Z rastjo cen nafte na svetovnih trgih, naraščanjem okoljevarstvene zavesti in uvajanjem novih tehnologij zgorevanja, je postala lesna biomasa pomemben vir energije za ogrevanje in tehnološke potrebe. V Evropi in pri nas je postala biomasa pomemben energetski vir, ki ga upoštevajo tudi v svojih nacionalnih programih. Razlogov, ki govorijo temu v prid, je več. Lesna biomasa je obnovljiv vir energije, ki je pri nas samo delno izkoriščen in vedno dostopen vir, saj več kot 54% površine Slovenije pokriva gozd. Uporaba biomase prispeva k uravnoteženosti CO2 bilance in s tem k zmanjševanju učinka tople grede. Pomemben je tudi strateški vidik njene uporabe, saj domači vir energije zmanjšuje odvisnost od mednarodnih dogajanj na trgu energentov.

 

Gorilnik Eragon

Podjetje Sistemi Eragon proizvaja gorilnik na biomaso z delovnim imenom ERAGON, ki za gorivo uporablja lesne ostanke, fin lesni prah, žagovino, pelete in suhe sekance z vsebnostjo vlage do 25%. Tehnologija zgorevanja je patentno zaščitena in plod domačega znanja. Princip delovanja je zgorevanje biomase v fluidni plasti. Primerljivo je z zgorevanjem kurilnega olja, gorilnik pa odlikujejo visoki izkoristki ter emisije dimnih plinov, ki so pod dopustnimi vrednostmi.

 

Ekonomske in energetske prednosti

Lesni ostanki, žagovina ali lesni prah spadajo med lesne ostanke, z zelo nizko ceno, pa tudi peleti so do 54 % cenejši od kurilnega olja, sekanci pa ne dosegajo niti pol cene peletov.  Popravilo in predelava neustreznih kurišč so cenejši od zamenjave celotnega kotla,  gorilnik pa razbremeni kurišče in mu podaljša življenjsko dobo. Stroški vzdrževanja so nizki, uporabnik pa ima možnost pridobiti državno subvencijo. Med energetske prednosti štejemo nizko vsebnost CO, ki znaša 30 mg/m3 (dovoljena vrednost je  150 mg/m3), količina NOx pa je pod 170 mg/m3 (dovoljena vrednost je  400 mg/m3).


Kotlovnice tipa Eragon izpolnjujejo vse pogoje za subvencioniranje s strani države, za industrijske kotlovnice med 30 do 40 %, ter kotlovnice za ogrevanje stanovanjskih hiš cca. 25 % nepovratnih sredstev.


eragon1
Industrijski kotel z gorilnikom Eragon moči 1200 kW - Celes Cerkno
eragon2
Pogled v gorilnik med vrtinčenjem in zgorevanjem lesnih ostankov


Način zgorevanja biomase

Vžig izvedemo s puhalom iz katerega izhaja 550°C vroč zrak, ki vžge kurivo. Na podlagi tipanja temperature v jedru gorilnika in meritve dimnih plinov, krmilna avtomatika povečuje doziranje kuriva in količino zraka za zgorevanje. Tehnologija zgorevanja biomase je patentirana in se razlikuje od obstoječih tovrstnih naprav. Zgorevanje biomase poteka v tako imenovani fluidni plasti z vrtinčenjem zraka po obodu gorilnika in je primerljivo s plinskimi in oljnimi gorilniki.  Na obodu gorilnika so nameščene šobe za sekundarni zrak in spiralni usmerniki zraka za optimalno mešanje zraka in goriva, s čimer je omogočeno  tudi kurjenje finega lesnega prahu, kar s klasičnimi kurišči ni mogoče.

 

Varovanje in regulacija moči kotla

Doziranje goriva v gorilnik je kontrolirano z različnimi tipali in varnostnimi elementi. Večji kosi ne morejo poškodovati transportnih elementov. Če se v  polžno transportno napravo zagozdi večji kos, se naprava nekoliko zavrti nazaj in tako sprosti oviro. Pred preobremenitvijo so varovani tudi pogonski elektromotorji.

Toplotno moč gorilnika prilagajamo želeni temperaturi vode v kotlu. Ko voda v kotlu doseže nastavljeno temperaturo in ni več potrebe po ogrevanju se delovanje gorilnika popolnoma zaustavi, ko se temperatura zniža pa se gorilnik avtomatsko ponovno zažene.

 

primerjava_cen_energentov
Primerjava cen nekaterih najbolj uporabljanih energentov. Vir Finance


Požarna varnost in krmiljenje

Za primer pojava požara je v sistem dovoda goriva v gorilnik vgrajena varnostna naprava, ki z vbrizganjem vode v gorivo prepreči širjenje požara. Naprava deluje tudi v primeru izpada električne napetosti.

 

Krmiljenje

Delovanje gorilnika nadzira robustni industrijski krmilnik. Upravljanje gorilnika je popolnoma enostavno in poteka preko zaslona na krmilniku. Zaslon služi tudi odčitavanju podatkov o obratovanju. Sistem je možno povezati tudi z mobilnim telefonom, ki sprejema sporočila o stanju in delovanju naprave.



Več na www.eragon.si

Tel.: 05 372 80 16

Tel.: 041 674 153

IZKORISTI UGODNO PONUDBO

Net metering, ki je trenutno še v veljavi, lahko izkoristite do konca leta 2023. Podjetje Enertec, z blagovno znamko Moja Elektrarna, s praktičnimi izračuni ponazori primerjavo sedanjih pogojev neto meritev za samooskrbo z elektriko s prihodnjimi, ter vam za sončno elektrarno...

Preverite akcijsko ponudbo za tandem - toplotne črpalke Bosch in prezračevalni sistemi Sabiana in si zagotovite posebne pogoje nakupa. Med sistemi za ogrevanje, hlajenje in prezračevanje spoznajte sistem, ki vam omogoča priročno in celovito rešitev na enem mestu.

Se želite na novo zaposliti? Veto Group združuje skupino uspešnih prodajnih centrov za ogrevanje, hlajenje, prezračevanje. Z odgovornim delom do zaposlenih in strank medse vabijo nove sodelavce. Če iščete dolgoročno zanesljivo delo, vabimo da prijavo za delo oddate TUKAJ!

V podjetju SONCE so razvili poslovni model, s katerim si lahko podjetja brez finančnega vložka zagotovijo nižjo, predvsem pa stabilno ceno elektrike in okolju prijazno energijo. Ponujajo jim možnost za sklenitev služnostne pogodbe za namestitev opreme, s katero bodo prišli do lastne naprave. Edini pogoj je, da...

Če imate težave z vlago, želite pravočasno poskrbeti za klimo poleti, ali ste v dilemi kateri ogrevalni sistem je z vidika porabe energije optimalen za vas, vam priporočamo stopiti v stik s podjetjem Tersus. Spoznajte ekipo izkušenih mojstrov, ki poskrbijo za ugodno in prijetno bivanje. Njihova celovita ponudba...

Toplotna črpalka Stiebel Eltron LWZ se že nekaj let potruje kot toplotna črpalka za nove hiše, ki nima konkurence. Služi za priročno ogrevanje, prezračevanje in hlajenje nove hiše v...

baner naročilo revije sept23
 
ponudniki toplotnih

S klikom na posamično podjetje dostopate do tehničnih karakteristik ponudnikov TOPLOTNIH ČRPALK zrak – voda

fotovoltaicne-elektrarne
Posodobljen akcijski načrt OVE za sončne elektrarne predvideva cca. 10% rast letno. Do leta 2020 naj bi dodatno inštalirali 161 MW sončnih elektrarn. S sprejetjem Uredbe o samooskrbi…
ogrevanje
Toplotne črpalke prestrezajo energijo zemlje, zraka ali vode. Ob primerjavi sistemov za toplotne črpalke lahko kljub višjim stroškom investicije…
pasivna-hisa
Za ogrevanje, hlajenje, pripravo tople vode, klimatizacijo in razsvetljavo v pasivni ali skoraj nič - energijski hiši potrebujejo tako malo energije…
Gradnja in obnove
DOBRA PRAKSA GRADNJA in OBNOVE
Do leta 2020 naj bi po evropskih smernicah, ki jim sledi tudi Slovenija, razvoj gradnje energijsko učinkovitih stavb dosegel nivo skoraj nič – energijske hiše.