Z rastjo cen nafte na svetovnih trgih, naraščanjem okoljevarstvene zavesti in uvajanjem novih tehnologij zgorevanja, je postala lesna biomasa pomemben vir energije za ogrevanje in tehnološke potrebe. V Evropi in pri nas je postala biomasa pomemben energetski vir, ki ga upoštevajo tudi v svojih nacionalnih programih. Razlogov, ki govorijo temu v prid, je več. Lesna biomasa je obnovljiv vir energije, ki je pri nas samo delno izkoriščen in vedno dostopen vir, saj več kot 54% površine Slovenije pokriva gozd. Uporaba biomase prispeva k uravnoteženosti CO2 bilance in s tem k zmanjševanju učinka tople grede. Pomemben je tudi strateški vidik njene uporabe, saj domači vir energije zmanjšuje odvisnost od mednarodnih dogajanj na trgu energentov.
Gorilnik Eragon
Podjetje Sistemi Eragon proizvaja gorilnik na biomaso z delovnim imenom ERAGON, ki za gorivo uporablja lesne ostanke, fin lesni prah, žagovino, pelete in suhe sekance z vsebnostjo vlage do 25%. Tehnologija zgorevanja je patentno zaščitena in plod domačega znanja. Princip delovanja je zgorevanje biomase v fluidni plasti. Primerljivo je z zgorevanjem kurilnega olja, gorilnik pa odlikujejo visoki izkoristki ter emisije dimnih plinov, ki so pod dopustnimi vrednostmi.
Ekonomske in energetske prednosti
Lesni ostanki, žagovina ali lesni prah spadajo med lesne ostanke, z zelo nizko ceno, pa tudi peleti so do 54 % cenejši od kurilnega olja, sekanci pa ne dosegajo niti pol cene peletov. Popravilo in predelava neustreznih kurišč so cenejši od zamenjave celotnega kotla, gorilnik pa razbremeni kurišče in mu podaljša življenjsko dobo. Stroški vzdrževanja so nizki, uporabnik pa ima možnost pridobiti državno subvencijo. Med energetske prednosti štejemo nizko vsebnost CO, ki znaša 30 mg/m3 (dovoljena vrednost je 150 mg/m3), količina NOx pa je pod 170 mg/m3 (dovoljena vrednost je 400 mg/m3).
Kotlovnice tipa Eragon izpolnjujejo vse pogoje za subvencioniranje s strani države, za industrijske kotlovnice med 30 do 40 %, ter kotlovnice za ogrevanje stanovanjskih hiš cca. 25 % nepovratnih sredstev.
![]() Industrijski kotel z gorilnikom Eragon moči 1200 kW - Celes Cerkno |
![]() Pogled v gorilnik med vrtinčenjem in zgorevanjem lesnih ostankov |
Način zgorevanja biomase
Vžig izvedemo s puhalom iz katerega izhaja 550°C vroč zrak, ki vžge kurivo. Na podlagi tipanja temperature v jedru gorilnika in meritve dimnih plinov, krmilna avtomatika povečuje doziranje kuriva in količino zraka za zgorevanje. Tehnologija zgorevanja biomase je patentirana in se razlikuje od obstoječih tovrstnih naprav. Zgorevanje biomase poteka v tako imenovani fluidni plasti z vrtinčenjem zraka po obodu gorilnika in je primerljivo s plinskimi in oljnimi gorilniki. Na obodu gorilnika so nameščene šobe za sekundarni zrak in spiralni usmerniki zraka za optimalno mešanje zraka in goriva, s čimer je omogočeno tudi kurjenje finega lesnega prahu, kar s klasičnimi kurišči ni mogoče.
Varovanje in regulacija moči kotla
Doziranje goriva v gorilnik je kontrolirano z različnimi tipali in varnostnimi elementi. Večji kosi ne morejo poškodovati transportnih elementov. Če se v polžno transportno napravo zagozdi večji kos, se naprava nekoliko zavrti nazaj in tako sprosti oviro. Pred preobremenitvijo so varovani tudi pogonski elektromotorji.
Toplotno moč gorilnika prilagajamo želeni temperaturi vode v kotlu. Ko voda v kotlu doseže nastavljeno temperaturo in ni več potrebe po ogrevanju se delovanje gorilnika popolnoma zaustavi, ko se temperatura zniža pa se gorilnik avtomatsko ponovno zažene.
![]() Primerjava cen nekaterih najbolj uporabljanih energentov. Vir Finance |
Požarna varnost in krmiljenje
Za primer pojava požara je v sistem dovoda goriva v gorilnik vgrajena varnostna naprava, ki z vbrizganjem vode v gorivo prepreči širjenje požara. Naprava deluje tudi v primeru izpada električne napetosti.
Krmiljenje
Delovanje gorilnika nadzira robustni industrijski krmilnik. Upravljanje gorilnika je popolnoma enostavno in poteka preko zaslona na krmilniku. Zaslon služi tudi odčitavanju podatkov o obratovanju. Sistem je možno povezati tudi z mobilnim telefonom, ki sprejema sporočila o stanju in delovanju naprave.
Več na www.eragon.si
Tel.: 05 372 80 16
Tel.: 041 674 153