Varstvo okolja, neodvisnost od olja in plina ter državno subvencioniranje so dobri argumenti za ogrevanje z obnovljivimi viri energije. Dodatne prednosti tukaj nudi ogrevanje z lesom v kombinaciji s solarnim sistemom. Sodobni ogrevalni sistemi na les so udobni in zagotavljajo varnost tudi za prihodnost.

 

Viessmann kotel na pelete

Sodobni kotel na pelete Vitoligno 300-P

 

Ogrevanje z lesom je okolju prijazno – pri zgorevanju se sprosti le toliko CO2, kot ga je rastlina iz atmosfere sprejela med rastjo. Razen tega nudijo ogrevalni sistemi na les v primerjavi z drugimi vrstami proizvajanja toplote še druge prednosti:
•    V primerjavi z drugimi obnovljivimi viri energije je les neodvisen od letnega časa in vremena in je vedno na razpolago.
•    Peleti, polena ali lesni sekanci - vse energente s stalnim prirastom - je možno brez velikih posegov trajno skladiščiti in tako akumulirati v njih shranjeno energijo.Les je domač energent in uporaba slednjega znižuje odvisnost od dobave olja ali plina iz tujine. Lesni peleti se stiskajo iz neobdelanega, naravnega lesa. Izhodiščni material za pelete nastaja v velikih količinah v obliki oblancev ali žagovine kot t.i. odpadni material v lesno predelovalni industriji in ne sme vsebovati nobenih tujkov ali vezivnih materialov.Ogrevanje s kotlom na pelete je najudobnejši način ogrevanja z lesom. Sodobni avtomatski kotli na pelete z digitalnimi regulacijami kotlovnega in ogrevalnih krogotokov ter zvezno regulirani ventilatorji omogočajo moduliran način obratovanja in s tem optimalno prilagoditev proizvajanja toplote trenutni potrebi zgradbe po toploti.

 

Viessmann solar peleti


V kombinaciji s solarnim sistemom se ne le prihrani gorivo in poleti ni potrebno zakuriti kotla, tudi časovni presledki polnjenja zalogovnika goriva in odstranjevanja pepela se podaljšajo. Za ogrevalne sisteme na les se priporoča hranilnik ogrevalne vode. V primeru kombinacije s solarnim sistemom se dodatno k hranilniku ogrevalne vode za ogrevanje sanitarne vode uporabi t.i. bivalenten ogrevalnik sanitarne vode, z dvema ogrevalnima spiralama ali pa kombiniran hranilnik ogrevalne vode s sistemom razslojevanja in ogrevalnik sanitarne vode v enem.

 

Hranilnik/ogrevalnik predstavlja razmejitev med solarnim in ogrevalnim sistemom. Kotel na pelete je vključen v celoten sistem in lahko kot samostojen proizvajalec toplote prevzema ogrevanje prostorov in sanitarne vode, na drugi strani pa ob potrebi služi za dogrevanje solarno predogrete sanitarne vode preko zgornje ogrevalne spirale. Ko temperaturna diferenca med sončnim kolektorjem in ogrevalnikom sanitarne vode preseže nastavljeno vrednost, se vklopi obtočna črpalka solarnega krogotoka in ogrevalnik se ogreva preko spodnje ogrevalne spirale s solarnim sistemom.

 

Da se ob zadostnem sončnem sevanju prepreči neželjeno ogrevanje z ogrevalnim kotlom, solarna regulacija preko podatkovne BUS povezave komunicira z regulacijo ogrevalnega kotla in zavira dogrevanje s kotlom. Kolektorska površina se mora dimenzionirati tako, da se poleti ne proizvaja presežka toplote. Orientacijska osnova za dimenzioniranje je pri eno in dvodružinskih hišah letna stopnja pokrivanja ogrevanja sanitarne vode s sončno energijo v višini 50 do 60 %.

 

 

Več na www.viessmann.si

Tel.: 02 480 55 50


Povezane vsebine



Viessmann d.o.o.
   
Ime in priimek:
Naslov:
Pošta in kraj:
Vaš e-poštni naslov:
Kontakni telefon:
Zadeva:
Sporočilo:
  Pošljite kopijo sebi
 
Zaradi varnosti vas prosimo če prepišete naključno generirano kodo v spodnje vnosno polje. Če koda ni berljiva kliknite nanjo in bo sistem naložil drugo kodo
Varnostna koda:
 
Soglasje Soglašam, da moje posredovane osebne podatke lahko zberete in uporabite za namen priprave informativne ponudbe. V kolikor je za pripravo svetovanja ali informativne ponudbe potrebna soudeležba partnerskega podjetja (izvajalca monterskih storitev), soglašam, da obdelovalec (spletni portal www.varcevanje-energije.si) za pripravo ponudbe posreduje oddano povpraševanje ustreznemu partnerskemu podjetju. Več v Obvestilu o zasebnosti.
 
 

 

IZKORISTI UGODNO PONUDBO

Net metering, ki je trenutno še v veljavi, lahko izkoristite do konca leta 2023. Podjetje Enertec, z blagovno znamko Moja Elektrarna, s praktičnimi izračuni ponazori primerjavo sedanjih pogojev neto meritev za samooskrbo z elektriko s prihodnjimi, ter vam za sončno elektrarno...

Preverite akcijsko ponudbo za tandem - toplotne črpalke Bosch in prezračevalni sistemi Sabiana in si zagotovite posebne pogoje nakupa. Med sistemi za ogrevanje, hlajenje in prezračevanje spoznajte sistem, ki vam omogoča priročno in celovito rešitev na enem mestu.

V podjetju SONCE so razvili poslovni model, s katerim si lahko podjetja brez finančnega vložka zagotovijo nižjo, predvsem pa stabilno ceno elektrike in okolju prijazno energijo. Ponujajo jim možnost za sklenitev služnostne pogodbe za namestitev opreme, s katero bodo prišli do lastne naprave. Edini pogoj je, da...

Toplotna črpalka Stiebel Eltron LWZ se že nekaj let potruje kot toplotna črpalka za nove hiše, ki nima konkurence. Služi za priročno ogrevanje, prezračevanje in hlajenje nove hiše v...

baner naročilo revije sept23
 
ponudniki toplotnih

S klikom na posamično podjetje dostopate do tehničnih karakteristik ponudnikov TOPLOTNIH ČRPALK zrak – voda

fotovoltaicne-elektrarne
Posodobljen akcijski načrt OVE za sončne elektrarne predvideva cca. 10% rast letno. Do leta 2020 naj bi dodatno inštalirali 161 MW sončnih elektrarn. S sprejetjem Uredbe o samooskrbi…
ogrevanje
Toplotne črpalke prestrezajo energijo zemlje, zraka ali vode. Ob primerjavi sistemov za toplotne črpalke lahko kljub višjim stroškom investicije…
pasivna-hisa
Za ogrevanje, hlajenje, pripravo tople vode, klimatizacijo in razsvetljavo v pasivni ali skoraj nič - energijski hiši potrebujejo tako malo energije…
Gradnja in obnove
DOBRA PRAKSA GRADNJA in OBNOVE
Do leta 2020 naj bi po evropskih smernicah, ki jim sledi tudi Slovenija, razvoj gradnje energijsko učinkovitih stavb dosegel nivo skoraj nič – energijske hiše.