Pelete so v več pogledih izjemen skupek okolju prijazne energije in če jih še nebi odkrili, bi si bi jih bilo nujno takoj izmisliti.

kwb_kotel_peletni_polena_sekanci_1
Odstranjevanje pepela v zaprti kaseti preprečuje prašenje


Energija za izdelavo

Kljub temu, da za sušenje in stiskanje drobnih energetskih paketkov porabimo nekaj energije, je ta v primerjavi s tisto, ki jo izdelek nosi v sebi, zanemarljiva. Po najnovejših podatkih je 15% energije potrebno vložiti v sušenje, pri tem pa je potrebno vedeti, da je ta energija pridobljena z zgorevanjem lubja, del pa je toplota, ki bi jo tako ali tako spustili v okolje. Za stiskanje porabijo dodatna 2% energije, če pa nato pelete prevažamo do 100 km daleč bomo za to porabili še dodatne 3% energije. Če seštejemo, za pridobivanje ene peletke bomo porabili največ 20% energije, ki se nahaja v njej. V primerjavi z energijo, ki jo porabimo za pridobivanje in transport nafte je to mačji kašelj.

kwb_kotel_peletni_polena_sekanci_gorilnik
Gorilnik KWB Easyflex omogoča kurjenje pelet slabše kvalitete saj samodejno odstranjuje žlindro
kwb_kotel_peletni_polena_sekanci_2
KWB proizvaja tudi hranilnike toplote z vso potrebno opremo


Zmanjkalo jih ne bo

Proizvodnja teče v stotinah obratov po vsej Evropi in svetu, njihovo število pa ves čas raste. V primerjavi z drugimi energenti so pelete še vedno novinec med njimi, njihov delež pa počasi vendar vztrajno raste. Pelete zgorevamo v sobnih avtomatiziranih kaminih, na trg pa prihajajo tudi vložki za zidane štedilnike, na katerih kuhanje poteka enako kot da bi kurili z drvmi. Najbolj razširjena pa je uporaba v peletnih kotlih za ogrevanje. Sistem dovajanja pelet in zraka je tako dognan, da zgorevanje poteka z najvišjim možnim izkoristkom in še popolnoma avtomatsko.


V vseh preteklih letih se je izkazalo, da je tudi varnost preskrbe s peleti zelo visoka. Če bomo svoj stari kotel na drva ali premog zamenjali s peletnim, bomo svoje izpuste v okolje zmanjšali za 95%.


Še vedno najcenejši energent

Domneva, da cena pelet spremlja ceno nafte, ne drži. Dolgoletno spremljanje cen to dokazuje, v preteklosti je ob podražitvi nafte cena pelet ostala enaka ali celo padla. Vzrok za to leži v tem, da cena pelet ni odvisna od cene nafte temveč od ponudbe in povpraševanja po njih. Cena pelet je v primerjavi z drugimi energenti vedno najnižja, le začetna investicija v peletni kotel je razmeroma visoka, vendar so nato stroški delovanja najnižji. Avtomatizirano delovanje peletnih naprav je enako ali še bolj udobno kot da bi se ogrevali na olje ali plin, pelete pa so v vseh pogledih neoporečne in ne povzročajo nevarnosti vžiga ali eksplozije.

kwb_kotel_peletni_polena_sekanci_3
1 - toplotni izmenjevalec z avtomatskim čiščenjem,
2 - celična zapora za zaščito pred povratnim plamenom,
3 - litoželezni samočistilni gorilnik s spodnjim dovodom kuriva


Nasvet za jutri

Peletni kotli izpuščajo prah in pepel, vendar v zanemarljivih količinah. V zadnjih dvajsetih letih se je tehnika zgorevanja tako izboljšala, da so tudi skupni izpusti v okolje zanemarljivi. Zato so tisti, ki se danes ogrevajo s peleti v prednosti, saj bo v primeru skoka cen nafte ali plina preveč ljudi hotelo presedlati na ta energent, na trgu pa ne bo dovolj kotlov za vse. Napotek se torej glasi, prestop na kurjenje s peleti je potrebno storiti že danes. Denar vložen v ogrevanje na pelete je dobra naložba, ki svoje vrednosti ne more izgubiti.


Seveda tudi sekanci

Sekanci so po stopnji porabe energije za pridobivanje še manj zahtevni kot pelete. Zaradi večje prostornine niso najbolj primerni za uporabo v urbanih okoljih. Zaradi bolj robustnih transporterjev in druge opreme so kotli na sekance običajno večjih moči in bolj primerni za ogrevanje večjih porabnikov. Za proizvode KWB pa to ne drži popolnoma, saj se paleta kotlov na sekance pri njih začne z močjo 15 kW, ter nadaljuje s serijo kotlov moči 25, 30, 40, 50, 60, 80 in 100 kW. V kotlih za sekance lahko vedno kurimo tudi pelete, obratno pa ni vedno možno, saj so sekanci preveliki za fine peletne transporterčke v hišnih kaminih in pečeh.


Več na www.kwb.at/si

IZKORISTI UGODNO PONUDBO

Net metering, ki je trenutno še v veljavi, lahko izkoristite do konca leta 2023. Podjetje Enertec, z blagovno znamko Moja Elektrarna, s praktičnimi izračuni ponazori primerjavo sedanjih pogojev neto meritev za samooskrbo z elektriko s prihodnjimi, ter vam za sončno elektrarno...

Preverite akcijsko ponudbo za tandem - toplotne črpalke Bosch in prezračevalni sistemi Sabiana in si zagotovite posebne pogoje nakupa. Med sistemi za ogrevanje, hlajenje in prezračevanje spoznajte sistem, ki vam omogoča priročno in celovito rešitev na enem mestu.

Se želite na novo zaposliti? Veto Group združuje skupino uspešnih prodajnih centrov za ogrevanje, hlajenje, prezračevanje. Z odgovornim delom do zaposlenih in strank medse vabijo nove sodelavce. Če iščete dolgoročno zanesljivo delo, vabimo da prijavo za delo oddate TUKAJ!

V podjetju SONCE so razvili poslovni model, s katerim si lahko podjetja brez finančnega vložka zagotovijo nižjo, predvsem pa stabilno ceno elektrike in okolju prijazno energijo. Ponujajo jim možnost za sklenitev služnostne pogodbe za namestitev opreme, s katero bodo prišli do lastne naprave. Edini pogoj je, da...

Če imate težave z vlago, želite pravočasno poskrbeti za klimo poleti, ali ste v dilemi kateri ogrevalni sistem je z vidika porabe energije optimalen za vas, vam priporočamo stopiti v stik s podjetjem Tersus. Spoznajte ekipo izkušenih mojstrov, ki poskrbijo za ugodno in prijetno bivanje. Njihova celovita ponudba...

Toplotna črpalka Stiebel Eltron LWZ se že nekaj let potruje kot toplotna črpalka za nove hiše, ki nima konkurence. Služi za priročno ogrevanje, prezračevanje in hlajenje nove hiše v...

baner naročilo revije sept23
 
ponudniki toplotnih

S klikom na posamično podjetje dostopate do tehničnih karakteristik ponudnikov TOPLOTNIH ČRPALK zrak – voda

fotovoltaicne-elektrarne
Posodobljen akcijski načrt OVE za sončne elektrarne predvideva cca. 10% rast letno. Do leta 2020 naj bi dodatno inštalirali 161 MW sončnih elektrarn. S sprejetjem Uredbe o samooskrbi…
ogrevanje
Toplotne črpalke prestrezajo energijo zemlje, zraka ali vode. Ob primerjavi sistemov za toplotne črpalke lahko kljub višjim stroškom investicije…
pasivna-hisa
Za ogrevanje, hlajenje, pripravo tople vode, klimatizacijo in razsvetljavo v pasivni ali skoraj nič - energijski hiši potrebujejo tako malo energije…
Gradnja in obnove
DOBRA PRAKSA GRADNJA in OBNOVE
Do leta 2020 naj bi po evropskih smernicah, ki jim sledi tudi Slovenija, razvoj gradnje energijsko učinkovitih stavb dosegel nivo skoraj nič – energijske hiše.