brez večjih predelav
Posebnost gorilnika Fenix, ki so ga razvili v podjetju Inovateh, je zračno hlajen plašč gorilne komore, v kateri se izvaja tudi vžig kuriva. Zaradi tega je ožji izpušni del gorilnika, skozi katerega izhajajo goreči dimni plini, lahko enakega ali le nekoliko večjega premera kot pri običajnih gorilnikih na olje. Zato lahko odstranitev oljnega in montažo peletnega gorilnika izvedemo z manjšimi predelavami, ki bistveno ne posegajo v sestavo in delovanje obstoječega sistema. Zrak, ki hladi obod gorilne komore, se med prehodom predgreje in nato vroč vstopa v kurišče, s čimer pomembno poveča izkoristek naprave. Gorilnik je kompaktne izvedbe, vsi elementi so stisnjeni na najmanjši možni prostor, zato ga lahko montiramo tudi v zelo majhne kurilne prostore. Sedaj lahko veliko večino kotlov na olje ali trda kuriva z relativno enostavnim in hitrim posegom spremenimo v popolnoma avtomatizirane, učinkovite ter okolju prijazne kurilne naprave.
Izjemno hiter vžig
Da bi dosegli čim hitrejši vžig pelet v gorilniku ob čim manjši porabi elektrike, je proizvajalec v sodelovanju s firmo Hidria AET razvil popolnoma nov in inovativen vžigni sistem. Vžigni element s priključno močjo 80 W z neposrednim kontaktom izvede vžig pelet v manj kot minuti. S tem zmanjšamo porabo elektrike v prehodnih obdobjih, ko se gorilnik večkrat zaustavi in skrajšamo startne premore. Priključna moč in poraba električne energije sta tako nizki, da gorilnik lahko napajamo z manjšim generatorjem ali akumulatorjem z razsmernikom tudi tam, kjer ni priklopa na električno omrežje.
![]() Peletni gorilnik Fenix potrebuje za vžig goriva manj kot minuto |
Delovanje brez zastojev
V koncept gorilnika Fenix je vgrajeno znanje strokovnjakov podjetja Inovateh, izdelek pa je kombinacija dobrih rešitev, ki omogočajo delovanje brez posebnega nadzora in vzdrževanja. Zaradi sistema zračnega hlajenja so tudi stroški montaže na kotel nizki. Priklop vodno hlajenih gorilnikov je v primerjavi z zračno hlajenimi dražji, saj je potrebno izvesti prilagajanje in še priklop na vodni sistem ob kotlu. Pri vodno hlajenih gorilnikih se zaradi sprememb temperature vode v obtoku spreminjajo tudi pogoji zgorevanja, zaradi česar je zračno hlajeni model spet v prednosti.
Krmilna avtomatika in vzdrževanje
Krmilna avtomatika opravlja stalen nadzor delovanja in izvede postopek zaustavljanja ter ponovnega zagona. Gorilnik lahko deluje z močjo od 8 do 25 kW, ima izkoristek do 97% in je težak 22 kg. V priboru se nahaja še polž za doziranje pelet z elastično dobavno cevjo, uporabnik pa potrebuje le še primerno posodo, ki bo služila kot zalogovnik za pelete. Dodatno je možno vgraditi še merilnik porabe pelet in sproti nadzorovati porabo kuriva, kar pri kotlih na olje ni bilo možno. V kurilni sezoni je potrebno le vsakih nekaj tednov očistiti gorilno komoro v gorilniku, saj večina pepela med delovanjem pade na dno kurilnega prostora v kotlu. Po vgradnji peletnega gorilnika se bo strošek za ogrevanje zmanjšal približno za polovico, vzrok pa je razlika v ceni med kurilnim oljem in peleti.
Dodatne informacije na www.inovateh.si , tel.: 01 706 20 28{/access}