Cena kurilnega olja neprestano raste že od začetka leta 2009 in to kljub temu, da se svetovno gospodarstvo še spopada z recesijo, katere konec še ni na obzorju.

Očitno je, da je doba poceni nafte dokončno za nami. V prihodnosti ne gre več pričakovati, da bi se tudi cene kurilnega olja še spustile, prej nasprotno.


Peleti – lesna biomasa v praktični obliki

Mnogi uporabniki kurilnega olja vidijo lesne pelete kot možno rešitev za naraščajoče stroške ogrevanja. Peleti so oplemeniteno gorivo iz biomase, ki jo stisnemo pod visokim tlakom. Viri oplemenitene biomase so v večini primerov stranski produkti žagarske in lesne industrije. V zadnjem obdobju so lesni peleti postali zelo zanimiv energent, saj so v tem trenutku praktično za polovico cenejši od kurilnega olja. Trenutno je za 1.000  l kurilnega olja potrebno odšteti 990 EUR (februar 2012), za ustrezno količino pelet po kurilni vrednosti (2 toni) le polovico te vsote (okoli 500 EUR). Pri tem je potrebno poudariti, da so lesni peleti okoljsko precej bolj sprejemljiv energent kot kurilno olje.


Čeprav so peleti dejansko najdražja oblika biomase za ogrevanje, so po drugi strani precej bolj praktični za uporabo kot drva. Dopuščajo enako fleksibilnost, ki jo omogoča kurilno olje (vklop in izklop po potrebi). Pri tem pa v mnogih primerih, za razliko od sekancev, kakšne posebej velike investicije in posegi v predelavo obstoječih sistemov ogrevanja niso potrebne.

inovateh_Gorilnik_za_pelete_na_kotlu_Buderus

Z montažo gorilnika Fenix ni posegov v kotel, zato lahko prvotni gorilnik za kurilno olje hitro in enostavno vrnemo nazaj na kotel, če bi bilo to potrebno.


Gibanje cen lesnih pelet

Ob tem se postavlja vprašanje kako se bodo oblikovale cene lesnih pelet v prihodnosti? Ekonomska logika nam pravi, da bi z povečevanjem povpraševanja po peletih morali pričakovati tudi rast cene. Seveda pa bo zaradi novih poslovnih priložnosti rastlo tudi število dobaviteljev. Glede na vse povedano, se bodo cene pelet v primerjavi s kurilnim oljem najverjetneje zvišale – ne bodo več za polovico cenejši od kurilnega olja, vendar bo povprečna letna cena pelet še vedno najmanj 30% nižja. Ravno dovolj, da se bo porabnikom izplačala investicija v predelavo sistema ogrevanja. Računamo lahko, da bo hkrati prihajalo tudi do sezonskih nihanj zaradi razkoraka med ponudbo in povpraševanjem. Če ne drugo se bodo lahko predvsem v času kurilne sezone podaljšali roki dobave pelet (tudi do nekaj tednov), kar zna vplivati tudi na njihovo trenutno ceno.


Ohranite možnost prilagajanja kotla

V teh časih, ko je težko napovedati, kako se bo ustalil trg energentov za ogrevanje, je za uporabnika najbolje, da ohrani fleksibilnost pri izbiri energenta in se tako prilagaja trenutni situaciji glede na razmere na trgu. Kombinirani kotli so v takem primeru zelo dobra rešitev, saj omogočajo kurjenje tako drv kot tudi kurilnega olja, z nabavo ustreznega gorilnika na pelete pa tudi pelet.


Z gorilnikom Fenix stroške prepolovimo

Tudi nekatere kotle na kurilno olje je moč enostavno prilagoditi za kurjenje pelet. To omogoča predvsem gorilnik na pelete Fenix, katerega konkurenčna prednost pred ostalimi je ravno v enostavnosti vgradnje na obstoječe kotle. Pri tem je predelava obstoječega kotla minimalna, zato ta obdrži svojo prvotno namembnost. V slučaju, da pride do zastoja dobave pelet, lahko uporabnik enostavno sname gorilnik na pelete in začasno montira nazaj gorilnik na kurilno olje, ter s tem prebrodi krizo. To je veliko bolje, kot da se za vsako ceno kupuje pelete, ki so bodisi dragi, bodisi sumljive kvalitete, saj se s tem lahko naredi samo še večja škoda.


Elektronski krmilni sistem

Gorilnik na pelete Fenix ima vgrajen elektronski krmilni sistem, ki omogoča enostavno in učinkovito uravnavanje delovanja gorilnika. Dobavimo ga skupaj s transporterjem za pelete (polžem), tako da uporabnik potrebuje le še primerno posodo, ki bi služila kot zalogovnik za pelete.

Več na www.inovateh.si


IZKORISTI UGODNO PONUDBO

Net metering, ki je trenutno še v veljavi, lahko izkoristite do konca leta 2023. Podjetje Enertec, z blagovno znamko Moja Elektrarna, s praktičnimi izračuni ponazori primerjavo sedanjih pogojev neto meritev za samooskrbo z elektriko s prihodnjimi, ter vam za sončno elektrarno...

Preverite akcijsko ponudbo za tandem - toplotne črpalke Bosch in prezračevalni sistemi Sabiana in si zagotovite posebne pogoje nakupa. Med sistemi za ogrevanje, hlajenje in prezračevanje spoznajte sistem, ki vam omogoča priročno in celovito rešitev na enem mestu.

Se želite na novo zaposliti? Veto Group združuje skupino uspešnih prodajnih centrov za ogrevanje, hlajenje, prezračevanje. Z odgovornim delom do zaposlenih in strank medse vabijo nove sodelavce. Če iščete dolgoročno zanesljivo delo, vabimo da prijavo za delo oddate TUKAJ!

V podjetju SONCE so razvili poslovni model, s katerim si lahko podjetja brez finančnega vložka zagotovijo nižjo, predvsem pa stabilno ceno elektrike in okolju prijazno energijo. Ponujajo jim možnost za sklenitev služnostne pogodbe za namestitev opreme, s katero bodo prišli do lastne naprave. Edini pogoj je, da...

Če imate težave z vlago, želite pravočasno poskrbeti za klimo poleti, ali ste v dilemi kateri ogrevalni sistem je z vidika porabe energije optimalen za vas, vam priporočamo stopiti v stik s podjetjem Tersus. Spoznajte ekipo izkušenih mojstrov, ki poskrbijo za ugodno in prijetno bivanje. Njihova celovita ponudba...

Toplotna črpalka Stiebel Eltron LWZ se že nekaj let potruje kot toplotna črpalka za nove hiše, ki nima konkurence. Služi za priročno ogrevanje, prezračevanje in hlajenje nove hiše v...

baner naročilo revije sept23
 
ponudniki toplotnih

S klikom na posamično podjetje dostopate do tehničnih karakteristik ponudnikov TOPLOTNIH ČRPALK zrak – voda

fotovoltaicne-elektrarne
Posodobljen akcijski načrt OVE za sončne elektrarne predvideva cca. 10% rast letno. Do leta 2020 naj bi dodatno inštalirali 161 MW sončnih elektrarn. S sprejetjem Uredbe o samooskrbi…
ogrevanje
Toplotne črpalke prestrezajo energijo zemlje, zraka ali vode. Ob primerjavi sistemov za toplotne črpalke lahko kljub višjim stroškom investicije…
pasivna-hisa
Za ogrevanje, hlajenje, pripravo tople vode, klimatizacijo in razsvetljavo v pasivni ali skoraj nič - energijski hiši potrebujejo tako malo energije…
Gradnja in obnove
DOBRA PRAKSA GRADNJA in OBNOVE
Do leta 2020 naj bi po evropskih smernicah, ki jim sledi tudi Slovenija, razvoj gradnje energijsko učinkovitih stavb dosegel nivo skoraj nič – energijske hiše.