Varstvo okolja, neodvisnost od olja in plina ter državno subvencioniranje so dobri argumenti za ogrevanje z obnovljivimi viri energije. Dodatne prednosti tukaj nudi ogrevanje z lesom v kombinaciji s solarnim sistemom. Sodobni ogrevalni sistemi na les so udobni in zagotavljajo varnost tudi za prihodnost.
Sodobni kotel na pelete Vitoligno 300-P |
Ogrevanje z lesom je okolju prijazno – pri zgorevanju se sprosti le toliko CO2, kot ga je rastlina iz atmosfere sprejela med rastjo. Razen tega nudijo ogrevalni sistemi na les v primerjavi z drugimi vrstami proizvajanja toplote še druge prednosti:
• V primerjavi z drugimi obnovljivimi viri energije je les neodvisen od letnega časa in vremena in je vedno na razpolago.
• Peleti, polena ali lesni sekanci - vse energente s stalnim prirastom - je možno brez velikih posegov trajno skladiščiti in tako akumulirati v njih shranjeno energijo.Les je domač energent in uporaba slednjega znižuje odvisnost od dobave olja ali plina iz tujine. Lesni peleti se stiskajo iz neobdelanega, naravnega lesa. Izhodiščni material za pelete nastaja v velikih količinah v obliki oblancev ali žagovine kot t.i. odpadni material v lesno predelovalni industriji in ne sme vsebovati nobenih tujkov ali vezivnih materialov.Ogrevanje s kotlom na pelete je najudobnejši način ogrevanja z lesom. Sodobni avtomatski kotli na pelete z digitalnimi regulacijami kotlovnega in ogrevalnih krogotokov ter zvezno regulirani ventilatorji omogočajo moduliran način obratovanja in s tem optimalno prilagoditev proizvajanja toplote trenutni potrebi zgradbe po toploti.
![]() |
V kombinaciji s solarnim sistemom se ne le prihrani gorivo in poleti ni potrebno zakuriti kotla, tudi časovni presledki polnjenja zalogovnika goriva in odstranjevanja pepela se podaljšajo. Za ogrevalne sisteme na les se priporoča hranilnik ogrevalne vode. V primeru kombinacije s solarnim sistemom se dodatno k hranilniku ogrevalne vode za ogrevanje sanitarne vode uporabi t.i. bivalenten ogrevalnik sanitarne vode, z dvema ogrevalnima spiralama ali pa kombiniran hranilnik ogrevalne vode s sistemom razslojevanja in ogrevalnik sanitarne vode v enem.
Hranilnik/ogrevalnik predstavlja razmejitev med solarnim in ogrevalnim sistemom. Kotel na pelete je vključen v celoten sistem in lahko kot samostojen proizvajalec toplote prevzema ogrevanje prostorov in sanitarne vode, na drugi strani pa ob potrebi služi za dogrevanje solarno predogrete sanitarne vode preko zgornje ogrevalne spirale. Ko temperaturna diferenca med sončnim kolektorjem in ogrevalnikom sanitarne vode preseže nastavljeno vrednost, se vklopi obtočna črpalka solarnega krogotoka in ogrevalnik se ogreva preko spodnje ogrevalne spirale s solarnim sistemom.
Da se ob zadostnem sončnem sevanju prepreči neželjeno ogrevanje z ogrevalnim kotlom, solarna regulacija preko podatkovne BUS povezave komunicira z regulacijo ogrevalnega kotla in zavira dogrevanje s kotlom. Kolektorska površina se mora dimenzionirati tako, da se poleti ne proizvaja presežka toplote. Orientacijska osnova za dimenzioniranje je pri eno in dvodružinskih hišah letna stopnja pokrivanja ogrevanja sanitarne vode s sončno energijo v višini 50 do 60 %.
Več na www.viessmann.si
Tel.: 02 480 55 50
Povezane vsebine