Zveza potrošnikov Slovenije je skupaj z Gozdarskim inštitutom Slovenije testirala nekaj vrst peletov, ki jih pri nas večina uporablja kot kurivo v pečeh za centralno ogrevanje, namenjeni pa so tudi kurjenju v kaminih. Rezultati so glede kakovosti spodbudnejši kot v analizi leto prej.

Pri peletih so ugotavljali vsebnost vode, delež pepela, preverili so njihovo mehansko obstojnost in gostoto nasutja. Glede na izkušnje strokovnjakov, ki so jih potrdili tudi rezultati lanskega testa, tokrat pri peletih niso posebej preverjali kurilne vrednosti, saj je odvisna predvsem od vsebnosti vode.

 

lesni peleti

 

Kljub spodbudnim rezultatom testa tudi tokrat štirje vzorci neustrezni. Na drugi strani kakovostne lestvice sta se znašla dva vzorca, ki po vseh kazalnikih ustrezata najvišjemu kakovostnemu razredu A1. Peletom avstrijske znamke Schweighofer, za katere smo že na lanskem testu ugotovili, da so kakovostni, so se letos pridružili še peleti Forest Premium s praktično enakimi značilnostmi in zato tudi z enako skupno oceno. Oba vzorca sta označena s certifikatom En Plus, podrobno preverjanje številke certifikata pa je pokazalo, da pelete obeh znamk izdelujejo v isti romunski tovarni. Je pa pomenljivo, da smo za vrečo peletov Forest Premium plačali dober evro več kot za vrečo Schweighoferjevih. Ta dva vzorca sta edina, ki po vseh merilih sodita v najvišji kakovostni razred A1. Kupite jih lahko v podjetju Ingles d.o.o., po telefonu 051 359 555 ali na spletnem naslovu drva.info@gmail.com

 

dobri peleti

Primer kvalitetnih pelet

 

slabi peleti

Lastnost, ki jo potrošnik lahko oceni sam, je mehanska obstojnost – fini prah in zdrobljeni peleti (običajno na dnu vreče) kažejo na slabšo mehansko obstojnost.

 

Na kaj je treba biti pozoren ob nakupu pelet
Manj kakovostne pelete je mogoče prepoznati po obliki (običajno so zlomljeni in razdrobljeni) ter po velikem deležu prahu in finih delcev v vreči (učinkovita je primerjava s peleti, ki imajo certifikat En Plus).

 

Označevanje pelet
zelo pomembno: skupni kakovostni razred (A1, A2 ali B), po možnosti s certifikatom En Plus, ostanek pepela (meja za kakovostni razred A2 je 1,5 %, za A1 pa 0,7 %) in poreklo surovine;
pomembno: vsebnost vode (več kot 10 % je neustrezno), gostota nasutja, mehanska obstojnost, izdelovalec, distributer;
manj pomembno: energijska vrednost.

 

Certifikati

Največjo tradicijo ima nemški certifikat DIN plus, uveljavlja pa se tudi certifikat En Plus, ki temelji na evropskem standardu EN 14961-2. Pri izdelovalcih, ki so pridobili enega od omenjenih certifikatov, certifikacijski organi redno, nenapovedano pregledujejo kakovost peletov, zato imajo običajno vzpostavljen zelo učinkovit sistem notranjega nadzora in zagotavljanja kakovosti. Žal pa večina peletov, ki so naprodaj pri nas, sploh nima kakršnega koli certifikata, kar pomeni, da pravzaprav kupujemo mačka v žaklju ... Za primerjavo povejmo, da ima certifikat En Plus kar 90 odstotkov nemških in avstrijskih izdelovalcev peletov, pri nas pa zgolj eden (GG Postojna / Enerles). In tudi enerles pelete lahko kupite pri DRVA.INFO na telefonu 051 359 555.

Dodatki lesu? Po evropskih standardih lesu v peletih ni dovoljeno dodajati več kot dveh odstotkov drugih sestavin. Nekateri proizvajalci včasih dodajo škrob, kar poveča mehansko obstojnost, a ne vpliva na kurilno vrednost. Če je škroba preveč, se to odrazi v povečanem deležu pepela. Strokovnjaki navajajo, da ni težav z drugimi dodatki v peletih, denimo klorom.

 

peleti zlindra

Zaradi slabe kakovosti pelet se začne v peči nabirati obloga oziroma tako imenovana žlindra, ki lahko bistveno vpliva na delovanje peči in zahteva pogostejše čiščenje.

 

Barva peletov – od belih do črnih; njihova barva je sicer odvisna od lesa in postopka izdelave. Svetli, skoraj beli peleti so izdelani iz smrekovega lesa brez skorje z žage z lupilno linijo. Če kot surovino uporabljajo les s primesjo skorje, tudi smrekovi peleti niso več povsem svetli. Jelovina v procesu izdelave izraziteje potemni, pa tudi na splošno velja, da les pri višji temperaturi sušenja potemni. Vsekakor pa barva peletov ne odraža nujno drevesne vrste, nikakor pa ni dokaz o kakovosti peletov.

 

Nasvet Zveze potrošnikov Slovenije in Gozdarskega inštituta Slovenije;
Čeprav so rezultati zadnjega testa (2014) lesnih peletov spodbudnejši, se je ponovno izkazalo, da so na trgu tudi peleti slabše kakovosti. Zmagovalca testa sta sicer dva, a oba prihajata iz istega romunskega obrata. Zaradi občutno nižje cene bolj priporočamo nakup peletov Schweighofer,

 

In kakšna je prihodnost ogrevanja s peleti?

Ogrevanje s peleti ni le cenovno ugodno, je tudi zeleno in ekološko ter CO2 nevtralno. V Sloveniji imamo skoraj 60 % površin poraslih z gozdovi in velike rezerve pri izrabi lesne mase, kar nam zagotavlja dolgoročno možnost samooskrbe.

VIRI:

- Kakovost pelet na slovenskem trgu 2014, Gozdarski inštitur Slovenije, Oddelek za gozdno tehniko in ekonomiko, avtorji: dr. Peter Prislan, dr. Nike Krajnc, mag. Mitja Piškur

- Revija Varčujem z energijo

 

 

Več na: www.drva.info

tel: 051 359 555

 

Povezane vsebine



Ingles d.o.o.
   
Ime in priimek:
Naslov:
Pošta in kraj:
Vaš e-poštni naslov:
Kontakni telefon:
Zadeva:
Sporočilo:
  Pošljite kopijo sebi
 
Zaradi varnosti vas prosimo če prepišete naključno generirano kodo v spodnje vnosno polje. Če koda ni berljiva kliknite nanjo in bo sistem naložil drugo kodo
Varnostna koda:
 
Soglasje Soglašam, da moje posredovane osebne podatke lahko zberete in uporabite za namen priprave informativne ponudbe. V kolikor je za pripravo svetovanja ali informativne ponudbe potrebna soudeležba partnerskega podjetja (izvajalca monterskih storitev), soglašam, da obdelovalec (spletni portal www.varcevanje-energije.si) za pripravo ponudbe posreduje oddano povpraševanje ustreznemu partnerskemu podjetju. Več v Obvestilu o zasebnosti.
 
 

 

 

IZKORISTI UGODNO PONUDBO

Net metering, ki je trenutno še v veljavi, lahko izkoristite do konca leta 2023. Podjetje Enertec, z blagovno znamko Moja Elektrarna, s praktičnimi izračuni ponazori primerjavo sedanjih pogojev neto meritev za samooskrbo z elektriko s prihodnjimi, ter vam za sončno elektrarno...

Preverite akcijsko ponudbo za tandem - toplotne črpalke Bosch in prezračevalni sistemi Sabiana in si zagotovite posebne pogoje nakupa. Med sistemi za ogrevanje, hlajenje in prezračevanje spoznajte sistem, ki vam omogoča priročno in celovito rešitev na enem mestu.

Se želite na novo zaposliti? Veto Group združuje skupino uspešnih prodajnih centrov za ogrevanje, hlajenje, prezračevanje. Z odgovornim delom do zaposlenih in strank medse vabijo nove sodelavce. Če iščete dolgoročno zanesljivo delo, vabimo da prijavo za delo oddate TUKAJ!

V podjetju SONCE so razvili poslovni model, s katerim si lahko podjetja brez finančnega vložka zagotovijo nižjo, predvsem pa stabilno ceno elektrike in okolju prijazno energijo. Ponujajo jim možnost za sklenitev služnostne pogodbe za namestitev opreme, s katero bodo prišli do lastne naprave. Edini pogoj je, da...

Če imate težave z vlago, želite pravočasno poskrbeti za klimo poleti, ali ste v dilemi kateri ogrevalni sistem je z vidika porabe energije optimalen za vas, vam priporočamo stopiti v stik s podjetjem Tersus. Spoznajte ekipo izkušenih mojstrov, ki poskrbijo za ugodno in prijetno bivanje. Njihova celovita ponudba...

Toplotna črpalka Stiebel Eltron LWZ se že nekaj let potruje kot toplotna črpalka za nove hiše, ki nima konkurence. Služi za priročno ogrevanje, prezračevanje in hlajenje nove hiše v...

baner naročilo revije sept23
 
ponudniki toplotnih

S klikom na posamično podjetje dostopate do tehničnih karakteristik ponudnikov TOPLOTNIH ČRPALK zrak – voda

fotovoltaicne-elektrarne
Posodobljen akcijski načrt OVE za sončne elektrarne predvideva cca. 10% rast letno. Do leta 2020 naj bi dodatno inštalirali 161 MW sončnih elektrarn. S sprejetjem Uredbe o samooskrbi…
ogrevanje
Toplotne črpalke prestrezajo energijo zemlje, zraka ali vode. Ob primerjavi sistemov za toplotne črpalke lahko kljub višjim stroškom investicije…
pasivna-hisa
Za ogrevanje, hlajenje, pripravo tople vode, klimatizacijo in razsvetljavo v pasivni ali skoraj nič - energijski hiši potrebujejo tako malo energije…
Gradnja in obnove
DOBRA PRAKSA GRADNJA in OBNOVE
Do leta 2020 naj bi po evropskih smernicah, ki jim sledi tudi Slovenija, razvoj gradnje energijsko učinkovitih stavb dosegel nivo skoraj nič – energijske hiše.