Letošnja zima se je uvrščala v najbolj ostre zime v zadnjih dvajsetih letih. Nizke temperature, ki so včasih bile povsem običajne so z obzirom na nadpovprečno mile zime v zadnjih petih letih povzročile nič koliko preglavic. Povišani stroški elektrike, izjemna obremenitev omrežja in nadpovprečno odpovedovanje ogrevalnih sistemov so le nekatere od težav, ki so jih bili deležni lastniki večstanovanjskih, enodružinskih ali gospodarskih objektov.
KWB – Combifire – kotel na pelete in polena
Razlogi za možne težave v delovanju
Pri sistemih, ki delujejo na osnovi izmenjave toplote pri nižjih temperaturah lahko nastopajo težave zaradi kondenziranja vlage na zunanjih uparjalnikih, ki zamrzne v plast sreža. Nastali srež prepreči pretok zraka skozi uparjalnik in s tem dotok novega zraka, zato je delovni proces ogrevalnega sistema v takem primeru moten ali pa celo nemogoč.
KWB – Easyfire – peč na pelete
Ogrevalni sistemi na biomaso so delovali nemoteno
Drugače kot pri sistemih, ki toploto ustvarjajo s pomočjo izmenjave toplote bodisi zraka, vode ali tal je delovanje kotlov na biomaso bilo v večji meri nemoteno. Ogrevalni sistemi na biomaso delujejo v zaključenem sistemu, ki ni odvisen od zunanjih vplivov.
»Vlažnost in temperatura zraka nista poglavitna dejavnika, ki bi v kakršni koli meri določala učinkovitost proizvajanja toplote«, nam je ob tem povedal Tomaž Rifelj, iz KWB Slovenija.
Čeprav kotli na biomaso za delovanje potrebujejo elektriko, letna poraba električne energije pa pri tehnološko naprednih kotlih ne presega 200 kWh letno. Za primerjavo, takšna poraba je primerljiva z porabo elektrike z uporabo sušilnika za lase. Takšno dejstvo, nam pomaga pri razumevanju pomena vgradnje sistema, ki ni podvržen nihanjem cen električne energije, ki pa je lahko pri dolgoročni naložbi nevarna neznanka.
KWB – kotel na pelete in sekance
Cene energentov v letu 2016
Vir: Ensvet, Nova Gorica: http://www2.arnes.si/~mlicen3/html/kateri_energent.html
Kontaktirajte ponudnika
"*" indicates required fields